Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για την ανατολικη θεσσαλονικη τι λενε οσον αφορα το νερο?

εχουμε ενα φιλτρο πολυ καιρο της συγκεκριμενης εταιρειας ( http://instapure.com/products/ )

,αλλα διαβαζοντας αυτο το θεμα,νομιζω οτι μπορει να ειναι και χειροτερο να εχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To φιλτρο που αναφερεις δεν φερει πιστοποιηση NSF ή του εχουν αφαιρερει οποιες πιστοποιησεις προσφατα !

Ειναι δηλαδη ενα μη ελεγμενο προιον αμφιβολου ποιοτητος!

 

Επισης μιας και μιλαμε το εν λογο φιλτρο: ειναι ενα φιλτρο που συνδεεται πανω στην βρυση

Αυτα τα φιλτρα εκτος απο το χαμηλο κοστος εχουν και καποια χαρακτηρηστικα

 

Ειναι κλασης 4 βαση NSF δηλαδη η κατακρατηση που κανουν κυμαινεται απο 5-10 % δηλαδη μην παραμυθιαζεσαι εαν σου πουν οτι αφαιρει το χλωριο 99% (μπουρδες)

Αυτο συμβαινει γιατι το φιλτρακι που εχει ειναι  μικρο και δεν εχει τις δυνατοτητες να φιλτραρει το νερο οπως ενα φιλτρο υψηλης αποτελεσματικοτητας

 

 

Τωρα για την Ανατολικη θεσσαλονικη

 

Στον Χορτιατη/Επανομη εχει βρεθει Αρσενικο

Στην υπολοιπη ανατολ. Θεσσαλονικη νιτρικα και βαρεα μεταλλα

 

Επομενως το φιλτρο που θα τοποθετησεις εξαρταται πολυ απο την περιοχη που μενεις!

 

Παντως λυσεις υπαρχουν αλλα οχι με κοστος 50αρικου μαλλον 500ευρου Λυσεις υπαρχουν λεφτα δεν υπαρχουν!

 

Θα σε συμβουλευα να καταργησεις το φιλτρο ειναι αχρηστο γιαυτες τις περιοχες και να κανεις καμια αναλυση νερου!

Αν θελεις να μιλαμε με στοιχεια

Κριμα γιατι για να το αγορασεις μαλλον σου ειπαν οτι κανει δουλεια ( ειναι χαμηλης αποτελεσματικοτητας και εαν αφαιρει κατι ειναι λιγο χωμα και καμια οσμη τιποτα παραπανω )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποια πιθανοτητα λογο παλαιωσης να κανει ακριβως αντιθετα τη δουλεια απ οτι προοριζοταν?

δλδ μηπως ειναι χειροτερο τωρα γιατι αν απλα θελει αλλαγη το φιλτρο μια στο τοσο ,ακομα και το χωμα-οσμη αν αφαιρει,καλοδεχουμενο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως απλα δεν λειτουργει το φιλτρο και πινεις νερακι σαν της βρυσης

Απλα οταν μιλαμε για τετοιου ειδους φιλτρα δεν μπορω να σου απαντησω τεκμηριωμενα

Φιλτρα υψηλης αποδοσης με πιστοποιητικα φερουν πιστοποιηση οτι μετα το περας της ζωης του φιλτρου δεν αναπτυσουν μικροοργανισμους και αποδεδειγμενα βαση αναλυσεων

 

Τωρα για το φιλτρακι δεν γνωριζω αν δεν δω το δελτιο επιδοσης του

Υπαρχουν πχ φιλτρα που χρησιμοποιουν μεχρι και ασημι για να φιλτραρουν το νερο αυτα απαγορευονται στις ΗΠΑ (εχουν αποδειχτει επικινδυνα) αλλα στην Ελλαδα οχι...

 

Ελπιζω να βοηθησα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Για Βόλο, σχετικά ένα οικονομικό φίλτρο, τι μπορούμε να πάρουμε? Μου μυρίζει χωματίλα εδώ το νερό.

Χρήση για φοιτητή, κατανάλωση 4-5 λίτρα την ημέρα, για τις άλλες χρήσεις θα χρησιμοποιώ την βρύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

geodark ένα φίλτρο ενεργου άνθρακα για την βρύση θα είναι μια χαρά! Τέτοιο έχω κι εγώ!

 

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για το νερό και τα φίλτρα βρήκα εδώ

http://coffeeheat.gr/viewtopic.php?f=149&t=260

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γκαιζ..ειχα κ γω ενδιασμο να βαλω ενα φιλτρακι ανθρακα αλλα μετα το σκεφτηκα παλι μη τυχον κ τριγκαρω κατι.δε λεω χλωριο με νερο πινουμε εδω στην αθηνα,αλλα αν πας για μαλλι κ βγεις κουρεμενος?με δυο λογια δεν εμπιστευομαι το φιλτρο,ποσο μαλλον καποια που βρηκα σε ενα μαγαζι με υδραυλικα στα 30-50 ε.

 

δηλ οκ σου λεει οτι καθαριζει κλπ,αλλα αμα εσυ αμεριμνος οτι πινεις καθαριο νερο στην ουσια κατεβαζεις κ τπτ σωματιδια του φιλτρου κ τη πατησεις χειροτερα μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μένω σε περιοχή στην Κρήτη όπου το νερό έχει πάρα πολλά άλατα οπότε σκέφτομαι τα φίλτρα Veluda είδα και παλιότερες απαντήσεις στο θέμα από το 2009 όπου η τιμή τους ήταν 700 και ευρώ αλλά τώρα στο σάιτ τους βλέπω τα συστήματα αντίστροφης όσμωσης από 200 ευρώ ενώ έχει και άλλα χωρίς αντίστροφη όσμωση κάτω πάγκου τριπλά από 100 ευρώ. Επειδή διάβασα ότι η αντίστροφη όσμωση παρακρατεί και μεταλλικά άλατα έχει κάποιος τα συγκεκριμένα φίλτρα και αν ναι τι εντυπώσεις έχει; 

Είδα και τα κλασικά φίλτρα όπου υπάρχουν φίλτρα ειδικά για άλατα αλλά αν κατάλαβα σωστά απλώς "ανταλλάσσουν" τα άλατα του νερού με κάποια άλλα άλατα λιγότερο επιβλαβή. Είναι όντως αποτελεσματικά κάτι τέτοια φίλτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημερα ξεθαβω λιγο το θεμα.. εχετε να μου προτεινετε καποιο φιλτρο νερου για τον παγκο της κουζινας; Εχω βρει παρα πολλα και δεν ξερω τι να διαλεξω. Τιμη δεν θελω να ξεφυγω πανω απο 150ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα εχω δει και εγω αυτα, θα δινεις ομως καθε χρονο 60€+ για τα φιλτρα; Βεβαια αν το επιτρεπει η τσεπη σου ειναι μικρο το ποσο.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω δει και εγω αυτα, θα δινεις ομως καθε χρονο 60€+ για τα φιλτρα; Βεβαια αν το επιτρεπει η τσεπη σου ειναι μικρο το ποσο.. :)

Το κόστος το έχω υπολογίσει στα 70 € το χρόνο (2 αλλαγές) και σκοπεύω να τα δίνω, γιατί τώρα πίνουμε εμφιαλομένο που κοστίζει 100+ €.

Το ζητούμενο για μένα είναι αν κάνω σωστή επιλογή ή θα πρέπει να δω κάτι άλλο (φθηνότερο ή λίγο ακριβότερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα  και από εδώ: http://www.viospiral.gr/gr/filtra-neroy/antallaktika-filtra-aqua.html

Έχει καλή ποιότητα και το μισό κόστος από αυτά που έδειξες.

Επίσεις ανταλλακτικά βρίσκεις σε σχεδόν  όλα τα μαγαζιά με υδραυλικά της Ελλάδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...