Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με την πέτρα στα νεφρά , η προσωπική μου γνώση είναι ότι δημιουργείτε , πέραν της προδιάθεσης κυρίως από την κακή ποιότητα νερού και κατα 2ο από την διατροφή. 

Πρέπει να πίνουμε πολύ νερό αλλά κυρίως νερό με ρητίνη ιοντικής μορφής για να αφαιρεί τα ιόντα ασβεστίου όπου αυτά είναι που προκαλούν κατα κύριο λόγο πέτρα,

ένα φίλτρο με συμπαγές ενεργό άνθρακα είναι το ότι καλύτερο, πλεον ως γνωστό, που μπορούμε να έχουμε για το καθαρότερο νερό , αφού χλωριώνεται από την ΕΥΔΑΠ δηλαδή δεν έχει μικρόβια και ο άνθρακας αφαιρεί όλα τα σωματίδια. Ωστόσο ο άνθρακας καλύτερα να μήν είναι μόνο ενεργός συμπαγής αλλά με την νεότερη τεχνολογία  με μεβράνη, χωρίς μεμβράνη δεν είναι τόσο αποτελεσματικός αφού δημιουργούνται διοδοι στο εσωτερικό του από την πίεση του νερού, οι συγκεκριμένες τεχνολογίες σημειώνονται και στη σελίδα της aquaphor εδώ  και εδώ  ωστόσο αν το φίλτρο περιέχει και Hollow Fiber ( στην Ελλάδα δεν είναι γνωστό τόσο )  όταν περιέχετε μαζί με τον συμπαγή ενεργό άνθρακα είναι η καλύτερη φίλτρανση νερού γιατί το Hollow fiber φτάνει να έχει πόρους 0,1 mc δείτε εδώ για το hollow fiber στη fibercellsystems .  Ο πατέρας μου που είχε πέτρα στα νεφρά( ευτυχώς δεν έκανε φλεγμονή αν και έβγαλε μια πέτρα πολύ μεγάλη από την ουρήθρα με αφόρητο πόνο ) ο γιατρός του είπε να πίνει νερό μόνο από καλό φίλτρο με αποσκλήρυνση  ( αφαίρεση από τα άλατα  ασβεστίου - μαγνησίου ) πήραμε το crystal της aquaphor δόξα το Θεό μέχρι στιγμής δεν έχει ξαναεμφανίσει κάποιο πρόβλημα και είναι πεντακάθαρο και ελαφρύ νερό. Το προτίμησα γιατί δεν είναι όζον που είναι πλέον γνωστό για τους κινδύνους που έχει,  η λάμπα UV δεν χρειάζετε αφού χλωριώνετε το νερό, πέραν από τα κατάλοιπα που αφήνει αλλά και δεν θέλω το νερό που πίνω να περνάει από ακτινοβολία. Προτίμησα το συγκεκριμένο γιατί είναι μεμβράνη ενεγός άνθρακας και φτάνει 0,1 mc και περνάει από 3 άνθρακες και αφαιρεί και τα άλατα. Ωστόσο ο αδελφός μου έχει της camelot , θεωρώ ότι είναι και αυτό αρκετά καλό μόνο που δεν είναι πολύ ελαφρύ το νερό αφού δεν αφαιρεί τα άλατα και δεν είναι μεμβράνη άνθρακας. Το σημαντικότερο βέβαια στην επιλογή του φίλτρου να υπάρχουν πιστοποιήσεις οι καλύτερες και πιο αναγνωρισμένες είναι οι lga και nsf.  * Σημαντικό για όλους  ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΙΝΕΤΑΙ ΕΜΦΙΙΑΛΩΜΕΝΑ έχω κάνει προσωπικά τεστ για νιτρικά(φυτοφάρμακα κυρίως) μπορείτε να βρείτε τεστακια στην αγορά η στο ebay ,  όλα τα εμφιαλωμένα κορπη ζαγορι ιολη αυρα βικος σαμαρια κ.α. ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΒΓΑΛΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ ενω της βρυσης και χωρίς φίλτρο ανθρακα δεν είχε νιτρικα , (αν και ο ανθρακας δεν κραταει νιτρικα).   Όλα τα εμφιαλωμένα είχαν με 50 το όριο λίγο πάνω ή λίγο κάτω από το 50 όταν στην Αμερική το όριο είναι το 25 , αλλά τα νιτρικά είναι άκρως επιβλαβή ακόμα και στα 25 και 50 ρωτήστε και χημικό για αυτό. Της ΕΥΔΑΠ δεν έχει Νιτρικά σχεδόν σε όλο το δίκτυο της Ελλάδας. Έχουμε το καλύτερο νερό στον κόσμο μαζί με εναν άνθρακα έχουμε το καλύτερο νερό αυτό πρέπει να το καταλάβει ο κόσμος, οι περισσότερες ασθένειες προέρχονται από το νερό πλέον είναι γνωστό αυτό, ότι μπορούμε να γλυτώσουμε γιατί να μην το κάνουμε χωρίς άγχος και πίεση βέβαια . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ψάχνοντας το θέμα και τα ιντερνατικά μαγαζιά βρήκα αυτό το φίλτρο νερού βρύσης:

http://www.healthandlifewf.gr/el/%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-carbon-one

Βάση τα όσα διάβασα και σε σχέση τιμής απόδοσης φαίνεται τίμια επιλογή. Έχει κανείς άποψη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Επειδη γραφονται πολλες ανακριβειες οσον αφορα τα φιλτρα νερου στο φορουμ να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα!

Ειμαι χρηστης ενος φιλτρου στερεοποιημενου ανθρακα απο το 1995 και εχω ενημερωθει πληρως οσον αφορα το νερο που πινω.

Επισης εχω δοκιμασει αρκετα φιλτρα οσον αφορα την αποδοση τους!

Δεν θελω να προτεινω καποιο φιλτρο γιαυτο μην μου ζητατε πληροφοριες απλως RTFM (read the fking manual)

Μαυτα που γραφω θελω μονο να βοηθησω σωστα τον καταναλωτη που ψαχνει να βρει μια λυση στην καθημερινοτητα του, εγω την εχω βρει οσον αφορα το νερο!

 

Κανονες

Δεν αγοραζουμε φιλτρα απο τηλεπωλησεις τσαρλατανους ολα ειναι κινεζικα κακης ποιοτητητας και δεν δεν αποδιδουν ισως μονο λιγο στην γευση!

Ζηταμε πιστοποιητηκα NSF με το σημα να αναγραφεται πανω στη συσκευασια!

Μονο ΝSF και τον λογο δεν θα τον αναφερω τωρα!

Ζηταμε το πιστοποιητικο αποδοσης ΝSF οι ποιο πολλλες εταιριες δεν θα σας το δωσουν γιατι δεν εχουν!

Μπαινουμε στην ιστοσελιδα του ΝSF http://info.nsf.org/Certified/DWTU/για να ελεγχουμε αν η εταιρια μας φερει πιστοποιηση!

 

Οσον αφορα τις τεχνολογιες φιλτρων

Αγοραζουμε φιλτρα στερεοποιημενου ανθρακα οσον αφορα τα μεγαλα αστικα κεντρα και οπου το νερο χλωριωνεται

Οσον αφορα τα νησια (περιοχες με γνωστο προβλημα) υπαρχουν συγκεκριμμενες λυσεις αλλα παντα με αναλυση νερου εφοσον ειναι συνθετο το προβλημα

Δεν αγοραζουμε φιλτρα UV ειναι αχρηστο σε περιοχες οπου χλωριωνεται το νερο κοστιζει και αν πιασει λασπες δεν λειτουργει

Υψηλης τεχνολογιας φιλτρα δεν αναπτυσουν μικροοργανισμους( να και η απαντηση σου)

Αλλαζουμε το φιλτρο μια φορα το χρονο και οχι καθε 3-6 μηνες συνηθως τετοιοι κατασκευαστες ειναι της πλακας

 

Οσον αφορα τα εμφιαλωμενα

Ειναι χειροτερα ακομα και απο το νερο βρυσης

περιεχουν συντηρητικα

εαν εκτεθουν εστω και 2 λεπτα στον ηλιο απελευθερωνουν καρκινογονες χημ. ουσιες

ολοι πινουμε το μπουκαλακι στο περιπτερο απλα μετα μη με ρωτας ειδικα το καλοκαιρι γιατι πας τουαλετα συνεχεια!

 

Κοστος

Δεχομαι καθε κριτικη αλλα οχι οσον αφορα την υγεια των παιδιων μου!

Η ferrari και η mercedes δεν ειναι seat και opel

δυστηχως στην Ελλαδα καποιοι πουλανε την moyfa motors για λαμποργκινι!

Ειναι ομως πολυ ευκολο να μην σε πιασουν κοροιδο!

Eνα φιλτρο που κανει δουλεια ξεκιναει απο 200 ευρω και μπορει να φτασει εως και 700-800 αναλογα με τις αναγκες!

Το κοστος εμφιαλωμενων/μπουκαλες σε συκριση με ενα φιλτρο ειναι 20 προς 1

 

Και τωρα μπορω να κατσω στον υπολογιστη και να βλεπω απαντησεις απο κρυφους πωλητες να οργιαζουν και να πετανε μπαρουφες!

Μια απαντηση για εσας ο καταναλωτης δεν ειναι ζωο!

Μερικοι απο εσας επρεπε να διωκονται ποινικα γιαυτα που πουλατε αλλα ζουμε σε μια χωρα χωρις κανονες ελπιζω να σαν καταλαβουν συντομα και να κλεισετε!

 

Ουφ καλο βραδυ σε ολους!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε

Κανονες

Δεν αγοραζουμε φιλτρα απο τηλεπωλησεις τσαρλατανους ολα ειναι κινεζικα κακης ποιοτητητας και δεν δεν αποδιδουν ισως μονο λιγο στην γευση!

Ζηταμε πιστοποιητηκα NSF με το σημα να αναγραφεται πανω στη συσκευασια!

Μονο ΝSF και τον λογο δεν θα τον αναφερω τωρα!

Αυτα τα φιλτρα τι λενε? Απο τιμη ειναι κομλε.. Ας απαντηση καποιος ειδημων.

 

https://www.youtube.com/watch?v=eqDM_P6Buus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιάζομαι πως το "διπλο" φίλτρο είναι ενα φυσίγγιο ενεργού άνθρακα και το άλλο ρητίνη για αποκλήρυνση ενώ το "τριπλό" είναι αντίστροφη όσμωση. Δεν τα ξέρω καθόλου βέβαια τι ποιότητα μπορεί να έχουν, απλά μόνο και μόνο που τα διαφημίζουν με τελεμάρκετινγκ και ο μπάρμπας τα λέει τόσο μπακαλίστικα, δεν θα τα εμπιστευόμουν.

"Ενεργοποιημένο" νερό και κουραφέξαλα. "Τα γεωμετρικά σχήματα όταν κινούνται παράγουν ηλεκτρομαγνητικά πεδία". Νταφακ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερό βρύσης ειδικά σε χωριά δεν πίνετε. Και φίλτρο να βαλεις πάλι βρωμάει και έχει χάλια γεύση. Εδώ και 15 χρόνια πίνουμε εμφιαλωμένο αθως και Όλυμπος χωρίς κανένα θέμα. Παλιότερα κάθε τρεις και λίγο είχαμε προβλήματα με κολικους και πέτρες στα νεφρά εξαιτίας του νερού.

 

Για τις καρκινογονες ουσίες νιτρικά κτλ είναι απλά μύθοι. Το τι βάζουν μέσα στις δεξαμενές δεν μπορείτε να φανταστείτε. Μόνο για μπάνιο ακόμα και στο φαγητο εμφιαλωμένο μπαίνει.

 

Η τιμή της 6αδας 90 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρετε ψύκτη με μεγάλες μπουκάλες, βγαίνει φτηνότερα και έχετε άμεσα καυτό-παγωμένο νερό.

Ψυκτη πήραμε φέτος τον έχουμε 3 μήνες σίγουρα είναι μεγάλη ευκολια. Βγαίνει αρκετά πιο ακριβά όμως. Η εξάδα όπως είπα βγαίνει 90 λεπτά. Ο Ψυκτης πέρνει μπουκάλες 18.9L. Δίνουμε 4 ευρώ για κάθε μπουκάλα οπότε μας βγαίνει διπλάσια τιμή από την εξάδα. Η εξάδα είναι αθως οι μπουκάλες για τον Ψυκτη μεταλλικό νερό Όλυμπος. Για τον Ψυκτη είναι 20 ευρώ το χρόνο ενοικίαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, αλλά εδώ Αθήνα τουλάχιστον έχουμε εταιρεία που δίνει τζάμπα το μηχάνημα και οι άδειες μπουκάλες επιστρέφονται κάθε φορά που σου φέρνει γεμάτες, οπότε βγαίνει αρκετά φτηνά. Ασε που έχει και μόνιμη "προσφορα" 20+2 ή κάτι τέτοιο. Δεν έχετε άλλους εκεί, ένας είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, αλλά εδώ Αθήνα τουλάχιστον έχουμε εταιρεία που δίνει τζάμπα το μηχάνημα και οι άδειες μπουκάλες επιστρέφονται κάθε φορά που σου φέρνει γεμάτες, οπότε βγαίνει αρκετά φτηνά. Ασε που έχει και μόνιμη "προσφορα" 20+2 ή κάτι τέτοιο. Δεν έχετε άλλους εκεί, ένας είναι?

 

Τις μπουκαλες τις επιστρεφουμε και εμεις κανονικα.Μονο εναν εχουμε εδω στο χωριο και απο εκει που περνουμε τις εξαδες εχουν σταματησει να βγαζουν μπουκαλες οποτε καταλαβαινεις.Αισχροκερδεια αλλα απο το να ανοιγεις το ψυγειο συνεχεια ο ψυκτης για το καλοκαιρι συμφερει.Το χειμωνα δεν χρειαζεται.Δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι ειναι μεταλλικο το νερο και για αυτο ειναι ακριβοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ολα μεταλλικα είναι, απλά το έχει μονοπώλειο ο τύπος και βαράει. Και το χειμώνα καλό είναι, θα βγάζεις καυτό νερό και θα κάνεις γρήγορα ροφήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ολα μεταλλικα είναι, απλά το έχει μονοπώλειο ο τύπος και βαράει. Και το χειμώνα καλό είναι, θα βγάζεις καυτό νερό και θα κάνεις γρήγορα ροφήματα.

 

Σιγουρα βολευει σε τσαι πχ για το χειμωνα απο το να βραζεις νερο.Τουλαχιστον ειναι μικροτερη η καταναλωση το χειμωνα απο τον ψυκτη.Διπλασια τιμη βγαινει οχι μονο βαραει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βάλει επιτραπέζιο φίλτρο που βγάζει ζεστό και κρύο  νερό.Εαν πιω από το δικτυο απλά βρωμάει χλωριο και έχει μια δυσάρεστη γεύση.Οσο για τις πέτρες στα νεφρά από τότε που άρχισα να το χρησιμοποιώ από 3 περιστατικά σε 2 χρόνια έχω πλεον 0 μέσα σε 6 χρόνια και κάτι.Δεν έχω αλλάξει διατροφικές η άλλες συνήθειες.Το παραπάνω είναι ακριβή λύση βέβαια αλλά μπορεί κάποιος με περίπου 100 Euro να βάλει ένα σύστημα απο 4 φίλτρα κάτω από τον πάγκο της κουζίνας και να έχει φιλτραρισμένο νερό.Το έιδα σε ένα κατάστημα που πήγα να αγοράσω φίλτρα,ΡΜ όποιος θέλει πληροφορίες.Για αντίστροφη όσμωση δε συνίσταται εκτός αν τραβάς νερό από γεώτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια γενικά δε θέλει πολύ φιλοσοφία ...Το νερό κάνει χιλιάδες χιλιόμετρα για να φθάσει στη βρύση μας.Και τίποτα να μου έλεγα ν πως δεν έχει εγώ πάλι φίλτρο θα έβαζα . Τρέχουμε να αλλάξουμε το φίλτρο του αμαξιου αλλά για εμάς τίποτα?

Εγω έχω βάλει αυτό το φίλτρο http://www.e-filters.gr/letra/el/filtranerou/214--spectrum-nsf-227.html , αγγλικό με όλα τα πιστοποιητικά NSF κατ και είναι και οικονομικό και εύκολο στη τοποθετηση...Και τέλος απλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...