Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσοχή σε κάποιες εταιρίες που λένε ότι μόνο ο nsf είναι αρκετός, δεν είναι και ότι ασφαλέστερο για την ποιότητα του φίλτρου και κυρίως την αποτελεσματικότητα, Από τι γνωρίζω ιδρύθηκε από 2 δικηγόρους και είναι γνωστό ότι όποια εταιρία δώσει κάτι χιλιάδες ευρώ μπορεί να πιστοποιήσει τα φίλτρα στον nsf. Οι Αμερικάνοι πολεμούν τα Ευρωπαϊκά προϊόντα και όχι μόνο, στην Ευρώπη για τα προϊόντα και για τα φίλτρα νερού η πιο αξιόπιστη πιστοποίηση είναι η tuv nord που σημαίνει ότι το προϊόν πληροί τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές άρα είναι και ασφαλές για τους Ευρωπαίους καταναλωτές , η Ευρώπη έχει τους πιο αυστηρούς Ελέγχους στις πιστοποιήσεις. Ωστόσο η αποτελεσματικότητα των φίλτρων θα πρέπει να γίνεται με χημικές αναλύσεις όπου καλό είναι η κάθε εταιρία να δημοσιοποιεί από Ελληνικά ή Ευρωπαϊκά εργαστήρια, οι χημικοί είναι αυτοί που θα μιλήσουν για το αν είναι κατάλληλο το νερό και όχι οι Αμερικάνικες πληρωμένες εταιρίες, ορισμένες μεγάλες εταιρίες ξεγελάνε τους καταναλωτές ότι έχει nsf , Αμερικάνικη εταιρία είναι που πληρώνεται. Ας υπάρχουν οι αναλύσεις από επίσημα εργαστήρια και πιστοποιήσεις Ευρωπαϊκές όπως η tuv Nord για να επιλέξουμε φίλτρο. Πλέον τα φίλτρα νερού βγαίνουν με μεμβρανώδη άνθρακα που είναι πιο αποτελεσματικός από τον συμπιεσμένο, ενα ακόμη σημαντικό κριτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

διαβασα μερικα ποστ και το συμπερασμα που εβγαλα ειναι πως για να κανουμε δουλεια με τα φιλτρα πρεπει να ειναι το κοστος μεγαλο , σωστα ? δηλαδη αυτα των 50 και 100 ευρω δεν κανουν δουλεια? καλυτερα να μην εχω καθολου? καλα καταλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/c/1398/water_filter.html?keyphrase=%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1+tensa

 

Καλησπέρα, εγώ χρησιμοποιώ αυτό, δεν έχω κάνει έλεγχο ποιότητας, δεν είμαι ιδικός, μου το πρότεινε διατροφολόγος που εμπιστεύομαι. Θα με ενδιέφερε να ακούσω την γνώμη κάποιου ιδικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτρα νερου χωρις αναλωσιμα, υπαρχουν;

Δηλαδη με εφαπαξ κοστος, να το αγορασεις μια φορα και τελος;

Δεν γίνεται αυτό που λες, θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαρίζεται μόνο του το φίλτρο από όλες αυτές τις ουσίες που παρακρατάει,  Υπάρχουν φίλτρα κεντρικών παροχών που αυτοκαθαρίζονται αλλά είναι για να συγκρατούν μόνο τα πολύ "μεγάλα" σωματίδια.

 

 

http://www.skroutz.gr/c/1398/water_filter.html?keyphrase=%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1+tensa

 

Καλησπέρα, εγώ χρησιμοποιώ αυτό, δεν έχω κάνει έλεγχο ποιότητας, δεν είμαι ιδικός, μου το πρότεινε διατροφολόγος που εμπιστεύομαι. Θα με ενδιέφερε να ακούσω την γνώμη κάποιου ιδικού.

 

οι κανάτες γενικότερα έχουν μικρά φίλτρα οπότε δεν μπορεί να γίνει και σοβαρός καθαρισμός, αυτό όπως το παρουσιάζει φωνάζει για απάτη ούτως ή άλλως.  Επίσης τα ανταλλακτικά του κοστίζουν απ' ότι βλέπω γύρω στα 25 ευρώ και θέλουν αλλαγή ανά 150 λίτρα.

Εφ' όσον δεν έχεις σοβαρό πρόβλημα με την ποιότητα του νερού (απ' ότι καταλαβαίνω αφού κοιτά κάτι σαν την κανάτα αυτή) μπορείς με τα ίδια χρήματα να πάρεις ένα φίλτρο άνω πάγκου, με πολύ αποτελεσματικότερα ανταλλακτικά με μικρότερο κόστος και μεγαλύτερη διάρκεια που θα κάνουν πράγματι και κάποιον καθαρισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται αυτό που λες, θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαρίζεται μόνο του το φίλτρο από όλες αυτές τις ουσίες που παρακρατάει,  Υπάρχουν φίλτρα κεντρικών παροχών που αυτοκαθαρίζονται αλλά είναι για να συγκρατούν μόνο τα πολύ "μεγάλα" σωματίδια.

 

 

 

 

Θα μπορουσε να υπαρχει κατι, σαν τα air condition.

Βγαζεις τα φιλτρα, τα καθαριζεις, και τα ξαναβαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται αυτό σε πόσιμο νερό, κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξεις το υλικό φίλτρανσης. Ακόμα και σε μεγάλα φίλτρα με γυάλινη άμμο που θεωρητικά δεν πετρώνει, κάποια στιγμή πρέπει να την αλλάξεις. Και φυσικά δεν κάνει για πόσιμο νερό η άμμος, είναι το πρώτο στάδιο.

Ο αέρας είναι άλλο πράγμα, υποτίθεται ψεκάζεις με το αντιμικροβιακό σπρέι, καθαρίζεις και τη σκόνη από το φίλτρο και όλα καλά. Οι τρύπες του φίλτρου κλιματιστικού όμως είναι ΝΑ, από εκεί που περνάει το νερό είναι μικροσκοπικά τα κενά και αν αλλοιωθεί το υλικό, απλά δεν καθαρίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο τύπο φίλτρου για Ηράκλειο Κρήτης; Το νερό έχει πολλά άλατα και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να κουβαλάει μέσα του.Ολοι χρησιμοποιούμε ντεπόζιτα και όταν ανοίγουν το νερό άπω το δήμο γεμίζουν.Πριν καμιά 15αρια μέρες έφτασε και το νερό απο το φράγμα που πρόσφατα κατάφεραν να τελειώσουν, αλλά πιθανά το ανακατεύουν και με νερά από γεωτρήσεις.

Ολοι σχεδόν βάζουν αντίστροφη όσμωση αλλά η γεύση είναι χάλια και το σκέπτομαι αλλά και να κουβαλάς εξάδες χωρίς ασανσέρ είναι ζόρικο και για αυτό λέω να βάλω φίλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο τύπο φίλτρου για Ηράκλειο Κρήτης; Το νερό έχει πολλά άλατα και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να κουβαλάει μέσα του.Ολοι χρησιμοποιούμε ντεπόζιτα και όταν ανοίγουν το νερό άπω το δήμο γεμίζουν.Πριν καμιά 15αρια μέρες έφτασε και το νερό απο το φράγμα που πρόσφατα κατάφεραν να τελειώσουν, αλλά πιθανά το ανακατεύουν και με νερά από γεωτρήσεις.

Ολοι σχεδόν βάζουν αντίστροφη όσμωση αλλά η γεύση είναι χάλια και το σκέπτομαι αλλά και να κουβαλάς εξάδες χωρίς ασανσέρ είναι ζόρικο και για αυτό λέω να βάλω φίλτρο.

 

Χρησιμοποιώ τα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης της veluda και δεν έχω κανένα θέμα με την γεύση,αντιθέτως όταν πίνω πια νερό απευθείας από την βρύση στο χωριό μου μου φαίνεται πλέον πολύ βαρύ.

Με το φράγμα δεν ήξερα ότι ετοιμάστηκε ήδη. Το νερό φαντάζομαι πλέον θα έχει πολύ λιγότερα άλατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ικανοποιημένος απο το Veluda στην ποιότητα του νερού αλλά και στο service; Πόσο κοστίζει το ετήσιο; Είχε περάσει απο το σπίτι και μου είχε κάνει προσφορά 300 ευρώ με την εγκατάσταση το σετ με τα 5 φίλτρα και το τεπόζιτο 8 λίτρων με βρυσάκι. Ρωτάω για τον τύπο του φίλτρου επειδή η αντίστροφη όσμωση οπως διάβασα στα προηγούμενα μηνύματα αφαιρεί πολλά στοιχεία και το νερό είναι σαν αποστειρωμένο μήπως του ενεργού άνθρακα είναι προτιμότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 ευρώ; Έχω βάλει αυτό: http://www.veluda.gr/gr/oikiaka-reverse-osm/vv-traditional-16, γράφει 190 ευρώ το σάιτ αλλά μου το είχε αφήσει 170 ο αντιπρόσωποςκαι φυσικά δωρεάν η εγκατάσταση μαζί με το βρυσάκι και το ντεπόζιτο. Μερικοί ισχυρίζονται ότι το νερό πρέπει να έχει κάποια μεταλλικά συστατικά, εγώ νομίζω ότι παίρνουμε ότι χρειαζόμαστε κα από αλλου. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να τους πεις να προσθέσουν ένα έξτρα φίλτρο στο τέλος που προσθέτει τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία και μέταλλα. 

Το σέρβις τώρα, με παίρνουν 1 φορά το χρόνο τηλέφωνο από την αντιπροσωπεία της περιοχής (βασικά ένα χρόνο το έχω και έχει γίνει μια φορά αυτό), κλείνουμε ραντεβού και μου αλλάζουν τα φίλτρα, 70 ευρώ το κόστος.

 

Αν θέλεις να βγάλεις τα άλατα από το νερό τα ενεργού άνθρακα δυστυχώς δεν θα κάνουν δουλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αναφέρομαι σε αυτό http://www.veluda.gr/gr/oikiaka-reverse-osm/vv-200-18γιατι δεν έχω χώρο πολύ κάτω απο τον πάγκο, θα κοιτάξω όμως και το δικό σου μοντέλο μήπως χωράει και μου έρθει πιο οικονομικά γιατι στην ουσία είναι το ίδιο μοντέλο.Πιθανά να προσθέσω και αυτό το φίλτρο στο τέλος για τα μεταλλικά στοιχεία και ιχνοστοιχεία.Οσο αφορά το service μου είχε πει 80 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα φιλτρα τι λενε? Απο τιμη ειναι κομλε.. Ας απαντηση καποιος ειδημων.

 

https://www.youtube.com/watch?v=eqDM_P6Buus

 

Εγώ έχω πάρει το μονό εδώ και 4 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος... πλέον καταλαβαίνω τη διαφορά στη γεύση και όταν το ανοίγω το φίλτρο για αντικατάσταση ή καθαρισμό, το φίλτρο από λευκό που είναι καινούριο έχει γίνει μπεζ.. με το δάχτυλο το ακουμπάς και αφήνει γλίτσα....   άρα κάτι κάνει.

δεν είμαι ειδικός οπότε καταθέτω την εμπειρία μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα παιδια ψαχνω να βρω φιλτρο για την βρυση κατι ποιοτικο να το καθαριζει κ γενικα να κανει καλυτερη την ποιοτητα του νερου τ εχετε να προτηνετε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδη αρχισαν παλι τα οργανα

Performance data sheet θα μας δειξει κανενας;

Πινακα αποτελεσματων αποδοσης κανενας;

Απο το φιλτρο που αγορασε η προκειται να αγορασει;

Και μη δω τιποτα τυπου δημοκριτου ανδρεαδη χημ αναλυση κ παγκοσμιου οργανισμου μουφαλοτ γιατι εδω κλαιμε απο τα γελια!

Τα γατακια προσφατως μαθανε και την tuv nord ωραια τα πολλα σηματακια εαν εχουν και νοημα!

και εγω μπορω να σου πω οτι το φιλτρο που αγορασα εχει ISO και;

Δηλαδη κατασκευαστηκε με προδιαγραφες ευρωπαικης ενωσης και;

ISO παιρνουν και τα κινεζικα για να πωλουνται στην ευρωπη

Θελω χωρα προελευσης κατασκευης και αντιστοιχη πιστοποιηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...