Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι είναι πόσιμο, τουλάχιστον ετσι ήταν πριν 15 ημέρες που έγινε μέτρηση. Σήμερα τελικά που κατάφερα και ξαναμίλησα με τον τεχνικό μου είπε ότι δεν χρειάζεται η όσμωση αλλα με αυτό http://www.aquapurest.gr/ft-line_3_%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1_%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85_ftline.el.aspx θα εχω πολύ καλά αποτελέσματα και μου το προτείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα καί από εμένα

Ψάχνω να βρώ ένα φίλτρο νερού ενεργού άνθρακα για την Αθήνα.

Με βοήθησε αρκετά η συζήτηση που γίνεται εδώ.

Θέλω να έχει πιστοποίηση NSF κόστος 300-500 ευρώ max!

Προτάσεις;

Στείλτε μου και προσώπικο μήνυμα εάν υπάρχει πρόβλημα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα καί από εμένα

Ψάχνω να βρώ ένα φίλτρο νερού ενεργού άνθρακα για την Αθήνα.

Με βοήθησε αρκετά η συζήτηση που γίνεται εδώ.

Θέλω να έχει πιστοποίηση NSF κόστος 300-500 ευρώ max!

Προτάσεις;

Στείλτε μου και προσώπικο μήνυμα εάν υπάρχει πρόβλημα :-D

Λοιπόν πουλάνε συστήματα φιλτραρισματος τεσσάρων σταδιων κάτω πάγκου με 150-200€ με φίλτρα μαζί

Αν ψάξεις σκρουτζ και στα λοιπά θα τα βρεις

Είναι τέσσερα στάδια αν θυμάμαι καλά

Πρώτα Άμμος και γενικά σωματίδια

Μετά κυστες και μικρόβια

Μετά χημικά

Και τέλος βαρέα μέταλλα

Μόνο ενεργού άνθρακα δεν κανει

Αυτά έχουν διάρκεια ζωής από 6μηνες έως χρόνο ή ανάλογα τα λίτρα μετά αν δεν μιλάμε για οικιακή χρηση

Από Μάρκες δες pentek και matrikx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα καί από εμένα

Ψάχνω να βρώ ένα φίλτρο νερού ενεργού άνθρακα για την Αθήνα.

Με βοήθησε αρκετά η συζήτηση που γίνεται εδώ.

Θέλω να έχει πιστοποίηση NSF κόστος 300-500 ευρώ max!

Προτάσεις;

Στείλτε μου και προσώπικο μήνυμα εάν υπάρχει πρόβλημα :-D

http://www.e-filters.gr/letra/el/filtranerou/214--spectrum-nsf-227.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά μια απορία...

Πήγε η μάνα μου σε μια έκθεση της AMC για κατσαρόλες και την διπλάρωσαν να πάρει ένα φίλτρο νερού με 200 ευρώ. Το θέμα είναι πως το φίλτρο νερού δεν έχει ούτε barcode ούτε κάποιο διακριτό logo για να το ψάξεις στο google με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι είναι ακριβώς αυτό το ΠΡΑΜΑ που πήγε και πήρε. Μπορείτε να βοηθήσετε από τις παρακάτω φωτογραφίες ΦΙΛΤΡΟ και ΟΔΗΓΙΕΣ να κατηγοριοποιήσουμε τι είναι αυτό και αν αξίζει να το κρατήσουμε;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείτε να το γυρίσετε πίσω καλώς. Αλλιώς μόνο να κλαίτε τα λεφτά σας γιατί αυτό το πράγμα δεν αξίζει ούτε 20 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα!
Παρακολουθώ εδώ και καιρό αυτό το θέμα γιατί ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω φίλτρο νερού στο σπίτι μου, στην Αθήνα. Παρότι εργάζομαι ώρες καταστημάτων (χωρίς ρεπό και 8ωρα) και δεν έχω ελεύθερο χρόνο, διάβασα (σε δόσεις) ολόκληρο το θέμα και συμπέρασμα δεν έβγαλα.
Το παράπονο μου είναι ότι κάποιοι ειδήμονες (κυριολεκτικά και όχι ειρωνικά) που γράφουν εμπεριστατωμένα, δεν κατονομάζουν τα αξιόπιστα φίλτρα για να μην κάνουν διαφήμιση...
Συνέπεια αυτού είναι πολλοί άλλοι να ζητούν βοήθεια μέσω προσωπικών μηνυμάτων.
Ειλικρινά, αυτό με ενοχλεί αφάνταστα...
Θεωρώ ότι το forum υπάρχει για να μοιραζόμαστε πληροφορίες και ο καθένας κρίνει από τα γραφόμενα, αν κάποιος είναι ειλικρινής ή απλά διαφημίζει την πραμάτεια του!
Στο κάτω κάτω της γραφής, αυτοί που είναι σχετικοί ας γράψουν 3-4 ονόματα αξιόπιστων εταιρειών (που φαντάζομαι να υπάρχουν) αν δεν θέλουν να γράψουν αυτό το ένα που χρησιμοποιούν.
Δεν έχουμε όλοι τις γνώσεις ή το χρόνο να ψάξουμε τα πιστοποιητικά nsf ή να τα αξιολογήσουμε.
Ελπίζω να καταλαβαίνετε την καλοπροαίρετη διάθεση μου και να με βοηθήσετε στην επιλογή φίλτρου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά μια απορία...

Πήγε η μάνα μου σε μια έκθεση της AMC για κατσαρόλες και την διπλάρωσαν να πάρει ένα φίλτρο νερού με 200 ευρώ. Το θέμα είναι πως το φίλτρο νερού δεν έχει ούτε barcode ούτε κάποιο διακριτό logo για να το ψάξεις στο google με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι είναι ακριβώς αυτό το ΠΡΑΜΑ που πήγε και πήρε. Μπορείτε να βοηθήσετε από τις παρακάτω φωτογραφίες ΦΙΛΤΡΟ και ΟΔΗΓΙΕΣ να κατηγοριοποιήσουμε τι είναι αυτό και αν αξίζει να το κρατήσουμε;

 

Ευχαριστώ

Οπως αναφερει και ο φιλος το φιλτρο σου δεν φερει καμια πιστοποιηση επομενως δεν μπορουμε να γνωριζουμε αν κανει δουλεια κ τι δουλεια κανει!

Επισης επειδη δεν υπαρχει κρατος ο κυριος που στο πουλησε θα επρεπε να πληρωσει ενα καλο προστιμο της ταξης των 10000 ευρω οπως και πολλοι αλλοι που βγαινουν φορα παρτιδα ακομα κ στην τηλεοραση!

Αντιπροσωπος δεν υπαρχει?

Εαν χρησιμοποιησες το φιλτρο και περασε νερο απο το συστημα δεν εχεις κ δικαιωμα να το επιστρεψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως αναφερει και ο φιλος το φιλτρο σου δεν φερει καμια πιστοποιηση επομενως δεν μπορουμε να γνωριζουμε αν κανει δουλεια κ τι δουλεια κανει!

Επισης επειδη δεν υπαρχει κρατος ο κυριος που στο πουλησε θα επρεπε να πληρωσει ενα καλο προστιμο της ταξης των 10000 ευρω οπως και πολλοι αλλοι που βγαινουν φορα παρτιδα ακομα κ στην τηλεοραση!

Αντιπροσωπος δεν υπαρχει?

Εαν χρησιμοποιησες το φιλτρο και περασε νερο απο το συστημα δεν εχεις κ δικαιωμα να το επιστρεψεις!

 

Δεν έχει χρησιμοποιηθεί φίλε μου. Θα κοιτάξω αν καταφέρω να το επιστρέψω. Όπως αναφέρω και πιο πάνω το αγόρασε σε μία έκθεση της amc που ειδικεύετε στις κατσαρόλες. Με το που είδα το κουτί χωρίς barcode με ένα αυτοκόλλητο που έλεγε ότι κατασκευάστηκε για την NASA την ψυλιάστηκα μόλις μου είπε ότι το πήρε και 200 ευρώ την άκουσα κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να αγοράσω ένα καλό φίλτρο για φοιτητικό δωμάτειο. Θέλω οπωσδήποτε να αφαιρεί και το φθόριο (εντελώς), που έχω διιαβάσει ότι φθείρει τον εγκέφαλο και το έχουν προσθέσει στο νερό μας πλέον. Ο ιδιοκτήτης δε με αφήνει να ανοίξω τρύπα στο πάγκο ή οτιδήποτε άλλο δε θα αφήσει το σπίτι όπως ακριβώς ήταν πριν έρθω. Τί μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο χρήσιμες συμβουλές:

1) Όσοι χρησιμοποιείτε φίλτρα άνθρακα να ξέρετε ότι έχουν χρόνο ζωής 3-6 μήνες ανάλογα με τον κατασκευαστή. Να το τηρείτε αυστηρά γιατί πέρα από το όριο που δίνει ο κατασκευαστής είναι ασφαλέστερο να μην χρησιμοποιείτε καθόλου φίλτρο πάρα το "ληγμένο".

Και επίσης να ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΤΕ την βρύση στη μέγιστη ροή!

Αν το κάνετε αυτό η πίεση θα παρασύρει μαζί και μικροσκοπικούς κόκκους από τον άνθρακα, κάτι που αν γίνεται για κάποιο διάστημα μπορεί να προκαλεσει πολύ σοβαρό πρόβλημα! Και επίσης η μεγάλη πίεση δεν επιτρέπει στο νερό να φιλτράρεται σωστά.

 

2) Όσοι ζείτε σε περιοχές που υπάρχει έντονη μόλυνση κάντε την υπέρβαση και αγοράστε φίλτρα αντίστροφης όσμωσης. Είναι ακριβότερα από τα κοινά φίλτρα αλλά η προστασία που προσφέρουν είναι πολύ μεγαλύτερη μιας και φιλτράρουν το νερό με τον καλύτερο τρόπο. Κάντε μια αναζήτηση στο Google για περισσότερες πληροφορίες..

 

Θέλω να αγοράσω ένα καλό φίλτρο για φοιτητικό δωμάτειο. Θέλω οπωσδήποτε να αφαιρεί και το φθόριο (εντελώς), που έχω διιαβάσει ότι φθείρει τον εγκέφαλο και το έχουν προσθέσει στο νερό μας πλέον. Ο ιδιοκτήτης δε με αφήνει να ανοίξω τρύπα στο πάγκο ή οτιδήποτε άλλο δε θα αφήσει το σπίτι όπως ακριβώς ήταν πριν έρθω. Τί μου προτείνετε;

Βρες έναν τρόπο να περάσει από κάποιο ντουλάπι το καλώδιο και όταν φύγεις απλά αλλάζεις το ντουλάπι. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν το πληρώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω ένα καλό φίλτρο για φοιτητικό δωμάτειο. Θέλω οπωσδήποτε να αφαιρεί και το φθόριο (εντελώς), που έχω διιαβάσει ότι φθείρει τον εγκέφαλο και το έχουν προσθέσει στο νερό μας πλέον. Ο ιδιοκτήτης δε με αφήνει να ανοίξω τρύπα στο πάγκο ή οτιδήποτε άλλο δε θα αφήσει το σπίτι όπως ακριβώς ήταν πριν έρθω. Τί μου προτείνετε;

 

Θα πάρεις ένα κάτω πάγκου που δεν χρειάζεται μερεμέτια. Για το φθόριο, αν επιμένεις να το φοβάσαι, να φροντίσεις να μην έχει ούτε η οδοντόκρεμα σου ή το στοματικό διάλυμα.

Ενδεικτικά: 1 λίτρο νερό 12 ppm φθοριούχα και μια οδοντόκρεμα 1500 ppm.

Μας ψεκάζουν από παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρεις ένα κάτω πάγκου που δεν χρειάζεται μερεμέτια.

Μάλλον άνω πάγκου θα πρέπει να εννοούσες που δεν χρειάζεται τρύπα. Αν βάλει κάτω πάγκο υπάρχουν βρύσες που έχουν επιλογή για να βγάζουν από εκεί το φιλτραρισμένο νερό αλλά είναι λίγο ακριβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...