Προς το περιεχόμενο

Deree, Πληροφορίες


S4Lv4Ti0N

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάνω αυτό το τόπικ για όσους ξέρουν, να μου πούνε σε πιο campus να πάω για πληροφορίες, για να μιλήσω με κάποιον για τα admissions, αλλα για όποιον ξέρει εδώ, να μου πείτε αυτά που δε μπορώ να μάθω εκεί.. πώς είναι, ατμόσφαιρα, μαθήματα κτλ.

 

 

 

υ.γ. Δεν άρχισα αυτό το τόπικ για να αρχίσει flame war για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, οπότε θα σας παρακαλέσω να μην το τραβήξετε εκεί.:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει σιτε...τα πρωτα χρονια 2 κανεις στο κεντρο,αμπελοκηπους.εκει πηγαινε.

απ οσο ξερω πας για φεβρουαριο πια...ατμοσφαιρα...αν εχεις φραγκα γουσταρεις δημοσιες σχεσεις κ το χεις λιγο 8a σ ναι μια χαρα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρακαλώ τα μέλη που επιθυμούν να απαντήσουν, να σεβαστούν την παράκληση του topic starter και να αποφύγουν κρίσεις για το ίδιο το Deere, τους σπουδαστές του κλπ.

κάνω αυτό το τόπικ για όσους ξέρουν, να μου πούνε σε πιο campus να πάω για πληροφορίες, για να μιλήσω με κάποιον για τα admissions, αλλα για όποιον ξέρει εδώ, να μου πείτε αυτά που δε μπορώ να μάθω εκεί.. πώς είναι, ατμόσφαιρα, μαθήματα κτλ.

 

 

 

υ.γ. Δεν άρχισα αυτό το τόπικ για να αρχίσει flame war για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, οπότε θα σας παρακαλέσω να μην το τραβήξετε εκεί.:devil:

O topic starter ζητά αποκλειστικά πληροφορίες από μέλη που γνωρίζουν εκ των έσω το Deere. Εάν έχετε και μπορείτε να βοηθήσετε, έχει καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα στην Αγία παρασκευή, οπού και μίλησα με μία ευγενέστατη κυρία, και μου εξήγησε...ας πούμε... τα πάντα, εκ τον οποίων και για ένα τεστ αγγλικών επιπέδου TOEFL, το οποίο απο ότι ακούω είναι γελοίο, και λόγω ζωής και γνώσεων σε/απο εξωτερικό δε πιστεύω να έχω κανένα πρόβλημα, έχει κανείς πιο συγκεκριμένες πληροφορίες;;

 

Πήρα τον φάκελο που λέει τα πιο πολλά για το σχολείο μέσα, αυτό που ψάχνω είναι "inside information" :)

 

Επείσης έμαθα κάτι που δε μου είπανε εκεί... μου ζήτησαν βαθμολογίες απο τα 3 τελευταία χρόνια :P αλλα σίγουρα δεν ήταν και τα καλύτερα μου, και ακούω πως με βαθμολογία κάτω του 14, μου προσθέτουνε άλλο ένα εξάμηνο, τι περιμένουνε για να μου το πούνε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκουχου γκουχου. πες μου λιγο το ονομα της ευγενεστατης κυριας? μια ξανθια ειναι? αν θελεις να παρεις μαθηματα μανατζμεντ η οικονομικα ειναι το καλυτερο στην ελλαδα. αν θελεις να ακολουθησεις κλαδο πληροφορικης αστο καλυτερα. οτι θες στειλε μου π.μ. κατω απο 14 πας σε ενα προπαρασκευαστικο αλλα τα μαθηματα που περνεις εκει μεταφερονται και στο ντηρι δεν χανεις πολυ χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω είναι ότι έχουν μια καταπληκτική βιβλιοθήκη και ότι αρκετοί καθηγητές των πανεπιστημίων δουλεύουν εκεί....αλλά να ξέρεις ότι δεν θα έχεις επαγγελματικά δικαιώματα σε κανένα τομέα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν εργαζόμουν στο Κολέγιο (επιμένουν να το γράφουν Κολλέγιο, άσχετο αλλά μου είχε κάνει εντύπωση) διαπίστωσα ότι εκεί που στηρίζονται (και το τονίζουν πολύ στη διαφήμισή τους) είναι ότι οι απόφοιτοί τους βρίσκουν σε συντριπτικό ποσοστό δουλειά.

 

Τώρα, πόσο αλήθεια είναι αυτό δεν ξέρω (στατιστικές έδιναν, ούτε ξέρω ούτε με ενδιέφερε να ελέγξω την ακρίβειά τους) όμως σίγουρα μιλούσαν για τον ιδιωτικό τομέα.

 

Η βιβλιοθήκη καλή ήταν, αλλά όχι και κάτι το συγκλονιστικό (σε σχέση με αυτή που είχαμε στο πανεπιστήμιο καλύτερη, αλλά έχουν μεσολαβήσει και δεκαπέντε χρόνια) αλλά είχε ωραίο περιβάλλον, ησυχία (ειδικά στο κάτω επίπεδο) και αρκετούς υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν θεωρώ οτι ο S4Lv4Ti0N, για να ανοίγει αυτό το θέμα, και να έχει ηδη παει να ρωτήσει στη σχολή, δεν ξεκινάει απ το μηδέν.

 

Σαφώς θα ήθελε τωρα να γραφτεί σε ενα Δημόσιο ΑΕΙ, που και τσάμπα ειναι, και χαλλλλλλλλαρά χωρις απουσίες ειναι, και αναγνωρισμένο παντού, και επαγγελματικά δικαιώματα θα έχει, και μια χαραμάδα ορθανοιχτη για μόνιμο αραλίκη σε δημόσιο τομέα ψιλοανοίγει. Το καλύτερο απ όλα ειναι βέβαια το "τσάμπα".

Επίσης φανταζομαι έχει ήδη σκεφτει να σπουδάσει εξωτερικό.

τωρα, γιατι σκεφτεται Deree, σαφως θα εχει λόγο. Δεν μπορει ή δεν θέλει, να κάνει τις θυσίες που απαιτεί ενα απο τα δύο προηγούμενα.

 

Για μένα το καλύτερο ειναι σπουδές εξωτερικό. Ιδανικά Δυτική Ευρώπη.

Αν δεν γίνεται αυτο, σπουδές εδώ σε δημόσιο ΑΕΙ/ΤΕΙ, αλλα σε μια σχολή που θα διαλέξεις γιατι πραγματικα θελεις να ακολουθησεις σχετικό επάγγελμα, όχι "οπου πέσεις ανάλογα το βαθμό, πτυχιο να'ναι κι ότι νά'ναι".

αν δεν γίνεται κι αυτό, καλύτερα Deree, παρά τον κάθε άλλο άσχετο απατεώνα ιεκατζή.

 

 

αν θελεις να ακολουθησεις κλαδο πληροφορικης αστο καλυτερα.

Δηλ, αν θελει κλάδο πληροφορικής εχεις να του συστήσεις αλλο ιδιωτικό στην Ελλάδα;

 

εκεί που στηρίζονται (και το τονίζουν πολύ στη διαφήμισή τους) είναι ότι οι απόφοιτοί τους βρίσκουν σε συντριπτικό ποσοστό δουλειά.

Ποια διαφήμιση; διαφημιζεται το Deree και δεν το πήρα χαμπάρι; που και πότε; χρειάζεται διαφήμιση;

ε, ναι, δουλειά βρίσκουν. Εχω γνωστό που δούλευε σαν σύμβουλος επιλογής προσωπικού, και τη συγκεκριμένη σχολή την είχαν πάντα σε εκτίμηση (τηρουμένων των αναλογιών βέβαια. Μετά τις σπουδές έξω, και τα ΑΕΙ).

 

2) Δεν αναγνωρίζετε απο το ΔΙΚΑΤΣΑ (ΔΟΑΤΑΠ)

Γιατί, ξέρεις κανένα άλλο ιδιωτικό στην Ελλάδα που να αναγνωρίζεται;

 

 

@S4Lv4Ti0N

1. για ποια κατεύθυνση το σκέφτεσαι;

2. το εξωτερικό το έχεις απορρίψει, επειδή δεν εχεις τα χρήματα? επειδη σε φοβιζει η ζωή έξω? ή σκοπευεις να πας μετά deree?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου τα ξερεις θα ξερεις οτι το τμημα cis στο ντηρι ειναι για κλωτσιες. οχι δεν εχω να του συστησω κατι αλλο αυτο που εχω να του πω ειναι οτι και δεν εχουν δωσει την απαιρητητη

βαρυτητα στο συγκεκριμενο τμημα σε σχεση με τα υπολοιπα και οτι οι καθηγητες ειναι για κλωτσιες δεν την παλευουν μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου τα ξερεις θα ξερεις οτι το τμημα cis στο ντηρι ειναι για κλωτσιες.

 

Πιστευω οτι αν γνωρίζεις 5 πράγματα απο υπολογιστές και προγραμματισμό πριν πάς να σπουδάσεις, οταν βρεθεις σε "τμημα cis" 3βάθμιας σχολής, όλους για κλωτσιές θα τους θεωρείς. Ειτε πας στην Πάτρα, είτε στο MIT.

 

Επίσης, συγκεκριμένα για τα επαγγέλματα πληροφορικής, (προγραμματισμό, ανάλυση, δίκτυα, κ.ά.) με ενα "χαρτί" μόνο, δεν είσαι τίποτα. Μεχρι αποδείξεως του αντιθέτου. Το μονο που σου δίνουν ειναι μια πρόσληψη, για να σε δούμε.

ΟΚ, σιγουρα, αν εχεις χαρτί απο το ΕΜΠ, καλύτερα για σένα. τα εγραψα προηγούμενα.

αλλα αν μπορουσε να παει σε δημόσιο, θα ήταν ηδη εκει και δεν θα ρωτούσε οτι ρωτάει :)

 

και για να αποφυγεις οσο το δυνατόν την ανεργία, ανάμεσα στα τμήματα του deree, το cis θεωρώ πιό σίγουρη λύση απο κάτι καθιερωμένα μεν, αλλα "ομιχλώδη" και με πάρα πολλους αποφοίτους, marketing και management. Για λογιστική δεν το συζητάμε, χωρις επαγγελματικά δικαιώματα, λογιστής στην Ελλάδα, δεν πας πουθενά. Αυτά, αν σκοπευεις να παρεις το χαρτι και να βγεις να δουλέψεις. Αν πας μετά εξω για κανα μαστερ, αλλαζει. αν πας έξω, μεινε εκει και γλυτώνεις μια και καλή απο την καφροland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)40x600=24.000e ειναι σιγουρο αυτο για το bachelor να δινουν τοσα λεφτα????

2)ισχυει οτι το αμερικανο uni π συνεγαζονταν δεν το χει αναγνωρισει το deeree?το πτυχιο αν εχει παρει καποιος γραφει κανενα uni πανω?

3)αν αναγνωριστουν τα αλλα ιδιωτικα να στε σιγουροι οτι θα αναγνωριστει κ αυτο...

4)τα ποσοστα για τους αποφοιτους με δουλειες δεν ξερω πως βγαινουν ,αλλα εφοσον το μεαγλυτερο ποσοστο εχει δικη τ επιχειρηση απο πισω, νομιζω ακουγονται λογικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1..

1. εγώ υπολογίζω οτι για 4 ή 5 χρόνια, θα δώσεις μεταξυ 26 - 30.000 ευρώ.

 

χωρις να πας στο Junior ,το "προπαρασκευαστικό" που γραφτηκε πάνω,

και αν δεν αυξηθούν πολύ οι τιμες στην 4ετία.

 

 

2. ποιο ειναι/ηταν αυτο το αμερικανικο γιούνι;

δεν εχω ακούσει τιποτα για "συνεργασία με ξενο uni".

απ'οτι ξερω ειναι αναγνωρισμένο απο αμερ.οργανισμό που αναγνωρίζει αμερικάνικα κολεγια και πανεπιστημια. Δηλ, αν πας αμέρικα με το χαρτί θεωρήσαι ισοτιμος με ενα απο τα εκει αναγνωρισμένα απο τον ιδιο οργανισμό.

 

3. Δυσκολο το βλέπω. οχι το να αναγνωριστει το deree. Το να αναγνωριστουν τα άλλα, και μαζι κι αυτό. ευρωπαίοι ειμαστε μονο για καμια επιδότηση, και για τα Γιούρο. Στα "ξυνά" το παίζουμε EL.

 

4. κι εγω δεν ξερω πως βγαινουν τα ποσοστά, αυτα περι δικη τους επιχειρηση απο πίσω.Εξίσου γνωστό ειναι οτι έξω απ τη σχολή, το πιο φτηνό αμαξι που θα δεις ειναι κανα Καγιέν κι αυτη για ξεκάρφωμα. Της Φιλιπινέζας ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...