Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Optiarc AD 7173A


dimis80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου καλησπέρα. Εδω και ένα χρόνο έχω το Ad7173 με το οποίο είμαι πολυ ευχαριστημένος. Προ ημερών έβαλα να γράψω ένα DVD mp3 και κόλλησε. Ξαναδοκιμασα πολλές φορες αλλα έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Του αναβάθμισα το firmware, άλλαξα πρόγραμμα εγγραφης (εβαλα το Roxio) αλλα τα ίδια.

 

Το nero 8 μου βγάζει το εξής σφάλμα:

 

Power Calibration error on Optiarc AD7173A

 

Σκέφτομαι να το πάω πίσω μιας και έχω εγγύηση για αλλαγή. Θα μου το αλλάξουν? απο το Πλαισιο το είχα παρει.

 

Να σας πω ότι διαβάζει κανονικά τα πάντα και γράφει και CD. Μόνο στα DVD κολλάει.

 

Καμιά ιδέα??? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego exo allo problima mou kaiei ta dvd. ta tdk mou ta keei se oles tis ta xitites,ta professional ta grafei mono sta 12x (xoris problem),ta @waork mono sta 8x,....

ta datawrite mono sta 4x kai kati alla jaga tis plakas dn ta keei sta 16x asxeta oti ta dvd grafoun 12x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου γράφει DVD-R Emtec με τα οποία γράφω εδώ και κανα 9μηνο.

 

Δεν αλλαξα κάτι.

 

Θα το πάω αυριο για αλλαγή. Δεν βρίσκω πουθενά λυση...:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego exo allo problima mou kaiei ta dvd. ta tdk mou ta keei se oles tis taxitites,ta professional ta grafei mono sta 12x (xoris problem),ta @work mono sta 8x,....

ta datawrite mono sta 4x kai kati alla jaga tis plakas dn ta keei sta 16x asxeta oti ta dvd grafoun 12x

lete na to pao gia alagi??? kai to peira prin 2 mines

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lete na to pao gia alagi??? kai to peira prin 2 mines

 

Δοκίμασε να γράψεις σε Verbatim και τσέκαρε το αποτέλεσμα.

 

Κράτα το είναι καλό μηχανάκι ;)

Εγώ το είχα ξεσκίσει στις εγγραφές. Εχω γράψει πολυ πράμα...

 

Τωρα αν ήρθε στα τελευταία του... πάμε για άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου καλησπέρα. Εδω και ένα χρόνο έχω το Ad7173 με το οποίο είμαι πολυ ευχαριστημένος. Προ ημερών έβαλα να γράψω ένα DVD mp3 και κόλλησε. Ξαναδοκιμασα πολλές φορες αλλα έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Του αναβάθμισα το firmware, άλλαξα πρόγραμμα εγγραφης (εβαλα το Roxio) αλλα τα ίδια.

 

Το nero 8 μου βγάζει το εξής σφάλμα:

 

Power Calibration error on Optiarc AD7173A

 

Σκέφτομαι να το πάω πίσω μιας και έχω εγγύηση για αλλαγή. Θα μου το αλλάξουν? απο το Πλαισιο το είχα παρει.

 

Να σας πω ότι διαβάζει κανονικά τα πάντα και γράφει και CD. Μόνο στα DVD κολλάει.

 

Καμιά ιδέα??? :rolleyes:

 

ειχα το προηγουμενο μοντελο nec το οποιο εβγαζε στα dvd το μυνημα σφαλματος που ανεφερες. δοκιμασα format καθαρη εγκατασταση πολλα και διαφορα rec software αλλα το προβλημα παρεμεινε.

το αντικατεστησα με καινουργιο και χωρις πλεον να πειραξω τιποτα στον υπολογιστη καιει τα παντα κανονικα. το power calibration error ειναι σφαλμα με το laser και οχι θεμα software. το ανακαλυψα υστερα απο πολλα ξενυχτια.

οπως ειπαν και πιο πανω: σφαιρα να το αλλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
τελικά τι έγινε; γιατί μου παρουσίασε και μένα το ίδιο (μόνο όταν πήγαινα να γράψω iso όμως...)

 

Αν σου βγάζει power calibration error είναι πρόβλημα hardware και πρέπει να απαιτήσεις αλλαγή, εφόσον είσαι σε εγγύηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω γραφω TY στα 8χ σε 7-7:30 λεπτα με το buffer κολημενο στο 97% και 2-3 μονο recalibrations ταχυτητας και στο nero cd-dvd speed μια χαρα βγαινει.

 

ως τωρα δλδ μια χαρα παει, και το εχω χρονο. Ελπιζω να μη μου κανει νερα αργοτερα ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...