Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Απροστάτευτοι οι καταναλωτές από αθέμιτες πρακτικές παρόχων


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες μεγάλη βρώμα του OTE..

 

1ον Κάνω αίτηση μέσω web για ote-talk 24x7 ... πρίν 2 εβδομάδες..

2ον Μου στέλνουν email ότι και καλά θα ενεργοποιηθεί άμεσα... ύστερα από 2 μέρες...

3ον Μετά απο 1 εβδομάδα μου μπήκε η ιδεα να πάρω τηλ. το 134 να δώ αν ενεργοποιήθηκε σύμφωνα με το άμεσα που έλεγε... αγγούρια! *£$£$£"$*"!£$%&& - με ρωτούσαν αν έκανα όντως αίτηση!!!!

4ον αφού μου ξανακαταχώρησαν αίτημα που είπαν να πάρω την επομένη μέρα και μετα την επόμενη και μετα την επόμενη (γιατι βρίσκαν συνέχεια οτι δεν έχει καταχωρηθεί!) και ούτω καθεξής μέχρι σήμερα.... :-(

5ον Πιστεύω ότι το 134 σε αυτή την φάση πριν ενεργοποιηθεί το ΟΤΕ Ταλκ το χρεωνόμουνα...

6ον Δεν μπόρεσε κανείς να μου απαντήσει στην ερώτηση μου "Εγω ρε παιδιά έχω IDSN.. όταν μιλάω σε ένα αστικό τηλ απο ένα κανάλι και πάρω και από το άλλο κανάλι σε άλλο αστικό ή υπεραστικό δεν θα χρεώθω;;;" ή "άν πάρω από άλλο MSN της ίδιας ISDN δεν θα χρεωθώ;;;"

Στην 1η ερώτηση ήταν η απάντηση "δεν ξέρουμε" και στη 2η "τί είναι MSN;;;"

 

%$@%#$%#$%#$%% Α Π Α Τ Ε Ω Ν Ε Σ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες ότι είναι μια μορφή παραπλάνησης αυτό που έκανε ο ΟΤΕ, καθώς και το ότι βρίσκει και τα κάνει, καθώς οι περισσότεροι δεν το ψάχνουν αρκετά πριν κάνουν μια τέτοιου είδους αλλαγή προγράμματος...

 

Το ερώτημα για μένα όμως είναι πιο βασικό: δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην μπαίνει η συγκεκριμένη πληροφορία μέσα στον τηλεφωνικό αριθμό όπως ίσχυε πριν! (π.χ. 210 ο ΟΤΕ, 211 η FORTHnet κ.λπ. ή, καλύτερα, να προστεθεί ένα νούμερο ακόμα) Θα μου πει κάποιος, βάλαμε τη φορητότητα για να μην αλλάζεις τηλέφωνο συνέχεια... και θα του έλεγα εγώ, γιατί να μην αλλάζει ΜΟΝΟ αυτό το νούμερο όταν αλλάζεις πάροχο (δηλ. όταν κρατάς έναν αριθμό να κρατιέται για σένα σε όλους τους παρόχους).

 

Για να το εξηγήσω καλύτερα, ας πούμε ότι έχω τον αριθμό 2107654321. Αν φύγω από τον ΟΤΕ, να παίρνω αυτόματα τον ίδιο αριθμό με άλλο πρόθεμα (2117654321 ή 2127654321, ανάλογα με τον φορέα που θα επιλέξω). Αν τώρα δεν ξέρω ποιο φορέα έχει ο άλλος που παίρνω τηλέφωνο, δε θα έχει σημασία γιατί όλες οι επιλογές θα καταλήγουν στο ίδιο τηλέφωνο!

 

Για να μη μιλήσω για το υποχρεωτικό πρόθεμα περιοχής που δεν ισχύει πουθενά στον κόσμο και δεν το καταλαβαίνω με τίποτα... αν δεν υπήρχε αυτό, δε θα είχαμε πρόβλημα να προσθέσουμε άλλο ένα νούμερο στον αριθμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες ότι είναι μια μορφή παραπλάνησης αυτό που έκανε ο ΟΤΕ, καθώς και το ότι βρίσκει και τα κάνει, καθώς οι περισσότεροι δεν το ψάχνουν αρκετά πριν κάνουν μια τέτοιου είδους αλλαγή προγράμματος...

 

Το ερώτημα για μένα όμως είναι πιο βασικό: δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην μπαίνει η συγκεκριμένη πληροφορία μέσα στον τηλεφωνικό αριθμό όπως ίσχυε πριν! (π.χ. 210 ο ΟΤΕ, 211 η FORTHnet κ.λπ. ή, καλύτερα, να προστεθεί ένα νούμερο ακόμα) Θα μου πει κάποιος, βάλαμε τη φορητότητα για να μην αλλάζεις τηλέφωνο συνέχεια... και θα του έλεγα εγώ, γιατί να μην αλλάζει ΜΟΝΟ αυτό το νούμερο όταν αλλάζεις πάροχο (δηλ. όταν κρατάς έναν αριθμό να κρατιέται για σένα σε όλους τους παρόχους).

 

Για να το εξηγήσω καλύτερα, ας πούμε ότι έχω τον αριθμό 2107654321. Αν φύγω από τον ΟΤΕ, να παίρνω αυτόματα τον ίδιο αριθμό με άλλο πρόθεμα (2117654321 ή 2127654321, ανάλογα με τον φορέα που θα επιλέξω). Αν τώρα δεν ξέρω ποιο φορέα έχει ο άλλος που παίρνω τηλέφωνο, δε θα έχει σημασία γιατί όλες οι επιλογές θα καταλήγουν στο ίδιο τηλέφωνο!

 

Για να μη μιλήσω για το υποχρεωτικό πρόθεμα περιοχής που δεν ισχύει πουθενά στον κόσμο και δεν το καταλαβαίνω με τίποτα... αν δεν υπήρχε αυτό, δε θα είχαμε πρόβλημα να προσθέσουμε άλλο ένα νούμερο στον αριθμό!

 

γκουχου γκουχου...

excuse mr officer...

 

Το οτι έγιναν 10ψηφίοι αριθμοι το κατάλαβες - το οτι υπήρχε πρόβλημα με τους αριθμούς/άτομο στην Ελλάδα το κατάλαβες;

 

Δηλ. εσύ θέλεις κάποιος να καταλαμβάνει π.χ. για το 210...219 ... 10 συνολικά νούμερα ασχέτως αν θα χρησιμοποιεί το 1 από αυτά;;; και άν έχει επιχείρηση και έχει αλλά 10 πραγματικά να καταλαμβάνει 100 νούμερα..!

:lol:

 

Μου θυμίζει τον δημοσιογράφο τον Καψή αν θυμάμαι καλα... που έλεγε τότε με την αλλαγή σε 10ψήφια "..για να καταλάβω..."

 

Η φορητότητα είναι μια χαρά σαν τρόπος λειτουργίας...

Αυτό που θα μπορούσε να κάνει ο ΟΤΕ είναι να προειδοποιεί με ηχητικό μήνυμα τον συνδρομητή ότι η κλήση του θα χρεωθεί την ώρα που θα πληκτρολογεί το νούμερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες ότι είναι μια μορφή παραπλάνησης αυτό που έκανε ο ΟΤΕ, καθώς και το ότι βρίσκει και τα κάνει, καθώς οι περισσότεροι δεν το ψάχνουν αρκετά πριν κάνουν μια τέτοιου είδους αλλαγή προγράμματος...

 

Το ερώτημα για μένα όμως είναι πιο βασικό: δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην μπαίνει η συγκεκριμένη πληροφορία μέσα στον τηλεφωνικό αριθμό όπως ίσχυε πριν! (π.χ. 210 ο ΟΤΕ, 211 η FORTHnet κ.λπ. ή, καλύτερα, να προστεθεί ένα νούμερο ακόμα) Θα μου πει κάποιος, βάλαμε τη φορητότητα για να μην αλλάζεις τηλέφωνο συνέχεια... και θα του έλεγα εγώ, γιατί να μην αλλάζει ΜΟΝΟ αυτό το νούμερο όταν αλλάζεις πάροχο (δηλ. όταν κρατάς έναν αριθμό να κρατιέται για σένα σε όλους τους παρόχους).

 

Για να το εξηγήσω καλύτερα, ας πούμε ότι έχω τον αριθμό 2107654321. Αν φύγω από τον ΟΤΕ, να παίρνω αυτόματα τον ίδιο αριθμό με άλλο πρόθεμα (2117654321 ή 2127654321, ανάλογα με τον φορέα που θα επιλέξω). Αν τώρα δεν ξέρω ποιο φορέα έχει ο άλλος που παίρνω τηλέφωνο, δε θα έχει σημασία γιατί όλες οι επιλογές θα καταλήγουν στο ίδιο τηλέφωνο!

 

Για να μη μιλήσω για το υποχρεωτικό πρόθεμα περιοχής που δεν ισχύει πουθενά στον κόσμο και δεν το καταλαβαίνω με τίποτα... αν δεν υπήρχε αυτό, δε θα είχαμε πρόβλημα να προσθέσουμε άλλο ένα νούμερο στον αριθμό!

 

εκτος του οτι αυτο που λες δε γινεται για το λογο που ειπε το παιδι παραπανω και παλι στο ιδιο προβλημα καταληγεις αφου εσυ δε θα ξερεις αν ο αλλος εχει αλλαξει παροχο...σκεψου το λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μα και σήμερα να ρωτήσω στο 134 αν ένα νούμερο ανήκει στον ΟΤΕ και μου πούνε ναι, αύριο ο ιδιοκτήτης του μπορεί να κάνει μεταφορά στη Vodafone κι εγώ να νομίζω ότι δε χρεώνομαι...

 

Δεν ξέρω ειλικρινά αν ο ΟΤΕ υποχρεώθηκε απ' την ΕΕΤΤ να περιορίσει τα απεριόριστά του μόνο στο δικό του δίκτυο, ή το έκανε απο κουτοπoνηριά.

Το σίγουρο είναι ότι με το πακέτο της Vodafone όλη η Ελλάδα μπορεί να απαλαγεί απ' τον ΟΤΕ με 12,5euro και 500λεπτά το μήνα ομιλίας αν θυμάμαι καλά.

Ήδη έχει χάσει χιλιάδες συνδρομητές ο ΟΤΕ και πιστεύω θα χάσει ακόμα περισσότερους αμα μπει και η Wind δυναμικά στο παιχνίδι.

Στις εταιρείες κινητής δε χρειάζονται ούτε οι υποδομές των ιδιοκτητων δικτύων LLU ούτε καν καλώδιο ΟΤΕ στην πολυκατοικία. Όλα γίνονται μέσω GSM.

 

@superor

Δηλαδή αν δεν βρίσκω κάποιον στο 210 θα αρχίσω να παίρνω αμπάριζα το 211, 212, 213 --- 219 και όποιο κάτσει?

 

Αυτο μου θυμίζει την τελευταία ταινία του MrBean που έπαιρνε αμπάριζα όλο τον τηλεφωνικό κατάλογο σχεδόν επειδή δεν ήξερε τα 2τελευταία ψηφία του αριθμού που ήθελε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοούσα αυτό που λέγατε ακριβώς... ;-) Αυτό που σκεφτόμουν, αλλά δεν το εξέφρασα (γι' αυτό και η παρανόηση) είναι να αυξηθούν κατά ένα νούμερο επιπλέον οι τηλεφωνικοί αριθμοί... (δηλ. να γίνουν 11, γι' αυτό είπα κιόλας, αν τους θεωρείτε πολλούς, βγάλτε το πρόθεμα περιοχής)

Τώρα, όσο για το θέμα Mr. Bean (παρεπιπτόντως, πολύ πλάκα η συγκεκριμένη ταινία), αυτό που εννοούσα είναι ότι το νούμερο αυτό που θα προστίθεται δεν θα χρησιμοποιείται όταν παίρνει κανείς τηλέφωνο! Δηλ. ΟΠΟΙΟΝ αριθμό και να καλέσεις, Ο ΙΔΙΟΣ άνθρωπος θα βγαίνει! Δε θα τρως τοίχο αν το γράψεις λάθος, απλά θα μεταφέρεται η κλήση σου στον σωστό αριθμό - πιθανά αφού μεσολαβήσει ένα μήνυμα του στυλ: "κάνατε λάθος και βάλατε 0 αντί για 3"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. ΟΠΟΙΟΝ αριθμό και να καλέσεις, Ο ΙΔΙΟΣ άνθρωπος θα βγαίνει!
Και πως θα καταλαβαίνεις σε ποιό δίκτυο ανήκει ο αριθμός; Εσύ πάλι θα καλείς 2109999999 και μπορεί να σου βγαίνει το 2189999999 χωρίς να το ξέρεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως θα καταλαβαίνεις σε ποιό δίκτυο ανήκει ο αριθμός; Εσύ πάλι θα καλείς 2109999999 και μπορεί να σου βγαίνει το 2189999999 χωρίς να το ξέρεις.

 

Αν σου δώσανε λάθος το νούμερο, τότε θα πρέπει να χαίρεσαι που θα μιλάς με το σωστό άνθρωπο (κι ας έχεις διαφορετική χρέωση)! Όπως είναι σήμερα, αν πάρεις το 210 και έπρεπε να πάρεις το 218 θα σου βγει άλλος στη γραμμή!!

 

Επίσης, είπα πριν ότι θα μπορούσε - αν και δεν είναι αναγκαίο - να σου βγάζει ένα προειδοποιητικό μήνυμα ότι έκανες λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα για λάθος νούμερο, αλλά για αυτό που είπες εσύ...

Αν φύγω από τον ΟΤΕ, να παίρνω αυτόματα τον ίδιο αριθμό με άλλο πρόθεμα (2117654321 ή 2127654321, ανάλογα με τον φορέα που θα επιλέξω). Αν τώρα δεν ξέρω ποιο φορέα έχει ο άλλος που παίρνω τηλέφωνο, δε θα έχει σημασία γιατί όλες οι επιλογές θα καταλήγουν στο ίδιο τηλέφωνο!

και που σημαίνει ότι μπορεί να καλείς το 210xxxxxxx, να γίνεται αυτόματη προώθηση στο 215xxxxxxx χωρίς να το ξέρεις και τελικά να χρεώνεσαι την κλήση ενώ θα νόμιζες ότι αυτός που κάλεσες ήταν συνδρομητής του ΟΤΕ.

Το καλύτερο που μπορεί να κάνει ο ΟΤΕ, αν δεν θέλει να δώσει δωρεάν κλήσεις προς όλα τα δίκτυα, είναι να ενημερώνει πριν την κλήση ότι ο αριθμός ανήκει σε άλλο δίκτυο και αν δεν θέλεις να χρεωθείς, να μπορείς να το κλείσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πΟΤΕ εδω εχει δικιο...το τι εννοει ειναι πολυ απλο λοιπον:εχω εγω πχ ενα κινητο tim 693### και μεσω της φορητοτητας το κανω vodafone και παραμενει ο ιδιος 693##### αριθμος.αν καποιος που εχει tim και εχει καποιο προγραμμα οπου μιλαει τζαμπα με ολα τα τιμ με παιρνει τηλεφωνακι αφου βλεπει τον 693#### αριθμο μου αρχιζει την παρλα και μετα τρωει το λογαριασμο στη μαπα αφου εγω δεν εχω tim αλλα vodafone.στο ιδιο μοτιβο ειναι και οι φασεις με τα σταθερα παιρνουν απο σταθερο οτε σε σταθερο που νομιζουν οτι ειναι οτε ενω δεν ειναι (εχει παει σε αλλη εταιρεια μεσω φορητοτητας ομως εχει το ιδιο νουμερο)αρχιζουν τη λογοδιαρροια και μετα βριζουν τον οτε για φουσκωμενο λογαριασμο.οποτε ο οτε δινει αυτο το τζαμπα νουμερο για να ενημερωνει τους καταναλωτες σε ποια εταιρεια ανηκει το καθε νουμερο.ενταξει αισχρος ο οτε ως μονοπωλιο που ηταν καποτε,ψιλοαισχρος και σημερα εναντι του ανταγωνισμου, αλλα μη του τα φορτωνουμε και ολα χωρις να ξερουμε τι μας γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι ότι στα κινητά, ο προπληρωμένος χρόνος ισχύει για όλα τα δίκτυα (κάποτε η TIM εξαιρούσε την Q και είχε φάει κράξιμο δικαιολογημένα). Το ίδιο ισχύει και για τους εναλλακτικούς παρόχους σταθερής τηλεφωνίας. Μόνο ο ΟΤΕ δίνει δωρεάν κλήσεις προς το δικό του δίκτυο (και αυτό το λέει με κάτι ψιλά γραμματάκια). Αν είναι τόσο δυσβάσταχτο για τον οργανισμό το κόστος των λίγων κλήσεων προς τους εναλλακτικούς, ας χρεώνει τη διαφορά στα τέλη τερματισμού και όχι ολόκληρες τις κλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα για να αποφευγει εδω και τοσο καιρο να λυσει την επι πλεον χρεωση, με ενημερωση των συνδρομητων την στιγμη τις κλησης, το κανει για να εισπρατει,ας εχουν στο νου τους οι συνδρομητες του οτε οτι υπαρχουν και αλλες εταιριες που δεν χρεωνουν τις κλησεις σε ολες τις εταιριες τηλεφωνιας σταθερου τηλεφωνου και να μπουν στην σειρα τους για φορητοτητα και να γλυτωσουν τα ευρωπουλα τους και να μιλανε οσο θελουν δωρεαν σε ολη την Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ελεος!συνειδοτοποιειται ποσοι παραμετροι ειναι στη μεση η πραγματικα νομιζετε οτι ειναι ετσι απλο να παιζει ενα μυνηματακι καθε φορα που παιρνεις τηλεφωνο καπου και να σου λεει "παιρνετε απο το δικτυο του οτε σε αριθμο του οτε που ομως μεσω φορητοτητας εχει παει ομως στην hol για αυτο κοψε την παρλα γιατι δεν ειναι τζαμπε και ας εισαι στο προγραμμα του οτε που μιλας τζαμπα με ολα τα οτε"

πας εσυ αλλαζεις τον οτε σε hol να μιλας τζαμπα..."παιρνετε απο δικτυο της hol σε αριθμο του οτε που ομως μεσω φορητοτητας εχει παει στη γραμμη της hol αλλα εχει κανει εκτροπη στο κινητο του που ειναι tim οποτε δε μιλας τζαμπε αν και εχεις το προγραμμα που μιλας τζαμπα με ολα τα hol και οτι ειναι να πεις πες το γρηγορα"

και στα προηγουμενα βαρεθηκα να βαλω την κατασταση της προπληρωμενης χρεωσης αν υπαρχει(εξαντλημενη η ποσα λεπτα εχεις να μιλησεις πριν αρχισει να χρεωνει...

ασε που στη τελικη με ρωτησε εμενα κανεις αν θελω να ακουω μυνημα καθε φορα που παιρνω τηλεφωνο...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ- αμα δε γουσταρεις να πληρωνεις ρωτα αυτον που παιρνεις σε ποια εταιρεια ειναι να τελειωνει η υποθεση...η παρε στο νουμερο που δινει ο οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν τα λες σωστα,ειναι ευκολο να ενημερωθει ο πελατης του οτε, αλλα δεν θελουν, δεν ενοεις να το καταλαβης μαλλον,πως οταν καλεσης σου λεει ο αριθμος που καλειτε δεν χρησιμοποιειτε, να λεει η κλησης σας χρεωνετε που ειναι η δυσκολια.Γιατι να ρωταει τον αλλον δεν ειναι ωραια λυση αυτη που προτεινης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω κάτι πιο απλό.

Να κόψουνε το λαιμό τους αυτοί που παίρνουν χρήματα να βρούνε λύση.

Εγώ πληρώνω και δεν θέλω να σκέφτομαι τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...