Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια λεξεων


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσα τονίζονται στο "ού" πάνε προς το κακό (για χώσιμο όπως ειπώθηκε). Γι'αυτό το κακούργος δεν πάει ώς κακουργός, και αντίστροφα το ξυλουργΌς δεν πάει ώς ξυλοΎργος ή το πρωθυπουργός δεν πάει ώς πρωθυπούργος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

χειρουργός ειναι παιδια...

Απο τη μια ειναι ο πανούργος και ο κακούργος και απο την αλλη ο χειρουργός και ο ξυλουργός.

Οποως ειπατε, τα σε -ούργος εχουν ασχημη εννοια και ξεχωριζουν απο το σε -ουργός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τις τελευταίες μέρες πηγαίνω συχνά-πυκνά στο Ζάννειο στην Ορθοπε(αι)δική για επίσκεψη, μου ήρθε στο μυαλό αυτό το ποστ. Στις μισές ταμπέλες το έχουν με ε και στις άλλες μισές με αι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι χειρουργός είναι η σωστή λέξη αλλά πολλές φορές εκ παραδρομής λέμε χειρούργος.

Όπως ξαναεπαναλαμβάνουμε, από ανέκαθεν....:mrgreen:

 

Κοίτα... Σωστά τα γράφετε όλοι σας. Όμως μιας και ζούμε σε δύσκολες εποχές, η λέξη 'χειρούργος' μια χαρά φαίνεται... μέχρι να βγεις απ'το χειρουγείο σώος κι αβλαβής.

Α! Και το από ανέκαθεν δεν το διατύπωσες σωστα΄: εξ' απ' ανέκαθεν, λέμε!!! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως απο το σχολειο θυμαμε τη φιλολογο που ελεγε πως όλα τα εις ούργος, δηλωνουν κατι το κακο. Και το σωστο ειναι χειρουργός. Τουλαχιστον εγω ετσι τους αποκαλώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ψήφο και από μένα στο χειρουργός!:-D

Εξ όσων γνωρίζω, και όπως είπαν και άλλοι πιο πάνω, ο τονισμός στο "ου", υποδηλώνει αρνητική έννοια, όπως στο κακούργος.

Και έτσι είναι γραμμένο και σε όλες τις κάρτες χειρουργών γυναικολόγων πχ που έχει τύχει να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι γιατροί και φοιτητές Ιατρικής (όσοι δε ροχάλιζαν την ώρα που σίγουρα θα αναφέρθηκε από κάποιον καθηγητή τους στο μάθημα της Χειρουργικής το θέμα, εγώ ήμουν ξύπνιος πάντως!) θα επιβεβαιώσουν ότι το ορθόν είναι χειρουργός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο το λεξικό που έχω όσο και η εγκυκλοπαίδεια, αναφέρουν το λήμα ώς:

Χειρούργος, Χειρουργός.

Δηλαδή μάλλον και οι δυο τονισμοί είναι σωστοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Επειδή τις τελευταίες μέρες πηγαίνω συχνά-πυκνά στο Ζάννειο στην Ορθοπε(αι)δική για επίσκεψη, μου ήρθε στο μυαλό αυτό το ποστ. Στις μισές ταμπέλες το έχουν με ε και στις άλλες μισές με αι!

 

Σύμφωνα με το Μείζον Ελληνικό Λεξικό, το σωστό είναι ορθοπεδικός < ορθός + πέδον (=έδαφος)

 

Το ίδιο Λεξικό καταγράφει τον γιατρό που ασκεί χειρουργική ως χειρουργό (και όχι ως χειρούργο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Και το από ανέκαθεν δεν το διατύπωσες σωστα΄: εξ' απ' ανέκαθεν, λέμε!!! :mrgreen:
Μαλλον μπερδευτηκες! :)

Μια φιλολογος ειχε πει στην ταξη "να το ξαναεπαναλαβω" και το "απο ανεκαθεν"...

Γιαυτο αρχαια ειχα κατω απο τη βαση. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...