Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια λεξεων


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη, ποια φωνητική εξέλιξη; Έχει αλλάξει η προφορά της λέξης; Ή επειδή απλά πάμε να κάνουμε τη γλώσσα όσο πιο απλή μπορούμε με το ζόρι το αλλάζουμε;

 

Μαλακίες τούμπανο του Μπαμπινιώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

καλά εγώ έχω κουφαθεί τώρα κατά χτές αυτό σκεφτόμουν και μάλιστα την ίδια ώρα που έκανε ο swimmer21 το thread

και με τους δυό τρόπους γράφεται και τώρα πλέον γράφονται και έτσι avgo treno η augo traino

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν που έχεις δει να γράφεται το τρένο με "αι";

Το "β" κατά πάσα πιθανότητα προφερόταν σαν "μπ" στα αρχαία και μεσαιωνικά ελληνικά. Όταν ήθελαν να προφέρουν το "β" σαν σήμερα το έγραφαν με "ευ" ή "αυ".

 

Όχι, δεν το πρόφεραν σαν το "μπ" σήμερα. Υπάρχει ένα αρχαίο κείμενο στο οποίο ο συγγραφέας γράφει ότι τα πρόβατα κάνουν "μπε". Απ' αυτό ξέρουμε πως το πρόφεραν. Βέβαια, υποθέτουμε ότι τα πρόβατα μέχρι τώρα δεν άλλαξαν τρόπο ομιλίας ή καλύτερα τρόπο που βελάζουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ώστε λοιπόν το ''é'' ελληνιστί μας αποδίδει ''αι''..; Γι αυτό γράφουμε métre=μέτρον και όχι μαίτρον..métèque= μέτοικος και όχι ''μαίτοικος''...métaphore=μεταφορά και όχι ''μαιταφορά''....métal=μέταλλο και όχι ''μαίταλλο''....mélodie=μελωδία και όχι ''μαιλωδία''...

Οι λέξεις που αναφέρεις είναι δάνεια της Ελληνικής προς της Γαλλική, οπότε ενδεχομένως ισχύουν άλλοι κανόνες.

 

Η διαφορά εδώ όμως είναι ότι η ορθοπαιδική (ή ορθοπεδική) δεν είναι ελληνική λέξη, αλλά δημιουργήθηκε κατά τα πρότυπα των Ελληνικών από έναν ξένο. Ως εκ τούτου, είναι επιλογή του αρχικού δημιουργού η σύνθεσή της από το ορθό + παιδί και όχι από το ορθή + πέδηση, ακόμα και αν την έγραψε με «λάθος» τρόπο.

 

Η λέξη αυτή δεν υπήρχε στη γλώσσα μας.

 

Και γιατί στην συνεκφώνηση του ''α''με το ''ω'' (ταωά) θα πρέπει να επιλέξω το πανάθλιο και βάρβαρο ''βγ'' και όχι το ωραιότατο ''αυγ''....

Για να έχεις τη μοναδική λέξη που ξεκινάει με "αβγ" φυσικά ;). Ο Μποστ θα συμφωνούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Πείτε μια στα πανγρήγορα γιατί έεχει λαγκάρει ο εγκέφαλος:

 

"θέλω να ΑΝΑΚΑΤΑΝΗΜΩ" είναι η σωστή ορθογραφία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στάνταρ?Κάτι δε μου κολλάει.Στιγμιαίο το θέλω.Το "θέλω να ανακατανέμω" είναι σαν να θέλω να το κάνω όλη την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...