Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

karmen πριν από μερικές μέρες διάβαζα ένα post σου που είχες 300 marks διαφορά στο 3DMark11 με ίδιους drivers/vga freqs και απλά ελαφρώς αυξημένα cpu/ram freqs + 8GB έξτρα μνήμη. Επειδή ξέρω από πρώτο χέρι ότι CPU & RAM frequency σε τόσο μικρή αύξηση από το ένα run στο άλλο δεν δίνουν στο 3DMark 11 με τίποτα 300 marks, μου είχε κάνει εντύπωση. Βρήκες τελικά τι έγινε; Μήπως είχε bugάρει το πρώτο run που είχες δείξει; Μήπως είχες άλλο OS; Γιατί το μόνο που ουσιαστικά άλλαξε ήταν τα 8GB μνήμης και ούτε αυτά παίζει να έδωσαν marks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Γιώργο το ξανατρεξα και πήρα ίδια αποτελέσματα. Το +300 δηλαδή. Οπότε θεωρώ, ότι στο πρωτο τρέξιμο κάτι σκάλωσε. Δε ξέρω τι σκάλωσε και πως, πάντως πήρα ίδια αποτελέσματα πάνω κάτω όσες φορές το έτρεξα μετά. Εβγαλα και τα 8GB ram οπότε είχα το ίδιο μηχάνημα και πάλι, διαφορές απειροελάχιστες και φυσικά σε καμία περίπτωση 300 Points.

Οπότε υποθέτω απλό σκάλωμα στο πρώτο run πριν καιρό. Δε ξέρω τι άλλο να θεωρήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σου φαίνεται περίεργο, μπορεί να bugαρε ή μπορεί να μην έβαλε το καλύτερο score κατευθείαν και να ήθελε re-run :) Για παράδειγμα με το Llano στο Vantage, εντόπισα ότι αν τρέξω 3 φορές στο καπάκι το Vantage το score θα αυξηθεί ΚΑΙ τις 3 φορές ;) Η διαφορά από το πρώτο στο τρίτο run ήταν 80-100 marks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξανά πίσω στα 4.2Ghz :D. Χρειαζόταν πάστα βέβαια το καμάρι μου (μιας και βαρούσε κάτι άκυρες θερμοκρασίες), οπότε του έχωσα, καθάρισα και την ψύχτρα και είμαστε σε normal επίπεδα πλέον :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ κάτι δεν πάει καλά ε; Ειδικά στο GL... τόσο παίρνουν όλες οι 480; :shock:

 

Οντος κατι δεν παει καλα ειναι πολυ λιγα τα fps στο openGL

 

Δείτε επίσης στην δεύτερη εικόνα στα fps στο openGL πόση διαφορά εχει με τον Phenom II x6 στα 4ghz!

 

snap20111127134831001.png

 

 

 

 

 

 

 

snap20111127135356002.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παιζει τελικα?

ειναι η 480 τοσο αργη?

 

Μαλλον σε κόβει ο επεξεργαστής ! Για ανέβασε τον στα 4ghz και ξανάκανε το τεστ αν δεις παραπάνω fps μαλλον πρεπει να τον ανεβασεις συχνοτητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...