Προς το περιεχόμενο

transexual/τραβεστι


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^ ... σε βλέπω σαν φίλο, αλήθεια τι σειρά ήσουν στον στρατό??? :P

Οριστε κάλλιστα η Φρου 2 θα μπορούσε να ήταν νιλς χολγκερσον ξέρωγω , πως το ξέρουμε αλήθεια αυτο; Γαμωτο ρε john με έβαλες σε σκέψεις ..

Η περίπτωση είναι η ίδια με του κερατά..Ο κερατάς γιατί θέλει να το μάθει;Αλλάζει τίποτα αν το μάθει;Τα συναισθήματα που ένιωσε σβήνονται;

Οχι δεν σβήνονται και αυτό είναι το point μου , άρα τι ; Ουτως ή άλλως μέσα σε μια ψευδαίσθηση ζούμε γενικώς και αναφορικα με τις γυναίκες, ξέρεις αυτή η μυθοποιηση, όπως και στην περίπτωση που την πάτησες υποθετικά με μια τρανς, δεν είναι το μόνο κριτήριο λοιπον για να ορίσουμε την πραγματικότητα.

Αν βάλεις ως προτεραιότητα την ψυχική σου ισορροπία καλό θα είναι να μην το καταλάβεις,αν όμως σε ενδιαφέρει η αλήθεια ανεξάρτητα από το πόσο θα σου κοστίσει τότε πρέπει να το μάθεις..

Την αλήθεια μπορείς και την πλάθεις προς όφελος της ισορροπίας σου , αν τώρα τύχει και σου συμβεί κάτι που θα ταράξει τα νερά , δεν είναι απαραίτητο να σου κoστίσει κάτι χα χα , μπορεί ένας νέος οριζοντας να ανοίξει μπροστά σου. :P

Το ερώτημα σου δεν έχει αντικειμενική απάντηση,είμαι σίγουρος όμως οτι το 95% του πληθυσμού θα ήθελε να ξέρει τι συνέβη,γιατί ο άνθρωπος θέλει να γνωρίζει την αλήθεια ακόμη και αν τον πονάει..

Αυτό είναι πολύ μεγάλη κουβέντα , μακριά απο μένα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Οχι δεν σβήνονται και αυτό είναι το point μου , άρα τι ; Ουτως ή άλλως μέσα σε μια ψευδαίσθηση ζούμε γενικώς και αναφορικα με τις γυναίκες, ξέρεις αυτή η μυθοποιηση, όπως και στην περίπτωση που την πάτησες υποθετικά με μια τρανς, δεν είναι το μόνο κριτήριο λοιπον για να ορίσουμε την πραγματικότητα.

 

επεξήγησέ το λίγο παραπάνω αυτό αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σκεφτόμουνα γράφοντας το παραπάνω, είναι γενικά οι απροσδόκητοι έρωτες και τα συναφή και η ψευδαίσθηση του ιδανικού σε μια γυναίκα. Γυναικο-φρεναπάτη: η μυθοποίηση ενός ερωτικού συντρόφου.

 

Σκεφτόμουνα δηλαδη αναλόγως οτι αν τύχει κάτι παράξενο όπως πχ φάση με μια τρανσέξουαλ και δεν πάρεις χαμπάρι τίποτα , οι εσωτερικές διαδικασίες που επεσήμανε ο johnbond (χημικές διαδικασίες ) θα είναι ακριβώς οι ίδιες με την περίπτωση μιας φάσης με μια μη τρανσέξουαλ , το αναφέρω σαν ψευδαίσθηση γιατί και στις δύο περιπτώσεις μπορείς να ξεγελαστείς όπως χαρακτηριστηκά αναφέρει ο john , για διαφορετικούς όμως λόγους. H καταρρεύση του μύθου, η εσωτερική αντιμετώπιση, θα είναι πάλι μέσω των ίδιων ψυχο-βιολογικών διαδικασιών, η απομυθοποίηση του προσώπου ή μιας ιδέας ή οτιδήποτε άλλου, τις ίδιες ορμόνες ή νευροδιαβιβαστές εκρίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' όλα αυτά θα ήταν σίγουρα λανθασμένο να αρνηθώ το σημερινό συντηρητισμό της Ελλάδας, είναι όμως το ίδιο λάθος να πιστεύω και στη μελλόντικότητα αυτού. Δλδ, αν εσύ ενστερνίζεσαι τόσο απλά τις απόψεις του κάθε μπάρμπα σίγουρα αυτές θα διαιωνίζονται και ο απέραντος βάλτος με τους δεινόσαυρους θα συνεχίσει να φαίνεται τόσο μα τόσο κοντά...

 

Αν πχ 100 άτομα μεγαλώσουν σε συντηρητικές οικογένειες τα περισσότερα άτομα θα εξακολουθούν να είναι συντηρητικά και στις δικιές τους οικογένειες. Οπότε η μελλοντικότητα του συντηρισμού σίγουρα θα υπάρχει όχι μόνο στην ελληνική κοινωνία αλλά και σε άλλες ποιο ανοικτές κοινωνίες.

 

Σε περίπτωση μη στέρησης (πχ κληρονομιάς, μετοχών, τζακ ποτ ή ξέρωγω τι άλλο) ποιά είναι η γνώμη σου;

 

Αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα. Για κάποιον που κληρονόμισε κάποια περιουσία αξίζει ένα μπράβο σ' αυτούς που δούλεψαν (και σίγουρα στερήθηκαν) για να του τη παραδώσουν και γι αυτόν θα του βγάλω το καπέλο αν καταφέρει και όχι μόνο τη διατηρήση αλλά την αυξήση κιόλας. Για κάποιον με μετοχές αφού πρόβλεψε σωστά ποιες μετοχές θα του επιφέρουν κάποια κέρδη και ρίσκαρε κάποια χρήματά του και κέρδισε τουλάχιστον ένα μπράβο το αξίζει. Τώρα για κάποιον που κέρδισε το τζακ ποτ τι να άλλο να πεις εκτός απ' τη μεγάλη τύχη του.

 

όχι να λέμε απλά ότι κάνουμε εμετό έξω από τους πάγκους των αλλαντικών στα σούπερ μάρκετ θεωρώντας ότι έχουμε διατυπώσει το ανυπερβλητο επιχείρημα

 

δε θυμάμαι να έγραψα κάπου ότι τα επιχειρήματα που έχω πει είναι ανυπέρβλητα...

και το συγκεκριμένο περιστατικό το ανέφερα γιατί ήθελα να τονίσω την αηδία που μου προκάλεσε. Η διαφορετικότητα των ανθρώπων είναι κάτι το οποίο το σέβομαι. Δε σέβομαι όμως κάποιον που με προκαλεί.

 

Στην ιατρική - ανθρώπινη φυσιολογία, δεν υπάρχει ο όρος φυσιολογικό….απλώς έχουμε παρεκκλίσεις από το στατιστικό μέσο όρο.

Το ανθρώπινο σώμα έχει κάποιους δείκτες ορμονών που οι τιμές τους καθορίζουν εν γένει τη συμπεριφορά του. Αν κάποιος άντρας έχει θηλυπρεπή συμπεριφορά δεν έχει να κάνει με κοινωνικές, ηθικές κτλ επιδράσεις αλλά με τον γονότυπό του.

 

Όταν οι παρεκκλίσεις όμως είναι πέραν των αποδεκτών ορίων μπορούμε καταχρηστικά να πούμε ότι υπερβαίνουν το φυσιολογικό.

Και κάτι τέτοιο θεωρείται η θηλυπρέπεια αντρών.

Είναι, τολμώ να πω, ένα λάθος της φύσης, όπως πχ λάθος είναι η γειτόνισσά μου που υποφέρει χωρίς λόγο από χοληστερίνη.

Όλες μα όλες οι τρανς έτσι το αντιμετωπίζουν / όλες θα ήθελαν να είχαν γεννηθεί γυναίκες.

 

Θεωρώ απαραίτητη την κάλυψη τέτοιων εγχειρήσεων από τα ασφαλιστικά ταμεία.

 

Θεωρώ απαράδεκτο να καλύπτουν τα ασφαλιστικά ταμεία εγχειρήσεις αλλαγής φίλου. Θα προτιμούσα τα ταμεία να κάλυπταν πλήρως τα φάρμακα κάποιου ανθρώπου που έχει κάποια σοβαρή ασθένεια (πχ ψυχολογικά προβλήματα, καρκίνο κλπ). Τώρα για τον αν κάποιος έχει χοληστερίνη σημαίνει ότι κάποτε έκανε παραπάνω κατανάλωση κάποιων τροφίμων. Αλλωστε ορισμένες φορές οι άνθρωποι απο μόνοι μας δημιουργούμε προβλήματα και κάποιες αρρώστιες στον οργανισμό μας.

 

είμαι σίγουρος όμως οτι το 95% του πληθυσμού θα ήθελε να ξέρει τι συνέβη,γιατί ο άνθρωπος θέλει να γνωρίζει την αλήθεια ακόμη και αν τον πονάει..

 

πιστεύω πως όλοι μας (το 100%) θέλουμε να ξέρουμε την αλήθεια. Το πακετό είναι μετά. Πως το σηκώνεις όλο αυτό το βάρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πχ 100 άτομα μεγαλώσουν σε συντηρητικές οικογένειες τα περισσότερα άτομα θα εξακολουθούν να είναι συντηρητικά και στις δικιές τους οικογένειες. Οπότε η μελλοντικότητα του συντηρισμού σίγουρα θα υπάρχει όχι μόνο στην ελληνική κοινωνία αλλά και σε άλλες ποιο ανοικτές κοινωνίες.

 

βολευτείτε λοιπόν ποίμνια μου, η οικογένειές σας φροντίζουν για σας!

Κοίτα, σοβαρά τώρα, αν επικροτείς το συντηρητισμό εν έτη 2008 μάλλον έχουμε πρόβλημα χιούστον. Δηλαδή, ναι, οκεη υπάρχει αυτή η γαμ/μενη αλληλεπίδραση, γιατί να επιλέξεις να ακολουθήσεις απόψεις που στηρίχτηκαν στην άγνοια;

 

 

Αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα. Για κάποιον που κληρονόμισε κάποια περιουσία αξίζει ένα μπράβο σ' αυτούς που δούλεψαν (και σίγουρα στερήθηκαν) για να του τη παραδώσουν και γι αυτόν θα του βγάλω το καπέλο αν καταφέρει και όχι μόνο τη διατηρήση αλλά την αυξήση κιόλας. Για κάποιον με μετοχές αφού πρόβλεψε σωστά ποιες μετοχές θα του επιφέρουν κάποια κέρδη και ρίσκαρε κάποια χρήματά του και κέρδισε τουλάχιστον ένα μπράβο το αξίζει. Τώρα για κάποιον που κέρδισε το τζακ ποτ τι να άλλο να πεις εκτός απ' τη μεγάλη τύχη του.

 

Νννναι. Δεν εννούσα ακριβώς αυτό.

Να σου το θέσω αλλιώς:

δεν είναι λίγο χαζό να ταξινομείς τους τρανσέξουαλ με βάση το πώς/πού βρήκε τα λεφτά για να κάνει την εγχείρηση;

 

 

δε θυμάμαι να έγραψα κάπου ότι τα επιχειρήματα που έχω πει είναι ανυπέρβλητα...

και το συγκεκριμένο περιστατικό το ανέφερα γιατί ήθελα να τονίσω την αηδία που μου προκάλεσε. Η διαφορετικότητα των ανθρώπων είναι κάτι το οποίο το σέβομαι. Δε σέβομαι όμως κάποιον που με προκαλεί.

 

Έχεις μία φίλη, ωραία;

Αυτή, που λες κουέστιον μαρκ, έχει τρομερό πρόβλημα με τη μάπα της, τεράστια μύτη, κρεμασμένο σαγόνι, στραβά μάτια και διάφορα άλλα. Γενικά ρε παιδί μου τρέχει από πιτσιρίκα σε ψυχολόγους γιατί τα παιδάκια στο σχολείο την κοροϊδεύανε και δεν έπαιζαν μαζί της. Μεγαλώνοντας αποφασίζει να κάνει πλαστική. Εσύ σαν καλός της φίλος προσπαθείς μεν να της εξηγήσεις ότι είναι όμορφη και τα λοιπά και τα λοιπά αλλά αυτή σου λέει ότι ποτέ δεν κατάφερε να κάνει σχέση, δεν μπορούσε να βρει άλλη δουλειά εκτός από λάτζα και άλλα τέτοια. Με τα πολλά κάνει την εγχείρηση και μετά από μερικές μέρες κανονίζετε να βρεθείτε. Βρίσκεσαι λοιπόν αντιμέτωπος με μια γαλλική μύτη, ένα υπέροχο πρόσωπο με φοβερές γωνίες και ζυγωματικά που δεν είναι όμως και τόσο "φυσικά". Η φιλενάδα σου κορδώνεται, μιλάει συνέχεια για την εγχείρηση και είναι πάαααααρα πολύ ευτυχισμένη που έκανε το όνειρό της πραγματικότητα.

Ερώτηση: εκεί αηδιάζεις; Ξερνάς; Ξεκόβεις μαζί της; Την πιάνεις γκόμενα γιατί έγινε και γαμώ τα μου/ια;

 

Αυτό που θέλω να σου πω με το βλακωδέστατο παράδειγμα παραπάνω είναι ότι αυτό που σʼ έκανε προφανώς να κάνεις εμετό δεν ήταν το γεγονός ότι προκαλούσε, αλλά το ότι αυτό ήταν σε συνδιασμό με ένα σύμβολο ταμπού. Και φυσικά τα πάντα ξεκινάνε απʼ αυτό.

αλλά μεγάλο παιδί είσαι, τα αφήνεις απλά να καταλήγουν και σ' αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλαβω τι ζορι τραβατε με το που βρηκε τα λεφτα ο αλλος να κανει οτι εκανε. Ξεκολατε λιγο απο τις μικροτητες αυτες και σταματηστε να αφηνετε την υλη να σας καθοριζει την σκεψη. Ειναι απλο το ονειρο της σκεψης ειναι να γινει υλη και αυτο σας καθοριζει. Αυτο κανουν και αυτα τα ατομα.Υλοποιουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ απαράδεκτο να καλύπτουν τα ασφαλιστικά ταμεία εγχειρήσεις αλλαγής φίλου. Θα προτιμούσα τα ταμεία να κάλυπταν πλήρως τα φάρμακα κάποιου ανθρώπου που έχει κάποια σοβαρή ασθένεια (πχ ψυχολογικά προβλήματα, καρκίνο κλπ). Τώρα για τον αν κάποιος έχει χοληστερίνη σημαίνει ότι κάποτε έκανε παραπάνω κατανάλωση κάποιων τροφίμων. Αλλωστε ορισμένες φορές οι άνθρωποι απο μόνοι μας δημιουργούμε προβλήματα και κάποιες αρρώστιες στον οργανισμό μας.

 

Επίτρεψέ μου να σου πω ότι εδώ είσαι λάθος….η φύση είναι γεμάτη λάθη και εφόσον η επιστήμη έχει την δυνατότητα να τα διορθώσει πρέπει να επεμβαίνει…..τι έχεις να πεις για τους εκ γενετής ανάπηρους, τυφλούς, για τα σιαμαία κτλ…πρέπει να επεμβαίνει η ιατρική ή όχι? Κάτι παρόμοιο γίνεται και όταν μια γυναίκα γεννιέται με ανδρικό μόριο. Υπάρχει και η περίπτωση να γεννηθεί και με αντρικό και με γυναικείο (ερμαφροδιτισμός)….εκεί τι κάνουμε….?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω γιατι καποιος μπορει να πιστευει οτι θα επρεπε να ειχε γεννηθει αλλο φυλο και οτι αυτο το φυλο δεν του ταιριαζει.για μενα ειναι απλα βλακεια.παρ'ολα αυτα δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα να τους δεχτω σαν κανονικους πολιτες μιας και το σωμα μας ανηκει στον καθενα μας και σε κανεναν αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω γιατι καποιος μπορει να πιστευει οτι θα επρεπε να ειχε γεννηθει αλλο φυλο και οτι αυτο το φυλο δεν του ταιριαζει.για μενα ειναι απλα βλακεια. παρ'ολα αυτα δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα να τους δεχτω σαν κανονικους πολιτες μιας και το σωμα μας ανηκει στον καθενα μας και σε κανεναν αλλο

 

πάντως, μεταβλητέ, το νικ νεημ σου ταιριάζει πάρα πολύ στο συγκεκριμένο θρέντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...