Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή συναλλάγματος : Ευρώ σε δολάρια Αμερικής


georgep800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για την μετατροπή συναλλάγματος απο ευρώ σε δολάρια(USD); Είχα την εντύπωση ότι καλό θα ήταν να τα μετατρέψω στην Αμερική και όχι στην Ελλάδα. Κάπου διάβαζα όμως ότι τα αεροδρόμια έχουν τις πιο ασύμφορες ισοτιμίες. Μήπως θα πρέπει να κάνω την μετατροπή σε κάποια τράπεζα της Αμερικής;

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά καλό είναι να κάνεις το συνάλλαγμα στη χώρα με το πιο αδύναμο νόμισμα. Οπότε μετέτρεψε ένα μικρό μέρος των χρημάτων σε κάποια εγχώρια τράπεζα σε δολλάρια για να μπορείς να μετακινηθείς κτλ στις ΗΠΑ και εκεί κάνεις τα υπόλοιπα ευρώ σου δολλάρια. ΠΑΝΤΑ σε τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά καλό είναι να κάνεις το συνάλλαγμα στη χώρα με το πιο αδύναμο νόμισμα. Οπότε μετέτρεψε ένα μικρό μέρος των χρημάτων σε κάποια εγχώρια τράπεζα σε δολλάρια για να μπορείς να μετακινηθείς κτλ στις ΗΠΑ και εκεί κάνεις τα υπόλοιπα ευρώ σου δολλάρια. ΠΑΝΤΑ σε τράπεζα.

 

μπορεις να το εξηγησεις αυτο;

 

 

οταν λες αδυναμο εννοεις μονο απο την μεταξυ τους ισοτιμια;

 

και η δραχμη ηταν πιο ακριβη απο την λιρεττα αλλα οι ιταλικες τραπεζες επερναν τις δραχμες για τζαμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά βάση ναι. Δεν ξέρω για τη φάση με τη λιρέττα, αλλά μπορείς να καταλάβεις γιατί μια τράπεζα στη Σταδίου δε θα κάνει και κωλοτούμπες αν πας να εξαργυρώσεις Τσέχικες κορώνες, ενώ στην περίπτωση που σκάσεις με το σκληρό ευρώ Τσεχία θα το πουλήσεις σχεδόν σε τιμή συναλλάγματος. Και το δολλάριο πλέον έχει πάρει τρελό κατήφορο, δεν είναι η σχεδόν εξισωμένη φάση του 2005-6 που δεν είχε και τεράστια διαφορά το σημείο αλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ταπεινή μου εμπειρία, σε συμβουλεύει να πας με cashcard στις ΗΠΑ και να τραβήξεις κατευθείαν το χρήμα ζεστό από οποιοδήποτε ΑΤΜ. Με αυτόν τον τρόπο με κάρτα της Deutschebank μαζί με το κόμιστρο της συναλλαγής, είχα χασούρα περίπου 10$ στο 500$ αλλά δεν είχα κανένα άγχος να κυκλοφορώ με μετρητά κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε εδώ τα λίγα που χρειάζεσαι και τα υπόλοιπα στην Αμερική.

 

Η ισοτιμία παίζει στο 1,45-1,50 δολλάρια ανά ευρώ. Όταν έγινε η εισαγωγή του ευρώ η ισοτιμία έπαιζε στα 0,85. Μας μάμησε ο Bush όσους εξαρτώμαστε από το δολλάριο λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε εδώ τα λίγα που χρειάζεσαι και τα υπόλοιπα στην Αμερική.

 

Η ισοτιμία παίζει στο 1,45-1,50 δολλάρια ανά ευρώ. Όταν έγινε η εισαγωγή του ευρώ η ισοτιμία έπαιζε στα 0,85. Μας μάμησε ο Bush όσους εξαρτώμαστε από το δολλάριο λοιπόν.

 

ετσι ακριβώς..ακόμα κι 1 προς 1 οταν ήταν κάπως παλευόταν, τώρα που έχει πάρει την κάτω βόλτα η χασούρα οσων εξαρτόμαστε απο το άλλοτε ισχυρό νόμισμα είναι πολύ μεγάλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ταπεινή μου εμπειρία, σε συμβουλεύει να πας με cashcard στις ΗΠΑ και να τραβήξεις κατευθείαν το χρήμα ζεστό από οποιοδήποτε ΑΤΜ. Με αυτόν τον τρόπο με κάρτα της Deutschebank μαζί με το κόμιστρο της συναλλαγής, είχα χασούρα περίπου 10$ στο 500$ αλλά δεν είχα κανένα άγχος να κυκλοφορώ με μετρητά κλπ κλπ...

 

Μου φαίνεται ότι αυτό είναι η καλύτερη λύση. Αν έχω λοιπόν μια electron visa και κάνω ανάληψη απο κάποια τράπεζα της Αμερικής, θα υπάρξει κάποια επιπλέον χρέωση ή απλά θα γίνει η μετατροπή βάση της ισοτιμίας;

 

 

Άλλαξε εδώ τα λίγα που χρειάζεσαι και τα υπόλοιπα στην Αμερική.

 

Η ισοτιμία παίζει στο 1,45-1,50 δολλάρια ανά ευρώ. Όταν έγινε η εισαγωγή του ευρώ η ισοτιμία έπαιζε στα 0,85. Μας μάμησε ο Bush όσους εξαρτώμαστε από το δολλάριο λοιπόν.

 

Επειδή δεν ξέρω και πολλά σχετικά με τα "νομίσματα" και τις ισοτιμίες, εμείς με το ευρώ δεν εήμαστε "ευνοημένοι", όταν μετατρέπουμε τα ευρώ σε δολάρια, απο την στιγμή του το ευρώ είναι δυνατότερο; Εκτός και αν δεν κατάλαβα κάτι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Αλλά κάποιον που πουλάει σε αμερικανικές αγορές, δεν τον συμφέρει η πτώση του δολλαρίου.

 

Επίσης θα έχεις μια επιπλέον χρέωση για την ανάληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κατάλαβα...

Μάλλον ο KWSN_Men μιλάει ως κάτοικος Αμερικής, οπότε έτσι εξειγήται η αντίθετη άποψη του...για τον ίδιο δεν είναι συμφέρον...

 

Μπορώ άραγε να υπολογίσω ποια θα είναι η χρέωση, απο την ανάληψη; Μάλλον θα έχει σχέση με το ποσό, έτσι; Ρωτάω μιας και το ποσό θα είναι μεγάλο και θέλω να δω τι συμφέρει καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...