Προς το περιεχόμενο

Η προσευχη του μαγκα (Θεε μου μεγαλοδυναμε)


chameleon44

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους,

 

Ψαχνω εδω και καιρο για ενα τραγουδι ρεμπετικο, αδεσποτο πιθανοτατα.

 

λεγεται η προσευχη του μαγκα.

 

θεε μου μεγαλοδυναμε πουσαι ψηλα κει πανω

ριξε λιγακι τουμπεκι θεουλη μου στον αργιλε μου απανω

 

αυτη ειοναι η πρωτη στροφη.

 

Αν καποιος το εχει θα το εκτιμουσα πολυ αν μπορουσε να μου πει που μπορω να το βρω

 

Γιατι αν θελεισ να το ακουσεισ αλλιως ειναι μονο σε κανα ουτουκι που το 3ερουν τα παιδια που παιζουν μουσικη.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντογιάννης το λέει,είναι μεγάλο τραγούδι,παίζει και στην ταινία "φτάσαμε" με ζουγανέλη κτλ.Ίσως το έχω ακόμα στο PC,στείλε μου με PM το mail σου να στο στε'ιλω κάποια φάση,είχα δυσκολευτεί να το βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για την διασκευή πάντα έτσι?Το παλιό δεν θυμάμαι ποιος το λέει,δεν ξέρω ποιο από τα 2 θες τώρα,εγώ του Κοντογιάννη έχω.Ελπίζω να βοήθησα λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο νετ και εγω μονο απο Κοντογιαννη το ειχα βρει. παντως διαβασα οτι το ελεγε ο Μπακιρτζης στο τελος των συναυλειων με τους Χειμερινους Κολυμβητες και πρεπει να ηταν απιστευτη εμπειρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λιτανεια νομιζω ειναι το τραγουδι του Τσιτσανη.

 

Η προσευχη ειναι αδεσποτο. ακουγεται πολυ σε ρεμπεταδικα

 

και γενικα το τραγουδαμε μονοι μας οταν παμε σε κανα μαγαζακι

 

αλλα καλο θα ηταν να το ειχαμε να το παιζαμε και σε δικεσ μας συναντησεις

 

Ευχαριστω παντως που ασχοληθηκατε.

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Γεια σε ολους,

 

Ψαχνω εδω και καιρο για ενα τραγουδι ρεμπετικο, αδεσποτο πιθανοτατα.

 

λεγεται η προσευχη του μαγκα.

 

θεε μου μεγαλοδυναμε πουσαι ψηλα κει πανω

ριξε λιγακι τουμπεκι θεουλη μου στον αργιλε μου απανω

 

 

 

 

Παιδιά το τραγούδι κάθε άλλο παρά αδέσποτο είναι. Τη μουσική την έχει γράψει ο Αντώνης Αινίτης και στίχους ένας φίλος του,σε ηλικία είκοσι χρονών!Απλά είναι πολύ σεμνός για να το διαδόσει. Το έπαιζε πάντα στα ρεμπετάδικα που εμφανιζόταν και σιγά σιγά άρεσε,μαθεύτηκε και άρχισε να παίζεται παντου. Όλοι οι φίλοι και γνωστοί μουσικοί στα μαγαζιά ξέρουν ότι είναι δικό του!Πού να ακούσετε να το παίζει ο ίδιος!!!Θα καταλάβετε αμέσως ότι έχει γραφτεί για την φωνή του!Είναι όνειρο!Τον Αντώνη θα τον δείτε κατά καιρούς σε πολλά μαγαζιά.Αν δεν κάνω λάθος,τώρα εμφανίζεται στον Οντά της Κωνσταντίνας και τα μεσημέρια στη στοά των αθανάτων. Αλλά θα τον πετύχετε και στην εκπομπή του Σπ.Παπαδόπουλου "στην υγειά μας". Δεν είμαι γνώστης του ρεμπέτικου,απλά τυχαλινει και έχω έναν φίλο συλλέκτη που γνωρίζει και τον Αντώνη και την ιστορία του τραγουδιού!

 

Δείτε εδώ τον Αντώνη σε άλλα τραγούδια και θα καταλάβετε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...