Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

candlebox71 μιας και την αλλη φορα μου τα ειπες ολοσωστα θέλω λιγο ακόμη βοηθεια.

Επεσε στα χέρια μου ενας EPSON c80. Κεφαλες ειναι βουλωμενες, συγκεκριμενα τα 2 χρώματα. Γνωρίζεις μηπως αν μπορώ να τις αφαιρέσω ωστε να τις πάω για καθάρισμα σε ενα μαγαζί που συνεργάζομαι. Ειναι κρίμα τετοιο μηχάνημα που το βρήκα τζάμπα να παει χαμένο. (το πεταξαν καθηγητές απο την σχολη....)

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μάγκες καλησπέρα. επειδή βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοι γνώστες εδώ και εγώ είμαι άσχετος θέλω να ρωτήσω το εξής.

έχω τον samsung ml-1640. τελιώνει το πρώτο toner και πηγαίνω και το γεμίζω. όλα καλά αλλά μόλις έφτασε τις 1500 σταμάτησε.

επειδή σίγουρα έχει και άλλο μελάνι μέσα τι ακριβώς γίνεται?

έχει chip? και αν ναι που? γιατί δεν το βλέπω.

υπάρχει κάποιος τρόπος να του κάνω resεt?

 

παιδιά αν μπορείτε λίγη βοήθεια γιατί θα με δείτε στα κανάλια αύριο.

θά μπω με καραμπίνα μεσα στη samsung. καίγομαι να τυπώσω μια εργσία που πρέπει να παραδώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θα εχει τσιπ αλλα δεν νομιζω να μπορεις να του κανεις απολυτως τιποτα...Απλα πρεπει να το αλλαξεις.

 

συμφωνώ!απλα πρεπει να το αλλαξεις ;)

 

Ερωτηση:

 

Αν δεν κάνω λάθος οι hp 1000, 1005 k 1200 εχουν το ιδιο τονερ....ΑΛΗΘΕΥΗ.......???

 

δηλ. απο γνησιο hp 1005 τονερ με 1500 σελ. παμε μεχρη κ 3500 σελ.

 

ε?:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα πραγματικά αγανάκτησα με τον Epson Stylus Photo R285 που έχω από τον Αύγουστο... Είναι ο πρώτος φωτογραφικός εκτυπωτής που είχα μετά από 11 χρόνια ενασχόλησης με εκτυπωτές, και ο πρώτος Epson που χαρακτήρησα ως απαράδεκτo και μ' έχει φέρει σε σημείο ήδη να έχω παραγγείλει Canon και να μην ξαναγοράσω Epson ποτέ... Παρόλα αυτά έχω συντροφιά μου εδώ και 4 χρόνια ένα άψογο πολυμηχάνημα Epson Stylus CX3200 (ακόμη δουλεύει) καθώς επίσης είχα και μια 5ετία (2002-2007) έναν Epson Stylus Color 980 (τον έλιωσα, τύπωσε πάρα πολλά, και μου χάλασε το σύστημα τροφοδοσίας χαρτιού).

 

Όσο για τον R285, έχω να επισημάνω:

 

1ον: Τα πανάκριβα αναλώσιμά του, 10 ευρώ το κάθε χρώμα αυθεντικό και γύρω στα 5~5,5 το imitation και όλο προβλήματα...

 

2ον: Όταν μου τέλειωνε ένα δοχείο, και αυτό γινόταν πιο συχνά, επειδή τα δοχεία είναι 6 μεν, αλλά πιο μικρά σε όγκο και χωρητικότητα δε, η εκτύπωση σταματούσε στη μέση και πετούσα το δισκάκι (ή αναγκαζόμουν να κάνω πατέντα για να τυπώσω από επάνω του ξανά)... Δεν υπήρχε κατάσταση όπου το μελάνει ήταν "σχεδόν άδειο" για να συνεχίσει ο εκτυπωτής... και αυτό συνέβει και με τα αυθεντικά δοχεία (την πρώτη φορά).

 

3ον: Όταν ένα δοχείο μόλις είχε τελειώσει, ενώ κάποιο άλλο δοχείο ήταν χαμηλά (π.χ. 15%), εγώ πήγαινα να αλλάξω αυτό που τέλειωσε και αφού ολοκληρωνόταν η διαδικασία της αντικατάστασης μελανοδοχείου, αμέσως μετά μου έβγαζε μήνυμα να αλλάξω και το άλλο... το οποίο πριν είχε 15%...

 

4ον: Τα imitation ισχυριζόταν ότι περιείχαν 19ml (138% περισσότερο), ενώ τα original με 8ml τύπωσαν περισσότερα cd, κι ας λέει η Epson οτι την πρώτη φορά η διάρκεια των μελανιών είναι μειωμένη.

 

5ον: Με τα imitation, μερικές φορές όταν το δοχείο έπεφτε στο 20%, το αντίστοιχο χρώμα τελείωνε, έτσι αυθαίρετα, ο εκτυπωτής έβλεπε το δοχείο 20% γεμάτο αλλά δεν τύπωνε το αντίστοιχο χρώμα... κι αν τύχαινε αυτό να είναι light cyan ή light magenta άντε να το καταλάβεις...

 

6ον: Η αναπαραγωγή των γκρίζων τόνων ήταν απάδεκτη. Δεν υπήρχε η δυνατότητα να εκτυπώσω μόνο με το μαύρο μελάνι, έτσι ώστε να πάρω πραγματικό γκρίζο. Πάντα έκανε ανάμειξη χρωμάτων, με αποτέλεσμα να παίρνω μια πρασινο-καφέ απόχρωση στις ασπρόμαυρες εκτυπώσεις μου. Οι μονες επιλογές στον οδηγό ήταν Grayscale ή έγχρωμη φωτό με αποχρώσεις του μαύρου, αλλά και στις δυο επιλογές, η εκτύπωση γινόταν με 6 χρώματα...

 

7ον και φαρμακερό: Σήμερα, μετά από αλλαγή του μαύρου δοχείου, ο εκτυπωτής αμέσως ζήτησε αλλαγή του light magenta και μετά του magenta. Μετά και την εγκατάσταση του magenta, τέλος! Ο εκτυπωτής έβλεπε ως λάθος όλα τα μελανοδοχεία! Όχι ως άδεια, αλλά ως "άγνωστα"... Δεν ήμουν διατεθημένος να εγκαταστήσω 6 δοχεία με κόστος 30 ευρώ, και να είναι αμφίβολο αν θα δουλέψουν...

 

Κανένας από τους προηγούμενους Epson μου (400, 440, 670, 760, 980, cx3200) δεν είχε όλα αυτά το προβλήματα... γι' αυτό πλέον η Epson αποτελεί παρελθόν για εμενα και τη δευτέρα παραλαμβάνω τον Canon pixma ip4600!! Και από εδώ και πέρα μόνο αυθεντικά μελάνια... αν είναι να πληρώνω τη μισή τιμή για τη μισή ποσότητα.. να μου λείπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ενδεικτικα, μολις βαλεις ξαναγεμισμενα στον Canon, δε θα σου δειχνει ΚΑΝ ποση ποσοτητα εχουν.

Αλλα τουλαχιστον, παρολο που θα τα βλεπει ως αδεια, αν τη πρωτη φορα που θα σου βγαλει μηνυμα λαθους κρατησεις πατημενο το πορτοκαλι κουμπι-λαμπακι, θα συνεχισει κανονικα και δε θα σε ξαναενοχλησει.

 

-Δε ξερω τι επιπτωση εχει αυτο στην εγγυηση βεβαια-.

 

Παντως εγω εχω εναν iP4200 (αγορασμενο 130€ το 2006, εχει τα ιδια μηχανικα μερη με τους 4500-4600), τον εχω κατευχαριστηθει!

Το μονο "σπαστικο" οτι πρεπει να ελεγχεις χειροκινητα ποσο μελανι εχει...

Αλλα η ποιοτητα που βγαζει σε εγχρωμες εκτυπωσεις max ποιοτητα σε glossy φωτογραφικο χαρτι δε περιγραφεται :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω έναν hp photosmart 7150 που με υπηρετεί πιστά εδώ και 6 χρόνια.

 

Αναγομωμένα μελάνια κατέληξα ότι είναι λύση ανάγκης και για μεγάλο αριθμό κειμένων εκτυπώσεων κακής -μέτριας ποιότητας. Για έγχρωμα δοκίμια δεν συζητώ καθόλου για αναγομωμένα. 50 σελίδες. Στην 51η αρχίζουν οι γραμμές και το ξεθωριασμένο χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικα, μολις βαλεις ξαναγεμισμενα στον Canon, δε θα σου δειχνει ΚΑΝ ποση ποσοτητα εχουν.

Αλλα τουλαχιστον, παρολο που θα τα βλεπει ως αδεια, αν τη πρωτη φορα που θα σου βγαλει μηνυμα λαθους κρατησεις πατημενο το πορτοκαλι κουμπι-λαμπακι, θα συνεχισει κανονικα και δε θα σε ξαναενοχλησει.

 

-Δε ξερω τι επιπτωση εχει αυτο στην εγγυηση βεβαια-.

 

Παντως εγω εχω εναν iP4200 (αγορασμενο 130€ το 2006, εχει τα ιδια μηχανικα μερη με τους 4500-4600), τον εχω κατευχαριστηθει!

Το μονο "σπαστικο" οτι πρεπει να ελεγχεις χειροκινητα ποσο μελανι εχει...

Αλλα η ποιοτητα που βγαζει σε εγχρωμες εκτυπωσεις max ποιοτητα σε glossy φωτογραφικο χαρτι δε περιγραφεται :-)

 

Στον Canon i550, και στον i560 που έτυχε να δω, δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα, αλλά νομίζω εκείνοι παίρναν τα δοχεία BCI-3, χωρίς chip. Και πάλι, προτίθεμαι να χρησιμοποιήσω αυθεντικά μελάνια, εφ' όσον τα imitation είναι η μισή τιμή στην μισή ποσότητα + δώρο τα προβλήματα...

 

Όσο για την ποιότητα, εντάξει πάνω-κάτω δεν έχουν και τεράστιες διαφορές, αλλά στο μαύρο σίγουρα θα είναι καλύτερος ο ip4600, λόγω pigment μελάνης.

 

Τέλος, ο Epson υποστήριζε εκτύπωση σε fullface printable δισκάκια, με διάμετρο εσωτερικού κύκλου έως και 18 χιλιοστά. Ο Canon δεν ξέρω αν υποστηρίζει κάτι τέτοιο ή επιτρέπει κλασσικά μέχρι τα 37 χιλιοστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι τα μελανια του Ip4600 (και του 4200), εχουν τσιπ και τα βλεπει ως αδεια αν ειναι ξαναγεμισμενα.

ΑΠο την αλλη ομως, αυτο παρακαμπτεται πανευκολα, και δε σε ξαναενοχλει.

Επισης, ΔΕ κρατανε λιγοτερο, θα ελεγα ακριβως το ιδιο κρατανε, αφου η ποσοτητα της μελανης που βαζουν ειναι ιση με αυτη του εργοστασιου (φαινεται καθαρα).

 

Άλλα προβληματα δεν εχω συναντησει απο το 2006 μεχρι τωρα. Αλλα και να ακυρωνεται η εγγυηση, στις τιμες που εχουν φτασει πλεον οι εκτυπωτες... απλα τον πετας και παιρνεις εναν καινουριο :-)

 

Τελος, να πω πως και ο 4200 εχει black pigment μελανι. Για την ακριβεια ακριβως τα ιδια μελανια με τον 4500/4600 παιρνει.

Βασικα ειναι ο ιδιος οπως ειπα, με διαφορες στο design.

Οσο για το full face print cd/dvd, δεν γνωριζω αν το υποστηριζει, καθως εκει που ειναι τοποθετημενος απο την αγορα του ως τωρα δεν καθιστα δυνατη τη δοκιμη αυτης της δυνατοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι καίγομαι για το full face, αλλά επειδή ήδη έχω μερικά cd και μερικά dvd που είναι full face printable, να μην φαίνονται άσχημα... Αλλά και να μην τυπώνει fullface, θα τυπώσω μόνο γράμματα χωρίς φόντο επομένως δεν θα φαίνεται.

 

@GeorgeMan αν επιτρέπεται από που αγοράζεις μελάνια; Να ξέρω να πάρω κι εγώ... Επειδή από εκεί που εκεί που είχα παραγγείλει για τον R285 δεν έχω μείνει ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θέλεις και τη δική μου εμπειρία για τους canon.

 

Αν δεν κάνω λάθος τα μελάνια της Canon δεν συμπεριλαμβάνουν και κεφαλή.... Έτσι δεν είναι;

 

Προσωπικά σε ένα παλιότερο εκτυπωτή μου τον 550i όταν ξεκίνησα να βάζω imitation μελάνια, σε 8 μήνες τα έφτυσε η κεφαλή. Το κόστος της ήταν σχεδόν ίδιο με αγορά νέου. Η ποιότητα εκτύπωσης σε φωτογραφίες ήταν κατώτερη απ' ότι με τη χρήση αυθεντικής μελάνης. (Αλλά λόγο εκτύπωσης κειμένου δεν με ένοιαζε). Από τότε έβγαλα το συμπέρασμα ότι εάν δεν αλλάζει μαζύ με τη μελάνη και η κεφαλή ποτέ δεν χρησιμοποιείς imitation αναλώσιμα.

 

Το θέμα είναι ότι και πάλι canon αγόρασα γιατί θεωρώ ότι για τη δουλειά που τον ήθελα και θέλω ήταν ότι καλύτερο.

 

Για το κόστος της μελάνης δες και αυτό: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=301020 δεν παίζονται οι εταιρείες τελικά. Σε περίοδο κρίσεως κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σε ένα παλιότερο εκτυπωτή μου τον 550i όταν ξεκίνησα να βάζω imitation μελάνια, σε 8 μήνες τα έφτυσε η κεφαλή.

 

Το θέμα είναι ότι αν σε 8 μήνες αλλάξω 5 σετ. μελανιών και με τα Imitation εξοικονομώ 20 ευρώ σε κάθε set, δηλαδή συνολικά 100 ευρώ, τότε με συμφέρει να τον πετάξω όταν χαλάσει και να τον αγοράσω ξανά, 90 ευρώ κάνει ο ip4600 και δίνει και στη συσκευασία ένα σετ original μελάνια...

 

Όπως και νάχει στην αρχή θα χρησιμοποιήσω original και βλέπω για τα Imitation, αναλόγως της τιμής τους... αν έχουν 5-5,5 ευρώ τότε δεν θα βάλω, αν έχουν 3-3,5 ευρώ τότε εντάξει μάλλον θα βάλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Όχι ότι καίγομαι για το full face, αλλά επειδή ήδη έχω μερικά cd και μερικά dvd που είναι full face printable, να μην φαίνονται άσχημα... Αλλά και να μην τυπώνει fullface, θα τυπώσω μόνο γράμματα χωρίς φόντο επομένως δεν θα φαίνεται.

 

@GeorgeMan αν επιτρέπεται από που αγοράζεις μελάνια; Να ξέρω να πάρω κι εγώ... Επειδή από εκεί που εκεί που είχα παραγγείλει για τον R285 δεν έχω μείνει ευχαριστημένος.

 

Στον πειραια ειναι, στελνω τη μανα μου μιας και ειναι κατω απο τη δουλεια της.

Αλλα κανει καλη δουλεια, αν θες ρωταω για περισσοτερα.

Απο τιμες, οι μισες απο τα original.

 

Εάν θέλεις και τη δική μου εμπειρία για τους canon.

 

Αν δεν κάνω λάθος τα μελάνια της Canon δεν συμπεριλαμβάνουν και κεφαλή.... Έτσι δεν είναι;

 

Προσωπικά σε ένα παλιότερο εκτυπωτή μου τον 550i όταν ξεκίνησα να βάζω imitation μελάνια, σε 8 μήνες τα έφτυσε η κεφαλή. Το κόστος της ήταν σχεδόν ίδιο με αγορά νέου. Η ποιότητα εκτύπωσης σε φωτογραφίες ήταν κατώτερη απ' ότι με τη χρήση αυθεντικής μελάνης. (Αλλά λόγο εκτύπωσης κειμένου δεν με ένοιαζε). Από τότε έβγαλα το συμπέρασμα ότι εάν δεν αλλάζει μαζύ με τη μελάνη και η κεφαλή ποτέ δεν χρησιμοποιείς imitation αναλώσιμα.

 

Το θέμα είναι ότι και πάλι canon αγόρασα γιατί θεωρώ ότι για τη δουλειά που τον ήθελα και θέλω ήταν ότι καλύτερο.

 

Για το κόστος της μελάνης δες και αυτό: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=301020 δεν παίζονται οι εταιρείες τελικά. Σε περίοδο κρίσεως κιόλας.

 

Τι να σου πω, εμενα απο το 2006 μεχρι τωρα δεν εχει νιωσει τιποτα με τα ιμιτασιον.

Παντως ναι εχει κεφαλη μια και δεν αλλαζει με τα μελανια.

Προσοχη!

Ξεραινονται πολυ γρηγορα τα μελανια ομως, αν δε τυπωσεις εστω μια σελιδα καθε 2-3 βδομαδες θελει "Καθαρισμο" ή "Βαθυ καθαρισμο".

Εγω καθε φορα που φευγω διακοπες τα βγαζω τελειως και τα βαζω σε σακουλακια γιατι εχει τυχει να μου καταστραφει εκτυπωτης ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

απο οτι βλεπω παραμενει ανενεργο το thread...παρολα αυτα θα ηθελα να ρωτησω..για τα μελανια hp 56 k 57 που παιρνει το hp μου..αξιζει η αναγομοση η να αγοράσω μελανια @work απο το ΠΛΑΙΣΙΟ που είναι ανακατασκευασμένα αλλά στην μισή τιμη?...τα μελανια αυτα 56,57 εχουν τσιπ η ελεγχο στάθμης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά συμφωνο με τον candlebox71 . έχων εναν hp 930 και εδω και έξη χρόνια που τον έχω μόνο γεμίζω. Δεν έχω αλλάξει μελάνι έχω το μαυρο ακόμα τησ μάνας του. το ένχρωμο έχω αλλάξει δύο και γε΄μίζω ενδιάμεσα μόνοσ μου με χύμα μελάνι(ναι βαρελίσιο) και έχω τυπώσει 52.000 σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...