Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχουν καταστήματα που αγοράζουν παλιά μελανοδοχεία και τονερ στην Θεσσαλονίκη?

Παλιότερα τα έδινα στο πλαίσιο αλλά τώρα πια δεν δέχονται τονερ, μόνο μελανοδοχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε εναν Epson DX3850 και μετά απο την τοποθέτηση compatible μελανιών (αγορασμένα μέσω ebay απο Αγγλία) δεν τυπώνει χρώματα. Μόνο μαυρο τυπώνει. Μαλιστα ο Αγγλος μας εστειλε δεύτερη παρτίδα μετά τη διαμαρτυρία μας αλλά πάλι δεν τύπωνε χρώματα. Εχουμε ξαναβάλει μελάνια οχι γνήσια αλλά απο refill και δεν ειχε πρόβλημα εκτός του οτι ειχαν μικρή ποσότητα.

Τι να συμβαίνει?

Ευχαριστούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα εχω τον εκτυπωτη HP Deskjet F4280 και επειδή ειμαι παντελώς άσχετος απο εκτυπωτές κλπ εχω 3ης απορίες.

 

1) Τα μελάνια εχουν ημερομηνία λήξης απο την ωρα που θα του τα φορέσει κάποιος πάνω?

2) Τα μελάνια εχω ακούσει καλο ειναι να τα βγάζουμε για να μη χαλάσουν οι κεφαλές κλπ σε ποσο χρονικό διάστημα δηλαδή περίπου?

3) Επειδή τωρα εχει τελειώσει το μελανι του (το 3χρωμο) και θελω να αγοράσω τι με συμφέρει?Το μεγάλο ή το μικρο?

Δεν κανω αρκετή χρήση αν αξίζει πχ να κάψω κανα dvd γουστάρω να του πετάω και απο πανω στο κουτί του λιγο χρώμα :-D

Ειμαι ανάμεσα σε αυτό http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.HPA00260 (το μεγαλο) και αυτο http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.HPA00259 (το μικρο) επισης αν γνωριζει κανεις τίποτα αλλο σε καλύτερη τιμούλα ή το πως μπορώ να το ξανα γεμίσω καλοδεχούμενος :-D

Tnx προκαταβολικά ελπιζω να λαβω απάντηση απο κάποιον.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τα μελάνια εχουν ημερομηνία λήξης απο την ωρα που θα του τα φορέσει κάποιος πάνω?
Tα συγκεκριμένα έχουν ημερομηνία λήξης, αλλά μην σε απασχολεί είναι γύρω στα 2 χρόνια, και τα μελάνια θα συνεχίζουν να δουλεύουν ακόμα κι αν περάσει αυτό το χρονικό διάστημα.
2) Τα μελάνια εχω ακούσει καλο ειναι να τα βγάζουμε για να μη χαλάσουν οι κεφαλές κλπ σε ποσο χρονικό διάστημα δηλαδή περίπου?
Μαλ...ς. Αγνόησέ το.
3) Επειδή τωρα εχει τελειώσει το μελανι του (το 3χρωμο) και θελω να αγοράσω τι με συμφέρει?Το μεγάλο ή το μικρο?
Το μεγάλο έχει 3-4 φορές περισσότερο μελάνι και κοστίζει τα διπλάσια. Προφανώς συμφέρει περισσότερο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JohnG να σε εχει ο Θεος καλα :)

Υ.Γ. Ξερεις καποιο καταστημα που να μου κανει εκπτωση πηγαινοτας τα παλια μελλανια?Και αυτο καπου το ειχα ακουσει :P Η εστω για ξανα γεμισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!

Έχω ένα πολυμηχάνημα Canon MP160 και σκέφτομαι να πάω το μαύρο μελάνι για γέμισμα,ως τώρα έπαιρνα μόνο αυθεντικά.Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

(Στο search βέβαια κάποιος που είχε το ίδιο πολυμηχάνημα είχε πρόβλημα αλλά μήπως έτυχε; )

Είναι πολλές σελίδες για να διαβάσω όλο το thread,απλά αν είναι να παρουσιάσει πρόβλημα χαλάλι τα 16 ευρώ.

 

Thanks in advance!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Υπάρχει τρόπος στους canon μετά το γέμισμα των μελανιών να τους κάνουμε να δείχνουν την στάθμη?

 

ναι αγοράζοντας chip reseter (έχει στο ebay) αλλά δεν αξίζει.

 

Τώρα σε σχέση με τον πιο εκτυπωτή αξίζει να πάρει κανείς....είπαμε οι canon με τα ανεξάρτητα είναι ότι καλύτερο για refill και τα σχετικά :)

 

Σαν δεύτερη επιλογή βάζω τους epson με τα ανεξάρτητα μελάνια (κατά προτίμηση με την σειρά μελανιών τ0711...επειδή την δοκίμασα κιόλας) με μία βασική προϋπόθεση να αγοράσετε (αφού αδειάσουν τα αρχικά μελάνια) refillable cartridges τα οποία είναι σχετικά φθηνά στο ebay.

 

Έχω ένα epson πολυμηχάνημα το οποίο κατάπινε τα μελάνια με πολύ γοργούς ρυθμούς, ακόμα και τα συμβατά στους epson δεν είναι πολύ φθηνά. Αγόρασα λοιπόν από το ebay ένα set με refillable cartridges ουσιαστικά είναι μελανοδοχεία ειδικά σχεδιασμένα για εύκολο refill και με ενσωματομένω chip το οποίο όταν τελειώσει το μελάνι κάνει reset τον μετρητή και ξεκινά από την αρχή.

 

Τα έχω δοκιμάσει 3 μήνες τώρα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος κανένα κόλλημα πανεύκολο refill (δεν χρειάζεται καν να βγάλεις τα μελάνια από τον εκτυπωτή) και resetaroun αυτόματα οπότε δεν σε αφήνουν ποτέ στα κρύα του λουτρού (αυτό το λέω γιατί όσοι έχετε epson ξέρετε πόσο σπαστικό είναι να τελειώνει το κόκκινο και να μην μπορείς να βγάλεις μία μαύρη σελίδα που καίγεσαι)

 

Οπότε όσοι έχετε epson προτείνω refillable cartridges και όχι συμβατά σαν βέλτιστη λύση. Επίσης η epson έχει ακόμα και στα πολύ φθηνά μοντέλα της ανεξάρτητα μελάνια ενώ η canon (είναι και το κόστος τον refillable cartridges αλλά συνολικά πάλι το epson θα βγει λίγο φθηνότερο).

 

Αυτά και καλές εκτυπώσεις :P

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:08 ----------

 

Εχουμε εναν Epson DX3850 και μετά απο την τοποθέτηση compatible μελανιών (αγορασμένα μέσω ebay απο Αγγλία) δεν τυπώνει χρώματα. Μόνο μαυρο τυπώνει. Μαλιστα ο Αγγλος μας εστειλε δεύτερη παρτίδα μετά τη διαμαρτυρία μας αλλά πάλι δεν τύπωνε χρώματα. Εχουμε ξαναβάλει μελάνια οχι γνήσια αλλά απο refill και δεν ειχε πρόβλημα εκτός του οτι ειχαν μικρή ποσότητα.

Τι να συμβαίνει?

Ευχαριστούμε.

 

κατά πάσα πιθανότητα τον άφησες χωρίς μελάνι ή προσπάθησες να τυπώσεις με τελειωμένο μελάνι και τα έχει παίξει η κεφαλή σου.

 

Αν τα μελανάκια που σου στέλνει ο Άγγλος έχουν μέσα μελάνι (δοκίμασε να το χτυπήσεις ελαφρά σε μία χαρτοπετσέτα και σκίζει σωστά το αυτοκόλλητο που είναι για να αναπνέει το μελάνι φταίει η κεφαλή.

Επεξ/σία από deathlok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα από εμένα , διάβασα τα παραπάνω που έχετε πεί ( πολλά .. )και πραγματικά πιστεύω ότι στα ερωτήματά μου θα πάρω καλές απάντήσεις.

 

πρώτον να πώ ότι χρησιμοποιώ τους εκτυπωτές μου για καλής ποιότητας φωτογραφίας ( όχι και της καλύτερης , αλλά να είναι σωστές. ) και για 100 Α4 την ημέρα.

 

1) μέχρι πρότεινος είχα και χρησιμοποιούσα (2) xerox phaser 6130 με καλά για εμένα αποτελέσματα, και τους έβαζα τόνερ από ebay(κίνα). Όλα καλά μέχρι που στον ένα κάηκε ο φούρνος (τον είχα ήδη ένα χρόνο.) και στον άλλο ύστερα από μία βδομάδα καηκε και ο δικός του φούρνος (τον είχα ήδη 3 μήνες). Ο ένας ήταν ακόμα μέσα στην εγγύηση και μου τον φτιάξανε, αλλά με το που έβαλα να εκτυπώσει ο "επισκευασμένος" πάλι κάηκε ο φούρνος.

Οπότε έρχομαι και ρωτώ : είναι λογικό αυτό που έγινε με τους φούρνους ? στην τελική μου αλλάξαν τον φούρνο η μου πλασάρανε τον ίδιο ? μήπως ο λόγος που καήκανε τόσο γρήγορα είναι τα τόνερ που χρησιμοποιούσα ? μπορώ να κάνω ρε παιδιά τπτ για να μην τους πετάξω..?

 

2) λοιπόν πρώτον έχω έναν epson R800 για εφεδρικό που τείνει να γίνει ο κανονικός μου εκτυπωτής. και σε αυτόν χρησιμοποιώ refills και μου παρουσίασε πρίν λίγο ( αυτό ξεχείλησε το ποτήρι και είπα να ποστάρω.. ) το εξής: αν και δοκίμασα και τα τρία ανταλλακτικά photo black μελάνια refill που είχα όλα δεν μπορεί να τα αναγνωρίσει και μου λέει ότι δεν είναι συμβατά .. αν και δευτερόλεπτα πριν εκτύπωνα με το μελάνι που μου λέει ότι δεν είναι συμβατο... Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και τι έφταιξε για να μου τα βγάλει σκάρτα ?

 

3)Ύστερα από αυτά που σας είπα , αποφάσισα να μην ξαναεμπιστευτώ εμπόρους και τα λοιπά , και να ζητήσω την έμπειρη συμβουλή ανθρώπων σαν και εμένα που δεν θα θελήσουν να με κοροϊδέψουν ... Θα ήθελα να μου προτείνετε έναν εκτυπωτή , lazer αλλά όχι κατ' ανάγκη, για να κάνω την δουλειά μου σωστά και με οικονομία. Οι απαιτήσεις μου είναι 100 σελίδες Α4 με μετριοκαλής ποιότητας φωτογραφίες. Δεκτές

όλες οι λύσεις , αλλά θα ήθελα να είναι βγαλμένες κυρίως από την εμπειρία σας γιατί ειλικρινά όλη αυτή η κατάσταση είναι άκρως κουραστική.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας και τις τυχόν απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω θελω εναν εκτυπωτη λασερ εγρωμο δινω μεχρι 250 ευρω. ειχα διαβασει οτι o xerox phaser ειναι απο τους ποιο οικονομικους αλλα με αυτα που λεει ο φιλος απο πανω αλλαξα γνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O phaser σαν εκτυπωτής ήταν καλός , τα προβλήματα μάλλον τελικά μου τα έβγαλε γιατί είχα μπλέξει με απατεώνες αλλά θα δείξει , τώρα τα πήγα τα μηχανήματα στην καινούργια αντιπροσωπεία της xerox ( μιας και τους απατεώνες τους αντικαταστήσανε.. ) και ο χρόνος θα δείξει ποιος έφταιξε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Υπάρχουν καταστήματα που αγοράζουν παλιά μελανοδοχεία και τονερ στην Θεσσαλονίκη?

Παλιότερα τα έδινα στο πλαίσιο αλλά τώρα πια δεν δέχονται τονερ, μόνο μελανοδοχεία.

...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Έχω το πολυμηχανημα ΗP Deskjet F2280 και τα μελάνια είναι το 21 και το 22.

Το μηχάνημα είναι σχετικά καινούριο και σήμερα γέμισα τα μελάνια (ένα 22 και δυο 21).

 

Τοποθετώντας τα γεμισμένα μελάνια στον ΗΡ μου βγάζει πρόβλημα στο Attention (κόκκινο λαμπάκι και στο μαύρο και στο έγχρωμο) και φυσικά ο εκτυπωτής αρνείται να εκτυπώσει.

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην εκτύπωση από τον υπολογιστή αλλά και στο copy.

 

Βάζοντας και τα δυο (21 και 22) στον ΗΡ μου βγάζει πρόβλημα και στα 2.

Βάζοντας μόνο του το 22 το αναγνωρίζει και εκτυπώνει κανονικά.

Βάζοντας μόνο του το 21 δεν το αναγνωρίζει καν (κόκκινο λαμπάκι)

Βάζοντας μόνο του το δεύτερο 21 επίσης δεν το αναγνωρίζει.

 

Έτσι όπως το βλέπω μου κάνει περισσότερο ότι μάλλον χάλασε η κεφαλή του ΗΡ για το μαύρο καθώς θεωρώ δύσκολο να χάλασαν ταυτόχρονα τα δύο 21.

 

Επειδή διαβάζοντας σχεδόν όλο το τόπικ βλέπω ότι τα άτομα που γράφουν είναι πολύ πιο καταρτισμένα στο αντικείμενο από μένα. Ισχύει όντος αυτό (δηλαδή χάλασε η κεφαλή του F2280) ή συμβαίνει κάτι άλλο;

 

Αν χάλασε η κεφαλή του ΗΡ τότε αυτό μπορεί να σχετίζεται με το γέμισμα;

και σε αυτήν την περίπτωση (αν όντος το πρόβλημα είναι στο πολυμηχάνημα) μπορεί να ισχύσει η εγγύηση (το μηχάνημα αγοράστηκε πριν από ένα μήνα περίπου);

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...