Προς το περιεχόμενο

..προστατης..


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προ 2βδομαδων εισηχθηκε ο πατερας μου στο νοσοκομειο για πιθανη δηλητηριαση.:fear: η διαγνωση...διογκωμενος προστατης μεγαλου μεγεθους.περιττο να σας αναφερω οτι μεσα σε 24ωρες του βγαλανε με καθετηρα..19λιτρα ουρα!:shock:

κρατηθηκε για 5μερες μεχρι αποκαταστασης νεφρων,γιατι-οπως ανεφεραν-δημιουργηθηκε οξινη νεφρικη ανεπαρκεια και κατοπιν τον φεραμε σπιτι να βγαλει τις γιορτες και να τον παμε για επεμβαση προστατη.αυτη τη στιγμη που μιλαμε βρισκεται απο προχτες στο νοσοκομειο 'Αγια Ολγα' και υποκειται σε εξετασεις,προκειμενου να δεχτει την επεμβαση.

Μου φαινεται περιεργο οτι ενω ειπαν οι γιατροι στο 1ο νοσοκομειο την προηγουμενη βδομαδα οτι τα νεφρα του αποκατασταθηκαν,χτες ειπαν οτι υπαρχει κυστη στα νεφρα.:confused:Το πιο περιεργο ειναι το 7ο ή το 6ο Θεραπευτηριο ΙΚΑ(δεν θυμαμαι καλα) που ειδικευεται στα νεφρα(το πρωτο νοσοκομειο που τον πηγα)εβγαλε το 1ο πορισμα.Ειναι δυνατον να βρουν την κυστη στο ουρολογικο και να μην την βρουν στο νεφρολογικο?

Εν ολιγοις,δεν εμπιστευομαι πολυ τους γιατρους μετα απο ολα αυτα,αλλα δεν εχω επιλογες.Θα ηθελα τις αποψεις σας πανω σε αυτο το θεμα,τις προτασεις σας και αν εχετε να μου συστησετε καποιον ειδημονα,προκειμενου να εξαφανισω τις αμφιβολιες μου κ να ξερω οτι δεν θα παιξει με τον ασθενη.Επισης θα ηθελα πολυ να μαθω αν υπαρχουν επιπλοκες μετα την επεμβαση.Καλη χρονια και σας ευχομαι υεια με ολη μου την καρδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχεις μπερδέψει (ή καλύτερα,δεν έχεις καταλάβει) αυτά που σου είπαν οι γιατροί.

Ζήτα από τους γιατρούς που τον βλέπουν να στα εξηγήσουν καλύτερα τα πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.anew.gr/health/article.php?aid=9

 

Ρίξε μια ματιά εδω! Και μην ανησυχεις αυτές οι περιπτωσεις στις μερες μας δες ειναι τοσο δυσκολο να αντιμετωπιστουν! Εχω παρομοια εμπειρια με τον θειο μου και ολα πανε μια χαρα!!!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα καπου οτι μια καινουρια κ ανωδυνη μεθοδος(επικρατεστερη πλεον) χειρουργικης επεμβασης ειναι η λαπαροσκοπική ριζική προστατεκτομή.ποια η γνωμη σας και που θα μπορουσα να κανω μια τετοια επεμβαση(υπαρχει αυτη η μεθοδος σε κρατικο νοσοκομειο ή μονο σε ιδιωτικο)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθετήρας είναι ένα σωληνάκι που σου το βάζουν στην ουρήθρα και φτάνει μέχρι την ουροδόχο κύστη, για να βγαίνουν τα ούρα, όταν υπάρχει κάτι που τα εμποδιζει να βγουν με τον κλασικό τρόπο. Εντάξει, δεν πονάει όσο πιθανώς φαντάζεται κανείς, αλλά δεν είναι και ο ορισμός της άνεσης.

 

gponiris, μην περιμένεις απαντήσεις για τέτοια θέματα εδώ. Στον προστάτη δεν υπάρχει μόνο ένα πρόβλημα με μόνο μία λύση. Αυτά που λες είναι πολύ γενικά. Πάντως, λαπαροσκοπική μέθοδος λογικά εφαρμόζεται στην Ελλάδα, απλώς δεν είναι βέβαιο ότι είναι κατάλληλη για όλες τις περιπτώσεις.

 

Όσο για τα 19 λίτρα ούρα, μην τρομάζετε, προφανώς του έδωσαν άλλα τόσα σε υγρά του ανθρώπου. gponiris, ψυχραιμία και, αν έχεις κάποιον γιατρό που εμπιστεύεσαι, ζήτα του να σου συστήσει κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα σημερα τον γιατρο και μου ειπε οτι ο προστατης ειναι μεγαλος και οτι θα γινει ανοικτη επεμβαση.οταν τον ρωτησα αν γινεται με λαπαροσκοπικη μεθοδο(σαστισε λιγο) μου ειπε οτι λογω του μεγεθους πρεπει να γινει με ανοιχτη και οτ λαπαροσκοπικη γινεται μονο αν ειναι καρκινος.εγω δηλαδη μεχρι τωρα που βλεπω τα site και ολα λενε για λαπαροσκοπικη τι να κανω?να ακουσω τον γιατρο?τη δευτερα θα κανουν βιοψια στον πατερα μου.να αφησω να την κανουν ή να το παγωσω μεχρι να μαθω νεοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα σημερα τον γιατρο και μου ειπε οτι ο προστατης ειναι μεγαλος και οτι θα γινει ανοικτη επεμβαση.οταν τον ρωτησα αν γινεται με λαπαροσκοπικη μεθοδο(σαστισε λιγο) μου ειπε οτι λογω του μεγεθους πρεπει να γινει με ανοιχτη και οτ λαπαροσκοπικη γινεται μονο αν ειναι καρκινος.εγω δηλαδη μεχρι τωρα που βλεπω τα site και ολα λενε για λαπαροσκοπικη τι να κανω?να ακουσω τον γιατρο?τη δευτερα θα κανουν βιοψια στον πατερα μου.να αφησω να την κανουν ή να το παγωσω μεχρι να μαθω νεοτερα?

 

καμιά φορά τα λένε αυτά γιατι απλά δεν κάνει λαπαροσκοπική ο συγκεκριμένος γιατρός!!!! ρώτα τον ξανά και πες του οτι το ιντερνετ άλλα γράφει.. μπορεί να τσαντιστεί λίγο αλλά μην νομίζει οτι κατέβηκες απτά βουνα. καλή τύχη όπως και να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για να γινει κατι λαπαροσκοπικα πρεπει να χωραει να περασει αυτο που προκειται να βγει,πρωτα απ'ολα...Αν ο προστατης ειναι τοσο διογκωμενος που να προκαλει επισχεση ουρων δε νομιζω οτι χωραει να περασει απο τις τρυπες 1 εκ. που γινονται στη λαπαροσκοπικη χειρουργικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για να γινει κατι λαπαροσκοπικα πρεπει να χωραει να περασει αυτο που προκειται να βγει,πρωτα απ'ολα...Αν ο προστατης ειναι τοσο διογκωμενος που να προκαλει επισχεση ουρων δε νομιζω οτι χωραει να περασει απο τις τρυπες 1 εκ. που γινονται στη λαπαροσκοπικη χειρουργικη.

 

σωστα,αλλα με την λαπαροσκοπικη μεθοδο-αποτι εχω διαβασει μεχρι τωρα-δεν βγαζουν ποτε μεγαλα κομματια,αλλα τα αφαιρουν λιγο λιγο με μικρες τομες.δεν μπορει να γινει αραγε το ιδιο κ με την αφαιρεση προστατη?:confused:ποια η ουσια της λαπαροσκοπισης σε συνεργασια με την ρομποτικη αν ειναι μονο για μικρες εκτομες?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθετήρας είναι ένα σωληνάκι που σου το βάζουν στην ουρήθρα και φτάνει μέχρι την ουροδόχο κύστη, για να βγαίνουν τα ούρα, όταν υπάρχει κάτι που τα εμποδιζει να βγουν με τον κλασικό τρόπο. Εντάξει, δεν πονάει όσο πιθανώς φαντάζεται κανείς, αλλά δεν είναι και ο ορισμός της άνεσης.

Εχεις προσωπικη πειρα? Σου ευχομαι να μην εχεις ποτε αυτην που ειχα εγω!

Καλο θα ηταν να μην μιλας καθολικα, γιατι κανεις λαθος.:mrgreen:

Δεν ξερω αν ισχυει γενικα ή σε λιγες περιπτωσεις αυτο που ενιωσα εγω.

 

Εγω δεν ειχα απολυτως τιποτα τελικα, αλλα οι για κακη μου τυχη επεσα σε πολυ σχολαστικους γιατρους(καλο ειναι αυτο, κακο για μενα που δεν ειχα τιποτα:lol:) που θελανε να με(τα ουρα μου) ελεγξουν πληρως οποτε ο καθετηρας ηταν ο,τι πρεπει. Ετσι μου βαλανε καθετηρα, παρολα τα παρακαλια μου να μην το κανουν αφου ηξερα οτι δεν εχω τιποτα. Τελικα ειχα δικιο ολα ηταν καθαρα και ο καθετηρας μονο κακο εκανε.

•Πρωτον:

Πριν σου βαλουν καθετηρα σου κανουνε ενεση! Φανταζεστε που? Ναι εκει μεσα στην τρυπα, την tiny teeny τρυπα(i'm male)!!!!:eek::eek::eek::eek::eek: Ο πονος που ενιωσα κατα την ενεση ηταν ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟΣ! Οσο αθροιστικα εχω πονεσει στην ζωη μου σωματικα, το περασα επι 10 με εκεινη την ενεση!!!!

•Δευτερον:

Αυτο δεν ηταν τιποτα καθως μετα σου βαζουν ενα μακρυ και σχετικα φαρδυ σωληνα μεσα. Εκει ενιωσα 40-50 φορες πιο πολυ πονο απο την ενεση! Δεν μπορειτε να φανταστειτε. Απλα δεν μπορειτε!

•Τριτον:

Την ωρα που σου βαζουν τον σωληνα οσο και αν σφαδαζεις απο πονο δεν πρεπει να σφιγγεσαι. Εγω το εκανα !Προφανως!:mad: Και ετσι μετα το 2λεπτο μαρτυριο πονου για να μπει ο καθετηρας καπου 20-40 εκατοστα μεσα μου, μου λενε σφιγγοσουν οποτε δεν μπηκε καλα και θα τον βγαλουμε και θα τον ξαναβαλουμε!:fear::fear::fear::fear:

•Τεταρτον:

Αντε παλι υπερτατος πονος εις την 500, ωσπου να βγει! Και μετα ξανα τα ιδια ωσπου να μπει.:eek::eek:

 

Οσο πιο νεος λενε εισαι τοσο πιο πολυ ποναει. Αν εισαι 70-80 τοτε δεν πονας και τοσο.

 

Οποτε το διδαγμα ειναι οτι:

Αν σας πουνε για καθετηρα μακρια! Πειτε τους να βρουνε την επομενη κοντινοτερη λυση, καθως υπαρχει περιπτωση να πονεσετε και εσεις τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην Περαστικα στον πατερα σου.

2ο Φρικιαστικο αυτο με τον καθετηρα. Οι γιατροιβγαζουν τρελο κομπλεξ πανω μας ΤΕΛΟΣ. Και μονο που το σκεφτομαι ποναω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έχουν βάλει ποτέ, αλλά έχω δει πολύ κόσμο με καθετήρα και δεν ήταν τόσο τραγικό για του περισσότερους απ' αυτούς. Δεν αμφισβητώ ότι πόνεσες βεβαίως, απλώς δε νομίζω ότι είσαι και η τυπική περίπτωση. Τέλος πάντων, ο καθετήρας μπαίνει για το καλό του ασθενούς. Πιστέψτε με, κανένας γιατρός δεν γουστάρει να χώνει πράγματα σε πέη χωρίς να υπάρχει λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...