Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε Dev C++ & Ελληνικούς Χαρακτήρες


B@GOS.GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι συγνώμη Για την παράληψη άπλα ελεγα άμμα υπήρχε Κάπιος Compiler "Made in Greece" :P

 

Προφανώς εννοείς δωρεάν, έτσι; Όλοι οι παραπάνω που προτείνω είναι δωρεάν.

 

@tzekas, teacake: εννοείται ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε συναρτήσεις μετατροπής ή να αλλάξουμε κατευθείαν όλη την κονσόλα σε ANSI charset ή να χρησιμοποιήσουμε το iostream ή την SetConsoleOutputCP() ή την system("chcp 1253") κτλ.

Αλλά γιατί να επιβαρύνεται η ταχύτητα εκτέλεσης του προγράμματος με μετατροπές;

Είναι απλά μια ρύθμιση στα options, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

 

Υ.Γ. το devcpp είναι χρόνια που το παράτησαν οι developers του, καιρός να το παρατήσουμε κι εμείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι ενα υποθετικό ερώτημα;

 

Εστω οτι κάνουμε τις απαιτούμενες ρυθμίσεις και στη συνέχεια γράφουμε ένα πρόγραμμα που να στηρίζεται σε αυτές. Αυτό το πρόγραμμα, άμα το δώσουμε σε κάποιον άλλο, τότε αυτός ο άλλος δεν θα πρέπει να έχει κάνει τις ίδιες (ή παρόμοιες) ρυθμίσεις ώστε να διαβάζει σωστά τα Ελληνικά που θα "παράγονται" από το πρόγραμμα μας;

 

Θέλω να πω, τελικά, νομίζω οτι θα υπάρχει πρόβλημα στην φορητότητα του προγράμματος, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη SetConsoleOutputCP() ή την system("chcp 1253") υπάρχει πρόβλημα φορητότητας.

 

Με την iostream (αν γίνεται, δεν ξέρω), την iconv και την gputchar() όπως την είπε παραπάνω ο tzekas δεν υπάρχει πρόβλημα φορητότητας (ρυθμίσεων). Μόνο ταχύτητας.

 

Με σωστό περιβάλλον (IDE) που υποστηρίζει τις ρυθμίσεις που λέω, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...