Προς το περιεχόμενο

προτάσεις για Ιδιωτική ασφάλεια Ζωής /ΥΓΕΙΑΣ


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά χαρά φίλοι/ες μου.

 

με τον κατήφορο που έχουν πάρει τα ταμεία και με τη "λύση" στο ασφαλιστικό να μας οδηγεί σύντομα σε άλλες λύσεις ιδιωτικού τύπου έχουμε ήδη πολλοί/ες κάνει κάποιες επιλογές ιδιωτικής ασφάλισης υγείας-ζωής (περίθαλψης) για να τυγχάνουμε καλύτερης τύχης από τις ουρές του ΙΚΑ κλπ συνθήκες του παρόντος συστήματος περίθαλψης-υγείας....

 

(το είπα όσο πιο κόσμια μπορούσα :-D)

 

συγκεκριμένα προσωπικά, έχω κάνει ένα πρόγραμμα ασφάλισης υγείας (όχι συνταξιοδοτικό) στην Εθνική που μου βγαίνει γύρω στα 150 ευρώ τριμηνιαία...

 

δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα (τοκ τοκ) αλλά δεν μπορώ να πω πως πέρα από μακροχρόνια νοσηλεία σε συμβεβλημένα νοσοκομεία π.χ. Ερρίκος Ντυνάν, συμφέρει μιας και ούτε φάρμακα καλύπτει ούτε δόντια/μάτια (όπως και τα πιο πολλά ταμεία)

πιστεύω ότι γενικά η εθνική σαν ασφαλιστική είναι φερέγγυα, πλην όμως είναι αρκετά τσουχτερή στα τιμολόγια...

 

θα ήθελα για να μην σας κουράσω άλλο, τις εμπειρίες και τις προτάσεις σας από όσους/ες είστε ασφαλισμένοι σε κάποια ιδιωτική εταιρία . πόσο πληρώνετε, αν κάποτε χρειαστήκατε κάλυψη και αν αυτή ήταν σε καλό επίπεδο και άμεση, μιλάμε για ασφάλεια υγείας και όχι συνταξιοδοτικό πρόγραμμα, γενικά παραδείγματα, συγκρίσεις και προτάσεις για την ασφάλειά σας...

 

ευχαριστώ και αναμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και εγω δε εχω κανει ακομα καποια ασφαλεια, θα ηθελα πολυ να μαθω και τις γνωμες των αλλων μελων σε αυτο το θεμα!

Αληθεια μηπως συμφερει καλυτερα να παει κανεις σε καποια ασφαλιστικα γραφεια που δεν εκπροσωπουν μονο μια εταιρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δικά μου συμπεράσματα από προσωπική εμπειρία και εμπειρία δικού μου: μην κάνεις ποτέ ιδιωτική ασφάλεια ζωής!!!

εαν μέχρι στιγμής το μόνο που θα χάσεις είναι 150ευρω ή 300, ειλικρινά σου λέω σήκω και φύγε για να μην σου πάρουν και άλλα! αν θέλεις κάνε ένα καταθετικό λογαριασμό, έχουν διάφορα πακέτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vaio.s: Μπορείς να το κάνεις πιο λιανά αυτό; Ψάχνομαι και εγώ για ασφάλεια αλλά πολλοί με αποτρέπουν και δεν θέλω να τους ξενερώνω με ερωτήσεις τι και πώς την ώρα που πίνουμε τον καφέ μας. Οχι βέβαια ότι θα μου απαντούσαν και κάτι αξιόπιστο. Εσύ όμως φαίνεσαι παθών και κάτι θα παραπάνω θα μπορείς να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά για να συννενοηθούμε μιλάμε για κύρια ή επικουρική (αν νοιώθετε ότι οι συμβάσεις με νοσοκομεία κλπ του ΙΚΑ του ΤΣΜΔΕ ή όπου είστε δε σας καλύπτει) ασφάλεια ΥΓΕΙΑΣ όχι ΣΥΝΤΑΞΗ .... γιά πάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονη "προσφορα" που μπορω να κανω στο τοπικ σου, ειναι αυτο που απ'οτι καταλαβινω ηδη γνωριζεις..

για τους υπολοιπους λοιπον,

 

ο,τι και να κανετε με ιδιωτικη ασφαλεια υγειας (καλα θα κανετε) αφηστε οξω απο τα συμβολαια οποιοδηποτε αποταμιευτικο/συνταξιοδοτικο πανε να σας πλασσαρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο,τι και να κανετε με ιδιωτικη ασφαλεια υγειας (καλα θα κανετε) αφηστε οξω απο τα συμβολαια οποιοδηποτε αποταμιευτικο/συνταξιοδοτικο πανε να σας πλασσαρουν.

 

Μπορείς να τεκμηριώσεις κάπως αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, με 2 λογια ειναι απατη. τα εσοδα ειναι ουσιαστικα στο βαθος χρονου αναξια να θεωρηθουν ως "επενδυση", ενω φυσικα σου δημιουργουν εξτρα υποχρεωσεις σε ολη τη διαρκεια του συμβολαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι ειλικρινά για αυτά που διαβάζω καθώς βλέπω οτι είστε τελείως ανημέρωτοι, και έχετε σχηματίσει γνώμη μόνο απο αυτά που έχετε ακούσει δεξιά-αριστερά.

 

Προσωπικά δουλεύω στην Alico AIG Life στο τμήμα μηχανογράφησης. Κοινώς δεν είμαι πολιτής ασφαλειών αλλά ξέρω καλά το σκοπό και τις υπηρεσίες που προσφέρει η εταιρία στην οποία δουλεύω.

 

Για να μην πολυλογώ, η ιδιωτική ασφάλιση είναι μονόδρομος πλέον με αυτά που γίνονται στα δημόσια ταμεία.

 

Η Alico είναι η καλύτερη ασφαλιστική εταιρία παγκοσμίως! Και δεν το λέω αυτό για να παινέψω το σπίτι μου, αλλά ο ίδιος ο ασφαλιστικός χώρος το αναγνωρίζει αυτό.

 

Η εταιρία δεν είναι καθόλου απάτη και πάντα θα αποζημιώσει άμεσα τον πελάτη της. Τα συνταξιοδοτικά/υγείας προγράμματα είναι πολύ καλά και έχουν άριστη απόδοση. Τα λεφτά σας τα παίρνετε και με το παραπάνω πίσω!

 

Δεν έχετε παρά να ασχοληθείτε λίγο με το θέμα. Πάρτε και το site, μιλήστε με ένα κατάστημα και ζητήστε να σας επισκεφτεί ένας ασφαλιστής. Ο χρόνος που θα σας απασχολήσει, σίγουρα δεν θα είναι χαμένος.

 

Alico AIG Life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η alico ειναι οντως καλη εταιρεια, αλλα τα περι αριστης αποδοσης για επενδυτικα κλπ σε τσοντα προγραμματα υγειας, καλυτερα να τα αφησεις κατα μερος.

 

ουτε κι εγω ειμαι τελειως ασχετος με τον χωρο, καθως πριν απο αρκετα χρονια εφτιαχνα μαζι με αλλους software για λογαριασμο της μεγαλυτερης αντασφαλιστικης στον κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ φίλε να τα αφήσω κατά μέρος, γιατί στην θέση που είμαι μπορώ και βλέπω κάποια reports, και όντως τα νούμερα μιλάνε απο μόνα τους.

 

Επίσης δεν είναι τυχαίο οτι η Alico τουλάχιστον στην Ελλάδα, κατέχει το 50%(!) της αγοράς όσο αφορά της ομαδικές ασφάλειες. Δεν νομίζω οτι είναι τυχαίο.

 

Τεσπά, δεν θέλω να φανεί οτι κάνω διαφήμιση, αλλά γενικότερα να μιλήσω, ακόμα και η χειρότερη ασφαιλιστική εταιρία είναι αποίρως καλύτερη σε σχέση με τα δημόσια ταμεία.

 

Φυσικά η επιλογή είναι στο χέρι του καθενός, η συμβουλή μου είναι απλώς ρίξτε μια ματιά πριν απορρίψετε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τελικά περάσει νέο νομοσχέδιο για ενιαία συνταξιοδότηση στα 65, έχει νόημα να κλείσεις ένα συνταξιοδοτικό πρόγραμμα.

Σε πολλές περιπτώσεις μπορείς ακόμα και 10 χρονια νωρίτερα από αυτό να εγκαταλείπεις την δουλειά και να πάρεις σύνταξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ φίλε να τα αφήσω κατά μέρος, γιατί στην θέση που είμαι μπορώ και βλέπω κάποια reports, και όντως τα νούμερα μιλάνε απο μόνα τους.

 

Επίσης δεν είναι τυχαίο οτι η Alico τουλάχιστον στην Ελλάδα, κατέχει το 50%(!) της αγοράς όσο αφορά της ομαδικές ασφάλειες. Δεν νομίζω οτι είναι τυχαίο.

 

Τεσπά, δεν θέλω να φανεί οτι κάνω διαφήμιση, αλλά γενικότερα να μιλήσω, ακόμα και η χειρότερη ασφαιλιστική εταιρία είναι αποίρως καλύτερη σε σχέση με τα δημόσια ταμεία.

 

Φυσικά η επιλογή είναι στο χέρι του καθενός, η συμβουλή μου είναι απλώς ρίξτε μια ματιά πριν απορρίψετε κάτι.

 

αν ησουνα σε αλλη εταιρεια και οχι στην alico, υπηρχαν σοβαρες πιθανοτητες τα reports που μελετουσες να τα εχω φτιαξει εγω.

 

η alico ειναι κολοσσος, και στην χωρα μας την τρεχει (τουλαχιστον μεχρι πριν 4-5 χρονια που ημουνα ενημερος για αυτα) πολυ ικανος ανθρωπος,

οποτε αν το μεριδιο της μικρης αγορας μας ειναι 50% (παλιοτερα δεν ηταν) ειναι περα για περα λογικο.

 

εγω διαφωνησα μαζι σου στο θεμα υγειας με τσοντα επενδυτικο, πραγμα για το οποιο δεν βλεπω να αναφερεις κατι αξιο λογου.

 

 

ξαναλεω: οσοι θελετε επενδυσεις, ριχτε αλλου τα λεφτακια σας και οχι σε συμβολαια υγειας+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω διαφωνησα μαζι σου στο θεμα υγειας με τσοντα επενδυτικο, πραγμα για το οποιο δεν βλεπω να αναφερεις κατι αξιο λογου.

 

Συγνώμη δεν κατάλαβα οτι αναφερόσουν σε αυτόν τον συνδιασμό.

 

Εγώ αναφέρομαι μόνο για προγράμματα υγείας ή μόνο για επενδυτικά προγράμματα. Αλλο το ένα, άλλο το άλλο. Σε περίπτωση ξεκάθαρης επιλογής, αξίζουν.

 

Δεν γνωρίζω αν με αγορά ασφάλειας υγείας υπάρχει option για επενδυτικό και κατά πόσο αξίζει. Εδώ πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...