Προς το περιεχόμενο

προτάσεις για Ιδιωτική ασφάλεια Ζωής /ΥΓΕΙΑΣ


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε θέλω να φανώ εριστική αλλά ως ασφαλίστρια που γουστάρει τη δουλειά της έχω τις εξής επισυμάνσεις:

έχω αποζημιώσει ανθρώπους σε νοσοκομεία που κανένας λογαριασμός δεν θα τους έφτανε για να είναι 100% οκ! ανακοπή καρδιάς στα 26 πώς σας φαίνεται? και κόστος 67.000 ευρώ επίσης πώς σας φαίνεται?!

 

όσο για τις συντάξεις είναι καθαρά θέμα ανθρώπου.

ίσως να μην είναι επένδυση όπως λες, αλλά έχεις σημαντικές φοροαπαλλαγές και επίσης δεν σπαταλάς χρήματα που μάζευες καιρό ή που απέκτησες από μια καλή επένδυση για κάτι που σου "γυάλισε" συνήθως αυτοκίνητο! είναι ΣΥΝΤΑΞΗ!

 

και βέβαια να μή μιλήσουμε για ανθρώπους με οικογένειες! όταν έχεις παιδιά το θέμα ασφάλιση παίρνει άλλη διάσταση, πιστέψτε με!

 

φιλικα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα. Ψάχνοντας στο νετ βρήκα αυτό το θέμα εδώ και ήθελα να ρωτήσω για κάτι που με "καίει" πολύ!

Έχω 2 προβλήματα:

1- έχω μια χρόνια ασθένεια εδώ και 11 χρόνια (ρευματοειδή αρθρίτιδα) και κάθε 6-7 βδομάδες κάνω θεραπεία στο νοσοκομέιο με ένα φάρμακο που απ΄'οτι ξέρω κοστίζει πολλά. τώρα βέβαια με καλύπτει το ΙΚΑ. Υπάρχουν ιδιωτικές ασφάλειες υγείας που καλύπτουν τέτοια θέματα; γιατί όλοι μου λένε πως αν έχεις χρόνια ασθένεια δε θα σε ασφαλίσει κανένας και πολύ φοβάμαι ότι έχουν δίκιο.

2- το άλλο πρόβλημα είναι ότι θέλω να παώ στην Αμερική να σπουδάσω στον τομέα μου και ίσως να κάτσω εκεί μετά,δεν ξέρω πως θα τα φέρει η τύχη.

Αν η απάντηση στο πρώτο ερώτημα είναι θετική, υπάρχει και ασφάλεια που καλύπτει τα έξοδα στο εξωτερικό, και συγκεκριμένα στην Αμερική; (μιλώντας για τον 1-1,5 χρόνο των σπουδών, μετά βλέπουμε) Γιατί το ΙΚΑ νομίζω καλύπτει στην Ευρώπη.

 

Θέλω τόσο πολύ να πάω στην Αμερική να σπουδάσω στο αντικέιμενό μου, αλλά δυστυχώς αυτό τοι πρόβλημα με κρατάει εδώ!:-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

κοίταξε,εγω εχω αγροτικη ασφαλιστικη κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενη..ναι οκ,δεν καλυπτει φαρμακα και καποια αλλα,αλλα καλυπτει τη νοσηλεια στο 100%..περσυ νοσηλευτηκα για 8 μερες σε ιδιωτικο νοσοκομειο,κ ακριβως επειδη ειχα ιδιωτικη ασφαλεια με ξεψειρισανε...εκανα ολες τις εξετασεις,ολες ομως...μεχρι και τι να σου πω..κ τα νυχια εξετασανε..χαχα!!το κοστος ηταν 20.000 ευρώ και με καλυψε απολυτα!!!αχρειαστη να ειναι αλλα καλο καλο ειναι να υπαρχει,γιατι απο τα δημόσια προκοψαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα ,

Σαν τους 2 συναδέλφους που απάντησαν νωρίτερα στο θέμα , θα ήθελα κι εγώ να καταθέσω την άποψη μου επί του θέματος. Καταρχήν τονίζω πως είναι μεγάλο λάθος(και ουσιαστικά ανεπανόρθωτο) το να μην αφιερώσεις λίγες μέρες παραπάνω (και πάντοτε ζητώντας την συμβουλή ενός επαγγελματία ασφαλιστικού συμβούλου ) πριν επιλέξεις και δεσμευτείς με κάποιο ασφαλιστικό πρόγραμμα -συμβόλαιο , το οποίο παρεκκλίνει έστω και λίγο από τις πραγματικές ανάγκες του εκάστοτε ενδιαφερόμενου προς ασφάλιση . Το αν ένα πρόγραμμα εξυπηρετεί ΤΕΛΕΙΑ ή ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ κάποιον γνωστό μας που έχει κάνει ασφάλιση δεν σημαίνει απολύτως τίποτα συγκρινόμενο με τις δικές μας ανάγκες και προτεραιότητες , αυτός είναι και ο λόγος (κατ’ εμέ τουλάχιστον) ότι ένα ραντεβού για καταγραφή αναγκών και εποικοδομητικής παρουσίασης προγραμμάτων ιδιωτικής ασφάλισης (ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με κλάδο ΖΩΗΣ – ΥΓΕΙΑΣ) είναι αναγκαίο και επιτακτικό .

 

Νομίζω πως για τόσο σημαντικά ζητήματα , η σωστή τοποθέτηση των χρημάτων μας είναι αυτό που θα πρέπει να μας απασχολεί .

Εν κατακλείδι , ΚΑΜΙΑ από τις παρακάτω προτάσεις δεν μας εξασφαλίζει σωστά:

1 .Ακριβό ασφάλιστρο = Σιγουριά και αξιοπιστία

2.Φθηνο ασφάλιστρο = Ευκαιριακή και ημιτελής ασφάλιση

Κάθε μας συμβόλαιο θα πρέπει να είναι σε άμεση συνάρτηση με τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ μας ανάγκες και όχι με την γνώμη κάποιου τρίτου , αφιερώστε λίγο χρόνο στην επιλογή του προγράμματος και σίγουρα δεν θα βρεθείτε πότε προ εκπλήξεως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ξερετε το medisystem της interamirican, ειναι λιγο ακριβο αλλα εχεις καρτα και δεν πληρωνεις τιποτα και πουθενα, το δικτυο ειναι πολυ μεγαλο .Επισης καλυπτει και ιατρικες επισκεψεις δωρεαν.Αλλα οπως ειπα ειναι λιγο ακριβο αλλα τα αξιζει.

Απλα δεν εχεις στο μυαλο σου , θα μου τα καλυψει ποτε θα παρω τα λεφτα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου εμπειρία (δυστυχώς) λέει πως όταν τις χρειαστείς θα πάρεις τα χρήματά σου δικαστικώς μετά από πολλά χρόνια, γιατί δε θα σου τα δώσουν.

...και σύμφωνα με τη δικηγόρο που το ανέλαβε είναι πάγια τακτική τους αυτή.

Τώρα οι ασφαλιστές μπορεί να λέτε ότι οι εταιρίες σας είναι κοινωνικά ιδρύματα ή whatever.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ξερετε το medisystem της interamirican, ειναι λιγο ακριβο αλλα εχεις καρτα και δεν πληρωνεις τιποτα και πουθενα, το δικτυο ειναι πολυ μεγαλο .Επισης καλυπτει και ιατρικες επισκεψεις δωρεαν.Αλλα οπως ειπα ειναι λιγο ακριβο αλλα τα αξιζει.

Απλα δεν εχεις στο μυαλο σου , θα μου τα καλυψει ποτε θα παρω τα λεφτα κτλ

 

Θα υπάρχει ένα δίκτυο συμβεβλημένων νοσοκομείων φαντάζομαι ( πολύ μεγάλη κουβέντα αυτό το δεν πληρώνεις τίποτα και πουθενά) στο οποίο πηγαίνουνε οι εγγυητικές της ασφαλιστικής , στα υπόλοιπα νοσοκομεία θα πρέπει να τα πληρώσουν από την τσέπη τους πρώτα οι ασφαλισμένοι και να καταθέσουν στην ασφαλιστική όλα τα σχετικά χαρτιά μετά για να αποζημιωθούν ( αν αυτό για το οποίο νοσηλεύτηκαν δεν τους έχει εξαιρεθεί εξ'αρχής και ανάλογα με τους όρους του συμβολαίου, φαντάζομαι θα έχει πίνακες με ανώτατα όρια αμοιβών χειρουργών κ.λ.π.).

 

Κάτι τέτοια ακούει ο κόσμος και άντε να εμπιστευθεί ασφαλιστή μετά. Physics δε λένε όλοι οι ασφαλιστές αυτά τα παραμυθάκια αλλά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ναι, ωραιοποιούν καταστάσεις, αποκρύπτουν όρους, η δική τους ασφαλιστική είναι η καλύτερη, δεν θα κλείσει ποτέ, καλύπτει τα πάντα κ.λ.π.:lol:

 

Η μητέρα μου ( ασφαλίστρια στο επάγγελμα)έκανε εγχείριση φέτος και της καλύφθηκαν όλα από την ασφαλιστική , το έκανε όμως σε συμβεβλημένο. Άλλη περίπτωση που ξέρω γυναίκας που πρέπει να μπει για γυναικολογικής φύσεως επέμβαση θα πάει σε μη συμβεβλημένο ( γιατί έχει το γιατρό της εκεί), θα πληρώσει πρώτα τα λεφτά εκείνη και μετά θα ακολουθήσει τη διαδικασία για αποζημίωση στην ασφαλιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στα νοσοκομεια πυο ειναι συμβεβλημενα δεν πληρνεις, η ευρωκλινικη για παραδειγμα το υγεια κτλ, το δικτυο των γιατρων ειμαι πολυ εμγαλο, τουλαχιστον στην αθηνα που ξερω εχει σε ολους τους δημους και αρκετες ειδικοτητες σε καθε δημο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να κάνω μια ερώτηση:

Αρρωσταίνω. Είναι επείγον. Μπορώ να πάω σε ιδιωτικό νοσοκομείο και να με καλύψει το ΙΚΑ? ΚΑι αν ναι, πόσο?

Έχω δει πως ανάλογα τα ένσημα έχεις και ανάλογη εξασφάλιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

το τοπικ τα παει καλα στα results google.

ενταξει καλα ειναι και τα δημοσια μιας και εχουν περισσοτερα περιστατικα αλλα υπολειτουργουν και τα δωματια 4-8κλινα δεν παλευοντε ειτε για ψυχολογικους ειτε για παθολογικους λογους(να κολλησεις αλλες αρωστιες ή καμια νοσοκομειακη λοιμωξη)

εχω μπει σε διαφορες ασφαλιστικες εταιριες για να δω τι πακετα προσφερουν...

οι βασικες ερωτησεις ειναι

1)κανεις εξετασεις πριν υπογραψεις για να δουν την κατασταση σου ωστε να μην το χρησιμοποιησουν στο μελλον εναντιων σου?

2)σε διαφορες ασφαλιστικες βλεπω εχουν επιδομα χ ευρω για οσες μερες εισαι εκτος εργασιας.να υποθεσω πως αυτο μπορεις να το εξαιρεσεις και να μειωθει το ασφαλιστηριο?

3)εν ολιγης κοιτας(περα απο τα κλασικα να μην παει για πτωχευση και αυτη..)

ποια ασφαλιστικη εχει τα πιο γνωστα συμβεβλημενα νοσοκομεια/ιατρεια για να μην πληρωνεις απο την τσεπη σου και μετα απο μηνες να τα παιρνεις πισω?

4)γινετε η ασφαλιστικη ή απευθειας τα νοσοκομεια αν δεν εχεις ιδιωτικη ασφαλιση να σου προσφερουν εκπτωση στο μελλον εφοσον θα ξερουν τα προβληματα σου ?

 

σχετικα με το 1 διαβαζω διαφορα...

http://hristika.blogspot.com/2009/02/blog-post_8500.html

http://www.ekpizo.gr/el/insurance/Life&HealthInsurance/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
το τοπικ τα παει καλα στα results google.

ενταξει καλα ειναι και τα δημοσια μιας και εχουν περισσοτερα περιστατικα αλλα υπολειτουργουν και τα δωματια 4-8κλινα δεν παλευοντε ειτε για ψυχολογικους ειτε για παθολογικους λογους(να κολλησεις αλλες αρωστιες ή καμια νοσοκομειακη λοιμωξη)

εχω μπει σε διαφορες ασφαλιστικες εταιριες για να δω τι πακετα προσφερουν...

οι βασικες ερωτησεις ειναι

1)κανεις εξετασεις πριν υπογραψεις για να δουν την κατασταση σου ωστε να μην το χρησιμοποιησουν στο μελλον εναντιων σου?

2)σε διαφορες ασφαλιστικες βλεπω εχουν επιδομα χ ευρω για οσες μερες εισαι εκτος εργασιας.να υποθεσω πως αυτο μπορεις να το εξαιρεσεις και να μειωθει το ασφαλιστηριο?

3)εν ολιγης κοιτας(περα απο τα κλασικα να μην παει για πτωχευση και αυτη..)

ποια ασφαλιστικη εχει τα πιο γνωστα συμβεβλημενα νοσοκομεια/ιατρεια για να μην πληρωνεις απο την τσεπη σου και μετα απο μηνες να τα παιρνεις πισω?

4)γινετε η ασφαλιστικη ή απευθειας τα νοσοκομεια αν δεν εχεις ιδιωτικη ασφαλιση να σου προσφερουν εκπτωση στο μελλον εφοσον θα ξερουν τα προβληματα σου ?

 

σχετικα με το 1 διαβαζω διαφορα...

http://hristika.blogspot.com/2009/02/blog-post_8500.html

http://www.ekpizo.gr/el/insurance/Life&HealthInsurance/

 

 

1) Εξαρτάται από την ηλικία σου. Εγώ δεν έκανα εξετάσεις, ο πατέρας μου έκανε λόγω ηλικίας . Σε κάθε περίπτωση συμπληρώνεις ένα ερωτηματολόγιο υγείας , π.χ. έχεις ερώτηση αν παίρνεις φάρμακα , σε αυτές τις ερωτήσεις πρέπει να απαντήσεις με ειλικρίνεια. Σε καθοδηγεί ο ασφαλιστικός σύμβουλος στην όλη διαδικασία.

 

Εάν π.χ. είσαι νέος και δε χρειάζεται να κάνεις εξετάσεις πριν την ασφάλιση και έχεις κάποια προυπάρχουσα ασθένεια ( γνώριζες για αυτήν πριν συμπληρώσεις την αίτηση για ασφάλιση) και δε τη δήλωσες στην αίτηση, μπεις για νοσηλεία και πεις στο γιατρό της ασφαλιστικής που θα έρθει για να πάρει ιστορικό ότι έχεις αυτήν την ασθένεια τότε δημιουργείται πρόβλημα και να αποζημιωθείς και θα μπουν εξαιρέσεις.

 

Κοινώς ό,τι μπορεί να αποδειχθεί ( π.χ. φάρμακα σε βιβλιάριο κ.λ.π.) πρέπει να δηλώνονται.

 

2) Αυτό είναι η απώλεια εισοδήματος . Φυσικά και δε χρειάζεται να βάλεις και αυτήν την κάλυψη. Μπορείς π.χ να κάνεις ένα συμβόλαιο που να σε καλύπτει καθαρά για νοσηλεία ή κάποιο συμβόλαιο που πέραν της νοσηλείας να έχεις και διαγνωστικές εξετάσεις - δίκτυο γιατρών.

 

3) Τα συμβεβλημένα νοσοκομεία μπορούν να αλλάξουν με απόφαση της εταιρείας. Πάνω κάτω όλες οι ασφαλιστικές έχουν καλές συνεργασίες, μπορείς να δεις τι συνεργασίες έχει η καθεμία ασφαλιστική από το site της ή να ρωτήσεις στην εταιρεία ή τον ασφαλιστικό σύμβουλο. Όμως αυτές οι συμβάσεις μπορούν να αλλάξουν.

 

Στους όρους δεν αναγράφεται πουθενά υποχρέωση να πληρώνουν οι ασφαλιστικές εταιρείες τα έξοδα της νοσηλείας από την αρχή και όχι απολογιστικά στα συμβεβλημένα, μιλάμε δηλαδή για διευκόλυνση και όχι κάτι που αναγράφεται με όρο στο συμβόλαιο.

 

Θα σου πω τι συμβόλαιο έχω κάνει εγώ :

 

Έχω κάνει ένα συμβόλαιο για νοσηλεία με όριο ευθύνης της εταιρείας κατά νοσηλεία 500.000 ευρώ και απαλλαγή 1000 με 1500 ευρώ αναλόγως θέσης δωματίου χωρίς να γίνεται διάκριση σε συμβεβλημένα και σε μη συμβεβλημένα νοσοκομεία. Δηλαδή ξέρω ότι σε όποιο ιδιωτικό νοσοκομείο και να πάω , θα πληρώσω maximum 1500 ευρώ ( - ό,τι μου δώσει ο κρατικός φορέας). Έτσι μου βγαίνουν και οικονομικά τα ασφάλιστρα και ξέρω τι πληρώνω σε κάθε περίπτωση.

 

Έχω κάνει επίσης ένα ξεχωριστό συμβόλαιο για διαγνωστικές με όριο 3000 κάθε χρόνο σε συμβεβλημένο διαγνωστικό κέντρο, που πληρώνω το 10 % των εξετάσεων εγώ και 20 ευρώ συμμετοχή στο δίκτυο ιατρών της. Αυτό το συμβόλαιο λογικά θα το κρατήσω μέχρι να βάλω ΤΕΒΕ ( ΟΑΕΕ).

 

Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή δηλαδή, είναι ανάλογα τι θες.

Επεξ/σία από black_widow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επανερχομαι μετα απο ψαξιμο...

αυτα που πρεπει να κοιταμε εφοσον μιλαμε για ασφαλιση υγειας..

-σε ποια κατηγορια δωματιου θα ναι η νοσηλεια και τι γινετε αν εισαι σε δικλινο και θες μονοκλινο ή λουξ.πληρωνεις μονο διαφορα τιμής δωματιου ή και αυξηση τιμων στα υλικα+εξετασεις.

-αν υπαρχει προγραμμα χωρις περιορισμο στις αμοιβες γιατρων(εχουν πινακα αμοιβων)

-αν δεινει πληρη αποζημιωση για εξωνοσοκομειακους γιατρους

-αν περιλαμβανει τα φαρμακα

-οδοντιατρικα+οφλαμολογικα προγραμματα (αν υπαρχουν)

και σιγουρα αν ειναι ισοβιο και οχι οριο ηλικιας στα 65..

------

Τελος αυτο που κοιταμε ειναι το μεριδιο αγορας ποιες εταιριες ειναι στις πρωτες θεσεις...

βεβαια ασπις-commercial value ειχαν μεγαλο μεριδιο αγορας και βαρεσαν κανονι οποτε κανεις δεν προκειτε να πει αν θα αντεξουν..

http://www.insuranceworld.gr/default.php?pname=Article&art_id=2286&cat_id=4

http://www.pisc.gr/Files/AnnualReport/AnnualReport2009.pdf

http://insuranceworld.gr/default.php?pname=Article&art_id=2378&la=1&cat_id=4

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα για να κάνω καταγγελία για τον απαράδεκτο τρόπο αντιμετώπισης μου από την ασφαλιστική εταιρεία που δε θα πω το όνομα της γιατί φαντάζομαι ότι δε θα πρέπει να το πω:

 

Από το 2007 είχα νοσοκομειακό πρόγραμμα με μία ασφαλιστική που συνεργαζόταν αποκλειστικά η μητέρα μου ( ασφαλιστική σύμβουλος ) που περιλάμβανε νοσηλεία + διαγνωστικές και ένα συνταξιοδοτικό πρόγραμμα το ίδιο και όλα τα μέλη της οικογένειας μου . Το 2009 ( Δεκέμβριο ) μετά από προβλήματα με την αναπνοή μου πάω σε γιατρό ενός ιδιωτικού συμβεβλημένου νοσοκομείου με την ασφαλιστική εταιρεία και διαπιστώνει ότι έχω στραβό διάφραγμα και διογκωμένες κόγχες και το πρόβλημα κατάλαβα ότι υπάρχει λόγω αλλεργίας που διόγκωσε τις κόγχες και έτσι συνειδητοποιήσαμε ότι έχω και στραβό διάφραγμα ( σημειώνω ότι δε γνώριζα ότι έχω στραβό διάφραγμα , σημειώνω ότι έχω πάει πολλές φορές σε ΩΡΛ δημοσίου ταμείου ) . Το συμβόλαιο προέβλεπε ότι μετά τα 2 χρόνια ισχύος του συμβολαίου μπορεί να γίνει εγχείρηση στραβού διαφράγματος και κλείνουμε ημερομηνία με τη γιατρό , συμπληρώνουμε το έντυπο αναγγελίας της εισαγωγής , κάνω τις εξετάσεις που χρειάζονται και φεύγω με το έντυπο που έπρεπε να το παραδώσω στο γιατρό της ασφαλιστικής για να εγκρίνει την εισαγωγή . Το έντυπο δεν το παρέδωσα ποτέ γιατί έπαθα ιογενή γαστρεντερίτιδα και δεν μπορούσα να πάω να κάνω την εγχείρηση ούτε τις διαδικασίες πριν για την εισαγωγή , τρεις βδομάδες άρρωστη ήμουνα.

 

Λόγω οικονομικής κρίσης σταματήσαμε να πληρώνουμε σταδιακά τα περισσότερα συμβόλαια και αφήσαμε μόνο το νοσοκομειακό το δικό μου και του πατέρα μου ( που είναι κανονικά σε ισχύ ). Τελευταία ημέρα που έπρεπε να πληρωθεί η δόση του συμβολαίου μου ( άνοιξη 2010 )παίρνω τηλέφωνο στο γραφείο παραγωγής της εταιρείας ( η μητέρα μου είχε παραιτηθεί , εντελώς τυχαία το αναφέρω ) να μάθω μέχρι τι ώρα είναι οι πληρωμές και μου λένε ότι τελευταία μέρα κλείνανε μέχρι κάποια ώρα οι πληρωμές και ότι δεν πρόλαβα την προθεσμία και ότι το συμβόλαιο ακυρώνεται χωρίς καμία διάθεση να βρεθεί κάποια λύση ( ενώ οι ασφαλιστικές έχουν τεράστιο πρόβλημα ρευστότητας στο κάτω κάτω , θα έπρεπε να τους καίνε οι εισπράξεις ) . Ναι την έκανα τη βλακεία και εγώ που πήγα να πληρώσω τελευταία στιγμή αλλά τότε βρήκα τα λεφτά , τι να κάνω.

 

Ακυρώνεται λοιπόν το συμβόλαιο μου και μένω ανασφάλιστη . Ξεκινάω διαδικασίες να αρχίσω άλλο νοσοκομειακό συμβόλαιο με την ίδια εταιρεία ( είχα ψάξει σε κάποιες εταιρείες και δε μου άρεσανε τα προγράμματα τους ) . Συμπληρώνω πάλι ερωτηματολόγιο υγείας , δίνω τα απαραίτητα δικαιολογητικά , σκάω την προκαταβολή των 100 ευρώ , σημειώνοντας ότι είχα νοσοκομειακό πρόγραμμα με την ίδια εταιρεία και ότι ήταν να κάνω εγχείρηση ( υπάρχει τέτοιο ερώτημα στο ερωτηματολόγιο ) χωρίς να δώσω κάποιο αντίγραφο βιβλιαρίου ή να μου ζητήσουν κάποια γνωμάτευση ( λόγω ηλικίας συμπληρώνω μόνο το ερωτηματολόγιο υγείας ) . Γνώριζα φυσικά ότι θα πρέπει να περιμένω πάλι διετία για να κάνω την εγχείρηση του στραβού διαφράγματος ( νέο συμβόλαιο , ξαναξεκινάνε οι αναμονές ) πιθανολογώντας ότι μπορεί να μπει κάποιος όρος για περισσότερα χρόνια .

 

Αφού καταταλαιπωρήθηκα γιατί υπήρχε πρόβλημα συνεννόησης μεταξύ του πρακτορείου και της ασφαλιστικής και η μητέρα μου έτρεχε και δεν έφτανε μαθαίνω ότι για να εκδοθεί το συμβόλαιο πρέπει να αποδεχτώ κάποιον όρο. Φαντάστηκα ότι θα μου βάλανε περισσότερα χρόνια αναμονής για το στραβό διάφραγμα , το ιατρικό μου ιστορικό είναι Ο.Κ. Ζητάνε να υπογράψω όρο ΙΣΟΒΙΑ εξαίρεση για το στραβό διάφραγμα. Δε ζητήθηκε καν κάποια γνωμάτευση , κάποιο βιβλιάριο δημοσίου ταμείου ,μου βγάλανε κατευθείαν ισόβια εξαίρεση. Βέβαια με τα ασφάλιστρα που έδινα τόσο χρόνια για το προηγούμενο νοσοκομειακό + τα ασφάλιστρα που είχα δώσει για το συνταξιοδοτικό + τα ασφάλιστρα που θα έδινα με το νέο συμβόλαιο το κόστος της νοσηλείας θα καλυπτόταν και με το παραπάνω , δε θα έμπαινε μέσα η ασφαλιστική.

 

Η ίδια η μητέρα μου με τη δική μου περίπτωση + κάποιες περιπτώσεις πελατών που έδωσε αγώνα για να αποζημιωθούν από την εν λόγω εταιρεία και φυσικά με όλα αυτά που έγιναν με την ΑΣΠΙΣ και την COMMERCIAL έχει χάσει η ίδια την εμπιστοσύνη της στο επάγγελμα της. Πραγματικά θα το σκεφτώ πολύ για να ασφαλιστώ πάλι σε κάποια εταιρεία και μόνο για περιπτώσεις σοβαρών ασθενειών χωρίς διαγνωστικές , μόνο αν δεν είναι ληστρικό το ασφάλιστρο κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ηξερα οτι το ψαχναν τοσο το ιστορικο στην Ελλαδα..ενταξει ειναι και στην ιδια εταιρια η αιτηση...το κακο θα ηταν να γινοταν και σε αλλη ασφαλιστικη που θα σημαινε οτι υπαρχει blacklist.Κατι που ισχυει στην Αμερικη και κανουν τα παντα για να αποφυγουν εξοδα.

------------------------

http://aagora.linakis.com/el/currentissue/subjects/fpa_nosileia.html

Η επιβολή ΦΠΑ 11% στις υπηρεσίες των ιδιωτικών νοσηλευτηρίων από 1/7/2010

(ν. 3842/23.4.2010 /ΦΕΚ 58Α) έβαλε σε …νέους μπελάδες τόσο τις ασφαλιστικές εταιρείες, που συστηματικά τα τελευταία χρόνια μετράνε σημαντικές ζημιές από τα νοσοκομειακά τους προγράμματα, όσο και τους ασφαλισμένους, που καλούνται διαχρονικά να τις πληρώσουν.

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ηξερα οτι το ψαχναν τοσο το ιστορικο στην Ελλαδα..ενταξει ειναι και στην ιδια εταιρια η αιτηση...το κακο θα ηταν να γινοταν και σε αλλη ασφαλιστικη που θα σημαινε οτι υπαρχει blacklist.Κατι που ισχυει στην Αμερικη και κανουν τα παντα για να αποφυγουν εξοδα.

------------------------

http://aagora.linakis.com/el/currentissue/subjects/fpa_nosileia.html

Η επιβολή ΦΠΑ 11% στις υπηρεσίες των ιδιωτικών νοσηλευτηρίων από 1/7/2010

(ν. 3842/23.4.2010 /ΦΕΚ 58Α) έβαλε σε …νέους μπελάδες τόσο τις ασφαλιστικές εταιρείες, που συστηματικά τα τελευταία χρόνια μετράνε σημαντικές ζημιές από τα νοσοκομειακά τους προγράμματα, όσο και τους ασφαλισμένους, που καλούνται διαχρονικά να τις πληρώσουν.

 

Δε θέλουνε νέους ηλικιακά πελάτες χωρίς χρόνιες παθήσεις που θα πληρώνουνε ασφάλιστρα για πολλά χρόνια ; Το να βάζουνε ισόβια εξαίρεση για ένα στραβό διάφραγμα μου φαίνεται σαν να διώχνουνε τους πελάτες σιγά σιγά. Το στραβό διάφραγμα είναι κάτι το συνηθισμένο πιστεύω , για αυτό και είχανε βάλει και γενικό όρο σε όλα τα συμβόλαια ότι καλύπτουν μετά από 2 χρόνια. Ποιός ξέρει τι άλλες ισόβιες εξαιρέσεις θα αρχίσουν να κοπανάνε ... Δεν έχω πάει ακόμα να κάνω αιτήσεις σε άλλες ασφαλιστικές , ελπίζω να μην έχω θέμα με το διάφραγμα και σε άλλες εταιρείες. Μάλλον θα αρχίσω να ψάχνομαι μέσω μεσιτικών για καμία ξένη ασφαλιστική εταιρεία .

 

Τη Δευτέρα θα πάω στα κεντρικά να βρω τον αναλογιστή , υπάρχουν ασφαλισμένοι που έχουν αναιρέσει όρους μετά από φασαρία στον αναλογιστή που αποφάσιζε για την εξαίρεση.

Επεξ/σία από black_widow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...