Προς το περιεχόμενο

OTE και προσωπικά δεδομένα


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναμφίβολα για πολλούς από εμάς, οι αμετάκλητες τηλεπωλήσεις έχουνε γίνει καθημερινό φαινόμενο. Μικρές και μεγάλες εταιρίες κυριολεκτικά

σαρώνουν τηλεφωνικούς καταλόγους και άλλες άγνωστες λίστες, φροντίζοντας να μας φέρνουν πολλές φορές στα όρια μιας και που το "ΟΧΙ" αποτελεί

παντελώς άγνωστη λέξη για αυτές.

 

 

Ανάμεσα στα πολλά που δέχομαι την ημέρα, υπήρξαν και 2-3 που τις θεωρώ παντελώς απαράδεκτες!

 

Ο λόγος για τον γνωστό σε όλους μας ΟΤΕ και τη προώθηση συνδέσεων ιντερνετ.

 

Απομαγνητοφωνώ στο περίπου 2 διαλόγους:

 

 

....

- Δεν ενδιαφέρομαι.

- Μα γιατί; Δεν Χρησιμοποιείτε internet;

- Όχι.

- "Τότε ποιος μπήκε στις 5/1/2008 από αυτό το τηλέφωνο και για 8 ώρες;

 

...

- Δεν ενδιαφέρομαι για DSL.

- Μα εδώ από ότι βλέπω από τον τηλεφωνικό σας λογαριασμό, πληρώνετε πολλά με την PSTN!

 

 

Είχα την εντύπωση πως η άρση τηλεφωνικού απορρήτου συμβαίνει κατόπιν παρέμβασης εισαγγελέα. Το γεγονός όμως, τουλάχιστον της δικής μου άρσης και από

αναξιόπιστα άτομα με σκοπό την αμετάκλητη διακίνηση διαφημίσεων και τηλεπωλήσεων ομολογώ πως πρώτη φορά το συναντώ!

 

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1. Αποτελούν οι τηλεφωνικές μου κλήσεις (μέρα, ώρα, προς τηλεφωνικό αριθμό, διάρκεια κλήσης) προσωπικά δεδομένα;

2. Αποτελεί η χρήση της λίστας με τα τηλεφωνήματα μου (η κλήση ιντερνετ από PSTN είναι τηλεφώνημα), χωρίς την άδεια μου ή παρέμβαση εισαγγελέα έννομη πράξη;

3. Πόσο "θεμιτός" είναι ο ανταγωνισμός για τη συγκεκριμένη εταιρία σε περιπτώσεις σαν τη παρούσα;

4. Από πότε συγχωνεύτηκε η OTENET με τον OTE ώστε ο τηλε-πωλητής να αναφέρει πως τηλεφωνεί από ΟΤΕ και πουλάει σύνδεση ιντερνετ ΟΤΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το "τόσα ξέρω τόσα λέω" νομίζω πως αφού έχουν το δικαίωμα να το κάνουν αφού σε πήραν από τον ίδιο τον ΟΤΕ (με την προϋπόθεση ότι είσαι εκεί συνδρομιτής). Δεν έδωσαν τα στοιχεία σε τρίτους. Είναι σαν να σου έρχετε αναλυτικός λογαριασμός και να λες "με ποιο δικαίωμα?"

 

Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Εάν είμαι κάργα άστοχος, διορθώστε με να ξέρω και εγώ τι γίνεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...