Προς το περιεχόμενο

Ποσο μπορει να πιασει ???


axaxouxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από δύο τρία χρόνια οι τιμές ήταν υπερβολικά υψηλές γι'αυτό έβλεπες αχούρια να πωλούνται σε υψηλές τιμές. Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει.

 

Εγώ πιστεύω ότι ήταν λάθος να ρίξεις 17.000 χιλιάρικα αφού ήθελες να το πουλήσεις. Στο λέω γιατί ασχολούμε με τα ακίνητα τα τελευταία 4 χρόνια.

 

Ο κόσμος που ψάχνει παλιό σπίτι για αγόρα το ψάχνει για να το εκμεταλευτεί, δηλαδή ή να το νοικιάζει ή να το πουλήσει αργότερα και να πάρει την όποια υπεραξία. Δηλαδή ψάχνει κάτι το οποίο είναι φθηνό και όχι τόσο ποιοτικό.

Εάν δεν έριχνες τόσα χρήματα μπορούσες να το δώσει 42 με 45 χιλιάρικα και θα γινόταν ανάρπαστο. Τώρα όμως εσύ πρέπει να βγάλεις και τα λεφτά που έριξες. Σίγουρα όμως δεν μπορεί να πάρεις πάνω από 1.200 ευρώ το τ.μ. (ίσως τσιμπήσεις κάτι παραπάνω από κανέναν άσχετο με σπίτια που να το θέλει για ιδιοκατοίκηση).

 

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αφου το νοίκιαζεις 320 ενώ ήταν αχούρι και προσδοκάς να το νοικιάσεις 380 (υπερβολικό θα το έλεγα για 40 χρονών διάρι, μέχρι 350 ίσως) να μην το πουλήσεις.

Συνέχησε να το νοικιάζεις.

 

Εάν τώρα τα θέλεις επειγόντως τα χρήματα πούλατο όσο είναι καιρός γιατί οι τιμές έχουν πάρει τον κατήφορο και θα συνεχιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, καλυτερα να το νοικιάσεις.

 

Αυτό που θες να αγοράζεις το βάζεις υποθήκη για το δάνειο και την δόση (η τουλάχιστον μεγάλο μέρος της) την πληρώνεις με το ενοίκιο. (με την εφορία βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, καλυτερα να το νοικιάσεις.

 

Αυτό που θες να αγοράζεις το βάζεις υποθήκη για το δάνειο και την δόση (η τουλάχιστον μεγάλο μέρος της) την πληρώνεις με το ενοίκιο. (με την εφορία βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται...)

 

 

ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ η εφορια ....

 

Νομιζω θελει 11 % Προμηθεια για καθε επιπλεον ακινητο που αγοραζεις περαν

τις πρωτης κατοικιας και το μεγαλο κακο ειναι οτι τα θελει και εφαπαξ....

 

πχ εχεις ενα διαμερισμα σαν πρωτη κατοικια και θελεις ενα δευτερο-τριτο για εκμεταλευση

αν το δευτερο-τριτο κοστιζει 50.000 € υπολογισε και το 11% 5.500 € της εφοριας (συνεταιρου) και αν εχεις μπλεξει και με μεσιτη χωρια τα συμβολαιογραφικα δικηγορικα υποθηκοφυλακιο κτλ ΚΛΑΦΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!!

Και το χειροτερο ειναι οτι αν συτο σου προσθετει εισοδημα

η εφορια (συνεταιρος) θελει και ποσοστα ....

Ενω σου ανεβαζει και φορολογικη κλιμακα περα απο ολα τα υπολοιπα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νομίζω παίρνουν και ένα αξιοσέβαστο ποσοστό από τα νοίκια που εισπράτεις....

 

Άστα να πάνε...

 

Με μεσίτες προσπάθησε να μην μπλέξεις, 2% τζάμπα και βερεσε. Βάλε πωλητήριο (με τιμή) έξω από το σπίτι και σε κοντινά σημεία, σε εφημερίδες κλπ, και δες τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο κακό η εφορία... είναι καλύτερα να μην έχει κάποιος δικό του σπίτι :rolleyes: Τυχεροί αυτοί που νοικιάζουν αλλά και οι άστεγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην υπερβάλουμε τώρα... δεν ξέρετε τι διαφορά είναι να μην πληρώνεις νοίκι. από το 2ο σπίτι και πάνω που τα νοικιάζεις ξεκινάει το κακό.

 

Ξερω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι θα πει νοικαρης (εβλεπα την μανα μου τι ζορι τραβαγε να το πληρωσει)

Οταν επιασα δουλεια το σπιτι που θελω να πουλησω το αγορασα σε ηλικια 19 ετων

3 εκατομμυρια δραχμες ενω η αντικειμενικη ηταν 2,3 εκατομμυρια το 1990 ενω χρωστουσα τα 1,8 τα οποια

για να τα εξοφλησω μεχρι που βγηκα με 40 πυρετο και σπασμους για δουλεια ....

Το καλοκαιρι εκεινο θα μου μεινει ΑΞΕΧΑΣΤΟ ....

(ΟΥΤΕ ΠΑΓΩΤΟ ΜΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΚΑΦΕ με τους φιλους μου δεν επινα) ....

 

Τοτε επρεπε να δειτε τι ΑΧΟΥΡΙ ηταν η μπανιερα ηταν μεγαλη πολυτελεια ενω ο νιπτηρας βρωμικος και σπασμενος στην ακρη ενω η κουζινα μαρμαρινη με ξεχαρβαλωμενα ντουλαπια για ντουλαπα ουτε λογος να γινεται ενω τα παραθυρα ηταν σχεδον κρεμασμενα και οι τοιχοι ετρεχαν απο την υγρασια....

 

Οταν το νοικιασα το ειχα φτιαξει με καινουργια Κουζινα - ντουλαπα-αλουμινια -κτλ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 2006

Μονο το νιπτηρα βρυσες και μπανιο ακρυλικο ειχα αλλαξει ως αναγκη απο το 1994 και

οχι τελεια δουλεια γιατι δεν ειχα χρηματα .... νομιζα οτι θα αντεξει αλλα δεν .

 

Τεσπα ολα καλα το εφτιαξα τωρα κομπλε ....

 

Πληροφοριακα να σας πω πως η εφορια μου επαιρνε τον χρονο περιπου 90 ευρω

μονο γιατι δεν ειχα εισοδηματα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να το κρατήσεις νοικιασμένο? Διάβασα σε ποστ σου ότι το νοίκιαζες 320 ευρώ, πολύ καλή τιμή για τόσο παλιό χωρίς αποθήκη, χώρο στάθμευσης και κεντρική θέρμανση. Η δική μου γνώμη είναι σε αυτή τη φάση αν θέλεις μεγαλύτερο σπίτι, να «τσοντάρεις» στα χρήματα του ενοικίου και να νοικιάσεις. Δυστυχώς αυτή η εποχή είναι πολύ δύσκολη για αγοραπωλησίες διαμερισμάτων. Στην καλύτερη περίπτωση υπολόγισε 75000 ευρώ (έχοντας υπολογίσει μέσα και τα χρήματα της ανακαίνισης) αλλά προσπάθησε να μη πέσεις κάτω από τα 60000. Η λύση του κτηματομεσιτικού αυτή τη χρονική περίοδο δεν μου φαίνεται καλή. Το αγοραστικό κοινό έχει γίνει πολύ δύσκολο και δεν αγοράζει πια «γουρούνι στο σακί». Για να αγοράσει κάποιος μέσω μεσιτικού γραφείου διαμέρισμα σε αυτή την περιοχή πρέπει να είναι πραγματικά ευκαιρία. Ο μεσίτης θα προσπαθήσει να σε πείσει να το πουλήσεις σε πολύ χαμηλή τιμή για να τελειώσει η δουλειά και να εισπράξει την προμήθεια, άσε που θα υπογράψουν όλοι οι υποψήφιοι αγοραστές μεσιτική εντολή και θα είσαι υποχρεωμένος και εσύ και αυτοί να καταβάλετε το ποσοστό στο μεσίτή όταν πουληθεί (ανεξαρτήτως της τιμής που θα πουληθεί). Με αυτά που γράφω δεν θέλω να προσβάλω ούτε να υποτιμήσω τη δουλειά του μεσίτη αλλά δυστυχώς αυτή την περίοδο, κατά τη γνώμη μου πάντα, τα ακίνητα που διακινούνται μέσω γραφείων είναι ακίνητα πολύ μεγάλης αξίας που απευθύνονται σε άλλο αγοραστικό κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 -1150 το τμ.Καινουργια με ολα τα κονφορ αντισεισμικα κλπ,1800-2000 το τμ,στο Γαλατσι, περιοχη ακριβη,αναμεσα σε παλαιο Ψυχικο και Φιλοθεη.

 

Που τα βρηκες ?

να παρω κι εγω ενα !!!

 

για ριξε μια ματια εδω ....

ολα γραφουν και ετος κατασκευης και ολα ειναι απο το 70 +

ενω πολλα θελουν και ανακατασκευη....

 

http://www.tospitimou.gr/main/properties_results.jsp?searchType=5&transactionTypeId=1&propertySubCategoryId=6&area2Id=66&catName=Διαμέρισμα&areaName=Γαλάτσι&sourcePage=index.jsp

 

 

και αγγελιες στον ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ

 

http://www.xe.gr/pages/Results.aspx?cat_id=400&SC_GUID=fe0b0bd3-59c2-4d1d-9f1f-59e91ea3bdb3

 

Κατι εσωτερικα ... υπερυψωμενα ... κτλ

 

Ειδικα αυτο με τα 100.000 στην πλατεια ...

ουτε φτανει το δικο μου σε ποιοτητα

γιατι το ΕΙΔΑ για να κανω συγκριση με το δικο μου....

 

και ελα μετα να μου πεις ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφηστε πια που εδω υπαρχει και ενα μεγαλο ερωτημα....

 

Αυτοι που εχουν ενα διαμερισμα 30+ ετων τι θα πρεπει να το κανουν ?

 

Να το κατεδαφισουν η να το χαρισουν ?

 

Εχει ακουστει ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ πολυκατοικιας λογω παλαιοτητας στην ΕΛΛΑΔΑ ?

 

ΑΛΗΘΕΙΑ ποσες ΠΑΛΙΕΣ πολυκατοικιες εχουν πεσει απο σεισμο στην ΕΛΛΑΔΑ ?

Ολο κατι ΝΕΕΣ πεφτουν και μετα ψαχνουν τους ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ....

 

ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΑ ΛΕΝΕ οτι υπαρχει μια διαφορα απο τα παλια στα καινουργια

γυρω στο 35-40% της εμπορικης αξιας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...