Προς το περιεχόμενο

Κλειδωμένο DVD γάμου


Pleasure

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι στην ουσία άσχετο αλλά και εν μέρει σχετικό με το θέμα: Κάνοντας αναζήτηση στο Google με τη φράση "dvd authoring" το πρώτο αποτέλεσμα ήταν αυτό:

DivX και DVD authoring - Insomnia.gr

Καλό ε;

Pleasure, ελπίζω να τα καταφέρεις με το authoring...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φοβάμαι όμως πως αντιμετωπίζουμε κάποιας μορφής κλείδωμα το οποίο ΠΡΕΠΕ να καταφέρουμε να βρούμε τρόπο να το σπάσουμε επειδή σίγουρα θα το βρούμε στο μέλλον μπροστά μας ...
Το συγκεκριμένο κλείδωμα ήξεραν να το κάνουν οι εταιρείες εδώ και χρόνια αλλά καμιά του δεν έριξε την ποιότητα των DVD, ούτε ρίσκαρε την συμβατότητα των DVD της προκειμένου να το παίξει νταβατζής και ας έχουν αυτό το δικαίωμα νόμιμα

 

Εξάλλου οι εταιρείες ενδιαφέρονται πιο πολύ για κλειδώματα που θα αποτρέψουν απλώς τον άσχετο από το να αντιγράψει το DVD είτε για κλειδώματα που δε σπάνε καθόλου. Έξαλλου ένα DVD ότι κλείδωμα και να χει αμα γίνει η πρώτη κοπιά το αντιγραφείς όσες φορές θές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι στην ουσία άσχετο αλλά και εν μέρει σχετικό με το θέμα: Κάνοντας αναζήτηση στο Google με τη φράση "dvd authoring" το πρώτο αποτέλεσμα ήταν αυτό:

DivX και DVD authoring - Insomnia.gr

Καλό ε;

Δεν είμαι και σίγουρος αλλά νομίζω το Google ακόμα και σε αναζητήσεις σε μη εθνικό επίπεδο δίνει προτεραιότητα σε εγχώρια site

 

Όχι ότι το insomnia είναι μικρή πηγή πληροφοριών, κάθε άλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΕΣ. βρίσκει ένα Track αλλά δεν βρίσκει καθόλου File System.

 

Αν κάνεις δεξί κλικ στο Track ή στο Session, σε αφήνει να το κάνεις extract σε ISO ή TAO; Αν ναι, είναι το μόνο που χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαστε με τα καλά μας. Ποιός κάθεται να κάνει τέτοιο κλείδωμα σε ενα απλό dvd γάμου?

Pleasure μπάς και είναι ο γάμος του αδερφού σου προτεινόμενος για oscar ? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά ξέρω ότι δια νόμου πνευματικά δικαιώματα έχει αυτός που ηχογραφεί/βιντεοσκοπεί (οτιδήποτε εκτός στρατιωτικών χώρων). Έχει δηλαδή ο φωτογράφος και ο κάμεραμαν το δικαίωμα να έχουν τα αυθεντικά αρχεία και να σου τα πουλάνε! Τωρα αν τα δινουν σε εξωφρενικές τιμές ειναι αλλο και ειναι και θέμα ερευνας αγοράς! Τι δουλειά τους πληρώνεις πάντος (παροχή υπηρεσίας ειναι άλλωστε) και όχι τα αναλώσιμα! πριν 2 βδομάδες παντρεύτηκα και έχω εμπειρία! Φυσικά το DVD θα το κάνω κι εγώ clopy αν μου πει 50?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν κάνεις λάθος.

Στις φωτογραφίες πχ δεν σου δίνει τα αρνητικά ή τα αρχεία των φωτογραφιών.

Τα κρατάει στο μαγαζί του και όταν θελήσεις να εμφανίσεις φωτογραφίες από τον γάμο σου ή την βάφτιση του παιδιού σου πάς εκεί.

Δεν επιτρέπεται να σε τσεκουρώσει έτσι όμως.

Τα αντίγραφα του dvd ο δικός μου τα έδινε αν θυμάμαι καλά με 15 το ένα.

Το αντέγραψα γιατί χρειαζόμουν αρκετά από αυτά.

Εννοείται φυσικά πως δεν είχαν κανένα απολύτως κλείδωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά χρησιμοποιούσα ένα προγραμματάκι ονόματι BlindWrite που αντέγραφε τα δεδομένα από ένα ολόκληρο CD ή DVD όπως ακριβώς τα διάβαζε, χωρίς να το νοιάζει αν είναι corrupted ή αν βγάζουν νόημα.

Λίγο μπακαλίστικος τρόπος αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις με είχε βολέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά ξέρω ότι δια νόμου πνευματικά δικαιώματα έχει αυτός που ηχογραφεί/βιντεοσκοπεί (οτιδήποτε εκτός στρατιωτικών χώρων). Έχει δηλαδή ο φωτογράφος και ο κάμεραμαν το δικαίωμα να έχουν τα αυθεντικά αρχεία και να σου τα πουλάνε! Τωρα αν τα δινουν σε εξωφρενικές τιμές ειναι αλλο και ειναι και θέμα ερευνας αγοράς! Τι δουλειά τους πληρώνεις πάντος (παροχή υπηρεσίας ειναι άλλωστε) και όχι τα αναλώσιμα! πριν 2 βδομάδες παντρεύτηκα και έχω εμπειρία! Φυσικά το DVD θα το κάνω κι εγώ clopy αν μου πει 50?!
Συγνώμη αλλά σε βρίσκω λάθος. Πληρώθηκε αδρά για μαγνητοσκοπήσει το γάμο ΣΟΥ και ότι τράβηξε σου ανήκει. Αλλιώς ας μην πληρωνόταν για την μαγνητοσκόπηση και ας σου πουλούσε μόνο τα DVD 50? το ένα. Για όλη τη διάρκεια του γάμου ήταν στην υπηρεσία σου και όποια δουλεια έκανε αυτό το διάστημα ανήκει σε αυτόν που πλήρωνε

 

[Σκρούτζ]Πιο καλή μαγκιά είναι να πάρεις μια βιντεοκάμερα και μια φωτογραφική με αυτά τα λεφτά, να δώσεις και από 50? σε δυο πιτσιρικάδες με λίγη εμπειρία και να τους αφήσεις να τραβήξουν αυτοί το βίντεο και ας μην είναι τόσο τέλειο το αποτέλεσμα. Και ο εξοπλισμός θα σου μείνει να τραβήξεις μετά τα βαφτίσια και ότι άλλο θες και τα 50-100? θα πάν σε καλύτερα χέρια[\Σκρούτζ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, στο δικό μου γάμο ούτε τα DVD ήταν κλειδωμένα, ούτε είχαμε πρόβλημα με τις φωτογραφίες. Μας τις έδωσε και σε CD!!

 

Στη βάφτιση του ανιψιού μου όμως, δεν μπορούσαμε με τίποτα να κάνουμε κόπια το DVD και στο τέλος ανακαλύψαμε οτι ήταν VCD... Κανονικά μπλε-μοβ από κάτω, σαν DVD. Δοκίμασε με Clone CD αν το έχεις, ή με το Alcohol σε συνδυασμό με το Alcoholer.

 

Για όσους εδώ μέσα έχουν γίνει πατέρες, αν θυμάστε στα μαιευτήρια μας δίνουν αν το ζητήσουμε τον υπέρηχο σε DVD που γράφεται σε real-time. Νομίζω το γράφουν σε Philips. Αυτό μέχρι και σήμερα, δεν έχω καταφέρει με τίποτα να το αντιγραψω και με δυσκολία παίζει και στο PC. Ούτε φίλοι μου κομπιουτεράδες έχουν μπορέσει να με βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώστε κάτι...

-- Είναι *απολύτως* σίγουρο ότι το βίντεο είναι γραμμένο σε dvd και όχι σε cd?

-- Είναι *απολύτως* σίγουρο ότι πρόκειται για format DVD και όχι για (S)VCD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, στο δικό μου γάμο ούτε τα DVD ήταν κλειδωμένα, ούτε είχαμε πρόβλημα με τις φωτογραφίες. Μας τις έδωσε και σε CD!!

 

Για ψάξτο λίγο γιατί συνήθως δίνουν τις φωτογραφίες σε cd, αλλά σε χαμηλή ανάλυση ώστε να μη μπορείς να τυπώσεις μεγάλων διαστάσεων φωτο από αυτές, χωρίς να είσαι αναγκασμένος να πας σε αυτούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι λίγο άσχετο, αλλά θα το αναφέρω ως "τροφή για σκέψη".

 

Πριν από λίγα χρόνια, οι εταιρίες είχαν προσπαθήσει να κλειδώσουν τα audio cd... Τα εν λόγω cd έπαιζαν κανονικά στα στερεοφωνικά κτλ αλλά στο pc υπήρχε πρόβλημα... Το pc κόλλαγε ενώ αν κατάφερνες να το διαβάσεις τα audio tracks δεν εμφανίζονταν καθόλου.

 

Με τα πολλά, ανακαλυφθηκε ότι στο autorun φορτωνόταν ένα προγραμματάκι που έκρυβε τα tracks... Τελικά, αν κατά την εισαγωγή του cd στο pc κράταγες πατημένο το shift ώστε να παρακαμφθεί το autorun, το cd και έπαιζε ως audio από το pc και αντιγράφονταν κανονικά και χωρίς την ανάγκη οποιασδήποτε ντρίπλας...

 

Αν δεν το είχα ανακαλύψει μόνος μου, θα έλεγα πως ήταν τόσο ηλίθιο που μόνο ένας ηλίθιος θα μπορούσε να το σκεφτεί... :-)

 

Αν δε βαριέσαι, δοκίμασέ το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια περίπτωση να μην είναι DVD-Video και να είναι DVD-VR το dvd σου, αυτό το format συνήθως υπάρχει όταν έχει γίνει rip απο κάμερα σε επιτραπέζιο dvd-recorder, αν είναι DVD-VR μπορούν να το διαβάσουν τα επιτραπέζια dvd και dvd-recoreder από όσο θυμάμαι, πάντως αν έχεις εσύ ή κάποιος φίλος σου επιτραπέζιο dvd-recorder δοκίμασε να αντιγράψεις απο εκεί στο σκληρό (αν έχει) ή σε δισκάκι κατευθείαν αλλα σαν DVD-video αυτή τη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...