Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και να ρωτησω κατι αλλο..τα δικτυα με αλλες ονομασιες οπως ονοματα πχ πως μπορω να καταλαβω τι ρουτερ χρησιμοποιουν ωστε να καταλαβω πως θα ξεκλειδωσει? και ειναι της μορφης wpa συνηθως η δεν ειναι απαραιτητο? σευχαριστω παντως!

 

Για να ανακαλύψεις ποιό router έχει ο "εχθρός", τις περισσότερες φορές αρκεί να βρεις την MAC address του (εννοείται στην περίπτωση που ο τύπος του router δεν φαίνεται στο SSID). Ένα απλό πρόγραμμα wifi scanner αρκεί για να κάνεις τη δουλειά. Πχ. στα Windows είναι διαδεδομένο το inSSIDer ενώ στο Linux δεν χρειάζεται καν (τρέχεις μια εντολή "iwlist scan" και τελειώνει η υπόθεση). Με τον ίδιο τρόπο βρίσκεις και την προστασία του δικτύου (πχ. WEP Open/Shared, WPA, WPA2 AES/TKIP κλπ)

 

Αφού βρεις την MAC, πας σε ένα site σαν αυτό: http://www.coffer.com/mac_find/ βάζεις τα 6 πρώτα ψηφία και σου βρίσκει τη μάρκα. Μετά αρχίζουν τα δύσκολα... ^_^

 

κατι αλλο,πρεπει οπως κ να εχει να κατεβασω το aircrack ?

 

Με κάποιον τρόπο πρέπει να σπάσεις τα πακέτα που έχεις κάνει capture (δηλ. έχεις κατεβάσει), ώστε να βρεις τον κωδικό του δικτύου. Άρα χωρίς το aircrack δεν γίνεται δουλειά. Φυσικά δεν θα σου χρειαστεί στην περίπτωση που προσπαθείς απλώς να τσεκάρεις αν ισχύει ο default κωδικός ενός Thomson/Speedtouch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και την mac πως την βρισκεις? και οταν λες αρχιζουν τα δυσκολα? δλδ? μπαινεις στο aircrack και τι ακριβως κανεις? οσο για τον default κωδικο του thomson ειναι καποιος συγκεκριμενος? και παρενθεση,windows χρησιμοποιω,απο inux δεν εχω ιδεα..θα κανω δουλεια η μπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, μην ανησυχείς. Τρέξε το πρόγραμμα και θα στη δείξει την MAC από μόνο του. Φοβάμαι όμως ότι έχεις κάμποσο διάβασμα να ρίξεις, γιατί αυτές οι δουλειές γίνονται κατά κύριο λόγο σε Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια να ρωτησω και εγω.Ειχαμε αναφερει για τα netfaster και για το κλειδι τους που ειναι ο σηνδυασμος mac και τα 4 τελευταια ψηφια του σειριακου.Η ερωτηση μου ειναι υπαρχει καποιος τροπος αφου εχω την mac address να βαλω καποιο προγραμμα να ψαξει τις 9999 πιθανες περιπτωσεις για το ποιος ειναι ο κωδικος? Εκατσα και εβαζα εναν εναν τους υποψηφιους κωδικους πχ 005590D3Β4Ρ-0001,0002,0003 αλλα μιλαμε για χαος..Υπαρχει καποιος τροπος να γινει πιο αυτοματοποιημενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μονη λυση για να το κανει καποιος offline χωρις handshake ειναι να φτιαξει ενα προγραμμα-αν γινεται αυτο- που να δοκιμαζει κατευθειαν στο δικτυο τουσ πιθανους κωδικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα να κανω μια ερωτηση.

ειμαι πολυ ασχετη αλλα προσπαθω να σπασω τον κωδικο για ενα Net faster.

ειδα αυτο το προγραμμα αλλα δεν μπορω να βρω το bssi?

που το γραφει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το BSSID πρακτικά είναι η MAC address του Netfaster σου. Αν έχεις Windows κατέβασε ένα προγραμματάκι σαν το inSSIDer και θα δεις αμέσως ποιά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει βγει και αυτο που ειναι για κουτσους...... αλλα κανει ευκολα τα πραγματα για τον μεσο χρηστη. Kismet και αγιος ο θεος παντως.... ισχυει ακομη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

και για όσους βαριούνται να ασχοληθούν υπάρχει και η αυτόματη λύση

 

WI-FI ROBIN

http://www.wifirobin.com/

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612228

 

149 ευρώ ή 95 με κωδικό προσφοράς

2KM ?? το εχει δοκιμασει καποιος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...