Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Στρατολογία - Αναβολή

• Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
61 απαντήσεις σ'αυτό το θέμα

#1 kapas

kapas

Senior Member

• Members
  • 128 μηνύματα

Δημοσίευση 03 Απρίλιος 2008 - 05:41 μμ

Εχω πάρει αναβολή στρατευσης το 2006, μέχρι της 31 Δεκεμβρίου του 2011 (Άυτοι μου την έδωσαν μεχρι το 2011) λόγω σχολής που διαρκεί 2 χρόνια. Πέρασαν 2 χρόνια και τελείωσα την σχολή και δεν έχω τίποτα αλλό να κάνω με σπουδές. Τώρα πρέπει αναγκαστηκά να παρουσιαστώ ή μπορώ να κάτσω μέχρι να τελειώσει η αναβολή μου? Ρωτάω γιατί άκουσα οτι αμα δεν παρουσιαστώ θα μου κόψουνε προστιμο λόγω του οτι δεν έκανα τίποτα το διάστημα απο το 2006 έως το 2011. Ξέρει κανείς τίποτα?

#2 lefi

lefi

Senior Member

• Members
  • 672 μηνύματα

Δημοσίευση 03 Απρίλιος 2008 - 05:52 μμ

Διέκοψε την αναβολή το συντομότερο. Σίγουρα παίζει πρόστιμο δεν ξέρω ακριβώς σε λεφτά ή θητεία αλλά μην κρατάς την αναβολή χωρις λόγο. Δεν είναι κορόϊδα σου δίνουν την αναβολή για να μην πέρνείς άσκοπα συνέχεια αναβολές. Δική μου γνώμη πήγαινε αύριο και διέκοψε την.

#3 kapas

kapas

Senior Member

• Members
  • 128 μηνύματα

Δημοσίευση 03 Απρίλιος 2008 - 06:04 μμ

Διάρκεια αναβολής κατάταξης λόγω σπουδών

H αναβολή κατάταξης διαρκεί μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του έτους που συμπληρώνουν το παρακάτω όριο ηλικίας, χωρίς την υποχρέωση διακοπής αναβολής σε περίπτωση αποπεράτωσης των σπουδών πριν το αναφερόμενο όριο:

Mαθητές λυκείων ή σχολείων δεύτερης ευκαιρίας το 21ο έτος.
Σπουδαστές I.E.K. ή σχολών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή εσπερινών λυκείων το 24ο έτος.
Οι εγγεγραμμένοι για φοίτηση σε ανώτερη σχολή το 25ο έτος και σε ανώτατη σχολή το 28ο έτος.
Οι εγγεγραμμένοι για απόκτηση μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών το 29ο έτος.
Για απόκτηση διδακτορικού ή ιατρικής ειδικότητας το 31ο έτος.
Οι κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος που διαπρέπουν σε επιστημονικές εργασίες ή έρευνα στο εξωτερικό το 33ο έτος.

Πηγή : http://www.cso.auth..../Stratos.gr.htm

#4 klainmaingr

klainmaingr

Senior Member

• Members
  • 5.118 μηνύματα

Δημοσίευση 03 Απρίλιος 2008 - 07:30 μμ

Αν θέλεις να πάρεις ντε και καλά αναβολή μπορείς να γραφτείς σε κάποιο ΙΕΚ η κάτι τέτοιο..
Η αν δεν σε νοιάζει το πτυχίο σαν πτυχίο να αφήσεις ένα μάθημα να εκρεμμεί μέχρι το 11.
Απο κει και πέρα θα σου έλεγα να πάς να τελειώνεις μιας και δεν έχεις τίποτα να γλυτώσεις και όσο πιο αργά πας τόσο το χειρότερο..
Για πρόστιμο για ήδη δωσμένη αναβολή δεν ξέρω και βασικά πρώτη φορά το ακούω αλλα και εγώ δεν πήγα άμεσα μετά το τέλος των σπουδών αλλα λίγο μετά και εννοείται δεν είχα τέτοια προβλήματα..

#5 question mark

question mark

Senior Member

• Members
  • 482 μηνύματα

Δημοσίευση 04 Απρίλιος 2008 - 10:13 μμ

Ισχύει η αναβολή σου. Δεν έχει σημασία αν τελείωσες τις σπουδές σου ή όχι. Κάνε ότι θέλεις. Προσωπική μου άποψη, αν μπορείς να πας το 2011 πήγαινε τότε. Μπορεί να έχει γίνει και 6μηνο τότε...

#6 talikra

talikra

Senior Member

• Members
  • 236 μηνύματα

Δημοσίευση 04 Απρίλιος 2008 - 11:20 μμ

Ισχύει η αναβολή σου. Δεν έχει σημασία αν τελείωσες τις σπουδές σου ή όχι. Κάνε ότι θέλεις. Προσωπική μου άποψη, αν μπορείς να πας το 2011 πήγαινε τότε. Μπορεί να έχει γίνει και 6μηνο τότε...

Γειά σου κλασσικέ Μαλά@@@ Έλληνα.

Το παλικάρι από πάνω είναι σωστό ΟΠΟΤΕ πας θες στρατό είναι δικαιώμα σου να χρησιμοποίησεις όλην την διάρκεια της αναβολής αν εσύ τέλειωσες νωρίτερα. Οι άλλοι από πάνω λένε πίπες

#7 Chrisxxx

Chrisxxx

Senior Member

• Members
  • 1.881 μηνύματα

Δημοσίευση 05 Απρίλιος 2008 - 12:03 πμ

Oσο πιο νωρις πας στρατο τοσο το καλυτερο μην βρεις δουλεια και αναγκαστεις να την παρατησεις λογω στρατου, ασε που σχεδον ολοι οι εργοδοτες ζηταν εκπληρωμενες στρατιωτικες υποχρεωσεις.

#8 HexStatic

HexStatic

Senior Member

• Members
  • 2.887 μηνύματα

Δημοσίευση 05 Απρίλιος 2008 - 12:13 πμ

Μην αγχώνεσαι για πρόστιμα.. Το τι έχεις να ακούσεις μέσα και έξω από το στρατό για το στρατό δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα. Περίμενε να περάσει ο Αύγουστος και μετά πήγαινε να κόψεις την αναβολή σου, γιατί αν πας τώρα το πιο πιθανό είναι να σε πάρουνε μέσα τον Μάιο και αν όχι τότε σίγουρα τον Αύγουστο...Κοινώς, και ψάρι και καλοκαίρι , γάμησέτα... είναι λίγο πίκρα.

Αραξε και μετά τον Αύγουστο πήγαινε να κόψεις την αναβολή σου εφόσον το έχεις πάρει απόφαση να πας τώρα.

Πρόστιμο δεν παίζει να σου στείλουν με τίποτα... Είναι πρόβλημα τους το πότε θα παρουσιαστείς και όχι πρόβλημα σου. Αυτοι ευθύνονται για το πότε θα σε φωνάξουν και οχι εσύ.
Αυτα για τα πρόστιμα τα λένε για να φοβίζουν τον κόσμο. Τα ίδια μας λέγανε και εμάς για τα τρελοχαρτα , οτι θα σου πάρουνε το δίπλωμα οδήγησης και τέτοιες μαλακίες όπου τελικά τίποτα από όλα αυτά δεν ισχύει.

#9 lefi

lefi

Senior Member

• Members
  • 672 μηνύματα

Δημοσίευση 05 Απρίλιος 2008 - 10:51 πμ

Γειά σου κλασσικέ Μαλά@@@ Έλληνα.

Το παλικάρι από πάνω είναι σωστό ΟΠΟΤΕ πας θες στρατό είναι δικαιώμα σου να χρησιμοποίησεις όλην την διάρκεια της αναβολής αν εσύ τέλειωσες νωρίτερα. Οι άλλοι από πάνω λένε πίπες

Απλά είναι πολύ πιθανό να μην σε ελένξουν αλλά στο στρατό είναι μ--ς εάν δεν είσαι τυπικός δεν ξέρεις από που θα σου έρθει, γιαυτό λέμε στον άυπνο να πάει να κόψει την αναβολή του. Εάν λέμε πίπες όπως λες τότε δεκτό να μην κόψει την αναβολή εάν δεν έχει πρόβλημα να ζητήσει από εμένα τα ρέστα και εάν έχει πρόβλημα από εσένα.

#10 Arioch79

Arioch79

Senior Member

• Members
  • 455 μηνύματα

Δημοσίευση 05 Απρίλιος 2008 - 11:20 πμ

Όταν σου έρθει το χαρτί, γύρνα από πίσω και διάβασε τι πρέπει να προσκομίσεις. Θα δεις ότι αναφέρει μία βεβαίωση σπουδών για τη διάρκεια της αναβολής σου. Αν δουν ότι καθόσουν ένα χρόνο χωρίς να ισχύει ο λόγος για τον οποίο πήρες αναβολή, τότε παίζει πρόστιμο ή φυλακή (πρόσθετη θητεία). Ένας φίλος μου δεν πήγε αυτό το χαρτί στην στρατολογία πριν καταταγεί και στο τέλος της θητείας τού είπαν ότι θα έπρεπε να υπηρετήσει 6 μήνες παραπάνω αν θυμάμαι καλά (!) ή να σκάσει 500 ευρώ πρόστιμο. Προφανώς έσκασε τα 500 ευρώ. Το περιστατικό που σου αναφέρω αφορά την αεροπορία, αλλά υποθέτω ότι κάτι αντίστοιχο ισχύει και για στρατό ξηράς/ναυτικό. Πάντως στο χαρτί μου υπήρχε αυτή η σημείωση, και ευτυχώς που με προειδοποίησε ο φίλος μου και κατέθεσα μία βεβαίωση σπουδών (δεν είχα τελειώσει την σχολή πριν καταταγώ).
Μου κάνει εντύπωση η ευκολία με την οποία ορισμένοι συμβουλλεύουν τον κόσμο για τέτοια σημαντικά ζητήματα χωρίς (προφανώς) να έχουν ιδέα πού πάνε τα τέσσερα. Εκτός αν θέλουν αυτοί να κάνουν την έξτρα θητεία για χάρη σου όταν έρθει η ώρα. Επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω λεπτομέρειες σχετικά με τον συγκεκριμένο κανονισμό, απλά σου αναφέρω μία προσωπική εμπειρία.

#11 Absinthe

Absinthe

Senior Member

• Members
  • 182 μηνύματα

Δημοσίευση 05 Απρίλιος 2008 - 11:30 πμ

Αφου εχεις αναβολη μεχρι το 2011 μπορεις να κανεις ο,τι θες μεχρι τοτε.

Δε θα φας κανενα προστιμο.

Γνωμη μου ομως ειναι να πας για να ξεμπερδευεις αν εχεις τον σκοπο να δουλεψεις στον ιδιωτικο τομεα. Αν εχεις ετοιμη στρωμενη δουλεια, αραξε και πας οταν τελειωσει η αναβολη.

#12 gdevil

gdevil

Senior Member

• Members
  • 156 μηνύματα

Δημοσίευση 05 Απρίλιος 2008 - 01:05 μμ

Εδώ και πολλά χρόνια έχει καταργηθεί το πρόστιμο για την μη διακοπή της αναβολής λόγω ολοκλήρωσης των σπουδών. Κοινώς, μπορείς να εξαντλήσεις την αναβολή και να περιμένεις να σε καλέσει ο στρατός να παρουσιαστείς.

Την βεβαίωση ότι πήρες πτυχίο την ζητάνε για να σε ελέγξουν αν όντως πήρες αναβολή για να σπουδάσεις ή αν ήταν πρόφαση για να κάνεις κάτι άλλο (πχ δουλειά).

Αν τελειώσει η αναβολή σου και δεν έχεις πτυχίο από την σχολή που δήλωσες στην αίτησή σου για αναβολή, τότε υπάρχει πιθανότητα να φας 6μήνες πρόσθετη θητεία (εξαγοράσιμη). Λέω πιθανόν γιατί εξαρτάται και από την εισήγηση που θα κάνει ο στρατολόγος. Σε σειρές μου, ο αξιωματικός στρατολογίας στο Ναύπλιο όπου παρουσιαστήκαμε έκανε δεκτή βεβαίωση ότι είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο της σχολής που φαίνεται στην αναβολή αλλά δεν πήραν πτυχίο και δεν εισηγήθηκε ποινή.

Ελπίζω να βοήθησα.

#13 xploderx

xploderx

Junior Member

• Members
  • Pip
  • 0 μηνύματα

Δημοσίευση 18 Απρίλιος 2008 - 02:09 μμ

Γεια σας!

Είμαι σε ΙΙΕΚ και τελειώνω τις σπουδές μου το καλοκαίρι του 08.
Ρώτησα το ΡΟΥΦ και έχω αναβολή μέχρι το 2012 λόγω σπουδών.
Με λίγα λόγια δεν θα έχω πρόβλημα αν απλά όταν με καλέσουν για να εκτίσω την θητεία μου, δώσω το πτυχίο από τη σχολή μου;

Μια άμεση απάντηση θα βοηθούσε ιδιαιτέρως!
Ευχαριστώ.

#14 Apoll

Apoll

Senior Member

• Members
  • 1.532 μηνύματα

Δημοσίευση 18 Απρίλιος 2008 - 02:43 μμ

Θα πρότεινα ο φίλος να πάει μια ώρα αρχήτερα ακόμα και το Μάιο. Δεν θα έχει ένα σωρό τρέξιμο μέσα στο καταχείμωνο και θα καθαρίσει μέχρι το Πάσχα του χρόνου

Η λήξη της αναβολής είναι Δεκ 2011, οπότε θα τον καλέσουν καλό 2012, με απόλυση το 2013. 5 χρόνια χωρίς μόνιμη εργασία και ασφάλιση!!! Που θα τα βρει; Από τους γονείς; Και αν αυτοί δεν έχουν;
Εκτός του ότι το 2012 θα του φανει ο στρατος βουνό μιας και η αρνητικη ψυχολογία θα συσσωρεύετε μέσα του επί 5 χρόνια.

Γι αυτό γκρινιάζετε περί συντάξεων και εργασίας. Όταν μπαίνετε 30+ ετών στην αγορά εργασίας τι περιμένετε να κάνετε;

Φίλε xploderx θα σου δώσω και μία συμβουλή. Μην χαραμίσεις τον χρόνο αυτό στο στρατό χωρίς να κάνεις τίποτα σχετικά με τις γνώσεις σου. Πιάσε βιβλία σχετικά με αυτό που έχεις σπουδάσει και ανέπτυξε τις γνώσεις σου διαβάζωντας τον ελεύθερο χρόνο σου. (Που θα είναι αρκετός, παρά τα όσα λένε)
Εγώ κάθησα και έμαθα C++ όσο ήμουν στο στρατό το 1995-97 (18 μήνες). Με βοήθησαν σημαντικά αμέσως μόλις απολύθηκα να πιάσω δουλειά μέσα σε δύο μέρες.

#15 xploderx

xploderx

Junior Member

• Members
  • Pip
  • 0 μηνύματα

Δημοσίευση 18 Απρίλιος 2008 - 03:16 μμ

Φίλε Apoll με ζητήσαν σε δουλεία σε αυτό που ειδικεύομαι στη σχολή μου (τεχνικός δικτύων Η/Υ) και θα πρέπει να τους ενημερώσω για το μέχρι πότε θα έχω αναβολή.
Το ό,τι τελειώνω αυτό το καλοκαίρι τη σχολή μου και δεν έχω πια αναβολή από τη σχολή απλά ένα πτυχίο στα χέρια (πρώτα ο Θεός), σημαίνει ό,τι μπορώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τον στρατό μέχρι το 2012; ή θα μου κάτσουν κανα πρόστιμο ή φυλακή;
Έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα...
Όποιος μπορεί να μου ξεκαθαρίσει το μυαλό ευπρόσδεκτος...