Προς το περιεχόμενο

TURBO-X Notebooks


dub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή βρισκομαι σε έρευνα αγοράς notebook βρέθηκα σήμερα στο Plaisio εδώ στη Λάρισα. Ανάμεσα στα άλλα χάζεψα και τα turbo-x.

Ξερει κάποιος , που έχει ιδίαν πείρα, τι σόι είναι τα notebooks turbo-x? Τα χαρακτηριστικά του πιο φθηνού μοντέλου εμένα με υπερακαλύπτουν και τα 700 ευρώ μπορώ να τα διαθέσω. Επίσης μου αρέσει που έχω τεχνική υποστήριξη, επισκευή σε 4 ώρες κτλ.

Βασικά ρωτάω απο ποιότητα κατασκευής πως πάνε.

Eυχαριστώ πολύ εκ των προτέρων παιδιά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν δε μπορείς να βρεις κάτι επώνυμο που να καλύπτει τις ανάγκες σου με ανάλογα χρήματα τότε οκ. Αν όμως δεις ότι υπάρχουν και άλλα laptop που μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου, τότε καλύτερα να τα προτιμήσεις τα επώνυμα.

 

Από ποιότητα κατασκευής είναι κάτω του μετρίου, αλλά εχουν το προνόμιο του σέρβις που ανέφερες.

 

Δεν μας γράφεις καλύτερα τι σκοπεύεις να κάνεις αν θέλεις να προτείνουμε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ενα λαπτοπ turbo-x προηγουμενης γενιας (P4 3.0Ghz κλπ) και ημουνα αρκετα ικανοποιημενος, το μονο προβλημα ηταν με την θερμοκρασια που ηταν αρκετα μεγαλη και τον θορυβο απο τον ανεμιστηρα, αλλα εχω την εντυπωση οτι τα καινουρια μοντελα δεν εχουν τετοια προβληματα.

Και βεβαια ειναι πολυ σημαντικο να εχεις αμεση υποστηριξη και σερβις.

Προσωπικη γνωμη οτι αξιζουν τα λεφτα τους γι'αυτα που προσφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το μηχανάκι το θέλω βασικά για να το χρησιμοποιήσω στη δουλειά μου στο σχολείο. Είμαι φυσικός σε Λύκειο. Προχτές δανείστηκα το λαπτοπ της γυναίκας μου και αφού ειχα ετοιμάσει τα πάντα απο το σπίτι έκανα ένα φοβερό μαθημα αφιέρωμα για το CERN. Τα παιδιά κατενθουσιάστηκαν.

Μιλάμε βασικά για :

α) παρουσιάσεις (Powerpoint)

B) multimedia (φωτογραφίες και βιντεαικια)

γ) ιντερνετ (μπήκαμε στο σαιτ της cern βρίσκαμε οτι θέλαμε).

Αυτά. Η σύζυγος όμως (εκπαιδευτικός και αυτή) το χρησιμοποιεί σε καθημερινή βάση και δεν μπορώ να της το παίρνω καθε φορά. Οπότε πρέπει να αποκτήσω ένα δικό μου.

Σε αυτό το turbo-x μου αρεσαν τα χαρακτηριστικά(επεξεργαστής, μνήμη, τεράστιος σκληρός, wireless, bluetooth, camera κτλ). Αν ομως η ποιότητα κατασκευής είναι μάπα ... τι να πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένa Turbo-X εδώ και 2.5 χρόνια και αποδείχθηκε άψογο. Ούτε υψηλές θερμοκρασίες, ούτε χαμηλή μπαταρία, ούτε τίποτα. Ομως έχει σασί clevo τα οποία από όσο γνωρίζω έχουν καταργήσει πλέον στο Πλαίσιο. Ωστόσο, για τις ανάγκες που περιγράφεις, μια χαρά το βρίσκω το Turbo-X.

 

Μην ζαλίζεις τα παιδιά με το CERN. Ασε πρώτα να επιβεβαιωθεί το μποζόνιο του Higgs και μετά τους τα λες όλα μαζί. Ετοιμάζουν τα πειράματα εντός του έτους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κύριε καθηγητή και πρωην συνάδελφε, για τις απαιτήσεις που έχετε υπάρχουν 4-5 αξιόλογα μηχανήματα πέραν του Turbo-X που έχετε δει.

 

Θα πρότεινα να κοιτάξετε τα φορητά που αναφέρονται εδώ και με προτίμηση τα πρώτα (LG, HP) που είναι με 2ετή εγγύηση (όπως ορίζει η Ελληνική νομοθεσία...)

 

ειχα ενα λαπτοπ turbo-x προηγουμενης γενιας (P4 3.0Ghz κλπ) και ημουνα αρκετα ικανοποιημενος, το μονο προβλημα ηταν με την θερμοκρασια που ηταν αρκετα μεγαλη και τον θορυβο απο τον ανεμιστηρα, αλλα εχω την εντυπωση οτι τα καινουρια μοντελα δεν εχουν τετοια προβληματα.

Και βεβαια ειναι πολυ σημαντικο να εχεις αμεση υποστηριξη και σερβις.

Προσωπικη γνωμη οτι αξιζουν τα λεφτα τους γι'αυτα που προσφερουν.

 

Επειδή ήμουν για 3 χρόνια κάτοχος τέτοιου μηχανήματος, όταν πωλήθηκε ορκίζτηκα να μην αγοράσω ποτέ ξανά built-to-order! Ο θόρυβος με τρέλενε...Βέβαια σε αυτό δεν έφταιγε το ήταν Turbo-x αλλά ότι είχε Ρ4, αλλά όπως να το κάνεις στιγματίστηκε.

Από ποιότητα κατασκευής ήταν οκ για τα δεδομένα της εποχής και το service δεν το χρειάστηκα ποτέ αλλά τελικά μετάνιωσα τα χρήματα που διέθεσα.

Σήμερα σίγουρα τα πράγματα έχουν βελτιωθεί πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Οσο για τα παιδιά δεν ζαλίστηκαν καθόλου !! Χα χα!. Κατενθουσιάστηκαν . Δεν το περίμενα. Φοβόμουν και εγώ πως θα βαρεθούν και θα αρχίσουν να με κράζουν αλλά έπαθαν μεγάλη πλάκα με αυτά που ειδαν. Τελιά καμμιά φορά μου φαινεται τους υποτιμάμε εμείς οι ίδιοι οι δάσκαλοι.

Εξάλλου τους άρεσε ολο το μαθημα,η ατμόσφαιρα μεσα στο εργαστήριο φυσικής με το λαπτοπ, το προτζέκτορα, τις παρουσιάσεις που ειχα ετοιμάσει, τις φωτο, τα βίντεο, το ιντερνετ κτλ. Μου άρεσε πολύ και εμένα και για αυτό αποφάσισα να αγοράσω δικό μου φορητό.

Μάλλον με βλέπω να παίρνω αυτόν τον turbo-x.

Kαι μια επιπλέον ερώτηση. Εχει το ιδιο ακριβώς μοντέλο με 17αρα οθόνη , 100 ευρώ παραπάνω. Αξίζουν τα λεφτά τους αυτές οι δύο επιπλέον ίντσες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. 15,4'' είναι υπεραρκετές.

 

Πάντως θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς και να πάρεις κάτι με 2ετή εγγύηση όπως το ΗΡ 530 με τα 600 ευρώ, εκτός και αν έχεις υπόψη να αγοράσεις και την εέκταση εγγύησης από το Πλαίσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 χρόνια εγγύησης είναι μεγάλη υπόθεση και πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψιν. Αυτό το hp που μου λες μια χαρά φαίνεται και αυτό. Της συζύγου μου είναι Hp και πραγματικά είναι πολυ καλής ποιότητας. Είναι 4 ετών και είναι σε άριστη κατάσταση. Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα το σκεφτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Οσο για τα παιδιά δεν ζαλίστηκαν καθόλου !! Χα χα!. Κατενθουσιάστηκαν . Δεν το περίμενα. Φοβόμουν και εγώ πως θα βαρεθούν και θα αρχίσουν να με κράζουν αλλά έπαθαν μεγάλη πλάκα με αυτά που ειδαν. Τελιά καμμιά φορά μου φαινεται τους υποτιμάμε εμείς οι ίδιοι οι δάσκαλοι.

 

Χμμμ ... Χαίρομαι που το ακούω. Οι δικές μου εμπειρίες από ανάλογη δραστηριότητα σε Πολυτεχνείο είναι μάλλον απογοητευτικές ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ παιδιά. Νομίζω πως εχω 2-3 επιλογές καλές μου φαίνεται. Θα το σκεφτώ το Σαββατοκύριακο και από Δευτερα ... βουρ.

Και μια ερώτηση ακόμη όσον αφορά το λειτουργικό. Στο πλαίσιο μπορείς να επιλέξεις σαν λειτουργικό τα Win Xp αντί για τα Vista. Eγώ από Vista δεν έχω καμμιά εμπειρία. Τι προτείνετε ισως είναι καλλίτερα να το παρω με τα XP που , απ΄οτι ακουω είναι και πιο "ελαφριά" απο τα Vista οπότε (ίσως) εχω και καλλίτερες επιδόσεις?

Και επίσης δεν ξέρω , σου δίνουν και cd (η dvd) με τα αυθεντικά windows? Τι γίνεται αν κάνεις φορμάρισμα (με τους drivers κτλ)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα το λάπτοπ μου είναι ΤΟΣΙΜΠΑ και έχει ΒΙΣΤΑ και ο πωλητής μου είπε ότι μόνο η Τοσίμπα δίνει και το σιντί εγκατάστασης μαζί...

Ό,τι μου είπαν σου λέω!

Τα βίστα είναι ασύγκριτα πιο όμορφα από τα ΧΡ, αν και ακόμα δεν ξέρω αν θα μου τη "σπάσουν στην πορεία, ώστε να αναπολώ τα ΧΡ.

Όλα έχουν να κάνουν και με το τι θέλεις να κάνεις με το πισί σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως και με τα vista και με τα Xp κάνεις κανονικά τη δουλειά σου. Απλά το αναφέρω επειδή τα vista μάλλον είναι πιο απαιτητικά απο τα xp. Αισθητικά μάλλον εχεις δικηο. Τώρα για τα cd εγκατάστασης τι να πω? Και εδώ μάλλον έχεις δικηο γιατί κατι διαβάζω πως τα μηχανάκια εχουν κάποιο revovery software αντί για τα αυθεντικά windows. Το ρωτάω γιατί γενικά "παίζω" με τον υπολογιστή μου, βάζω-βγάζω προγράμματα και τελικα 3-4 φορές το χρόνο κάνω και ένα φορμάρισμα και "καθαρή" εγκατάσταση!!

Ελπίζω το λαπτοπ να μην έχει καμμια ιδιοτροπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι τα Vista είναι πιο βαριά και γονατίζουν τα entry level notebooks. Σε περίπτωση που θέλεις να εγκαταστήσεις τα XP μπορείς να βρεις XP drivers για τη συντριπτική πλειοψηφία των notebooks που κυκλοφορούν σήμερα στην αγορά, με λιγότερο ή περισσότερο ψάξιμο.

 

Άποψή μου είναι να εργαστείς με τα προεγκατεστημένα Vista στο notebook που θα αγοράσεις και αν για οποιονδήποτε λόγο δε σε καλύπτουν να ξεκινήσεις τη διαδικασία αναζήτησης XP drivers για να κάνεις downgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...