Προς το περιεχόμενο

TURBO-X Notebooks


dub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατάλαβα. Το ανέφερα γιατί το λαπτοπ της συζύγου είναι 4 ετών, με επεξεργαστη παληο 2,5Gh, και μνήμη 758ΜΒ και μετά απο ένα φορμάρισμα που του έκανα πέρισυ και με XP πάει σφαίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Κατάλαβα. Το ανέφερα γιατί το λαπτοπ της συζύγου είναι 4 ετών, με επεξεργαστη παληο 2,5Gh, και μνήμη 758ΜΒ και μετά απο ένα φορμάρισμα που του έκανα πέρισυ και με XP πάει σφαίρα.

 

Eμένα τα 750ΜΒ τα Βίστα τα τρώνε με το καλημέρα σας....Και όταν πρωτοάνοιξα το πισί, καταλάμβαναν περί τα 20γίγα σαν λειτουργικό!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σειρά PRIME των Turbo-x έχει CLEVO σασί. αυτό είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.. για την onyx δεν ξέρω..

 

να βάλεις XP με 2gb ram για 2 λόγους:

1) τα xp τα ξέρεις. Τα vista καλά καλά δεν έχουν δοκιμαστεί από τους χρήστες. του χρόνου ο billaκος είπε ότι θα φτιάξει νέο (ΚΙ ΑΛΛΟ!!) λειτουργικό οπότε μη μάθεις τώρα τα vista. δεν θα κρατήσουν πολύ.

2) αν βάλεις vista θα χρειαστείς 4gb ram. δηλαδή αυξάνει το κόστος. μην ασχοληθείς με δαύτα! χρόνο για χάσιμος εφόσον οι εργασίες που περιγράφεις είναι "βατές".

 

ΠΡΟΧΟΧΗ: ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ 4gb με XP. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις τα XP "βλέπουν" μόνο τα 3.5! κάπου το γράφει και μέσα στο site του Πλαισίου αλλά δεν μπορώ να το βρω (γράφει ότι δεν εγγυόνται τυχόν μη απόλυτη συμβατότητα μεταξύ hardware και xp. Βασικα το λέει πιο ωραία και αναφέρεται στην RAM)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σειρά PRIME των Turbo-x έχει CLEVO σασί. αυτό είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.. για την onyx δεν ξέρω..

 

να βάλεις XP με 2gb ram για 2 λόγους:

1) τα xp τα ξέρεις. Τα vista καλά καλά δεν έχουν δοκιμαστεί από τους χρήστες. του χρόνου ο billaκος είπε ότι θα φτιάξει νέο (ΚΙ ΑΛΛΟ!!) λειτουργικό οπότε μη μάθεις τώρα τα vista. δεν θα κρατήσουν πολύ.

2) αν βάλεις vista θα χρειαστείς 4gb ram. δηλαδή αυξάνει το κόστος. μην ασχοληθείς με δαύτα! χρόνο για χάσιμος εφόσον οι εργασίες που περιγράφεις είναι "βατές".

 

ΠΡΟΧΟΧΗ: ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ 4gb με XP. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις τα XP "βλέπουν" μόνο τα 3.5! κάπου το γράφει και μέσα στο site του Πλαισίου αλλά δεν μπορώ να το βρω (γράφει ότι δεν εγγυόνται τυχόν μη απόλυτη συμβατότητα μεταξύ hardware και xp. Βασικα το λέει πιο ωραία και αναφέρεται στην RAM)

 

μια χαρα πανε τα vista με 2GB ram, εχεις δοκιμασει εσυ προσωπικα τα vista;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα στο σπίτι ενος συναδέλφου να δώ το turbo-x που αγόρασε πριν 3 μέρες. Είναι το μοντέλο Prime VN54-225 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1076949)

για να το χαζέψω με την ανεση μου. Και αυτός με XP το είχε. Εμένα μου φάνηκε στην κυριολεξια turbo (αν το συγκρίνω με το παλήο HP της γυναίκας μου - που και αυτό μια χαρά μου φαινόταν). Ουτε κάποιο θόρυβο ενοχλητικό διέκρινα, ουτε καποια υψηλή θερμοκρασία.

Δεν ξέρω μόνο αν αξίζει να δώσω 100 ευρω παραπάνω για να το παρω με 17αρα οθόνη αντί της 15,4αρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα το λάπτοπ μου είναι ΤΟΣΙΜΠΑ και έχει ΒΙΣΤΑ και ο πωλητής μου είπε ότι μόνο η Τοσίμπα δίνει και το σιντί εγκατάστασης μαζί...

Ό,τι μου είπαν σου λέω!

 

Ισχύει. Είναι από τις εταιρίες που ξέρουν τι κάνουν.

 

Είναι γεγονός ότι τα Vista είναι πιο βαριά και γονατίζουν τα entry level notebooks.

 

Μάλλον δεν έχεις δει πως στέκονται τα Vista σε ένα 600 ευρώ λάπτοπ σε σχέση με τα XP

 

να βάλεις XP με 2gb ram για 2 λόγους:

1) τα xp τα ξέρεις. Τα vista καλά καλά δεν έχουν δοκιμαστεί από τους χρήστες. του χρόνου ο billaκος είπε ότι θα φτιάξει νέο (ΚΙ ΑΛΛΟ!!) λειτουργικό οπότε μη μάθεις τώρα τα vista. δεν θα κρατήσουν πολύ.

2) αν βάλεις vista θα χρειαστείς 4gb ram. δηλαδή αυξάνει το κόστος. μην ασχοληθείς με δαύτα! χρόνο για χάσιμος εφόσον οι εργασίες που περιγράφεις είναι "βατές".

 

ΠΡΟΧΟΧΗ: ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ 4gb με XP. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις τα XP "βλέπουν" μόνο τα 3.5! κάπου το γράφει και μέσα στο site του Πλαισίου αλλά δεν μπορώ να το βρω (γράφει ότι δεν εγγυόνται τυχόν μη απόλυτη συμβατότητα μεταξύ hardware και xp. Βασικα το λέει πιο ωραία και αναφέρεται στην RAM)

Για το 1. και 2. τι να πω, απλά ΔΕΝ ισχύουν.

Για το 3,5 GB είναι περιορισμός των 32bit λειτουργικών.

Βάζεις χ64 και όλα μια χαρά.

 

K τα 32-μπιτα Vista 3 (ή 3.5) βλέπουν..

 

Ναι, δες και πιο πάνω.

 

Σήμερα πήγα στο σπίτι ενος συναδέλφου να δώ το turbo-x που αγόρασε πριν 3 μέρες. Είναι το μοντέλο Prime VN54-225 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1076949)

για να το χαζέψω με την ανεση μου. Και αυτός με XP το είχε. Εμένα μου φάνηκε στην κυριολεξια turbo (αν το συγκρίνω με το παλήο HP της γυναίκας μου - που και αυτό μια χαρά μου φαινόταν). Ουτε κάποιο θόρυβο ενοχλητικό διέκρινα, ουτε καποια υψηλή θερμοκρασία.

Δεν ξέρω μόνο αν αξίζει να δώσω 100 ευρω παραπάνω για να το παρω με 17αρα οθόνη αντί της 15,4αρας.

 

Γενικά έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη τελευταία, προς το καλύτερο για τα Turbo-X Notebooks με την προυπόθεση ότι δεν θα χρησιμοποιηθούν καθεαυτό σαν Laptop αλλά σαν Desktop Replacement.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω μόνο αν αξίζει να δώσω 100 ευρω παραπάνω για να το παρω με 17αρα οθόνη αντί της 15,4αρας.

H γνώμη μου είναι όχι..Τα 17ρια είναι σα βαλίτσες,μόνο φορητοί δεν είναι!

 

Εγώ θα έπαιρνα κ μικρότερο των 15.4 αν ήταν πιο φτηνά..Αν το μετακινείς (που απ'οτι καταλαβα θα το μετακινεις),δεν αξιζει το 17ρι,το 15.4 ειναι υπεραρκετό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. 15,4'' είναι υπεραρκετές.

 

Πάντως θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς και να πάρεις κάτι με 2ετή εγγύηση όπως το ΗΡ 530 με τα 600 ευρώ, εκτός και αν έχεις υπόψη να αγοράσεις και την εέκταση εγγύησης από το Πλαίσιο.

 

Πριν λίγο γυρνωντασ στο σπιτι ειδα σε ένα μαγαζί ηλεκτρικών ειδών τον Hp 530 με 512 ευρώ !!! Με δύο χρόνια εγγύηση ! Κυτάζω και στο site της HP και βλέπω πως υπάρχουν ολοι οι drivers σε περίπτωση που θέλω να βάλω τα ΧΡ...Το σκέφτομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις δει πως στέκονται τα Vista σε ένα 600 ευρώ λάπτοπ σε σχέση με τα XP

 

Τι σημαίνει αυτό; Μήπως ότι αν εγκαταταστήσω XP σε ένα «ρημάδι» που τρέχει Vista δε θα «ανασάνει»;

 

Πριν λίγο γυρνωντασ στο σπιτι ειδα σε ένα μαγαζί ηλεκτρικών ειδών τον Hp 530 με 512 ευρώ !!! Με δύο χρόνια εγγύηση ! Κυτάζω και στο site της HP και βλέπω πως υπάρχουν ολοι οι drivers σε περίπτωση που θέλω να βάλω τα ΧΡ...Το σκέφτομαι..

 

Άντε καλορίζικος! Τι το σκέφτεσαι; Εκατό ευρώ κάτω στα εξακόσια είναι σημαντικό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν ήταν έτσι τα πράγματα. Πήγα να τον αγοράσω αλλά τα χαρακτηριστικά δεν ήταν τα ίδια!!! Μιλάμε για πολύ απατεωνιά. Μνήμη 512ΜΒ, σκληρός 80GB, εγγύηση 1 ετους και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα. Βρε ουστ απατεωνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει αυτό; Μήπως ότι αν εγκαταταστήσω XP σε ένα «ρημάδι» που τρέχει Vista δε θα «ανασάνει»;

 

Μήπως δεν κατάλαβες. Ενδέχεται σε πολλές περιπτώσεις στα Vista το ρημάδι των 600 ευρώ να ανασαίνει καλύτερα από τα XP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Τurbo X Prime VN23-225 ή αλλιώς Clevo M660SRU.

 

Τα κάνει όλα και συμφέρει ειδικά για κάποιον που θέλει windows 2000 ή xp.

Οι ανεμιστήρες κάνουν λίγο θόρυβο αλλά αυτό οφείλεται καθαρά στα Power Properties. Εβαλα τα Power Οn Demand και τώρα όλα είναι μία χαρά.

 

Το έχω 2 μήνες, το έχω σκίσει και δεν καταλαβαίνει τίποτα απολύτως ...

Για τα λεφτά του (660euro) είναι μία χαρά μηχανάκι...ειδικά με τον 250Gb σκληρό δίσκο... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δεν κατάλαβες. Ενδέχεται σε πολλές περιπτώσεις στα Vista το ρημάδι των 600 ευρώ να ανασαίνει καλύτερα από τα XP

Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση. Τα Vista είναι αντικειμενικά πιο απαιτητικά/βαρυά. Δε λέω πως είναι χειρότερα, αυτό είναι ίσως υποκειμενικό. Εκτός κι αν μιλάμε για laptop με ελλειπείς drivers για XP.

 

Sorry για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...