Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια..εχω μια dell ultra sharp u2410..απλα για να μην ανοιγω νεο θεμα,λεω να την πουλησω(θελω 27') ποσο λετε να πιασει?

Επεξ/σία από daPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα θέλω να αγοράσω μια καινούρια οθόνη για το pc αλλα έχω μερικές απορίες παιζω πολλά παιχνίδια στο pc τι θα μου προτείνατε εσείς σε 23 με 24 ίντσες?

Εχω ακούσει για κάποιες που είναι 120hz αυτές τι πλεονέκτημα έχουν δηλαδή επειδή δεν γνωρίζω

 

Κάπου διάβασα ότι αυτές με τα 120hz κάτι παίζει με το vsync στα παιχνίδια μπορείτε να μου εξηγήσετε τι παίζει πια είναι τα πλεονεκτήματα και πια τα μειονεκτήματα το σύστημα που έχω είναι αυτό τις υπογραφής μου

Επεξ/σία από andreas443
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θέλω να αγοράσω μια καινούρια οθόνη για το pc αλλα έχω μερικές απορίες παιζω πολλά παιχνίδια στο pc τι θα μου προτείνατε εσείς σε 23 με 24 ίντσες?

Εχω ακούσει για κάποιες που είναι 120hz αυτές τι πλεονέκτημα έχουν δηλαδή επειδή δεν γνωρίζω

 

Κάπου διάβασα ότι αυτές με τα 120hz κάτι παίζει με το vsync στα παιχνίδια μπορείτε να μου εξηγήσετε τι παίζει πια είναι τα πλεονεκτήματα και πια τα μειονεκτήματα το σύστημα που έχω είναι αυτό τις υπογραφής μου

Aνδρεα ανοιξε θεμα για αυτα που λες,ειναι πολλα ,και υπαρχουν πολλες προτασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θελω να παρω μια 22αρα οθονη. Μπατζετ αυστηρα μεχει 120 ευρω. Τι θα προτεινατε? Δεν ειμαι καθολου σχετικος αλλα βλεπω οτι αυτες με την hdmi θυρα ειναι λιγο πιο τσιμπημενες. Τι κερδιζω απ'αυτο?  ΟΚ ειναι κατι και για το μελλον που σου μενει αλλα απο την στιγμη που το vga βγαζει full hd αναλυση...

 

Η καρτα μου ειναι HD Radeon 4850 και ηδη εχω συνδεδεμενο το PC με TV  μεσω dvi to hdmi ανταπτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το μελλον που λες είναι ηδη εδώ.</p>

<p> </p>

<p>Με το VGA συνδεεις αναλογικα δυο ψηφιακες συσκευες, καρτα και monitor. Για σκεψου το.</p>

 

Εχεις δικιο. Παρηγγειλα μια με HDMI συνδεση τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μηπως εχει καποιος την παρακατω οθονη?στο νετ δεν βρισκω κριτικες εκτος απο καναδυο στα ρωσικα που λενε καλα λογια

 

http://www.e-shop.gr/philips-234e5qdab-00-23-led-monitor-full-hd-with-built-in-speakers-black-p-PER.156933

 

τα χαρακτηριστικα της πως σας φαινονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/monitor-othones/Samsung-TV-Monitor-24-T24D590EW.htm

 

τι γνωμη εχετε για αυτην την οθονη παιδες? μου φανηκε καλη all around οθονη για gaming και καμια ταινια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το μελλον που λες είναι ηδη εδώ.

 

Με το VGA συνδεεις αναλογικα δυο ψηφιακες συσκευες, καρτα και monitor. Για σκεψου το.

Αν και αργοπορημένα έχω απάντηση :

 

ok, σίγουρα το dvi/hdmi/dp έχει πλεονέκτημα όσον αφορά μέγιστη ανάλυση, 3d support, refresh rate, Max. μέγεθος καλωδίου κλπ. Όμως για έναν user που συνδέει οθόνη 1080p 60hz με vga στο pc του με καλής ποιότητας καλώδιο (όπως το εργοστασιακό) δεν έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά με την ψηφιακή σύνδεση.

Έβαλα την ίδια οθόνη (μια 22" LG TV-Monitor TFT 1080p) και με VGA και με HDMI. Διαφορές μηδενικές, πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω για οθονη απο 24 μεχρι 27 inches 

Χρήσεις 
Gaming ,Internet ,Photoshop ,ταινίες και γενικότερα θα έλεγα οτι ψάχνω οθονη για όλες τις χρήσεις  :P

Θέλω να μάθω αν αξίζουν οι ultra wide όπως αυτή 
http://www.skroutz.g...G-25UB55-B.html
Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και καλή χρονιά.

 

Ψάχνω μια οθόνη εως 200€(εκει γύρω), προορίζεται για gaming και ταινίες και το σημαντικότερο που θέλω είναι να είναι όσο το δυνατόν καλύτερες οι γωνιές θέασης διότι το γραφείο μου είναι πολύ ιδιόμορφο με 2 επίπεδα και η οθόνη χωράει μόνο στο πάνω επίπεδο(12 πόντοι περίπου η διαφορά στα 2 επίπεδα) άρα με την τωρινή οθόνη που έχω τα βλέπω λίγο σκοτεινά και εντάξει δεν το συζητώ για οταν αράζω στον καναπέ για να δω κάποια ταινία.Άρα θέλω πολυ καλές γωνίες θέασης, να ειναι ξεκουραστη η οθόνη( αν υπάρχουν ξεκούραστες οθόνες). Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν ασχολουμαι πολυ.Το καλοκαιρι (ξερω ειναι μακρια,αλλα ο προγραμματισμος ειναι το παν), εχω σκοπο να διαθεσω καποια χρηματα για αγορα καλυτερης οθονης (μια απλη tn full hd εχω τωρα 4ετιας,δεν εχω παραπωνο σε θεμα εικονας,αλλα ειναι 20αρα και με κουραζει σε εργασιες και open world games του στυλ rust)

Δυο ερωτησεις θελω να κανω

Αναμενεται καποιο g-sync monitor σε budget (για full hd μιλαω,μεγαλυτερες αναλυσεις ξερω ειναι ακριβα) μεχρι το μεσο του καλοκαιριου?

Αν οχι (που το ελπιζω δηλαδη,γιατι δεν θελω να δωσω 500+ ευρω για monitor)

Μια 27αρα 1440p,θα φενεται σωστα σε αναλυση full hd (κυριως λογο fps :P,για αυτο ρωτησα και για g-sync πριν ) η θα υπαρχει θα ειναι ασχημη σαν εικονα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα σε ολους , θελω αυτες τις ημερες να αγορασω μια οθονη , θελω να ειναι 22 αρα οχι παραπανω διοτι εχω θεμα με τον χωρο και να εχει θυρα hdmi σιγουρα, την οθονη την εχω για δουλειες γραφειου, σερφαρισμα και το μονο game που παιζω στην οθονη του pc ειναι το wow, οτι αλλο game παιξω το παιζω στην 32αρα που την εχω συνδεδεμενη με το pc, εχετε να προτεινετε κατι? ευρος τιμης μεχρι 120 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...