Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

250-300€ λεω να δωσω. Νομιζω ειναι καλα. Ετσι και αλλιως σιγουρα απο αυτη που ειχα ο,τι και να παρω καλυτερο θα ειναι. :)

 

Μου αρεσε η HP 27CW που ανεφερε ο φιλος πιο πανω. Ειναι καλυτερη απο τις "αντιστοιχες" Dell;

 

Όχι δεν νομίζω πως θα τη πρότεινα για τέτοια χρήση.Μέχρι τα 300ε υπάρχουν καλύτερες επιλογές για gaming σε 29'' 21:9,TN 144Hz 16:9 από Eu αν δεν έβαζες πρώτα-πρώτα την εικόνα,ή 24'' IPS/PLS.H Dell βγάζει λίγες αμιγώς "gaming" οθόνες αλλά θα μπορούσε να σου έκανε κάποια που αναφέρθηκε αν έδινες λιγότερα...ή ανέβαινες.

 

Αλλά συνεχίζουμε και είμαστε off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

250-300€ λεω να δωσω. Νομιζω ειναι καλα. Ετσι και αλλιως σιγουρα απο αυτη που ειχα ο,τι και να παρω καλυτερο θα ειναι. :)

 

Μου αρεσε η HP 27CW που ανεφερε ο φιλος πιο πανω. Ειναι καλυτερη απο τις "αντιστοιχες" Dell;

Είναι καλύτερη από κάθε άλλη 1080p IPS μαζί με την eizo EV2336W , εφαμιλλη των ακριβοτερων υψηλότερης ανάλυσης οθονών. Αν σου κάνει το μέγεθος και η ανάλυση, δε θα βρεις καλύτερη.

 

Η dell έχει να αντιπαραθέσει την s2415h και s2715h, οι οποίες είναι καλες αλλά όχι τόσο καλες, και μετά την ακριβότερη u2515h, η οποία είναι matte 1440p μικρότερων διαστασεων, οπότε δεν είναι ίδια κατηγορία.

 

Κάτα πασά πιθανότητα η νέα HP είναι καλύτερη από τις 1200p και 29" 1080p όσον αφορά τα contrast και color presets, το overdrive, το input lag σε συνδυασμό με το πολύ ελαφρύ coating. Είναι όμως μικρότερης ανάλυσης και 27", οπότε σαφώς το ppi είναι μικρό και θέλει να κάθεσαι σε μια ικανή απόσταση από αυτή.

 

Κρίνε εσύ αν προτιμάς καλύτερα χρώματα και επιδόσεις σε παιχνίδια η καλύτερη ευκρίνεια. Οι στάνταρ προτάσεις που κάνω σε αυτό το εύρος τιμών είναι οι HP 27cw, Asus vs24ahl και LG 29um57 όπου καλύπτονται όλα τα γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

patriot21  βέβαια δεν είπες τι σύστημα έχεις και για τι χρήσεις μιλάς ειδικότερα.Τα Χριστούγεννα μπορεί να χεις άλλες επιλογές.

Μillenium τωρα ειδα το μηνυμα σου..Λοιπον εχω

 

i7 3770s

asrock z77 extreme 6

sapphire 7870

16gb ram...

 

Eπιλογες μπορει να εχω,χρηματα δε βλεπω να εχω...Παρ'ολα αυτα δε θελω και πολυ γυαλαδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μillenium τωρα ειδα το μηνυμα σου..Λοιπον εχω

 

i7 3770s

asrock z77 extreme 6

sapphire 7870

16gb ram...

 

Eπιλογες μπορει να εχω,χρηματα δε βλεπω να εχω...Παρ'ολα αυτα δε θελω και πολυ γυαλαδα..

 

Μάλιστα.Αν έχεις και πολύ φωτεινό χώρο ίσως σε προβληματίσει η S2415H.Το να κλείνει κανείς κουρτίνες,παντζούρια για να κάνει χρήση της εγώ το βρίσκω και κάπως αστείο,άσε που μπορεί να μην υπάρχει πάντα τέτοια δυνατότητα.Κατά τα άλλα προτίμησε την από P2414H,U2414H.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κλείνεις κουρτίνες γιατί είναι απαραίτητο, τις κλείνεις για να βελτιώσεις την εμπειρία σου. Αν θες οπωσδήποτε να αγναντεύεις από το παράθυρο ενώ δουλεύεις στο πισι το κάνεις χωρίς προβλημα. Αλλά πόσος κόπος είναι να κλείσεις μια κουρτίνα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις κουρτίνες τις κλείνεις για να μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις άνετα αν έχεις πολύ φως.Το θέμα είναι οτι υπάρχουν χώροι που δεν μπορείς να το κάνεις όποτε θες,με 2 γραφεία κλπ ή χώρο που θες πολύ φως παράλληλα.Μη σκεφτόμαστε μόνο υπό κάποιες standar συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ξερει κανεις αν με τα cpital controls μπορω να παρω απο εξωτερικο?

ή εστω γνωστος να παρει απο εξωτερικιο και να κανει την παραδωση εδω?

 

εχω ξαδερφο γερμανια και ελεγα αν την αγοραζα μεσω της καρτας του και του εδινα τα χρηματα τα χριστουγεννα που θα ερθει..

η παραδωση θα γινει φυσικα κατευθειαν εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλημέρα

Θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας για αγορά ενος μονιτορ με τα παρακάτω χαρακτηριστικά και περιορισμούς

 

1. Ο χώρος που θα μπει ειναι περιορισμένος οπότε πάμε για 22-24 ιντσες το πολύ. Το βασικό προβλημα ειναι οτι επειδή το γραφειο  εχει από πάνω σειρές από ραφια, το ύψος της οθόνης δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τους 40-45 πόντους μαξιμουμ

 

2. Χρήση γενική, Internet, ταινιες,  δουλεια σε office και επεξεργασία φωτογραφιων. Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια.

 

3. Η οθονη θα συνδεθει σε λαπτοπ με HDMI 

 

4. Budget το πολύ μεχρι  250 Ευρώ 

 

Προτάσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημέρα

Θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας για αγορά ενος μονιτορ με τα παρακάτω χαρακτηριστικά και περιορισμούς

 

1. Ο χώρος που θα μπει ειναι περιορισμένος οπότε πάμε για 22-24 ιντσες το πολύ. Το βασικό προβλημα ειναι οτι επειδή το γραφειο  εχει από πάνω σειρές από ραφια, το ύψος της οθόνης δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τους 40-45 πόντους μαξιμουμ

 

2. Χρήση γενική, Internet, ταινιες,  δουλεια σε office και επεξεργασία φωτογραφιων. Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια.

 

3. Η οθονη θα συνδεθει σε λαπτοπ με HDMI 

 

4. Budget το πολύ μεχρι  250 Ευρώ 

 

Προτάσεις; 

 

Αν και ρωτάς σε λάθος μέρος κοίταξε την Dell S2415H,αν είσαι εξωτερικό προτίμησε την HP 25xw αν τη βρεις.Μετά μια άλλη καλή επιλογή είναι να πας σε 24'' 1200p αν ανέβεις στα χρήματα.Αυτά με τη προυπόθεση οτι χωράει η οθόνη.Τσέκαρε τις διαστάσεις τους στις σελίδες τους και υπολόγισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι οι 1200p είναι καλή λύση, δεν κάνουν scale το σημα του λάπτοπ. Κατά τα αλλά οι δύο πιο πάνω που ανέφερε ο millennium είναι οι καλύτερες λύσεις, έχε στο νου σου και την eizo ev2336w αν την βρεις σχετικά οικονομικά. Ποιο μεγάλης ανάλυσης οθόνη δεν κοιτάς για σύνδεση με hdmi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...