Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία Πώληση fake SONY memory stick 8GB από το easy buy world / ebw.gr


Honda_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαφοτισε με λιγο τι ακριβος εννοει οτι δηλαδη γραφει microsoft αλλα δεν ειναι???

Εγω αυτο καταλαβα δεν ξερω ειναι και δυσκολη η ωρα :-)

 

Nαι καπως ετσι το καταλαβα εγω... καποια ποστ παραπανω διαβασα οτι η Microsoft συνεργαζεται μαζι τους ενω στους νομικους ορους αλλα δειχνουν να εννοουν...

τεσπα, η ιδια παραγραφος παντως πριν κανα 2-3 μηνες εγραφε τη λεξη "Sony" στη θεση της "Microsoft"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν θέλω να σταθώ τόσο σε αυτό που συνέβη στο φίλο που σίγουρα δεν είναι σωστό από τη πλευρά του μαγαζιού και ας έγινε επιστροφή χρημάτων, έτσι και αλλιώς αυτό δεν είναι χάρη προς το πελάτη, αλλά προβλέπεται από ευρωπαϊκή νομοθεσία επιστροφή προϊόντος με επιστροφή χρημάτων, αλλά στο ότι βγαίνει το κατάστημα και δικαιολογείται λέγοντας μας ότι εμείς ψωνίζουμε από εκεί και δεν ξέραμε και και και...

Δεν με νοιάζει κύριε ebw.gr από που ψωνίζεις και τι κάνεις, δεν με ενδιαφέρει από που τα παίρνεις και με ποιον μιλάς, εγώ εσένα πληρώνω και όχι όλους τους άλλους που αναφέρεις. Έχεις χρέος λοιπόν να είσαι αξιόπιστος. Ότι έγινε επιστροφή των χρημάτων δεν λέει κάτι.

Είναι υποχρέωσή σας να το κάνετε αυτό εντός των ημερών που ορίζει η νομοθεσία και ας είναι το προϊόν σωστό και αξιόπιστο.

Ο πελάτης σας μπήκες όπως και να έχει σε μία διαδικασία καθόλου εύκολη, που σίγουρα τον ταλαιπώρησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

εγω εχω ψωνιζω τακτικα απο αυτο το μαγαζι η πρωτη μου αγορα ηταν ενα psp lite. αγοραζω παιχινιδια για ps3 δεν εχω κανενα παραπονο. αυτο που εγινε στον φιλο μπορει να ηταν τυχαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lak10

Κάτι άσχετο, το σύστημα της υπογραφής σου, στα αλήθεια το δουλεύεις με τροφοδοτικό 450W?

ναι φιλε μου και ειπα σε αυτον που μου εκανε το pc οτι θελω μεγαλο τροφοδωτικο και πηγε και μου εβαλε αυτο το οποιο ειναι αγνωστης μαρκας ειμαι σε φαση αλλαγη και παω για coolermaster 625wat παντως δεν ειχα προβλημα μεχρι τωρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ψωνιζω τακτικα απο αυτο το μαγαζι η πρωτη μου αγορα ηταν ενα psp lite. αγοραζω παιχινιδια για ps3 δεν εχω κανενα παραπονο. αυτο που εγινε στον φιλο μπορει να ηταν τυχαιο

 

Δεν ήταν καθόλου τυχαίο.

 

Το ίδιο κάνουν και οι άλλοι στο Παγκράτι, οι άλλοι ακατονόμαστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα και εγώ από το μαγαζί αυτό μία 4gb SONY Memory Stick για το PSP πριν από περίπου 2.5 χρόνια. Θυμάμαι ότι είχε μεγάλη διαφορά σε σχέση με άλλα eshop. Τεσπα την παρήγγειλα και την έλαβα σε 2 μέρες αν θυμάμαι καλά. Την ήθελα για να την γεμίσω με games για να περνάω την ώρα μου στη σκοπιά :P

 

Από ότι είδα σήμερα από τον οδηγό που κάποιος postαρε είναι όντως fake και η δικιά μου. Στην αρχή θυμάμαι ότι κολλούσε πάρα πολύ στα games σε σχέση με την γνήσια 512 (δεν ήξερα τότε ότι δεν ήταν γνήσια). Έψαξα στο Internet και είδα ότι οι 4gb δεν ήταν σωστά φορμαρισμένες και ότι το PSP δεν τις φορμάριζε καλά για το μέγεθος τους. Τότε την φορμάρισα σε fat από fat32 και μετά φυσούσε η fake κάρτα. Και σωστά ήταν τα gb και η αντιγραφή ήταν ταχύτατη. Την έχω τόσα χρόνια και δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ξαναγοράζω από αυτό το κατάστημα αφού πουλάει μαιμούδες (έστω και σε χαμηλότερη τιμή)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω κάποια παρόμοια εμπειρία και από απλή περιέργεια, έψαξα λίγο στο ebw.gr και βρήκα αφ'ενός την παράγραφο στους νομικούς όρους στην οποία αναφέρουν πως κανένα προϊόν του καταστήματος δεν έχει κατασκευαστεί από τη Sony και δεν φέρει την υπογραφή της SCEΑ, και αφ'ετέρου την αντίφαση του να πουλάει προϊόντα με την επωνυμία της Sony. Μάλλον η επειχήρηση δεν φαίνεται να πτοείται από τις (προφανώς) πολλές καταγγελίες. Παράλληλα, και ενώ (λογικά πάντα) θα έπρεπε να εκκρεμούν μηνύσεις εις βάρος της επιχείρησης δεν φαίνεται να γίνεται κάποια κίνηση τόσο από καταναλωτή (χλωμό ομολογουμένως), καταναλωτική οργάνωση, ή ακόμη και από την ίδια τη Sony Hellas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Ολοι μας πίσω απο κάποιο ψευδώνυμο - ανωνυμία μπορούμε να κατηγορήσουμε τον οποιδήποτε για οτιδήποτε και όλοι μας είμαστε υπεύθυνοι για τα λεγομενά μας.

 

Κατακρίνεις την "ανωνυμία" που προσφέρει (???) το διαδύκτιο, αλλά ούτε εσύ μας είπες το όνομά σου... Τι θα πρέπει να συμπεράνουμε από αυτό κύριε υπεύθυνε του ebw.gr; (αν όντως είσαι ο υπεύθυνος...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως να προσφερω και εγω κατι στο topic, δεν ξερω για μαιμουδες και μπανανες που πιθανον να πουλαει το συγκεκριμενο καταστημα αλλα για service ps3 χωρις εγγυηση αποτελει μονοδρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. · Κρυμμένο από paredwse, 10 Μαρτίου 2012 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από paredwse, 10 Μαρτίου 2012 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Μάγκες και εγώ την έχω πατήσει από το αναφερόμενο ψιλικατζίδικο… Παραγγέλλουμε λοιπόν ένα πρωινό εγώ και άλλοι δύο συνάδερφοι από την δουλεία PDAs και αξεσουάρ για PS3, PSP, και extra αξεσουάρ για τα νέα κινητά μας… Τι να σας πω?... δεν χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες… άρον άρον όπως τα πήραμε τα στείλαμε πάλι πίσω…

 

ΕΛΕΟΣ !!! !!!

Ευτυχώς που υπάρχουν και οι νόμοι για αγορές εξ αποστάσεως.

Επίσης είναι τραγικά αναξιόπιστοι στο σύστημα ασφαλείας που έχουν για τον τρόπο πληρωμής… ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα Certification που λεν ότι έχουν είναι ΨΕΥΤΙΚΑ !!!

 

 

MasterCard δεν αναφέρουν πουθενά το Authorization ID της εταιρείας

VISA μια από τα ίδια

COMODO (!!!) θεέ μου έλεος… ακόμα και η γιαγιά μου μπορεί να καταλάβει ότι είναι Copy Paste από Site άσχετο! SSL Certification = ανύπαρκτο

 

 

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/06/1237&format=HTML&aged=1&language=EL&guiLanguage=en

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...