Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου είχε τύχει και σε μένα αυτό, αλλά σε vista, πρέπει να κάνεις initialize (προετοιμασία) τον δίσκο που έγινε raw.

Θα πας στην Διαχείριση Υπολογιστή (Computer Management) -> Διαχείριση δίσκων (Disk Management) και θα πας εκεί που λέει "Δίσκος 2" (Disk 2), αν είναι αυτός ο δίσκος που έχει το πρόβλημα, και θα πατήσεις δεξί κλικ, στις επιλογές που θα σε βγάλει είναι και η "Προετοιμασία δίσκου" (Initialize disk) επέλεξέ την και ακολούθα αυτά που λέει (δεν θυμάμαι παρακάτω, αν και εγώ το έκανα σε vista δεν νομίζω να έχει διαφορές).

 

Πάντως, μπορείς να δεις και το ποστ που μου έλυσε το πρόβλημα, από άλλο φόρουμ:

 

You have to initialize HD first before you can create partitions and format it, initializing HD also done in the disk management, just right click my computer and select manage, if you can't initialize, check if services logical disk manager and logical disk administrative service are enable. initializing disk by default will popup a wizard when you open disk manager, then tick disks you need to initialize and when hit next, it allows you to check to convert to dynamic disk. if you just want ordinary basic disks, just unchecked all.

 

Πηγή: http://www.theeldergeek.com/forum/index.php?showtopic=21232&view=findpost&p=130359

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί να μου λύσει κάποιος την απορία,γιατί τα προγράμματα για recovery κάνουν ανάκτηση σε άλλο δίσκο και δεν συνεφέρνουν τον ίδιο;

Tέλος πάντων.

 

Πιθανολογικα, recovery = λιγοτερο επικινδυνο κι αν υπαρχει extra hd η καλυτερη επιλογη:

αφου πρωτα διασφαλισεις τα (πολυτιμα!) files σου, μετα "πειραματιζεσαι" με τον δισκο.. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου λύσει κάποιος την απορία,γιατί τα προγράμματα για recovery κάνουν ανάκτηση σε άλλο δίσκο και δεν συνεφέρνουν τον ίδιο;

Tέλος πάντων.

 

Πιθανολογικα, recovery = λιγοτερο επικινδυνο κι αν υπαρχει extra hd η καλυτερη επιλογη:

αφου πρωτα διασφαλισεις τα (πολυτιμα!) files σου, μετα "πειραματιζεσαι" με τον δισκο.. :devil:

Eπ σιγά παίδες σιγά...

Μη τα μπερδεύουμε τα πράγματα.

Όταν γράφει κάτι κανείς στον δίσκο, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ΔΕΝ μπορεί να ορίσει ΠΟΥ θα γράψει. Απουσία δε file system, o δίσκος φαίνεται ως "μια μάζα" (δεν υπάρχει ο όρος "free space"). Τα recovery λοιπόν βλέποντας τα αρχεία σε raw μορφή, απλά διαβάζουν αυτό που δεν μπορούν τα windows, και το γράφουν. Αν τους "πεις" να το γράψουν στον ίδιο δίσκο, κατά πάσα πιθανότητα θα γράψουν σε περιοχή του δίσκου που έχει αρχεία - τα αρχεία που θέλεις ν' ανακτήσεις. Γι ΑΥΤΟ χρειάζεται άλλος δίσκος , ή ΕΣΤΩ άλλο partition, στον ίδιο σκληρό: Για να μην γίνουν overwrite αρχέια που θέλουμε ν' ανακτήσουμε, γιατί ΤΟΤΕ πάπαλα τ' αρχεία.

Σαν 2ος λόγος,είναι μια "λογική" που λέει (όπως ανέφερε κι ο Delirium) ότι ΚΑΛΥΤΕΡΟ είναι "να μην παίζεις με την τύχη σου", και να θεωρήσεις τον δίσκο προβληματικό (μπορεί η "ζωή" του να κρατιέται από 1 κλωστή), και να ανακτήσεις τα αρχεία σε "φρέσκο" δίσκο.

Μετά το πέρας της ανάκτησης, πατάς ένα write zeros στον δίσκο με το "πρόβλημα", κι αν μετά από δημιουργία συστήματος αρχείων, κι έλεγχο με διαγνωστικά (ΗDTune scan disk πχ) "δείξει" οκ (κι αν το smart του - HDTne info- δείξει ότι "έχει ακόμη ψωμιά" ), μπορείς να συνεχίσεις να τον χρησιμοποιείς - το αρχικό πρόβλημα δεν ήταν τόσο τραγικό, απλά είχε χάσει το partition table).

 

N.Bestgirl , καλύτερα πρώτα κάνουμε προσπάθεια για ανάκτηση (πχ με Pandora Recovery που είναι και free, αν δεν δει όλα σου τ' αρχεία πας είτε σε Active File Recovery ή Get Data Back ή Easy Recovery που ΔΕΝ είναι όμως free) για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, και ΜΕΤΑ κάνουμε "πειράματα" με τον δίσκο (να επαναφέρουμε πχ το partition table με το Test Disk ).

Good luck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok thanks! Μόλις γύρισα απο τη δουλειά... είναι πολλά αυτα που μου λέτε και λίγο μπερδεμένα, δυσκολα για μένα. Απο αυτόν το δίσκο δεν έχω αλλο παρτισιον νομίζω. έχουν χαθεί 2 παρτισιον και το τρίτο λειτουργεί στο τρίτο έχω λίγο χώρο :rolleyes: θα δω τι θα κάνω... ευχαριστώ για τις απαντίσεις σας θα το ψάξω και θα σας πώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dynamic? Που είναι αυτό το initialization βρε παιδιά; Δε βλέπω να το έχει σαν επιλογή!

 

Επίσης πώς να κάνω recovery αφου δε βλέπει το δίσκο :( δε μπορώ να προχωρίσω

2.JPG

 

και πιο συγκεκριμενα αυτο το προγραμμα

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk#TestDisk

σε 30' το πολυ ημουν 100% ετοιμος!!!

 

Αυτό το πρόγραμα πώς το κατεβάζω, πώς το λειτουργώ; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά παιδια!!!! Υπερευχαριστώ τον washcloud που κάθισε μέχρι τώρα (3:30πμ) για να με βοηθίσει βήμα βήμα μέσω msn να επαναφέρω επιτυχώς τους δίσκους μου!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το happy end, να κάνω μια άσχετη ερώτηση: ποιο είναι το theme του Firefox στις παραπάνω screenshot;

 

EDIT: Το βρήκα, δεν είχα προσέξει το Flock στον τίτλο του παραθύρου, βρήκα το theme ανεξάρτητα από το "πακέτο" Flock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ο liopyrης είναι στο club αυτών που έχουν στα χέρια τους δίσκο που έχει χάσει το partition table) (...σόρι αλλά είμαι καθ' έξιν κουτσομπόλης :P )

...όσο για τις πειριπέτειες της N.Bestgirl :

Mιας και δεν έπαιζε άλλος αποθηκευτικός χώρος

(σχεδόν 1 Τerra γεμάτο, πανάθεμά την :P ) για απόπειρα recovery , αποφασίστηκε απόπειρα κατ' αρχάς με το Test Disk (για επαναφορά των partition table), η οποία μιας και ήταν επιτυχημένη, δε χρειάστηκε τίποτε άλλο (απόπειρα με κάποιο άλλο πρόγραμμα).

Να δηλώσω πως κάτι μαγικό δεν έλαβε χώρα, απλά η υπόδειξη του test disk από μέρους μου όπως είπα, και στην ουσία απλά η παρέα μου και ελάχιστες υποδείξεις, καθώς η N.Bestgirl είναι ιδανική θα έλεγα ως "μαθήτρια" :P .

Disk analysis, και geometry change από 240 σε 255 heads κατόπιν υπόδειξης του προγράμματος, και όλα έβησαν καλώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ναι θυμήθηκα μου έχει πει την μα%$^ια που έκανε :lol:

 

e?

 

Anyway βγάλαμε πολλά ss που θα φροντίσω να ανεβάσω και να sas πώ πως το κάναμε :X αναλυτικά. Δηλαδή εκείνος εγω απλά εκτελούσα εντολές :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...