Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω έναν WD5000AAKS ο οποίος σταμάτησε να λειτουργεί, τον έβγαλα πήρα από το e-bay 


μια πλακέτα 2061-701477-800 AB XS 4004 4PA2 7 0002280  7 282,  αυτή που είχε ήταν 2061-701477-800 


XT 4004 QCV4 7 0001360  7 361, όταν την τοποθέτησα άρχισε να λειτουργεί ο σκληρός δίσκος, το άσχημο


ήταν ότι δεν τον έβλεπε ο υπολογιστής αλλά ούτε και άλλοι που δοκίμασα  :( , θα με βοηθούσατε πολύ αν


μπορούσατε να μου δώσετε μια λύση για το πρόβλημα, σας ευχαριστώ πολύ. 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Καλησπέρα έχω έναν WD5000AAKS ο οποίος σταμάτησε να λειτουργεί, τον έβγαλα πήρα από το e-bay 

μια πλακέτα 2061-701477-800 AB XS 4004 4PA2 7 0002280  7 282,  αυτή που είχε ήταν 2061-701477-800 

XT 4004 QCV4 7 0001360  7 361, όταν την τοποθέτησα άρχισε να λειτουργεί ο σκληρός δίσκος, το άσχημο

ήταν ότι δεν τον έβλεπε ο υπολογιστής αλλά ούτε και άλλοι που δοκίμασα  :( , θα με βοηθούσατε πολύ αν

μπορούσατε να μου δώσετε μια λύση για το πρόβλημα, σας ευχαριστώ πολύ. 

 

 

Από τη στιγμή που δεν αποκλείεται απλά η πλακέτα που βρήκες να μην είναι η σωστή, δεν μπορούμε να πούμε και πολλά, παρά το προφανές : σιγουρέψου ότι θα βρεις μια πιο "σωστή".........(ξέρω/καταλαβαίνω, αλλά.....)

 

Επίσης, υπάρχει περίπτωση να έχει ζημιά ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ο δίσκος (υπάρχουν και εκεί μικροηλεκτρονικά πχ - αλλά ΚΑΙ το μοτέρ...).

 

Τέλος, τα πάντα παίζουν : μέχρι και να μη βίδωσες καλά την πλακέτα (πίστεψέ με, έχουν περάσει πολλοί δίσκοι από τα χέρια μου, κι όμως είναι κάτι που μπορεί να συμβεί παρά την εμπειρία. Και μάλιστα να ΜΗΝ επιλύεται εύκολα...).

 

Την περίπτωση να χρειάζεται μεταφορά του chip του firmware δεν την αποκλείω - προσωπικά πάντως έχω αλλάξει πλακέτες σε 2-3 WD 500 (AAKS μάλιστα, αν θυμάμαι καλά), και δεν είχα πρόβλημα σε κανέναν (και ήταν γεμάτοι αρχεία κι όλας).

 

Γενικά πάντως, η περίπτωσή σου δεν πολυκαλύπτεται με "από μακρυά" αντιμετώπιση...

 

Ρίξε μια ενημέρωση αν διαβάζεις αυτό, τί τυχόν νέο έχει γίνει...

 

 

 

 

 

Τι παραπανω κανει η εταιρια ανακτησης, που δε μπορουμε εμεις; Και γιατι ειναι τοσο υψηλες οι τιμες;

 

Παρέμβαση στο εσωτερικό του δίσκου κατά βάση, που σημαίνει την απαραίτητη ανάγκη ύπαρξης εξειδικευμένου προσωπικού (με εξειδικευμένες γνώσεις), χρήση εξειδικευμένων μεθόδων που απαιτούν εξειδικευμένα εργαλεία και τέλος εξειδικευμένο χώρο ("clean rooms" κτλ).

Είναι περίπου σα να ρωτάει κανείς "τί παραπάνω κάνουν τα χειρουργεία που δεν μπορούμε εμείς;".

 

Οι δε τιμές, μετά απο τα παραπάνω, είναι νομίζω ευννόητο γιατί είναι αυτές που είναι (συν το ότι κυρίως απευθύνονται σε hardware επιχειρήσεων, και όχι στον δισκάκο του κάθε οικιακού χρήστη).

Όπως και των χειρουργείων.

 

(...προφανώς πάντως, ΕΙΝΑΙ και λίγο περοχή υπηρεσίας "ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ").

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα.λοιπον οπως ολοι εχω κ γω προβλημα με τον σκληρο και τωρα χρησιμοποιω το active file recovery και αρχιζει να βρισκει αρχεια.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι μου τα βγαζει με αλλαγμενο ονομα.το προβλημα ειναι οτι αυτα που επαναφερω ειναι καμια 50 seasons απο σειρες και αν δν γινεται να βρω τους αρχικους τιτλους πιο ευκολο θα ηταν να τα ξανακατεβαζα ολα.αλλα ηταν 400 gb και θελουν πολλες μερες :wacko: οποτε υπαρχει καποιος τροπος να βρω το αρχικο ονομα των αρχειων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα , ο δισκος sata wd book 1 tera  τρακαρε με την κορη μου , αντιλαμβανεστε ποιος εχασε !!, τον εβαλα σε καινουριο κουτι γιατι το παλιο τελος... τον βλεπει το alptop αλλα ως αδειο. Οποτε τωρα τρεχω σε windows 7 64 bit το testdisk &photorec αλλα την εκδοση 6.14 και οχι την 7 ειναι beta. εχω δυο ερωτησεις 1) σωστα τρεχω την 6.14 ?? 2) το τρεχω ηδη 10 ωρες μου βγαζει εκτιμωμενο χρονο ολοκληρωσης 31 ωρες και εχει κανει recover μεχρι τωρα  4 φακελους , 3 mp3 & 1mid. Ειμαι σε καλο δρομο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν περασει  22 ωρες απο τοτε που αρχισε να τρεχει , εχει βρει 10 φακελους και λεει οτι θελει αλλες 22 ωρες . Πειτε μου καποιος οτι δεν ταλαιπωρουμε τζαμπα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Hello!

 

Θυμάστε για τον μελλοθάνατο Μαχτοράκο που λέγαμε από το 2ο μισό, εδώ?

 

Ε, χτες μου πέταξε μήνυμα στα win ότι τον χάνω, άμεσα...

 

Σήμερα, με το άνοιγμα του υπολογιστή άρχισε τις μούτζες @BIOS/SMART.

 

Μπήκε στα 7, τα πάντα όλα τα διαβάζει, τα αντέγραψα και τώρα κάνω κι εκείνο το ρημαδοreinitialize που έλεγε κι ο Washcloud, να δω τί θα γίνει και τι χρώμα θα τον βάψω πριν τον πετάξω.

 

Η αρχική κατάσταση, είναι η παρακάτω:

 

post-50176-0-67629600-1401287088_thumb.png

 

Όταν με το "καλό" τελειώσει, θα ενημερώσω, να γελάσουμε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εκεί που πήγαινε μια χαρά...

 

Στο 40παράελάχιστα%, άρχισε να βρίσκει bad sectors...αναμενόμενο.

 

Όμως, πλέον, μου βγάζει μήνυμα πως "Τhe specified network resource or device is no longer available" και ταυτόγχρονα έχει εξαφανιστεί ο δίσκος και από "My Computer", από τη λίστα του προγράμματος (αριστερά) κλπ...

 

Είναι φυσιολογική συμπεριφορά, μέρος του reinitialization, ή απλά μας τέλειωσε (και δεν έχω και μπλε χρώμα πρόχειρο...)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To άφησα κοντά 5 ώρες,εκεί έμεινε.

 

Κλείσιμο, επανεκκίνηση, ControlPanel...AdminTools...InitializeDisk/Format και τη διαδικασία από την αρχή.

 

Διάβασε το δίσκο με 4% υγεία, ξεκίνησε κι όλα καλά.

 

Είναι στο 73% αισίως, με σταθερά 17-18MB/s, χωρίς ούτε ένα (!!!) bad/damaged sector, με την υγεία να έχει ανέβει στο 6% (50% βελτίωση...άτιμα νούμερα) και λογικά σε μισή ωρίτσα θα έχει τελειώσει.

 

Προφανώς πάλι νεκροζώντανος θα είναι, zombie κανονικό, αλλά όσο θα συνεχίσει τη δουλειά του...

 

Και....τελειώσαμε.

 

Τα αποτελέσματα ακολουθούν.

 

post-50176-0-03447500-1401309652_thumb.png

 

post-50176-0-90826700-1401309678_thumb.png

 

Γκόου φίγκιουρ.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα χρόνος, τελικά...

 

Σε κάθε άνοιγμα/επανεκκίνηση δεν τον διαβάζει ή τον διαβάζει και όποτε θέλει τον χάνει...

 

R.I.P...πάει για βάψιμο και στο σχετικό thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω ενα θεματακι με τον σκλυρο δισκο του λαπτοπ μου. 

ειναι seagate momentus 5400.6 320gb.

τον εχω βαλει στην θικη του εξωτερικου μου και μολις το συνδεω κολλαει ο η/υ για λιγο 

και μετα ξεκολλαει. Αυτο γινετε περιπου καθε 5 λεπτα. Ο δισκος λειτουργει και φαινεται στο test disk, easeus data recover και στην διαχειριση συσκευων αλλα δεν εχω προσβαση στα τμηματα του

ο ηχος που βγαζει ειναι σαν να ξαναξεκιναει συνεχεια. Μολις το αποσυνδεω απ τον η/υ αυτος λειτουργει μια χαρα.

θα ηθελα αν μπορει καποιος να βοηθησει.

 

Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω ενα θεματακι με τον σκλυρο δισκο του λαπτοπ μου. 

ειναι seagate momentus 5400.6 320gb.

τον εχω βαλει στην θικη του εξωτερικου μου και μολις το συνδεω κολλαει ο η/υ για λιγο 

και μετα ξεκολλαει. Αυτο γινετε περιπου καθε 5 λεπτα. Ο δισκος λειτουργει και φαινεται στο test disk, easeus data recover και στην διαχειριση συσκευων αλλα δεν εχω προσβαση στα τμηματα του

ο ηχος που βγαζει ειναι σαν να ξαναξεκιναει συνεχεια. Μολις το αποσυνδεω απ τον η/υ αυτος λειτουργει μια χαρα.

θα ηθελα αν μπορει καποιος να βοηθησει.

 

Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων..

 

Βάλε το hdsentinel και δες την υγεία του δίσκου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...