Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Amigos εκεί που άκουγα μουσική έχοντας συνδέσει το σκληρό με το home cinema ξαφνικά σταμάτησε και έκτοτε δεν κάνει τίποτα. Ούτε ανάβει το φωτάκι που έχει μπροστά, ούτε φυσικά αναγνωρίζεται απο windows ή οποιαδήποτα άλλη συσκευή.

 

Πρόκειται για το Maxtor Onetouch 4.

 

Πως να ξεκινήσω μπας και καταφέρω κάτι; Δεν ακούγεται και τίποτα όταν το βάζω στη μπρίζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως να ξεκινήσω μπας και καταφέρω κάτι; Δεν ακούγεται και τίποτα όταν το βάζω στη μπρίζα...

Βγάζοντας το δίσκο από μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; Αναφέρω παραπάνω πως δεν αναγνωρίζεται ο σκληρός δίσκος και ουσιαστικά είναι σα να μην δουλεύει ειτε το έχεις στην πριζα είτε όχι..

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου και την κατανόηση στο noobα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλες τον δίσκο από τη θήκη του για κάποιο λόγο, καλώς;

Ο λόγος αυτός είναι να τον βάλεις σε κάποιον υπολογιστή για να τον ελέγξεις.

Αν δε γνωρίζεις πως να συνδέεις έναν εσωτερικό δίσκο μέσα σε υπολογιστή πρέπει να απευθυνθείς σε τεχνικό, αν και δεν είναι πυρηνική φυσική. Απλά συνδέεις το καλώδιο τροφοδοσίας και το καλώδιο δεδομένων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμονές μουντιάλ και μπλέκουμε με προβλήματα....

Έχω ένα media player popcorn hour a-300 και του έχω μέσα ένα δίσκο WD 2TB,ο οποίος είναι φορμαρισμένος από το player σε ext2ή 3 επειδή χρησιμοποιεί κάποιες δικτυακές δυνατότητες και φυσικά σχεδόν γεμάτος με ταινίες και μουσική!

το πρόβλημα είναι πως το player δεν μπορεί να τον δει πια,ακολούθησα όλα τα πρωτόκολλα επαναφοράς συστήματος και λογισμικού αλλά τίποτα.

Οπότε δοκίμασα να τον συνδέσω στο πισι μέσω του ext2fsd για να δω τι μπορεί να γίνει,αλλά δυστυχώς μόλις έτρεχα το πρόγραμμα το πισι έκανε επανεκκίνηση.

Επόμενο βήμα να τον συνδέσω κατευθείαν σε ένα νετ μπουκ με ουμπουντου αλλά κι εκεί μου έβγαλε το μήνυμα

"  Unable to mount 2.0TB Filesystem

Error mounting:mount:wrong fs type,bad option,bad superblock on /dev/sdb4,missing codepage or helper program,or other error
In some cases useful info is foumd in syslog - try dmesg / tail or so "
Δοκίμασα πάλι σε windows με το diskinternals research κι ενώ τον βλέπει,δεν μπορεί να τον ανοίξει βγάζοντας "diskinternals linux reader and I managed to see the drive but when I try to open it,error appears "can't open disk ....... at end ,check the disk and try again"  
Με linux δεν το έχω καθόλου,πιστεύεται ότι μπορεί να γίνει κάτι άλλο ή ψόφησε το δισκάκι;  :unsure: 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω κι εγώ τη βοήθεια σας. Μόλις γύρισα από τριήμερο και άνοιξα το pc αλλά δεν βλέπει τον έναν εξωτερικό. Ο δίσκος δουλεύει μάλλον. 

Κατέβασα το testdisk και είδα ότι μπορώ να κάνω backup τα αρχεία μου. Το θέμα είναι ότι ο δίσκος είναι γεμάτος (1ΤΒ) και είναι δύσκολο να γίνει backup. Αν δεν υπάρχει άλλη λύση βέβαια θα το κάνω. Παραθέτω μια φωτογραφία να μου πείτε μήπως δεν χρειάζεται και μπορώ να κάνω κάτι να τον δει πάλι χωρίς να κάνω format. 

 

https://www.dropbox.com/s/b0lzi3tevcamau6/Screenshot%202014-08-31%2020.21.53.png?dl=0Screenshot%202014-08-31%2020.21.53.png?d

 

Καταρχήν γιατί μου βγάζει PhysicalDrive0 και PhysicalDrive1? Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον και βασικότερο αντίγραφα ασφαλείας πρέπει να έχεις πάντα.

Με αυτό στην άκρη έχουμε και λέμε:

Καταρχήν γιατί μου βγάζει PhysicalDrive0 και PhysicalDrive1? Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Έχεις 3 φυσικά μέσα αποθήκευσης. 3 δίσκους δλδ. Προφανώς αυτός που σε ενδιαφέρει (δεν έχει εκχωρηθεί) είναι ο physical drive 2.

Αυτό που έχεις να κάνεις με το testdisk είναι να επαναφέρεις τον δίσκο στην αρχική του κατάσταση ακολουθώντας τις οδηγίες, αφού πρώτα επιβεβαιώσεις πως το/τα partition στο δίσκο είναι τα σωστά από τα περιεχόμενα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον και βασικότερο αντίγραφα ασφαλείας πρέπει να έχεις πάντα.

Με αυτό στην άκρη έχουμε και λέμε:

Έχεις 3 φυσικά μέσα αποθήκευσης. 3 δίσκους δλδ. Προφανώς αυτός που σε ενδιαφέρει (δεν έχει εκχωρηθεί) είναι ο physical drive 2.

Αυτό που έχεις να κάνεις με το testdisk είναι να επαναφέρεις τον δίσκο στην αρχική του κατάσταση ακολουθώντας τις οδηγίες, αφού πρώτα επιβεβαιώσεις πως το/τα partition στο δίσκο είναι τα σωστά από τα περιεχόμενα τους.

Αντίγραφα έχω εκτός από κάποιες φωτογραφίες των τελευταίων μηνών. 

 

Αν στη διαχείριση εργασιών πατήσω πάνω του δεξί κλικ και μετά εκεί που λέει "νέος απλός τόμος" και ολοκληρώσω αυτή τη διαδικασία τι θα γίνει? 

 

Αυτό που λες για το partition πως θα το επιβεβαιώσω? Τον δίσκο δεν τον είχα χωρίσει σε partition αν παίζει κάποιο ρόλο.

 

 

Edit: Ακολούθησα τις οδηγίες και έφτιαξε. Απλά τώρα μου έχει αλλάξει γράμμα. Ευχαριστώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Ακολούθησα τις οδηγίες και έφτιαξε. Απλά τώρα μου έχει αλλάξει γράμμα. Ευχαριστώ.  

Καλή δουλειά.

Απαντώντας εκ των υστέρων, τα σωστά partitions τα βλέπεις από τα δεδομένα που περιέχουν τα οποία βλέπεις μέσω testdisk. Έτσι επιβεβαιώνεις αν δουλεύεις εκεί που πρέπει. Στη προκειμένη, 1 δίσκος=1 partition.

Αφού ακολούθησες τις οδηγίες σου λύθηκαν οι απορίες αυτόματα.

 

Αν στη διαχείριση εργασιών πατήσω πάνω του δεξί κλικ και μετά εκεί που λέει "νέος απλός τόμος" και ολοκληρώσω αυτή τη διαδικασία τι θα γίνει? 

Αν το έκανες αυτό απλά θα δημιουργούσες ένα ακόμα τόμο κενό, χωρίς δεδομένα.

 

 

Απλά τώρα μου έχει αλλάξει γράμμα. Ευχαριστώ.  

Μπες στη διαχείριση δίσκων πάλι, δεξί κλικ και δώσε του άλλο γράμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω κι εγώ το πρόβλημα του εξωτερικού που πας να τον ανοίξεις και σου λέει πως θέλει διαμόρφωση. Μετά από μεγάλη μελέτη στο θέμα, έκανα τη διαδικασία του test disc κι ενώ όλα βαίνουν καλώς, εξακολουθεί να μου βγάζει το ίδιο μήνυμα. Ο σκληρός μου είναι toshiba px1396e-3t01 και λειτουργεί μια χαρά, ούτε περίεργους ήχους κάνει, ούτε λαμπάκια αναβοσβήνουν, ούτε τίποτα και κατά τη διάρκεια του test disc, βρήκα και όλα τα αρχεία μου μέσα, οπότε μάλλον κάτι μου ξεφεύγει στην όλη διαδικασία. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω κι εγώ το πρόβλημα του εξωτερικού που πας να τον ανοίξεις και σου λέει πως θέλει διαμόρφωση. Μετά από μεγάλη μελέτη στο θέμα, έκανα τη διαδικασία του test disc κι ενώ όλα βαίνουν καλώς, εξακολουθεί να μου βγάζει το ίδιο μήνυμα. Ο σκληρός μου είναι toshiba px1396e-3t01 και λειτουργεί μια χαρά, ούτε περίεργους ήχους κάνει, ούτε λαμπάκια αναβοσβήνουν, ούτε τίποτα και κατά τη διάρκεια του test disc, βρήκα και όλα τα αρχεία μου μέσα, οπότε μάλλον κάτι μου ξεφεύγει στην όλη διαδικασία. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? 

δοκιμασεες να βαλεις τον δισκο χωρις το κουτι του μεσα στο Pc να δεις τι σου βγαζει?επαναφορα δοκιμασες με καποιο προγραμμα πχ file scavenger?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να διευκρινίσω πως είναι φορητός ο υπολογιστής μου, οπότε μάλλον δεν γίνεται αυτό. Δοκίμασα το file scavender και μου εμφάνισε όσα είχα διαγράψει και δεν τα χρειαζόμουν πια........., όπως επίσης δοκίμασα και κάποια άλλα προγράμματα που αναφέρονται μέσα στο forum, τα οποία δεν μου έβγαλαν το επιθυμητό αποτέλεσμα, εκτός απ΄το active file recovery που βρήκε τα πάντα, αλλά δεν μπορώ να τα αντιγράψω, γιατί είναι μεγάλα αρχεία και αυτό έχει όριο, γι'αυτό είπα να κάνω το test disc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να διευκρινίσω πως είναι φορητός ο υπολογιστής μου, οπότε μάλλον δεν γίνεται αυτό. Δοκίμασα το file scavender και μου εμφάνισε όσα είχα διαγράψει και δεν τα χρειαζόμουν πια........., όπως επίσης δοκίμασα και κάποια άλλα προγράμματα που αναφέρονται μέσα στο forum, τα οποία δεν μου έβγαλαν το επιθυμητό αποτέλεσμα, εκτός απ΄το active file recovery που βρήκε τα πάντα, αλλά δεν μπορώ να τα αντιγράψω, γιατί είναι μεγάλα αρχεία και αυτό έχει όριο, γι'αυτό είπα να κάνω το test disc.

το File scavenger εχει 2 επιλογες.για quick search και Long search.κανε το Long.για το active file recovery πρεπει να το "βρεις" σε full version για να κανεις δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...