Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω κι εγώ το πρόβλημα του εξωτερικού που πας να τον ανοίξεις και σου λέει πως θέλει διαμόρφωση. Μετά από μεγάλη μελέτη στο θέμα, έκανα τη διαδικασία του test disc κι ενώ όλα βαίνουν καλώς, εξακολουθεί να μου βγάζει το ίδιο μήνυμα. Ο σκληρός μου είναι toshiba px1396e-3t01 και λειτουργεί μια χαρά, ούτε περίεργους ήχους κάνει, ούτε λαμπάκια αναβοσβήνουν, ούτε τίποτα και κατά τη διάρκεια του test disc, βρήκα και όλα τα αρχεία μου μέσα, οπότε μάλλον κάτι μου ξεφεύγει στην όλη διαδικασία. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? 

Σμαραγδούλα επειδή η διαδικασία ανάκτησης με τα άλλα προγράμματα είναι χρονοβόρα και η αντιγραφή επίπονη, θα σε συμβούλευα να μην την ξεκινήσεις, αλλά να επιμείνεις στη προσπάθεια με το testdisk, ειδικά αφού είδες τα αρχεία & το partition.

Ίσως δεν την ολοκλήρωσες

Το step by step το διάβασες;

Αφού κάνεις search (quick ή deeper) θα πρέπει να κάνεις write για να σώσει τη δομή του partition που επέλεξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σμαραγδούλα επειδή η διαδικασία ανάκτησης με τα άλλα προγράμματα είναι χρονοβόρα και η αντιγραφή επίπονη, θα σε συμβούλευα να μην την ξεκινήσεις, αλλά να επιμείνεις στη προσπάθεια με το testdisk, ειδικά αφού είδες τα αρχεία & το partition.

Ίσως δεν την ολοκλήρωσες

Το step by step το διάβασες;

Αφού κάνεις search (quick ή deeper) θα πρέπει να κάνεις write για να σώσει τη δομή του partition που επέλεξες.

την ξεκίνησα τη διαδικασία και είναι όντως πολυυυυυυυύ χρονοβόρα (13 ώρες αναζήτησης αρχείων), αλλά άξιζε τον κόπο, γιατί βρήκα όλα τα αρχεία μου και αυτή τη στιγμή τα αντιγράφω! Τώρα αφού θα έχω εξασφαλισμένα τα αρχεία μου, θα πειραματιστώ λίγο ακόμα με το δίσκο!

Α! Με το step by step έκανα τη διαδικασία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αρχεία μου τα βρήκα όλα με το active file recovery, ανακατεμένα μεν, αλλά βρέθηκαν ΟΛΑ!!! οπότε συνιστώ σε όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα, να ακολουθήσει αυτή τη διαδικασία, γιατί εγώ δοκίμασα όλους τους τρόπους που αναφέρονται στο forum και μόνο αυτό με "έσωσε". Ευχαριστώ πολύ poulinos για την πολύτιμη βοήθειά σου!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αρχεία μου τα βρήκα όλα με το active file recovery, ανακατεμένα μεν, αλλά βρέθηκαν ΟΛΑ!!! οπότε συνιστώ σε όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα, να ακολουθήσει αυτή τη διαδικασία, γιατί εγώ δοκίμασα όλους τους τρόπους που αναφέρονται στο forum και μόνο αυτό με "έσωσε". Ευχαριστώ πολύ poulinos για την πολύτιμη βοήθειά σου!!!!!

μια χαρα.αφου τα επανεφερες ολα μια χαρα.ΑΠλα οπως ειπαμε αρχισε να κρατας backup γιατι δεν θα εισαι τοσο τυχερη παντα:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλασε η θύρα usb και άλλαξα τη θήκη του εξωτερικού μόλις το σύνδεσα ξανά μου βγάζει το μύνημα : Πρέπει να διαμορφώσετε τι μονάδα Ε: πριν την χρησιμοποιήσετε..Δεσμευεμένο και Ελευθερό χώρο μου βγάζει 0 byte τι να κάνω ; Υπάρχουν πολύ χρήσιμα αρχεία στο δίσκο την βοηθειά σας παρακαλώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησε να τον συνδεσεις το δισκο σου εσωτερικα σε ενα υπολογιστη............για να δεις αν το βλεπει και να μπορεσεις να παρεις αντιγραφα.......αλλιως εχεις ενα ψιλο θεματακι με το σκληρο*.Που σημαινει οτι,εκτος τη θυρα usb,χτυπησε και ο δισκος..........με αποτελεσμα να αρχισεις το τρεξιμο για recovery,πλακετα...κτλ.

αν τον αναγνωρισει,τρεξε και ενα hdd sentinel.....να δεις και την υγεια του δισκου σου

*(ευχομαι να μην ειναι πρασινος WD)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι θελεις να κανεις δυσκολα τα πραγματα;παντα προσπαθεις να διορθωσεις,ανακτησεις δεδομενα με τον ευκολο τροπο.δεν συνηστατε το φορματ σαν λυση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...