Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πρόγραμμα φαίνεται καλό ppetr!

Από όσο μπόρεσα να καταλάβω το πρόβλημα μου είναι ότι σε όλα τα προγράμματα που δοκίμασα ο χώρος που έχουν πρόσβαση και μπορούν να κάνουν recover είναι 16 μόλις mb τα υπόλοιπά παίζει να τα  βρω κάπως διάβασα για το Partition Recovery και Parted Magic λέτε να βοηθήσουν κάπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kenny:

Το μόνο που μπορείς να κάνεις εσύ είναι να δοκιμάσεις.

Είναι τέτοια η περίπτωσή σου που πέρα από υποθέσεις & δοκιμές δε μπορούμε να σου πούμε & πολλά :(

 

@wantone:

Εξαρτάται πως σου εμφανίζεται το πρόβλημα, τι είδους ή ποιος δίσκος είναι & πολλά άλλα αδερφέ.

Έτσι γενικά που το θέτεις, αν όντως έχεις πρόβλημα σε κεφαλές & επιφάνεις, για να ανακτήσεις όσα γίνεται μπορείς να πας σε κάποιο εργαστήριο που κάνει αυτή τη δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα εξωτερικο δισκο ισως εχω προβλημα στις κεφαλες και στην επιφανεια. Πως θα μπορεσω να ανακτησω τα αρχεια μου?

 

Έτσι όπως το έθεσες (που λέει κι ο άδικος), μοιάζει να ξέρεις για τί μιλάς (με πιθανότητα να μιλάς για δίσκο που σου έφερε κάποιος, μάλλον ως πελάτης). Οπότε η απάντηση που καλύπτει, είναι ακριβώς αυτή που έδωσε ο άδικος : επι πληρωμή σε εξειδικευμένη εταιρία. Πχ Datalabs. Με πιθανό κουστούμι κάποια κατοστάρικα.

 

Αν όμως είσαι απλός home user τότε προσωπικά θα ήθελα να μάθω πού αντιστοιχεί η γνώση (υποψία, έστω) ότι ο περιεχόμενος σκληρός έχει ακριβώς τέτοιο θέμα. Εμπειρία; Το έχεις ψάξει με αφορμή τον συγκεκριμένο δίσκο; Ή ακόμη-ακόμη μήπως απλά μας μεταφέρεις κάτι που σου ανέφερε κάποιο σχετικό πρόγραμμα (πχ Hard Disk Sentinel) ;

Kι ο λόγος που ρωτάω είναι για να καταλάβω αν είσαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις την κατάσταση του δίσκου, ή μήπως πρέπει να μας πεις περισσότερα, μπας και βοηθήσουμε εμείς από εδώ χωρίς να χρειαστεί να απευθυνθείς σ' εταιρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα από εμένα, αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα και οποιαδήποτε βοήθεια πάνω σε αυτό θα ήταν ευπρόσδεκτη. Έχω έναν Seagate FreeAgent 320GB εξωτερικό σκληρό δίσκο στον οποίο εκτός όλων των άλλων είχα αποθηκευμένα όλα τα αρχεία βίντεο και τα οποία είναι όλα τραβηγμένα με την βιντεοκάμερά μου. Ενώ κανένα άλλο αρχείο δεν λείπει ο φάκελος με τα βίντεο είναι κενός!! Να σημειώσω πως ο δίσκος λειτουργεί κανονικά δεν έχει ούτε είχε ποτέ πρόβλημα. Υπάρχει τρόπος να δω αν διαγράφηκαν και πως τα αρχεία μου και στην καλύτερη να τα ανακτήσω καθώς δεν τα έχω κάπου αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα από εμένα, αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα και οποιαδήποτε βοήθεια πάνω σε αυτό θα ήταν ευπρόσδεκτη. Έχω έναν Seagate FreeAgent 320GB εξωτερικό σκληρό δίσκο στον οποίο εκτός όλων των άλλων είχα αποθηκευμένα όλα τα αρχεία βίντεο και τα οποία είναι όλα τραβηγμένα με την βιντεοκάμερά μου. Ενώ κανένα άλλο αρχείο δεν λείπει ο φάκελος με τα βίντεο είναι κενός!! Να σημειώσω πως ο δίσκος λειτουργεί κανονικά δεν έχει ούτε είχε ποτέ πρόβλημα. Υπάρχει τρόπος να δω αν διαγράφηκαν και πως τα αρχεία μου και στην καλύτερη να τα ανακτήσω καθώς δεν τα έχω κάπου αλλού;

 

320GB σκληρός, σημαίνει ότι (κατά πάσα πιθανότητα) τον χρησιμοποιείς χρόνια. Το ερώτημα λοιπόν είναι, στα πόσα...χρόνια πιστεύεις ότι θα έπρεπε να διατηρείς αντίγραφα, και μάλιστα δεδομένων "μοναδικών", όπως από δική σου κάμερα; Διότι, πάει στο διάλο, ταινίες κλπ ξανακατεβαίνουν...

Οι δίσκοι, και δη οι εξωτερικοί, μπορούν να χαλάσουν ανά πάσα ώρα και στιγμή. Το γεγονός ότι μπορούν να το πάθουν με διάφορους τρόπους, αυξάνει αυτήν την πιθανότητα. Το ότι εκτός από μια συγκεκριμένη λειτουργία που επιτελούν, είναι και οι αποθήκες των αρχείων μας, κάνει ακόμη πιο επιτακτική την ανάγκη να ΜΗΝ βασιζόμαστε "στην καλή μας τύχη", και να λαμβάνουμε μέτρα ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ χρήσης των.

Συμπέρασμα των από πάνω; Από εδώ και πέρα μην είσαι το ίδιο επιπόλαιος με τα αναντικατάστατα αρχεία σου...

 

Κατά τ' άλλα : το λιγότερο που έχεις να κάνεις, είναι να δοκιμάσεις μια αναζήτηση μέσω λειτουργικού, με όρους την κατάληξη των αρχείων που φτιάχνει η κάμερά σου. Πχ .mpg ή .mp4, μήπως και με κάποιον τρόπο (από λάθος σου) μετακινήθηκαν αλλού και απλά δεν τα βλέπεις.

Επειδή όμως υπάρχει και η πιθανότητα να έχει γίνει από ΖΗΜΙΑ αυτό (όσο κι αν είσαι της εντύπωσης ότι ο σκληρός είναι οκ), βάλε και το Hard Disk Sentinel και αφού πάρεις ένα screenshot πόσταρέ μας εδώ την αρχική του οθόνη να δούμε τί λέει για την κατάστασή του.

 

Ρίξε και μια ματιά (να έχεις ενεργοποιημένη την "εμφάνιση κρυφών φακέλων" και απενεργοποιημένη την "απόκρυψη επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων") εάν βλέπεις κάποιον ("κρυφό") φάκελο με ονομασία "found 000" (ή κάπως έτσι).

Κι από εκεί και πέρα, βλέπουμε αν θα χρειαστεί να δοκιμάσεις ΚΑΙ πρόγραμμα ανάκτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, λοιπόν όσον αφορά το δίσκο παραθέτω δυο screenshot.

1. Από Hard Disk Sentinel όπου φαίνεται η υγεία του δίσκου.

post-244263-0-95281300-1414178608_thumb.jpg

2. Από το πρόγραμμα iSkysoft Data Recovery όπου φαίνεται ότι στο Κ (ο εν λόγω εξωτερικός δίσκος) υπάρχει φάκελος Lost Location με υποφακέλους πχ DIR000000000001 κλπ όπου εκεί μέσα ΌΝΤΩΣ βρίσκονται τα χαμένα αρχεία βίντεο.

post-244263-0-36082100-1414178831_thumb.jpg

 

Το ερώτημα είναι πως τα επαναφέρω μιας και βρήκα ότι τα αρχεία βρίσκονται εκεί και με δεδομένο ότι ο δίσκος είναι σε άριστη κατάσταση με βάση και το Hard Disk Sentinel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάκτηση στην ουσία σημαίνει εύρεση και αντιγραφή και μάλιστα σε ΑΛΛΟ μέσο.

Χρειάζεσαι άλλο δίσκο ο οποίος θα δεχτεί τα εν λόγω αρχεία με λίγα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δοκίμασα να ανακτήσω όλα τα χαμένα αρχεία με το Recuva, κάποια ανακτήθηκαν πλήρως, κάποια άλλα ανακτήθηκαν αλλά δεν είναι αναγνώσιμα και άλλα δεν ανακτήθηκαν καθόλου, όλα σε άλλο σκληρό δίσκο. Τι παραπάνω μπορώ να κάνω έτσι ώστε να ανακτήσω και τα υπόλοιπα αρχεία μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και με άλλα προγράμματα. Το Recuva ως free δεν είναι κι ό,τι καλύτερο - το λέω διαπιστωμένα.

 

Active File Recovery ως από τις πιο καλές λύσεις : δες με αυτό (χρειάζεται να το βρεις "σπασμένο"), και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δοκίμασα να ανακτήσω όλα τα χαμένα αρχεία με το Recuva, κάποια ανακτήθηκαν πλήρως, κάποια άλλα ανακτήθηκαν αλλά δεν είναι αναγνώσιμα και άλλα δεν ανακτήθηκαν καθόλου, όλα σε άλλο σκληρό δίσκο. Τι παραπάνω μπορώ να κάνω έτσι ώστε να ανακτήσω και τα υπόλοιπα αρχεία μου;

Καποια αρχεια δε θα τα βρεις ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο του 1 ΤΒ, καινουριο σχετικά (χρόνο δεν έχει κλείσει) και έχω το εξής πρόβλημα.

Ένας φάκελος είναι κανονικά προσβάσιμος σε όλα τις συσκευές που έχω στο σπίτι (media player, τηλεοράσεις) βλέπω κανονικά το περιεχόμενο του (αρχεία βίντεο) και τα παίζω στην τηλεόραση.

Όταν όμως πάω στο PC δεν βλέπω τίποτα. Ο φάκελος είναι αόρατος λες και δεν υπάρχει. Ελέγχω για προβλήματα μέσω του αντίστοιχου προγράμματος των windows 7 αλλά δεν βγάζει κανένα πρόβλημα. Τι πρόγραμμα θα διορθωσει την κατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα προγράμματος. Προφανώς ο φάκελος έχει δημιουργηθεί από κάποιον αποκωδικοποιητή ή τεσπα την τηλεόραση την ίδια, αν έχει δυνατότητα εγγραφής, σωστά; Δεν προϋπήρχε δηλαδή, και δεν ήταν φτιαγμένος από τα Windows.

 

...τώρα πώς θα γίνει να τον δουν τα 7άρια....Μήπως έχεις ενεργοποιημένη κάποια ρύθμιση για απόκρυψη κρυφών φακέλων κτλ; Δεν τα ξέρω κι όλας τα ρημάδια για να σε καθοδηγήσω...

Το file system του εξωτερικού, τί φορμά είναι;

 

Μια σίγουρη, αν και μπακάλικη λύση, που μπορώ να σκεφτώ (καθώς προφανώς θες να διαχειριστείς τα περιεχόμενα του φακέλου μέσα από τον υπολογιστή σου) είναι να φτιάξεις ένα "live CD" βασισμένο σε διανομή Linux (γκούγκλαρε και θα βρεις άπειρα λινκ για κατέβασμα σχετικών iso ώστε να φτιάξεις τέτοιο δισκάκι), να μπουτάρεις από αυτό και θα τον δεις στάνταρ τον φάκελο (οι τηλεοράσεις/αποκωδικοποιητές έχουν software βασισμένο σε Unix/Linux κτλ συνήθως, οπότε το δισκάκι Linux θα είναι οπωσδήποτε συμβατό), και να μεταφέρεις τα περιεχόμενά του είτε σε δίσκο του υπολογιστή, ή έστω έξω από τον "τζαναμπέτη" φάκελο που δεν βλέπουν τα 7άρια...

Kαι τέλος μπουτάρεις κανονικά από Win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...