Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά σας,

 

Έχω έναν δίσκο HDD 500GB o οποίος έχει ενσωματωμένο έναν 25GB ssd.

Πήγα να χρησιμοποιήσω το δεύτερο partition του δίσκου για να δημιουργήσω ένα windows recovery partition.

Πριν τη διαδικασία αυτή, όταν έβαζα τον δίσκο μέσω usb στον υπολογιστή, μου εμφανίζονταν 2 δίσκοι.

Δυστυχώς πλεόν εμφανίζεται μόνο ένα με τα boot των windows.

Μέσω diskmgmt που μπήκα, το κομμάτι του hdd μου παρουσιάζεται ως allocated.

 

Σας παρακαλώ, έχω μέσα προσωπικά αρχεία χρόνων & πραγματικά φέρθηκα απερίσκεπτα..

Βρίσκομαι Αθήνα, που θα μπορούσα να απευθυνθώ για ανάκτηση; Πόσα να περιμένω να κοστίσει; Αξίζει να το πειράξω μόνος μου με προγράμματα;

 

*Το format ήταν σίγουρα γρήγορο. μπορώ κάπως να επαναφέρω ολόκληρο το partition table?

Σε πολύ παλαιότερο thread είδα για αυτό http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk#TestDisk.

Απλώς δε μπορώ να googlαρω και να δοκιμάζω πράγματα γιατί θα μου μειωθούν οι πιθανότητες ανάκτησης.

Παρακαλώ για όποια συμβουλή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκίμασε για ανάκτηση με το recuve ή on track easy recovery , σε εταιρία μην πας καν θα σου πάρει παρα πολλά χρήματα ίσως και πάνω απο 200 euro. Δεν υπάρχει λόγος για πανικός λογικά με αυτα τα 2 προγράμματα η καποιο αλλο θα βρείς τα αρχεία σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την καθοδήγηση. Χρησιμοποιώ το on track easy recovery, αλλά μετά την ολοκλήρωση της ανάλυσης δε μπορώ να βρω πως να αποθηκεύσω τα αρχεία σε άλλον σκληρό.. Εάν επιλέξω να κάνω save as ένα αρχείο, μου βγάζει μήνυμα:

 

"The Evaluation version of this software is restricted to:...

Please buy the full version for saving your files and folders without the Evaluation version restrictions."

 

Να υποθέσω αν βρω τη full version δε θα έχω πρόβλημα;

Επίσης, δεν υπάρχει τρόπος τα αρχεία να ανακτηθούν με τα παλιά ονόματά τους έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες σε έναν wd Red 4TB μου πέταξε μόλις ότι πρέπει να τον φορμάρω για να ανοίξω τα αρχεία μου. Τον σύνδεσα με μια εξωτερική βάση που έχω.

 

Τώρα τι κάνω για να τον επαναφέρω; Τον βλέπω στο pc μου αλλά χωρίς λεπτομέρειες και όταν διπλοκλικάρω λέει για φορμάτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εσωτερικο τον εκανες εξωτερικο?

Μεγα σφαλμα για οποιοδηποτε drive σε GPT

 

Παρε ενα προγραμμα απο τα προαναφερθεντα και ξεκινα

 

Εχω χασει και εγω 1-1,5TB που δεν τα ανεκτησα ποτε

 

Πλεον τις μετακομισεις τις κανω μονο απο εσωτερικο σε εσωτερικο, εστω και σε αλλο PC και δικτυακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγα σφαλμα για οποιοδηποτε drive σε GPT

 

Παρε ενα προγραμμα απο τα προαναφερθεντα και ξεκινα

Δεν το γνώριζα αυτό.

 

Έχω ξεκινήσει με τα προγράμματα: 1. το recuva πετάει error ότι δεν μπορεί να τον σκανάρει, 2. το testdisk αφού του πήρε τόση ώρα βρήκε ένα partition αλλά δεν μπορεί να βρει αρχεία 3. τώρα τρέχω το get data back for NTFS και θέλει ακόμη ένα τετραώρο.

 

Απορώ πάντως διότι τον δίσκο αυτόν (wd Red NASware) το προτίμησα έναντι άλλων με την ίδια χωρητικότητα 4TB. Τον χρυσοπλήρωσα 175€ γιατί λέω και καλά θα είναι πιο αξιόπιστος. Και να σκεφτείς τον πήρα στις 15.01.2015.

 

edit: Δεν βρήκε ούτε και το get data back for NTFS τίποτα.

Επεξ/σία από N3CR4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες επειδή μου φαίνεται κάπως περίεργο το ότι κανένα software δεν κατάφερε να κάνει recover κάποιο αρχείο από τον crashαρισμένο WD RED 4TB μήπως παίζει κάποιο ρόλο που το partition του το είχα κάνει με το gparted; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες επειδή μου φαίνεται κάπως περίεργο το ότι κανένα software δεν κατάφερε να κάνει recover κάποιο αρχείο από τον crashαρισμένο WD RED 4TB μήπως παίζει κάποιο ρόλο που το partition του το είχα κάνει με το gparted; 

 

Δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο αλλα το πιθανότερο ειναι να εχει πάθει τετοια ζημιά που απλα να μην γίνεται recovery με software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό που το chkdisk μου 'έβγαλε' μονομιάς έναν ολάκερο σχεδόν 1 ΤΒ δίσκο ως bad sectors

στην πρώτη σάρωση αμέσως μετά που αντέγραψα 990GB σε άλλο σκληρό

(πλην 2 μεγάλων αρχείων που ασφαλώς οδήγησαν στο εν λόγω chkdisk),

...πού το αναφέρω;

 

Χρηισιμοποίησα το EaseUS για να πάρω κι αυτά τα 2 αρχεία, τα οποία αν και τυπικά τα πήρα

μάλλον αποτυγχάνουν στο sum verification.

 

Τέλος πάντων, περιττό αυτή τη στιγμή

ο δίσκος τρέχει τώρα surface test-low level format με HDSentinel και ό,τι βγει

(ενημερωτικά, φυσικά και μέχρι στιγμής δεν πρόκειται για αποτελέσματα 1 ΤΒ  bad sectors δίσκου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πρόσφατα διέγραψα κατά λάθος αρχεία από usb flash και με το Recuva κατάφερα να ανακτήσω αρκετά από αυτά. Το πρόβλημα είναι ότι ήταν αρχειοθετημένα σε φακέλους και υποφακέλους ενώ τα ανακτημένα αρχεία είναι συγκεντρωμένα-μπερδεμένα σε ένα φάκελο. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να τα ανακτήσω στην αρχική τους μορφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ο δισκος πηγε στο καταστημα και τον αλλαξαν.Ομως και ο δευτερος εχει το ιδιο θεμα.Βγαζει short/long generic fail.

Short drive self test βγαζει pass, και το Hard disk sentinel τον βγαζει 100% υγεια.Λειτουργικα δεν δειχνει να εχει καποιο προβλημα.

Τι μπορει να συμβαινει? Eιναι ο εξωτερικος δισκος που ειχε σε προσφορα τα puplic στα 69,50 ευρω.Οποιος πηρε τον ιδιο δισκο, αν μπορει να κανει τον κοπο να τον περασει απο seatools, συγκεκριμενα απο short/long generic.

Να ενημερωσω, μετα απο 7 μηνες ο δισκος που ηταν σε προσφορα απο τα puplic στα 69μισο, ζει και βασιλευει με υγεια 100%.

Βγηκε νεα εκδοση seatools for windows( version 1.4.0.2).Με την παλια εκδοση εβγαζε short generic fail.Με την νεα εκδοση βγαζει short generic Pass.

Aρα επαληθευομαστε οτι δεν εχει κατι ο δισκος, το seatools for windows εφταιγε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ξεχάσει το θέμα αφού και ο δικός μου λειτουργεί άψογα από τότε.

Ενδιαφέρουσα πληροφορία για τη νέα έκδοση του seatools που τόσο μας παίδεψε την περίοδο εκείνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...