Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σόφη, το TD ανακτά partitions, όχι αρχεία. Το οποίο σημαίνει ότι (αν τα καταφέρει), δεν χρειάζεσαι εξτρά ελεύθερο χώρο - απλά "επανέρχεται ο δίσκος στην κατάσταση πριν το πρόβλημα".

 

Στην περίπτωση προγράμματος ανάκτησης αρχείων από την άλλη, ναι, χρειάζεσαι ισόποσο, με τον όγκο των αρχείων που θες ν' ανακτήσεις, ελεύθερο χώρο, διότι αυτό που κάνει ένα τέτοιο πρόγραμμα, είναι στην ουσία "εύρεση και αντιγραφή", προφανώς σε άλλο μέσο (γιατί αλλιώς είναι σα να προσπαθείς να κλειδώσεις συρτάρι και να πετάξεις και το κλειδί μέσα...).

 

Και όχι, οι ερωτήσεις σου δεν είναι καθόλου χαζές. Φυσιολογικότατες είναι και πολύ καλά κάνεις και ρωτάς.

Αλλίμονο από αυτούς που ΔΕΝ ρωτάνε....

Ο δε περισσότερος κόσμος, το ίδιο "άσχετος" είναι πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα, οπότε no worries.

 

Βασικά, τα αρχεία που λέμε, είναι σημαντικά; Είναι πχ δουλειάς / σπουδών κτλ; Μοναδικά προσωπικά ενθύμια ίσως;

Ή μήπως έχεις αλλού αντίγραφα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, έχω πρόβλημα σε ένα μηχάνημα, software raid 2 hdd σε mirror, χτες ο ένας έσκασε 0% υγεία στο hdsentinel, πάω να πάρω backup τα αρχεία από τον άλλων μέσω cobian backup μετά από 18 ώρες τίποτα κολλημένος κάνω επανεκκίνηση και...  μου λέει να κάνω partition στον δίσκο, καμία ιδέα,

edit

έτρεξα το test disk επέλεξα τον πρώτο δίσκο από τους 2, βρήκε ένα partition έκανα write rebbot αλλά το βγάζει raw, τώρα κάνω το ίδιο στον άλλον δίσκο

Επεξ/σία από syban
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit

έτρεξα το test disk επέλεξα τον πρώτο δίσκο από τους 2, βρήκε ένα partition έκανα write rebbot αλλά το βγάζει raw, τώρα κάνω το ίδιο στον άλλον δίσκο

Μαντάρα τα έκανες.

 

Σε windows έκανες το software raid1;

Αν ναι κανονικά πρέπει να μπορείς να μπουτάρεις και με τον ένα δίσκο χωρίς πρόβλημα.

Δεν είναι να κάνεις partition/data recovery όταν παίζεις με dynamic volumes... :unsure:

Για δώσε όλες τις πληροφορίες τι έγινε όταν έπεσε το array.

 

Και σταμάτα να τα κάνεις χειρότερα.

Κανονικά ο καλός δίσκος δεν θέλει επέμβαση.

Ο άλλος με 0% υγεία δεν έχει και πολύ νόημα να κάνεις recovery, πιθανόν να μην έχεις αποτέλεσμα. Και αφού είναι mirrored δε σε νοιάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα δεν έχουν Windows μέσα, μόνο αρχεία, τα win είναι σε άλλον δίσκο, τον χαλασμένο τον έβγαλα γιατί δεν μπούταρε πια το μηχάνημα, ο άλλος έχει μείνει σαν raw, ήταν μέσω windows το raid, μολις μπουταρε τον έβλεπε σα καινούργιο και ζήταγε να κάνω partition

https://www.dropbox.com/s/jsfbjqzy8qnmx4l/disk%20error.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/nx1yuko4slc0wvu/server%20%282%29.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/qv7zs6ku4p35gs1/Untitled.png?dl=0

Μαντάρα τα έκανες.

 

Σε windows έκανες το software raid1;

Αν ναι κανονικά πρέπει να μπορείς να μπουτάρεις και με τον ένα δίσκο χωρίς πρόβλημα.

Δεν είναι να κάνεις partition/data recovery όταν παίζεις με dynamic volumes... :unsure:

Για δώσε όλες τις πληροφορίες τι έγινε όταν έπεσε το array.

 

Και σταμάτα να τα κάνεις χειρότερα.

Κανονικά ο καλός δίσκος δεν θέλει επέμβαση.

Ο άλλος με 0% υγεία δεν έχει και πολύ νόημα να κάνεις recovery, πιθανόν να μην έχεις αποτέλεσμα. Και αφού είναι mirrored δε σε νοιάζει.

Επεξ/σία από syban
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έτσι όπως έχει γίνει, ειδικά αν έγραψες και boot sector με το testdisk είναι περίεργα τα πράγματα.

Κανονικά από την αρχή έπρεπε να βλέπεις τον καλό δίσκο.

 

Δοκίμασε το zero assumprion recovery μπας και βρει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν τον έβλεπε σαν να έχασε το partition ξαφνικά, έχω βάλει από το πρωί το file scavenger, βρίσκει αρχεία όταν τελειώσει να τα σώσω σε έναν εξωτερικό, να δω και αν θα τα σώσει με φακέλους η χίμα και δεν θα βγάζω άκρη.. αν δεν βρω κάποια σημαντικά files θα δοκιμάσω και το zar έτσι και αλλιώς μέχρι την δευτέρα προλαβαίνω άνετα. Μετά θα δω μήπως το πάω για recovery αν δεν καταφέρω τίποτα. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το zar έπρεπε να ξεκινήσεις. Δε το ανέφερα τυχαία.

Υπομονή και καλή επιτυχία.

σε ευχαριστώ πολύ,  το άλλο έφερε data, από όγκο δεδομένων φαίνετε να είναι όλα, αλλά με ημερομηνίες ή δεν έχει φέρει τίποτα από 2016, (λίγα του Ιανουαρίου μόνο) ή τα έχει κάνει μουτι. περιμένω με cross fingers το zar έχει ξεκινήσει κάνει volume analysis.

edit

δεν βρίσκει αρχεία από το 2016. Μάλλον έγραφε μόνο στον χαλασμένο και δεν έκανε mirror στον καλό για κάποιο μυστήριο λόγο, ίσως το windows raid να είναι για τα μπαζα, οπότε προσοχή.

Τώρα θα προσπαθήσω να κάνω recovery από τον δίσκο με 0% υγεία.

Επεξ/σία από syban
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να πω κι εγώ το πρόβλημά μου, έχω έναν δίσκο 3ΤΒ Seagate ST3000DM001 (αν θυμάμαι καλά), τον οποίο πλέον δεν αναγνωρίζει το σύστημα.

 

Φαινομενικά ήταν καλά, μέχρι πριν καμια βδομάδα, που ξαφνικά το σύστημα καθυστερούσε στο boot, και κάποιες φορές δεν τον διάβαζε.

 

Όταν τον διάβαζε, καθυστερούσε να ανοίξει τους φακέλους, ή έβαζα ένα .mp3 και έκανε παύσεις κατά την αναπαραγωγή και μετά από λίγο σταματούσε εντελώς.

 

Όρισα ένα check disc με διόρθωση σφαλμάτων, και από τότε δεν τον έχω ξαναδεί. Ούτε στο disk management, ούτε αλλού.

 

Το σύστημα εξακολουθεί να καθυστερεί κατά το boot, παρόλ' αυτά δεν τον διαβάζει.

 

Δεν ακούω όμως τικ-τακ ή κάτι παρόμοιο που να παραπέμπει σε χτύπημα.

 

Έχω άλλους τρεις παρόμοιους δίσκους (ο ένας πρέπει να είναι και ίδιος ακριβώς). 

 

Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να σώσω κανά αρχείο; Είχα κρατήσει back up για καιρό, αλλά για κάποιους λόγους σβήστηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο ν' ακούς τικτάκια. Ο δίσκος μάλλον πάπαλα (μάλλον πρόβλημα στην επιφάνεια των πλάτερ). Ή τεσπα έχει σημεία που κολλάει (κι όταν λέμε κολλάει, ΚΟΛΛΑΕΙ).

Δοκίμασε HDD Regenerator ή Spinrite 6 (το 2ο μέσω φλόπι.....) μπας και. Αλλά μην περιμένεις πολλά.

 

Αν δεν ολοκληρώθηκε η "διόρθωση σφαλμάτων", δοκίμασε να την επαναλάβεις μέσω recovery console κι όχι Win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση Τάσο.

 

Τα utilities που αναφέρεις βλέπουν φυσικά μέσα που δε βλέπουν τα παράθυρα, ενδεχομένως και το BIOS;

 

Μέσω recovery console είχα τρέξει το check disk, αλλά δεν πρόλαβα να δω το αποτέλεσμα, γιατί πήρε πολλές ώρες και είχα βγει.

 

Από αυτές τις εταιρείες ανάκτησης δεδομένων υπάρχει καμία με προσιτές τιμές ή όλες είναι στο 500άρικο+;

 

Εδιτ: το HDD Regenerator το έβαλα, αλλά δεν τον βλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ό,τι δεν βλέπει το BIOS δεν το βλέπει τίποτα...

Και όχι δεν είναι προγράμματα που βλέπουν αυτά που δεν βλέπουν τα Win - απλά είναι προγράμματα που "επιμένουν" για την ανάγνωση sectors που χαρακτηρίστικαν bad. Ένα είδος έμμεσου recovery δηλαδή.

 

...το θέμα είναι όμως εάν δεν εμφανίζεται ο δίσκος (άλλο το να μην ανοίγει - άλλο να μη φαίνεται καν ως συσκευή ε) ζόρικα τα πράμματα.

Μόνη ελπίδα να έχει κάποιο (χοντρό) θέμα το file system και όχι ο δίσκος ο ίδιος (φυσικά είναι πιθανώς αλληλένδετα, αλλά ας πούμε ότι η φυσική ζημιά μακάρι να είναι  μικρότερη από την ψηφιακή). Τεσπα, δες (ξανά) αυτό με την διόρθωση σφαλμάτων που είπαμε Μπας και.

 

Οι εταιρίες γενικά χρεώνουν αρκούδες. Πάρε πχ την Datalabs και ρώτα τί παίζει στις μέρες μας, μήπως έχουν κάτι σε "τζαμπέ εκτίμηση κόστους, μετά από την αρχική διάγνωση". Και 5 πάντως να μην είναι, 3 θα είναι σιγουρότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα.. Να πω τον πόνο μου??
Λοιπόν.. Ανοίγω τον υπολογιστή και παρατηρώ πως κολλάει αρκετά γενικά όλο το σύστημα. Μπαίνω task manager και βλέπω πως ο σκληρός δίσκος είναι μόνιμα στο 100%.
Ψάχνω λίγο στο google για καμιά λύση, και πρότειναν κλείσιμο κάποιων διεργασίων που ίσως δημιουργούσαν το πρόβλημα. Τα έκανα, αλλά τίποτα.
Έβαλα λοιπόν να κάνει checkdisk στο επόμενο reboot. Ξεκινάει λοιπόν το checkdisk και κολλάει στο 27% για περίπου 6-7 ώρες.
Λέω, άσε να τον κλείσω ώστε να πάρω τα αρχεία και κάνω format... Ναι καλά.. Δεν bootάρει καν πλέον το PC.
Αν κάνει εκκίνηση αυτό που βλέπω είναι:  αυτή η εικόνα.

Αγόρασα μία θήκη enclosure ώστε να τον κάνω σαν εξωτερικό δίσκο, ώστε να τον επεξεργαστώ στο άλλο PC.

Πιστεύετε ότι σώζεται η κατάσταση του? Από το Hard Disk Sentinel, μου βγάζει πως είναι εντάξει σαν δίσκος.. αλλά παίρνω σφάλματα όταν πάω να δω αν έχει αρχεία μέσα..  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....για δώσε κι ένα ss κι από HDS να δούμε αυτό το "εντάξει" που λες ότι λέει...

 

Γενικά χλωμό το βλέπω να είναι οκέι. Δες τί γίνεται μέσω θήκης και πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....για δώσε κι ένα ss κι από HDS να δούμε αυτό το "εντάξει" που λες ότι λέει...

 

Γενικά χλωμό το βλέπω να είναι οκέι. Δες τί γίνεται μέσω θήκης και πες.

Καλησπέρα και πάλι.. Καταρχάς σε ευχαριστώ washcloud για το ενδιαφέρον..

Έχω επισυνάψει 4 screenshots από το Sentinel.. Πες μου αν καταλαβαίνεις κάτι που θα με βοηθήσει..  :-)

Αν του έκανα "επιδιόρθωση" όπως μου λέει όταν τον πρωτοσυνδέω.. θα έχανα βέβαια τα πάντα.. αλλά υπάρχει τρόπος να τα κάνω recover κάπως??  :unsure:

post-276613-0-35565400-1462708308_thumb.png

post-276613-0-49595100-1462708318_thumb.png

post-276613-0-01345100-1462708329_thumb.png

post-276613-0-20656300-1462708338_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...