Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αυτοδιδακτο για κιθάρα


x-filer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με μελωδιες δεν θα ασχοληθεις καθολου?

κατευθειαν στις συγχορδιες?δνε ξερω....

και θεωρω οτι η θεωρια ως κπ επιπεδο ειναι απαραιτητη...ειναι σαν να παιζεις μπασκετ χωρις κανονες{μπορει αρχικα να σαρεσει αλλα δνε θα προχωρησεις πολυ}

και ποια ειναι πανω κατω η ηλικια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασικά αν θέλει να παίζει mainstream κομμάτια δεν χρειάζεται και πολλά παραπάνω από συγχορδίες. Αλλά συμφωνώ ότι κάποιες βασικές γνώσεις θεωρείας είναι πολύ χρήσιμες, απλώς δεν μπορεί κανείς να προχωρήσει πέρα από τα πολύ βασικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι 15 :-) μα επειδη ακριβως δεν ξερω με τι να ασχοληθω πριν προχωρησω σε τραγουδια,θελω να μου δωσετε λιγη βοηθεια!ωραια,εχετε καποιο site που να εξηγει για τις μελωδιες?και σε τι ακριβως χρησιμευοuν?? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν ξεκίνησα να παίζω κιθάρα με βοήθησε πάρα πολύ το να κάθομαι ώρες ατελείωτες και να περνάω τυχαίες αλλαγές όσο πιο γρήγορα μπορώ. Πχ, σκεφτόμουνα "θα πάιξω λα μαντζόρε, φα μινόρε, ντο μαντζόρε, σι μαντζόρε, σολ μινόρε". Και καθόμουνα ατελείωτες ώρες (κάποιες φορές και μέρες) και προσπαθούσα να παίξω αυτές τις αλλαγές χωρίς κομπιάσματα σε ικανοποιητική ταχύτητα.

 

Άλλο ένα κόλπο που με βοήθησε πολύ ήτανε να προσπαθώ να παίξω γνωστούς ρυθμούς με το δεξί χέρι με τζούφιες νότες (ακουμπώντας δηλαδή τις χορδές στην ταστιέρα, αλλά χωρίς να τις πιέζω). Δεν μπορώ να στο περιγράψω ακριβώς. Ακουγόταν πχ τατατα - τα - τα - τατατατατα - τα -τατα..." κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

|WISE| Κοιταξα στο site που μου εδωσες και την Am δεν την εχει! βοηθαει παρα πολυ ομως!στο chordfind δεν ειχε ηχο και δεν πολυ καταλαβαινα!να ρωτησω και κατι αλλο?στο Α# και σε αλλες συγχορδιες εχει 1--------1.αυτο σημαινει οτι ο δεικτης πιανει ολες αυτες τις χορδες?

 

βρε συ και βεβαια την εχει.πατας πανω το Α και απο κατω το μικρο m...:-) (που απο,τι βλεπω ειναι στην πρωτη στηλη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης κατι αλλο...μην την μπερδευουμε ρε παιδια με θεωριες και τετοια.που θα της χρειαστει να μαθει πως φτιαχνεται μια ματζορε συγχορδια και μια μινορε στο να αρχισει να παιζει πυξ λαξ?μη σου πω ουτε ο πλιατσικας δεν ξερει καλα καλα!χαχαχ!

ας μαθει να τις πιανει και να τις αλλαζει πρωτα και μετα τη βοηθαμε και στα θεωρητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιορισμένες δυνατότητες...μέτρια αποτελέσματα για απλά μυαλά...ελπίζω οι φιλοδοξίες του x-filer να φτάνουν παραπάνω από τον Πλιάτσικα, αλλίως ναι όντως δεν έχει ανάγκη να μάθει ούτε καν να μάθει τι είναι κλίμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάνω απο ολα πρεπει το κεφαλι να μπορει να συνεργαστει με το χερι για να εχουμε ικανοποιητικο αποτελεσμα..και να θυμασαι δεν γινεσαι κιθαριστας/ιστρια απο την μια μερα στην αλλη θελει πολυ δουλεια{εγω οταν ειχα αρχισει ηθελα να τα παρατησω λογω των δυσκολιων}τωρα σχετικα με την θεωρια μαθε αρχικα τα βασικα{ελπιζω να ξες αξιες και παυσεις:-)} συνιθησε και τους ρυθμους....

 

Άλλο ένα κόλπο που με βοήθησε πολύ ήτανε να προσπαθώ να παίξω γνωστούς ρυθμούς με το δεξί χέρι με τζούφιες νότες (ακουμπώντας δηλαδή τις χορδές στην ταστιέρα, αλλά χωρίς να τις πιέζω). Δεν μπορώ να στο περιγράψω ακριβώς. Ακουγόταν πχ τατατα - τα - τα - τατατατατα - τα -τατα..." κοκ

 

τζουφιες :lol:

σε πολλα κομματια υπαρχει αυτο...ενννοω οι κουφιες νοτες:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε συ και βεβαια την εχει.πατας πανω το Α και απο κατω το μικρο m...:-) (που απο,τι βλεπω ειναι στην πρωτη στηλη)

 

 

ααααααα :lol:λοολ στραβομαρα μου :-D

 

ναι,οι φιλοδοξιες μου φτανουν πανω απο πλιατσικα και δεν πολυακουω ελληνικα.απο ελληνικα ζακ στεφανου,δυτικες συνοικιες,πυξ λαξ και κανενα ιωαννιδη.τωρα απο ξενα κυριως the rocket summer,oasis,busted με το ζορι :P,αλλα ακουω κυριως ροκ και μεταλ,που ειναι καπως δυσκολο να παιχτουν σε κιθαρα

 

απο αξιες και παυσεις,εχω κατι σημειωσεις απο αξιες του μετρου απο το σχολειο(αξια του μετρου,υποδιαιρεσες του ολοκληρου,μερη/ειδη μετρου,δυνατα/αδυνατα σημειια του μετρουσημεια αλλοιωσης,πως καθοριζονται τα μερη του μερου,συζευξη ή συνδεση διαρκειας και νοτες).οι παυσεις ηταν στο παλιο τετραδιο που δεν εχω!!!:cry:θυμαμαι μια γραμμη στο πενταγραμμο που οταν υπηρχε δεν υπηρχε μελωδια και διαρκουσε οσο ηταν και...το μετρο(?)(πχ.αν ηταν 2/4 ή 4/4).τεσπα,μπορεις να μου δωσεις ενα site με αυτα για να τα ξεσκονισω μαζι με το τετραδιο??:rolleyes:η γκαντεμια ηταν οτι ειχα παει σε καποιους γνωστους μας αυτο το 4ημερο που ειχαν μια κιθαρα για διακοσμηση αλλα δεν ειχα μαζι συγχορδιες να κανω εξασκηση και ετσι ξεσκιστηκα στο να παιζω τις νοτες!:lol:αφου πονανε τα δαχτυλα μου ακομα:-D το προβλημα ηταν οτι μπερδευα τις 2 πρωτες χορδες(ηταν και η κιθαρα εντελως ξεκουρδιστη ομως) αλλα το παλεψα και τα καταφερα και στο τελος πεταγα :-D ελπιζω να μην ξανακατρακυλησω μεχρι να ξαναπιασω κιθαρα στα χερια μου.:fear:

 

 

Υ.Γ.:Ειναι Η x-filer :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου οτι καταφερες να την κουρδισεις κιολας....χεχε

νταξει αυτο με τα δαχτυα παιζει πολυ..εγω ακομα αλλαζω δερμα μετα απο πολυωρο παιξιμο.λολ!

για μενα παρε ενα μετρονομο.θα σε βοηθησει πολυ στο ρυθμο και στους χρονους(παυσεις και λοιπα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μετρονόμος είναι ένας μηχανισμός που μας βοηθάει να μετράμε τον χρόνο στην μουσική. Από την στιγμή που τον θέτουμε σε λειτουργία, παράγει έναν ηχητικό χτύπο σε ίσα χρονικά διαστήματα μέχρι την στιγμή που θα τερματίσουμε την

λειτουργία του. Κάθε διάστημα ανάμεσα σε δύο χτύπους αντιστοιχεί σε μια χρονική αξία που έχουμε από πριν αποφασίσει να του αποδώσουμε (πχ ολόκληρο, μισό, τέταρτο,

όγδοο)

 

(Just google)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστο αυτο με το μετρονομο..εγω τον χρησιμοποιω ακομα{βεβαια εχω να προσθεσω οτι εγω ειμαι λιγο πιο μικρος απο την x-filer...:-D}

δεν εχει ρυθμους 5/8 ασ πουμε η 9/8{αυτο γτ?}:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...