Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αυτοδιδακτο για κιθάρα


x-filer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το κοιταξα στο γουγλη αλλα δεν ελεγε πουθενα τι ειναι!και δηλαδη πρεπει να το αγορασω?και ποσο κοστιζει πανω κατω?(βεβαια εδω δεν εχω κιθαρα ακομα :lol:)καλα,θα παρω πρωτα την κιθαρα,θα μαθω και τις συγχορδιες και μετα θα προσωρησω σε χρονους.αυτα ειναι πρωτα,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

thnx! ;)

 

ενα παιδι που κανει 7 χρονια κιθαρα μου ειπε οτι ξεκινησε με την ευδοκια και μετα με το "θαλασσα μου σκοτεινη".δεν ειναι καπως δυσκολα?αν και αυτον δνε το πολυεμπιστευομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα και στο kithara.gr εχει μερικες καλες συμβουλες σε πολλα θεματα και μπορεις να κανεις και τις ερωτησεις σου {οχι πως εδω δεν μπορεις αλλα...}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θυμαμαι ξεκινησα με το φοβαμαι και το δευτερο τραγουδι που εμαθα ηταν το να μαγαπας.ευκολες συγχορδιες και αλλαγες..κυριως το πρωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μιας και εδω βρισκομαστε σε συμβουλες σε αυτοδιδακτη(:) good job x).Αν μπορειτε να βοηθησετε και μενα....:).εγω προσπαθω να παιξω κιθαρα ισαμε....3 εβδομαδες και δεν λεω η κατασταση μ ειναι ικανοποιητική(ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον :P).εχω μαθει |να παιζω τισ εισαγωγεσ απο μερικά τραγούδια,όπωσ Sweet home Alabama(πριν το σχηματακη),λιγο απο το Otherside,την αρχη απο το One(εννοειται οχι το σολο),το Ηurt,Nothing else matters κ House of the rising sun.Αυτα αλλα μονο τησ εισαγωγες....τωρα αυτο π θελω να με βοηθησετε ειναι πωσ μπορω να "ανεβω" λιγο.ακομα αλλαγεσ σε συγχορδίεσ δεν μπορω να παίξω,δλδ απο λα σε ρε και μετα σε ντο και φα και κτλ...,τι μπορω να κανω(εκτοσ απο εξασκηση που το κανω και εχω γινει φιδι απο την αλλαγη δερματοσ στα δάκτυλα μ :P:P:P:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προπάθησε να εξασκηθείς πάνω σε απλές κλίμακες.

Αν και οι αλλαγές των συγχορδιών στο φτερό είναι πολύ πολύ βασικό.

 

Ναι ρε συ δεν αμφιβαλω οτι ειναι πολυ σημαντικό να αλλαζεις στο λεπτό.πχ ας πουμε τισ συγχορδινες που παιζουν στο hurt για παραδειγμα(λα-ντο-ρε και κτλ...)μπορω κ τισ καταφερνω στο φτερο όπωσ λες και εσυ....

αλλα αν παω να παιξω κατι διαφορετικό κανω λιγη ωρίτσα για να συνηθισει το χέρι μ...

εχεισ να μ συστήσεισ κανενα τραγούδι να προσπαθησω να παίξω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ paranoid_gr:

 

Για να μάθω να αλλάζω γρήγορα συγχορδίες εγώ καθόμουνα επί 10 λεπτά καθημερινά και έκανα αλλαγές. Αρχικά αργά και όταν αισθανόμουν άνετα πιο γρήγορα. Δεν ήθελα να τις μάθω παίζοντας τραγούδια γιατί παίξε παίξε το ίδιο τραγούδι, κάποια στιγμή το βαριόμουνα. Βοηθάει επίσης το να σκεφτεσαι και το ποια συγχορδία θες να παίξεις μετά και να εστιάζεις εκεί που δεν τα πολυκαταφέρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο φοβαμαι λες?γιατι υπαρχουν καμποσα :-D το προβλημα στο kithara ειναι οτι σε πολλα τραγουδια απο τη μεση και καω δεν εχει τιποτα!δλδ μπορει να λεει τα λογια αλλα να μην εχει τα ακορντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο φοβαμαι λες?γιατι υπαρχουν καμποσα :-D το προβλημα στο kithara ειναι οτι σε πολλα τραγουδια απο τη μεση και καω δεν εχει τιποτα!δλδ μπορει να λεει τα λογια αλλα να μην εχει τα ακορντα!

 

αυτο σημαινει οτι συνεχιζει ακριβως ο ιδιος ρυθμος...ακριβως τα ιδια ακορντα.με την ιδια σειρα...δηλαδη αν ενα κουπλε ειναι Αm Em C Dm,τοτε στο δευτερο κουπλε που δεν γραφει τπτ ειναι το ιδιο...ελπιζω να βοηθησα.

εννοω το φοβαμαι απο μπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να ξεκινήσεις να κάνεις είναι διάφορες ασκήσεις για το δεξί και το αριστερό χέρι (αρπίσματα και πένα).

 

πρώτα συγχρόνισε τα χέρια σου, έτσι ώστε όταν χτυπάς κάποια χορδή (με το αριστερό σου χέρι) να έχεις ήδη πατημένο το τάστο με το δεξί σου χέρι, έτσι ώστε να ακουστεί η νότα καθαρά και όχι muted.

 

μια απλή άσκηση είναι να ξεκινίσεις απο την χορδή ΜΙ (μπάσα) και να βάλεις τον δείκτη του δεξιού χεριού στο 5ο τάστο. παίξε 4 φορές αυτή την νότα. μετά χωρίς να σηκώσεις τον δείκτη σου απο την ταστιέρα βάλε τον μέσο στο 6ο τάστο και παίξε 4 φορές την νέα νότα, μετά τον παράμεσο στο 7ο και μετά το μικρό στο 8ο. συνέχισε μετά και στις υπόλοιπες χορδές.

 

μην ξεχνας να πατάς καλά την χορδή σε όλα τα τάστα ανεξάρτητα με ποιο δάχτυλο χρησιμοποιείς κάθε φορά, ώστε να ακούγονται καθαρά όλες οι νότες.

 

όταν θα μάθεις καλά αυτή την άσκηση, τότε μετάφερε τα δάκτυρα στην ταστιέρα ένα τάστο πιο αριστερά (απο 5-8 που ήσουν να πας 4-7) ώστε σιγά σιγά τα δάκτυλα σου να αρχίσυν να ανοίγουν.

 

σιγά σιγά θα αφαιρείς και απο ένα χτύπημα στην ίδια νότα, μέχρι να φτάσεις στο ένα όπου μετά θα ξεκινήσεις και ασκήσεις ταχύτητας.

 

 

 

παίξε και ακόρντα σύμφωνα με αυτά που σου είπαν παραπάνω, για να μην βαρεθείς.

 

όσο αφορά το θέμα της κιθάρας εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις μια ανάλογα με το στυλ που θέλεις να παίξεις. πχ αν θες να παίξεις rock-metal (κάποια στιγμή στο μέλλον) καλύτερα θα ήταν να αγόραζες μια φθηνή ηλεκτρική και όχι κλασσική, ή το αντίθετο. το παίξιμο ανάμεσα σε ηλεκτρική και κλασσική είναι εντελώς διαφορετικό και η κλασσική σε περιορίζει όσο αφορά την ταχύτητα και τα πιασίματα μετά το 12 τάστο.

 

βασικά καλό θα ήταν πριν πάρεις κιθάρα να πας μια βόλτα σε μαγαζιά και να δοκιμάσεις διάφορες διαφορετικές κιθάρες. όποια σου δίνει πιο ωραία αίσθηση αφής να την προτιμίσεις και ας μην είναι και ότι πιο ωραίο εμφανισιακά. για χρήματα πας ανάλογα με την τσέπη σου, αλλά για πρώτη κιθάρα νομίζω οτι τα 200 ευρώ είναι αρκετά..

 

καλή αρχή!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...