Προς το περιεχόμενο

Θερμομόνωση


Tuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν...2-3 πραγματάκια:

 

1) Διάβασα για Solar Reflective paint. Μπορώ /αξίζει να την χρησιμοποιήσω σε ταράτσα;; Αν ναι, στην Ελλάδα μπορούμε να βρούμε κάπου;;

 

2) Επίσης διάβασα για λεπτές διαφάνειες που μπορούμε να βάλουμε σε παράθυρα και αντανακλούν τη θερμότητα, αφήνουν όμως το φως να περάσει ( films).

 

3) Υπάρχει κανένας άλλος τρόπος (εκτός κλιματιστικών) μείωσης της θερμοκρασίας στο σπίτι;; Εννοείται ότι τα βασικά με ηλεκτρικές συσκευές κλπ τα κάνω ήδη.

 

 

Όποιος γνωρίζει ας πει την άποψη του και αν ξέρει και κόστος για 60-70 τμ ταράτσα πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για την ταράτσα αν θες χρησιμοποίησε κάποιο λευκό σιλικονούχο επίχρισμα που λειτουργεί και για υδατοπροστασία.

Φίλμ για φιμε τάμια υπάρχουν είναι σχετικά φτηνά και μειώνουν λίγο την θερμοκρασία και περισσότερο το φώς.

Άλλη λύση είναι οι τέντες.

Αν το σπίτι είναι παλιό ίως μια λύση θα ήταν η προσθήκη θερμομόνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι τερμα πανω τελευτεο οροφο και ψηνεσε στην ζεστη παρε ενα 15οκιλο ασπρο πλαστικο και περνα την ταρατσα ....θα δεις τεραστεια διαφορα....και για τον χειμωνα με μαυρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μονοκατοικία είναι, αλλά ναι, το μεσημέρι /απόγευμα ψήνεις γουρουνόπουλο. Και είναι παλιό σπίτι για aircondition κλπ, θα πάνε τζάμπα τα χρήματα.

 

Απλά διάβασα για ειδική άσπρη μπογιά που αντανακλά τον ήλιο /θερμότητα περισσότερο από το απλό άσπρο πλαστικό.

 

Ωραίοι παιδιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ταράτσα απλώνεις πλάκες dow και απο πάνω τις καλύπτεις με πλάκες πεζοδρομίου. Η ποιο ευκολη λύση για τάράτσα.

 

Η αντανακάστικη μπογιά βοηθάει, αλλα χωρίς κατάληλη μόνωση δεν θα πετύχεις και πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω μια απο τα ιδια ειμαι αλλα ειναι παλια πολυκατοικια....και ειμαι τελεφτεο οροφο (3ο) και επιδη μας τρωει ζεστη καθε καλοκαιρι παιρνουμε ενα 15κιλο που σου ειπα ασπρο χρωμα εξωτερκης χρησης το αραιονουμε κια την περναμε 2 χερια και εχει μεγαλη διαφορα....ξερω γω αν πας μεσημερι πανω σε στραβωνει θα ανεβασω μια φωτο να δεις γιατι σημερα πλεον δεν υπαρχει λογος να μπαινεις σε περιτα εξοδα...;)

 

αλλα φυσικα ειναι και επιλογη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω μια απο τα ιδια ειμαι αλλα ειναι παλια πολυκατοικια....και ειμαι τελεφτεο οροφο (3ο) και επιδη μας τρωει ζεστη καθε καλοκαιρι παιρνουμε ενα 15κιλο που σου ειπα ασπρο χρωμα εξωτερκης χρησης το αραιονουμε κια την περναμε 2 χερια και εχει μεγαλη διαφορα....ξερω γω αν πας μεσημερι πανω σε στραβωνει θα ανεβασω μια φωτο να δεις γιατι σημερα πλεον δεν υπαρχει λογος να μπαινεις σε περιτα εξοδα....)

 

αλλα φυσικα ειναι και επιλογη σου...

Ηλιούπολη ε;; Εκεί έχετε και δροσιά, είμαι κέντρο γμτ. Έχω ξαδέρφια που μένουν κοντά προφήτη Ηλία και είναι πολύ μεγάλη η διαφορά, έχει συνέχεια δροσούλα.

 

Άμα μπορείς βάλε και φώτο :)

 

Υ.Γ Για πλάκες κλπ στη ταράτσα, πέρα απ ότι μπορεί να εκτιναχθεί το κόστος, το νοικιάζω το σπίτι εδώ, οπότε δε λέει τόσα χρήματα. Μπογιές όμως και 2-3 βαθμούς να ρίχνουν, πάλι λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δες το....προσπαθισα να το ωγαλω με πολους τροπους να φενετε που σε σραβονει αλλα...μονο να βγαλω μια φωτογραφια που να κοιταει κατω μπορεσα....

post-62385-129062969832_thumb.jpg

post-62385-129062969834_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και κάτι ποιό φθηνό και θα κρατήσει μόνο για το καλοκαίρι..Μέτα θα φύγει σιγά σιγά και θα έχεις ζέστη το χειμώνα.Ασβέστης με νερό.Προσοχή είναι καυστικός αλλά απλώνει πανεύκολα και στεγνώνει και γρήγορα.Αλλιώς Durostick για ταράτσες.Είναι άσπρο ανακλαστικό χρώμα που απλώνει και καλύπτει τους πόρους μετά την εφαρμογή.Αλλά θέλει και την κατάλληλη προεργασία πριν το εφαρμόσεις...(τρίψιμο με συρματόβουρτσα,τρόχο κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...