Προς το περιεχόμενο

Θερμομόνωση


Tuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες να χρησιμοποιήσεις ρεύμα από τα φωτοβολταϊκά θα ήθελα να σου θυμίσω ότι ο ύπόλοιπος εξοπλισμός (Inverters,regulators,μπαταρίες) κοστίζει πιο ακριβά από τα φωτοβ. Για να τοποθετήσεις σωστή εγκατάσταση φωτοβολταϊκων θες τουλάχιστον 40.000 ? + για ένα σπίτι 70 τμ. Και η τιμή που σου λέω είναι αν βρείς τα πιο φθηνά.Δεν αξίζουν τα φωτοβολταϊκά.(Ακόμη..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Deathlord σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

και εγω μια απο τα ιδια ειμαι αλλα ειναι παλια πολυκατοικια....και ειμαι τελεφτεο οροφο (3ο) και επιδη μας τρωει ζεστη καθε καλοκαιρι παιρνουμε ενα 15κιλο που σου ειπα ασπρο χρωμα εξωτερκης χρησης το αραιονουμε κια την περναμε 2 χερια και εχει μεγαλη διαφορα....ξερω γω αν πας μεσημερι πανω σε στραβωνει θα ανεβασω μια φωτο να δεις γιατι σημερα πλεον δεν υπαρχει λογος να μπαινεις σε περιτα εξοδα....)

 

αλλα φυσικα ειναι και επιλογη σου...

 

Νικ, όταν λεςμεγάλη διαφορά πόσους βαθμούς εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4-6 περιπου....να φανταστεις αν ηταν ανοικτη η πορτα του διπλα διαμερισματος που δεν ειναι ασπρο απο πανω και εκανε ρευμα και ευγενε....κολαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4-6 περιπου....να φανταστεις αν ηταν ανοικτη η πορτα του διπλα διαμερισματος που δεν ειναι ασπρο απο πανω και εκανε ρευμα και ευγενε....κολαση...

 

Τόσο πολύ; Ρε συ αυτό είναι σημαντική μείωση. Για δώσε περισσότερες πληροφορίες, τί μαρκα πλαστική μπογιά, τί ποσοστό αραίωσης με νερό κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις βρήκα τις τιμές (αρχίζουνε από 6.000 λένε). Απλώς ενδιαφέρομαι να ακούσω από προσωπική εμπειρία, είναι όντως τόσο, υπάρχουνε κρυμμένες χρεώσεις, κλπ.

 

Φωτοβολταικα + μπαταρίες αξίζουν κυρίως για εξοχικό. Αμα τα στήσεις σωστά γλιτώνεις τους μαλάκες της ΔΕΗ μια για πάντα +οτι δεν στερείσαι καμία χρήση. Για τα σπίτια μας, ακόμα είναι νωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πολύ; Ρε συ αυτό είναι σημαντική μείωση. Για δώσε περισσότερες πληροφορίες, τί μαρκα πλαστική μπογιά, τί ποσοστό αραίωσης με νερό κλπ.

μπογια αφτη τη φορα ηταν ενα neopal που ειχε ξεμινει...και για εσωτερικους και εξωτερικους χωρους μου φενετε....τελος παντον παρε ενα για εξωτερικους χωρους...τωρα αραιοση ισα ισα να φενετε απο κατω το γκρι η τι χρωμα ειναι τελος παντον τωρα η ταρατσα σου...για να καταλαβεις πως ειναι οταν γραφεις ενα μηνημα το γκρι στο περιγραμμα που ειναι ο επεξεργαστης κειμενου κατι τετοιο...και μετα με το 2ο χερι ολα ασπρα...ιπολογισε ποση μπογια θα παρεις...ενα 15οκιλο στα 100-110 τετραγωνικα...α και η αναλογια που μολις ρωτισα τον πατερα μου που εκανε ολη την δουλεια υπολογισε 1 κιλο μπογια 1,5 λιτρα νερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλύτερα αποτελέσματα πάρε της Durostick που είναι αποκλειστικά για τις ταράτσες.Κάνει άψογη δουλειά και αντέχει αρκετό καιρό.Αλλά και απλό άσπρο τσιμεντόχρωμα αν βάλεις κάνει δουλειά(κρίμα τον κόπο όμως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παιδιά.

 

Deathlord το durostick τί ακριβώς είναι; Νόμιζα ότι είναι κόλλα.

Η Durostick είναι εταιρία που βγάζει προϊόντα συντήρησης και κατασκευών κ γενικά οικοδομικά υλικά (κόλλες,σιλικόνες,χρώματα,μονωτικά κοκ).Ένα από τα προϊόντα της είναι και αυτό το ειδικό θερμομονωτικό χρώμα για ταράτσες το οποίο είναι εξαιρετικά αποδοτικό(τσιμπάει λίγο σε τίμη αλλά αξίζει το λεφτά του στο full).Παράδειγμα στο φροντιστήριο ενός γνωστού μου που είναι οικοδομή 30+ ετών, η πλάκα δεν είχε καθόλου μόνωση με αποτέλεσμα να ΒΡΑΖΕΙ το καλοκαίρι.Η ταράτσα τρίφθηκε με συρματόσκουπα (για να φύγουν οι βρωμιές και βρύα) πλύθηκε,στέγνωσε και περάστηκε με Durostick ακρυλικό (δεν είναι ακριβώς χρώμα αλλά περισσότερο σαν κόλλα) άσπρου χρώματος καλύφθηκάν και οι πόροι για να καταπολεμηθεί η υγρασία.

Αποτελέσματα :Το καλοκαίρι δραματικά,περίπου 10 βαθμούς κάτω η θερμοκρασία,και πλεον ακόμα και τώρα 3 χρόνια μετά κανένα πρόβλημα με υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ενδιαφέρομαι κι εγώ να κάνω κάποιο είδος μόνωσης. Γνωρίζει κάποιος αν συμφέρει; Ψάχνω για μια καλή (καί όχι κάτι του στυλ durostick). Πόσο περίπου κοστίζει; Μου είπανε για 3.000 για μία ταράτσα 65 τετραγωνικών.

 

Επίσης σκέφτομαι και για φωτοβολταϊκά. Έχω βρει πληροφορέις στο διαδίκτυο αλλά τα λένε όλα εκτός από την τιμή. Έχει κάποιος εμπειρία/γνώση του θέματος;

Δηλαδή εγώ που θέλω να μονώσω(παλιά ταράτσα `75) 145τμ ...τα μαλλιοκέφαλά μου;

Για φωτ/κά σκεφτόμουν απο το `97 αλλά χωρίς επιδότηση δε γίνεται τίποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ που θέλω να μονώσω(παλιά ταράτσα `75) 145τμ ...τα μαλλιοκέφαλά μου;

Για φωτ/κά σκεφτόμουν απο το `97 αλλά χωρίς επιδότηση δε γίνεται τίποτε...

 

Οχι ρε δεν θέλει τόσα πολλά μην τρελαινεστε.Μπορείτε να κάνετε και μόνοι σας την δουλειά.Δες τα προηγούμε να ποστ μου.Ότι θα σου στοιχίσει είναι η μονωτική,συρματόσκουπα,και ο χρόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Durostick είναι εταιρία που βγάζει προϊόντα συντήρησης και κατασκευών κ γενικά οικοδομικά υλικά (κόλλες,σιλικόνες,χρώματα,μονωτικά κοκ).Ένα από τα προϊόντα της είναι και αυτό το ειδικό θερμομονωτικό χρώμα για ταράτσες το οποίο είναι εξαιρετικά αποδοτικό(τσιμπάει λίγο σε τίμη αλλά αξίζει το λεφτά του στο full).Παράδειγμα στο φροντιστήριο ενός γνωστού μου που είναι οικοδομή 30+ ετών, η πλάκα δεν είχε καθόλου μόνωση με αποτέλεσμα να ΒΡΑΖΕΙ το καλοκαίρι.Η ταράτσα τρίφθηκε με συρματόσκουπα (για να φύγουν οι βρωμιές και βρύα) πλύθηκε,στέγνωσε και περάστηκε με Durostick ακρυλικό (δεν είναι ακριβώς χρώμα αλλά περισσότερο σαν κόλλα) άσπρου χρώματος καλύφθηκάν και οι πόροι για να καταπολεμηθεί η υγρασία.

Αποτελέσματα :Το καλοκαίρι δραματικά,περίπου 10 βαθμούς κάτω η θερμοκρασία,και πλεον ακόμα και τώρα 3 χρόνια μετά κανένα πρόβλημα με υγρασία.

 

Αυτό μπορώ να το κάνω και μόνος μου ή χρειάζεται ειδικός μάστορας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα βάλει durostick στα μέρη που είχε βγει ο οπλισμός(σίδερα,διάβρωση πλάκας), πρώτα τρίφτηκαν και μετά το έβαλα.

Εντυπώσεις δεν μπορώ να πω γιατί ο όροφος κάτω απο την ταράτσα δεν έγινε ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Η Durostick είναι εταιρία που βγάζει προϊόντα συντήρησης και κατασκευών κ γενικά οικοδομικά υλικά (κόλλες,σιλικόνες,χρώματα,μονωτικά κοκ).Ένα από τα προϊόντα της είναι και αυτό το ειδικό θερμομονωτικό χρώμα για ταράτσες το οποίο είναι εξαιρετικά αποδοτικό(τσιμπάει λίγο σε τίμη αλλά αξίζει το λεφτά του στο full).Παράδειγμα στο φροντιστήριο ενός γνωστού μου που είναι οικοδομή 30+ ετών, η πλάκα δεν είχε καθόλου μόνωση με αποτέλεσμα να ΒΡΑΖΕΙ το καλοκαίρι.Η ταράτσα τρίφθηκε με συρματόσκουπα (για να φύγουν οι βρωμιές και βρύα) πλύθηκε,στέγνωσε και περάστηκε με Durostick ακρυλικό (δεν είναι ακριβώς χρώμα αλλά περισσότερο σαν κόλλα) άσπρου χρώματος καλύφθηκάν και οι πόροι για να καταπολεμηθεί η υγρασία.

Αποτελέσματα :Το καλοκαίρι δραματικά,περίπου 10 βαθμούς κάτω η θερμοκρασία,και πλεον ακόμα και τώρα 3 χρόνια μετά κανένα πρόβλημα με υγρασία.

 

Μετά και από δική μου έρευνα για να μπορέσω να βρω κάτι γρήγορο & σχετικά φθηνό για ελάττωση της θερμοκρασίας στην ταράτσα κατέληξα στο ακρυλικό ελαστομερες Ν39 της Durostick.

Σε όλα τα χρωματοπωλεία που πήγα μου ανέφεραν ότι θα αποδώσει για 3-5χρόνια και θα έχω σημαντική (εώς και 10 βαθμούς) μείωση στην θερμοκρασία του πάνω ορόφου.

Πριν την τελική αγορά αυτού, πήρα τηλέφωνο και την τεχνική υποστήριξη της Durostick, όπου μου ανέφεραν ότι εάν εφαρμόσω το συγκεκριμένο ακρυλικό πάνω από πίσσα δεν θα καταφερω τιποτα και θα είναι πεταμένα λεφτά.

Αντίθετα σε όλα τα χρωματοπωλεία που πήγα δεν μου αναφέρθηκε κάτι παρόμοιο.

Στην δική μου ταράτσα είχε μπει πριν χρόνια πίσσα και από πάνω της μια μπογιά (δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι) σε άσπρο χρώμα.

Γνωρίζει κανείς:

1) εάν πραγματι απαιτείται αφαίρεση της πίσσας για εφαρμογή του ακρυλικού. Στην περίπτωση αυτή μπορώ να κάνω μόνος μου την εργασία αυτή;

2) εάν έχει βάλει κανεις το συγκεκριμένο ακρυλικό (Ν39 της Durostick) σε ταράτσα που είχε πισσα και με τι αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ξύλινα κουφώματα για θερμομόνωση.....

Εγώ έχω EXPA (ΕΞΠΑ) και ειμαι υπερευχαριστημένος.

Εχουν απιστευτη θερμομόνωση και η πλήρωση των υαλοπινάκων γινεται με αέριο αργκόν που εχει θερμομόνωση σε υψηλά ποσοστά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...