Προς το περιεχόμενο

Αναβολη


vintage's_lover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο που δύσκολο βρίσκεις σοβαρή δουλεία αν δεν μπορείς να φέρεις το μαγικό χαρτάκι που λέει στρατιωτικές υποχρεώσεις εκπληρωμένες. Σε κάθε περίπτωση το θέμα είναι ο φίλος να μην χάσει ένα χρόνο από τη ζωή του χαζεύοντας την Ακρόπολη...από αυτό καλύτερα να πάω στρατό. Αν είχε περάσει σε κάποια σχολή κανείς δεν θα του έλεγε παράτα τα και τράβα φαντάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα βρε παιδια θελω να σπουδασω.Δεν θελω την αναβολη για να 'μαι για ψωνια στην ερμου! Σκοπευω να παω 2 χρονια Deree κ να συνεχισω τα αλλα 2 στο εξωτερικο.Το θεμα ειναι πως θα παρω την αναβολη για 2 χρονια.Γτ μετα θα μου δωσουν απ το πανεπιστημιο στο εξωτερικο.Οχι δεν γινεται να παω απο τωρα εξω και ΟΧΙ! για τελευταια φορα δεν σκοπευω να παω τωρα στρατο,αν γινεται μην το ξαναπροτεινετε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που δύσκολο βρίσκεις σοβαρή δουλεία αν δεν μπορείς να φέρεις το μαγικό χαρτάκι που λέει στρατιωτικές υποχρεώσεις εκπληρωμένες. Σε κάθε περίπτωση το θέμα είναι ο φίλος να μην χάσει ένα χρόνο από τη ζωή του χαζεύοντας την Ακρόπολη.

 

Απο τα 21 ως τα 37 μου, έχω δουλέψει σε 7-8 ιδιωτικές εταιρείες. Σε όλες παρουσίασα ενα βιογραφικό που έγραφε: απολ.λυκείου, αγγλικά lower, εκπληρωμένη θητεία, και κάτι άλλα...

κανένας δεν μου ζήτησε το απολ.στρατού, να το δεί.

κανένας δεν μου ζήτησε αποδεικτικά για το λύκειο, και τη ξένη γλώσσα.

μία εταιρεία μονο, μου ζήτησε αντίγραφο ποινικού μητρώου ( κι αυτό, τελικά δεν το πήγα ποτέ. έκανα οτι το ξέχασα, ξεχασαν να το ξαναζητήσουν, περασαν 2 χρόνια και έφυγα για καλύτερη )

 

this is Balcans παιδιά... ξεψαρώστε. :-)

να ήταν όλες αυτές "ασόβαρες" ; όλες; πάντως περισσότερα απο τον βασικό μισθό μου έδιναν.

 

και αν ξαφνικά τους έλεγα... "αντε γειά! τώρα φεύγω με καλεί η πατρίδα", τι θα μου έκαναν, μήνυση; :o

το πολύ να με απέλυαν... Νά! :-(:-(

Τότε θα ήταν ασόβαροι.

 

 

 

 

 

Αλλα συμφωνώ οτι το χειρότερο που εχει να κάνει ειναι να περάσει τα χρόνια του χαζεύοντας , δουλέυοντας σε δουλειές του ποδαριού (ντελιβερυ, κλπ ), και με το να γράφεται σε σχολές που δεν τον ενδιαφέρει το αντικείμενό τους, μόνο για τις αναβολές.

Εγώ έτσι έχασα 4 χρόνια απο τη ζωή μου, με βλακείες.

 

-----------------------------------------------------------------

 

@ vintage's_lover : συγγνώμη, θα το διαπράξω :-) κι εγώ, έτσι οπως τα περιγράφεις, για 1η επιλογή, λεω να πάς τωρα στρατό, και μετά Deree.

 

το καλύτερο, αν έχεις λεφτα για σπουδές έξω, ειναι να πάς ΤΩΡΑ έξω. Για μπάτσελορ, 3-4ετές, έξω.

και μην πας deree. και μετα τα 4, αν θελεις, αν γινεται βλεπεις για συνέχεια σε σπουδές ή δουλειά (έξω, έξω, ΕΞΩ !!! μην τολμήσεις να ξαναγυρίσεις).

 

αλλα επειδή λες οτι θέλεις deree, λεω κι εγώ πρωτα θητεία. Το σχέδιο ειναι τέτοιο επειδή δεν έχεις τωρα χρήμα για έξω; ή κατι άλλο;

 

 

----------------------------

με 2 χρονια Deree, και 2 έξω τι ακριβώς θα σπουδάσεις; εννοώ με μονο 2. το junior θες να βγάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε αναβολή από δημόσιο ΙΕΚ ρε παιδιά παίρνεις μέχρι τα 24 και αν δεν έχει ξαναλλάξει ο νόμος την παίρνεις όλη και αμέσως μ'ένα χαρτί ότι φοιτείς κτλ. Κανείς δεν σε ενοχλεί κατά την διάρκεια της αναβολής, μια πιθανότητα μόνο υπάρχει και αυτή μικρή να σου βάλουν ένα μικρό πρόστιμο για κακή χρήση αναβολής πριν καταταγείς.

 

random καταλάθος "καταψήφισα" το ποστ σου σόρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ποιασουν οι υπολοιπες προτασεις, υπαρχει παντα η εναλακτικη παρουσιαζομαι και παιρνω αναβολη απο μεσα (με μια δικαιολογια οτι να ναι)... Το λεω εκ πειρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 2 χρονια Deree, και 2 έξω τι ακριβώς θα σπουδάσεις; εννοώ με μονο 2. το junior θες να βγάλεις;

 

Oχι δεν θα βγαλω το junior,στο κανονικο θα παω.Θα κανω τα 2 πρωτα χρονια εκει κ μετα θα συνεχισω τα υπολοιπα 2 εξω κ οχι κατι τετοιο δεν γινεται για οικονομικους λογους αλλα γτ οι γονεις μου λενε πως ειμαι μικρος ακομα κ οτι δν θελουν να φυγω απο τοσο μικρος,αλλα και εγω ακομα δεν νιωθω πραγματικα ετοιμος.

 

Mε αναβολή από δημόσιο ΙΕΚ ρε παιδιά παίρνεις μέχρι τα 24 και αν δεν έχει ξαναλλάξει ο νόμος την παίρνεις όλη και αμέσως μ'ένα χαρτί ότι φοιτείς κτλ. Κανείς δεν σε ενοχλεί κατά την διάρκεια της αναβολής, μια πιθανότητα μόνο υπάρχει και αυτή μικρή να σου βάλουν ένα μικρό πρόστιμο για κακή χρήση αναβολής πριν καταταγείς.

 

 

Ξερεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τα ΙΕΚ? Καταρχας τι χρειαζεται κτλ

 

Αν δεν ποιασουν οι υπολοιπες προτασεις, υπαρχει παντα η εναλακτικη παρουσιαζομαι και παιρνω αναβολη απο μεσα (με μια δικαιολογια οτι να ναι)... Το λεω εκ πειρας...

 

Τι ακριβως εννοεις? Υπαρχει κατι συγκεκριμενο που μπορω να κανω που θα μου εξασφαλισει την αναβολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Θα κανω τα 2 πρωτα χρονια εκει κ μετα θα συνεχισω τα υπολοιπα 2 εξω κ οχι κατι τετοιο δεν γινεται για οικονομικους λογους αλλα γτ οι γονεις μου λενε πως ειμαι μικρος ακομα κ οτι δν θελουν να φυγω απο τοσο μικρος,αλλα και εγω ακομα δεν νιωθω πραγματικα ετοιμος.

λιγο επικύνδυνο.

ξερεις σίγουρα αν θα μετρησουν τα credits του Deree στο ξενο uni ? αφου ακομα δεν εχεις ψάξει τίποτα για το ξενο. αν δεν μετρησουν θα εχεις κανει 2 χρονια τσαμπα εδώ.

 

και αν μετρήσουν... αναρωτιέμαι μηπως θα εχεις καποιο κόλλημα μετα εδώ με την αναγνώριση πτυχίου , (για το δημόσιο λέω, οι ιδιωτες δεν πολυενδιαφέρονται γι αυτα).

επειδη θα εχεις κανει 2 εδω και 2 έξω.

 

 

 

Τι ακριβως εννοεις? Υπαρχει κατι συγκεκριμενο που μπορω να κανω που θα μου εξασφαλισει την αναβολη?

υποθέτω εννοεί, να παρουσιαστείς στο κέντρο τη μέρα που θα σε καλέσουν, και στους γιατρούς να πεις διάφορα τύπου , ειμαι ευαισθητος, δεν μπορω τώρα, με παρατησε η τυπισσα, θα αυτοκτονήσω, ειμαι χρήστης, κλπ.

ειναι λιγο ρισκο, γιατι αν δεν σε πιστεψουν, θα σου δώσουν άρβυλα αντι αναβολή :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω ολοι εσεις που λετε πρωτα στρατο και μετα σπουδες το εχετε κανει??Εγω δεν ξερω κανεναν να το εχει κανει.Και να σας πω τον κυριο λογο που δεν γινετε??Αν οι γονεις ξερουν οτι μπορεις να δουλεψεις και αισθανοντε οτι εχεις χασει το τρενο των σπουδων δεν υπαρχει περιπτωσει να σε στηριξουν.Και δυστηχως αυτο γινετε πιο εντονο στα φτωχωτερα κοινωνικα στρωματα,

 

Επισης καλυτερη προυπηρεσια κανεις πριν το στρατο γιατι εχεις ορεξη και εισαι φρεσκος ,του κουτιου.Και ναι βρισκεις δουλεια χωρις να εχεις παει στρατο.Εγω πιο πολυ δυσκολευομαι τωρα να βρω δουλεια που εχω παει στρατο(μπορει να τυχαινουν και οι συγκαιριες ομως).

 

 

Vintage's Lover Στην Αγγλια οι σπουδες ειναι δωρεαν.Εαν ειναι οικονομικο το θεμα πρεπει να το αξιολογησεις πιο προσεκτικα.Το DEREE δεν ειναι και απο τα πιο φτηνα και δεν αναγνωριζεται το πτυχιο του οσα χρονια η μεταπτυχιακα και να κανεις εξω μετα.Ειδικα εαν θελεις να σπουδασεις καποιο κλειστο εμπαγγελμα (Μηχανικος,Γιατρος,Δικηγορος...) δεν υπαρχει περιπτωση να σου αναγνωρισουν επαγγελματικα δικαιωματα ακομα και διδακτορικο να κανεις.Πρεπει να παρακολουθησεις συγκεκριμενο προγραμμα σπουδων που απονεμει το καταλληλο πτυχιο.

 

Λυση: 1η)Ξαναδινεις Πανελλαδικες μηπως περασεις, περνεις αναβολη για αλλα 2 χρονια ετσι και θα συνηθισουν οι γονεις σου οτι μεγαλωσες

2) Πας εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λιγο ρισκο, γιατι αν δεν σε πιστεψουν, θα σου δώσουν άρβυλα αντι αναβολή :-)

 

Tην πρώτη αναβολή θα του την δώσουν ακόμα και αν ισχυριστεί πως φοβάται μην μείνει από μπαταρία το αμάξι του λόγω αχρηστίας... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω ολοι εσεις που λετε πρωτα στρατο και μετα σπουδες το εχετε κανει??Εγω δεν ξερω κανεναν να το εχει κανει.

παρών!

τελειωσα στα 18 το λυκειο, στα 21 τη θητεία, μπηκα στα 24 Deree. άργησα να το τελειώσω γιατι δούλευα ταυτόχρονα.

(μεσα εκει εχει 4 "χαμένα" χρόνια που σκυλομετάνιωσα, 1 προ θητειας, και 3 μετά)

αλλα δεν μετανιωσα το οτι υπηρέτησα μικρός.

θα επρεπε να ειμαι πιο σοβαρός στα 18 μπας και περάσω πουθενά σε κρατικό,

και αφου δεν το έκανα, να ειμαι πιο σοβαρός στα 21 και να πάω αμέσως deree ή έξω.

 

 

------------------------------------------------------------------------

 

αν εννοείς, να πας για σπουδές που απαιτούν εξετάσεις για την είσοδο (δηλ, ελληνικά κρατικά) εχεις δικιο. να βγεις απο το ρέμπελο το στρατώνα και να κατσεις σπιτι να διαβαζεις για πανελληνιες, δε γινεται, πρεπει να εισαι πολυ δυνατός χαρακτήρας.

 

αν μπορεις να γραφτεις στη σχολή, χωρις εξετάσεις, (deree, ξενο uni) μεχρι να αρχισουν οι εξεταστικές, μπορεις να προσαρμοστείς ξανα στο ρολο του μαθητή.

 

Και να σας πω τον κυριο λογο που δεν γινετε??Αν οι γονεις ξερουν οτι μπορεις να δουλεψεις και αισθανοντε οτι εχεις χασει το τρενο των σπουδων δεν υπαρχει περιπτωσει να σε στηριξουν.Και δυστηχως αυτο γινετε πιο εντονο στα φτωχωτερα κοινωνικα στρωματα,

έχω την εντύπωση οτι δεν έχει πολύ σοβαρά οικονομικά προβλήματα.

 

 

Λυση: 1η)Ξαναδινεις Πανελλαδικες μηπως περασεις, περνεις αναβολη για αλλα 2 χρονια ετσι και θα συνηθισουν οι γονεις σου οτι μεγαλωσες

2) Πας εξω

συμφωνω

 

 

 

 

 

Vintage's Lover υπάρχουν πιο σχετικά σαιτ για το θέμα σου :

omhroi.gr Οδηγός Αναβολών

 

omhroi.gr Στρατολογικά

 

ellinikos-stratos.com Αναβολή Στράτευσης λόγω σπουδών

 

http://www.stratologia.gr/ER_ANABOLI.HTM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω ολοι εσεις που λετε πρωτα στρατο και μετα σπουδες το εχετε κανει??Εγω δεν ξερω κανεναν να το εχει κανει.Και να σας πω τον κυριο λογο που δεν γινετε??Αν οι γονεις ξερουν οτι μπορεις να δουλεψεις και αισθανοντε οτι εχεις χασει το τρενο των σπουδων δεν υπαρχει περιπτωσει να σε στηριξουν.Και δυστηχως αυτο γινετε πιο εντονο στα φτωχωτερα κοινωνικα στρωματα,

 

Επισης καλυτερη προυπηρεσια κανεις πριν το στρατο γιατι εχεις ορεξη και εισαι φρεσκος ,του κουτιου.Και ναι βρισκεις δουλεια χωρις να εχεις παει στρατο.Εγω πιο πολυ δυσκολευομαι τωρα να βρω δουλεια που εχω παει στρατο(μπορει να τυχαινουν και οι συγκαιριες ομως).

 

Όχι δεν το έχουμε κάνει και ακριβώς επειδή κάναμε μλκ το λέμε στον άνθρωπο για αν μην την κάνει και αυτός.

Συμφωνώ ότι υπάρχουν προκαταλήψεις γύρω από το θέμα, ειδικά στους γονείς. Αλλά παρόλο που εκτιμώ τις γονικές συμβουλές όσο τίποτα άλλο, πρέπει να παρατηρήσω ότι στο συγκεκριμένο θέμα είναι λίγο άκυρες με την έννοια ότι από τους γονείς μας, ο ένας δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι είναι τελικά ο στρατός και ο άλλος ναι μεν έχει πάει αλλά σε μια τελείως διαφορετική εποχή με τελείως διαφορετικές κοινωνικές συνθήκες. Συνεπώς ενώ σίγουρα είναι καλοπροαίρετοι, εν τέλει συνήθως δεν πολυξέρουν για τι μιλάνε.

Υπάρχει ένα μειονέκτημα στο να πας στο στρατό νωρίς, το ότι θα σε αντιμετωπίσουν σαν ανειδίκευτο και θα συνεπώς θα καταλήξεις κάνα πεζικό, όπου σίγουρα θα περάσεις πιο δύσκολα από τίποτα Διαβιβάσεις, κλπ. Το Deree όμως δεν σε γλυτώνει από κάτι τέτοιο (έχω κολλητό που τελείωσε πληροφορική εκεί και πάλι 11 Σ.Π. Τρίπολης πήγε μιας και δεν αναγνωρίζεται το Deree από το κράτος.)

Συμφωνώ ότι να πας στρατό και να ξαναδώσεις πανελλήνιες είναι μανίκι, δεν θα το συνιστούσα, το λογικό είναι να μπεις και μετά να πας. Ειδικά στα ελληνικά Α(Τ)ΕΙ που έχεις και πρακτικά άπειρο χρόνο φοίτησης έχει πολύ χρόνο προσαρμογής. Ο φίλος έχει το bonus ότι για Deree δεν πρέπει να δώσεις εξετάσεις αλλά επειδή στο Deree τα σκας και από ότι ξέρω πάει ανάλογα με το μάθημα, δεν σε πολυπαίρνει να κόβεσαι...αλλά το παλεύει κανείς, αλλωστέ από ότι θυμάμαι από το φίλο μου τα πρώτα εξάμηνα στο Deree είναι γενικής παιδείας και η πληροφορική που κάνουν είναι της πλάκας πρακτικά σε σχέση με αυτά που αντιμετωπίζει κανείς στα Α(Τ)ΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην πρώτη αναβολή θα του την δώσουν ακόμα και αν ισχυριστεί πως φοβάται μην μείνει από μπαταρία το αμάξι του λόγω αχρηστίας... :P

 

Αυτο ακριβως... Αλλα και απλα την αληθεια να τους πει, (υπηρξε παιδι που το εκανε οταν παρουσιαστηκα) παλι θα σου δωσουνε κατι... Εγω που πηγα και καλα προετειμασμενος με ολοκληρα κατεβατα απο γιατρους και μλκς τελικα δεν χρειαστηκα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Δεν περασα καπου στις πανελληνιες,υπαρχει καποιος τροπος να παρω αναβολη γθια το στρατο?

Εχω το ιδιο προβλημα με σενα...μπορεις να κανεις αιτηση στην ΕΠΑ.Σ του ΟΑΕΔ και να επιλεξεις καποια ειδικοτητα οπως π.χ.(βοηθος φαρμακοποιου) και να παρεις αναβολη για τον στρατο.Επισης μπορεις να γραφτεις σε καποιο Δημοσιο ή Ιδιωτικο Ι.Ε.Κ. που εκει μπορεις επισης να παρεις αναβολη για τον στρατο.Οι τιμες στα δημοσια Ι.Ε.Κ. ανερχονται στα 367 ευρω το εξαμηνο(4 εξαμηνα)και αν πας ιδιωτικο περιπου 2.500-3000 ευρω...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε αναβολή από δημόσιο ΙΕΚ ρε παιδιά παίρνεις μέχρι τα 24 και αν δεν έχει ξαναλλάξει ο νόμος την παίρνεις όλη και αμέσως μ'ένα χαρτί ότι φοιτείς κτλ. Κανείς δεν σε ενοχλεί κατά την διάρκεια της αναβολής, μια πιθανότητα μόνο υπάρχει και αυτή μικρή να σου βάλουν ένα μικρό πρόστιμο για κακή χρήση αναβολής πριν καταταγείς.

 

 

Εγώ όταν πήγα στρατό δεν είχα τελειωσει την σχολή μου, και φοβόμουν μη μου πούνε τίποτα για "κακή χρήση αναβολής".

Τελικά... δεν μου ζήτησαν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο 4 χρονια αγαπητέ θα εχει τελειωσει ακομα και το φανταρικο! :P

παντως το 2008 ηταν "πιο ευκολο" να βρεις δουλεια απ οτι καταλαβαινω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...