Προς το περιεχόμενο

Κρέμα αφαίρεσης σημαδιων ακμής?


S.M.Greek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, ξέρει κανεις καμια αποτελεσματική κρέμα για αφαίρεση σημαδιών απο ακμή?

Ειμαι 16 και τα σπυράκια που είχα στο μέτωπο τα πείραζα και τώρα αν και δενέχω σπυράκια έχω κοκκινα σημάδια.

 

Καμιά πρόταση για καμιά καλη κρέμα?

 

ΥΓ:Μη μου πείτε πάνε σε δερματολόγο, θα πάω κι εκεί απλα τώρα είμαι στο εξοχικό μας κα είνα πολύ πιο εύκολο να στείλω την μαμα μου να μου πάρει μια κρέμα:lol:

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σκαμενο δερμα εννοεις?

 

αν ναι δοκιμαζεις kelosoft,κ αν θες πιο αμμεσα αποτελεσματα πας για λειζερ ή σε δερματολογο για χημικο πηλινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμ μάλλον οχι.Απλα έχουν μείνει κόκκινα σημάδια.Ακριβώς σαν να έχω σπυράκια αλλα δεν ειναι σπυράκια.

Τα σπυράκια ειναι "εξογκώματα" πάνω στο δέρμα.Εμέναη επιδερμίδα μου είναι λεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, ξέρει κανεις καμια αποτελεσματική κρέμα για αφαίρεση σημαδιών απο ακμή?

Ειμαι 16 και τα σπυράκια που είχα στο μέτωπο τα πείραζα και τώρα αν και δενέχω σπυράκια έχω κοκκινα σημάδια.

 

Καμιά πρόταση για καμιά καλη κρέμα?

 

ΥΓ:Μη μου πείτε πάνε σε δερματολόγο, θα πάω κι εκεί απλα τώρα είμαι στο εξοχικό μας κα είνα πολύ πιο εύκολο να στείλω την μαμα μου να μου πάρει μια κρέμα:lol:

 

Ευχαριστω

 

Καλύτερα υπομονή μέχρι τον δερματολόγο.Συμβουλές από άσχετους με ιατρικά πράγματα μόνο καλό δεν κάνουν.Δεν έχουν όλοι το ίδιο δέρμα κι εσύ δεν θες να καταλήξεις Tommy Lee Jones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε για την ακμή γενικά να ξέρεις γιατί το έχω ψάξει το θέμα μιας και είμαι πάσχον δεν υπάρχει καμία θεραπεία με κρέμες και αλοιφές που θα σου την σταματήσει απλά θα είναι λιγότερο επώδυνη και δεν θα σου μένουν σημάδια.

Λύση για ριζική για την ακμή είναι η θεραπεία με τα χάπια Roaccutan η οποία είναι αρκετά βαριά.

Υπάρχουν και άλλες λιγότερο βαριές αλλά δεν εγγυούνται μόνιμα αποτελέσματα.

Επίσης υπάρχει και θεραπεία με Laser για την οποία όμως δεν γνωρίζω τη αποτελέσματα έχει και εάν είναι μόνιμα.

Γενικά πάντως η ακμή κάποια στιγμή περνάει.

Πάντως τώρα το καλοκαίρι με τον ήλιο και την θάλασσα θα έχεις σίγουρα λιγότερη ακμή.

 

 

Οι δερματολόγοι είναι οι χειρότεροι γιατροί EVER κατά την δίκη μου γνώμη... Οι λύσεις που δίνουν στα προβλήματα συνήθως δεν είναι ριζικές...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οι δερματολόγοι είναι οι χειρότεροι γιατροί EVER κατά την δίκη μου γνώμη... Οι λύσεις που δίνουν στα προβλήματα συνήθως δεν είναι ριζικές...

 

Που να δείς οι παθολόγοι :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε για την ακμή γενικά να ξέρεις γιατί το έχω ψάξει το θέμα μιας και είμαι πάσχον δεν υπάρχει καμία θεραπεία με κρέμες και αλοιφές που θα σου την σταματήσει απλά θα είναι λιγότερο επώδυνη και δεν θα σου μένουν σημάδια.

Λύση για ριζική για την ακμή είναι η θεραπεία με τα χάπια Roaccutan η οποία είναι αρκετά βαριά.

Υπάρχουν και άλλες λιγότερο βαριές αλλά δεν εγγυούνται μόνιμα αποτελέσματα.

Επίσης υπάρχει και θεραπεία με Laser για την οποία όμως δεν γνωρίζω τη αποτελέσματα έχει και εάν είναι μόνιμα.

Γενικά πάντως η ακμή κάποια στιγμή περνάει.

Πάντως τώρα το καλοκαίρι με τον ήλιο και την θάλασσα θα έχεις σίγουρα λιγότερη ακμή.

 

 

Οι δερματολόγοι είναι οι χειρότεροι γιατροί EVER κατά την δίκη μου γνώμη... Οι λύσεις που δίνουν στα προβλήματα συνήθως δεν είναι ριζικές...

 

 

Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση σου. Μιας και ειμαι και εγω πασχον, βεβαια πιστευω πως ειμαι στα τελικα σταδια και περναει, μεχρι στιγμης εχω ακολουθησει θεραπιες με κρεμες, αλοιφες και σαπουνια αλλα οχι χαπια (ακομα). Η βελτιωση που εχω δει ειναι ελαχιστη θα ελεγα, πιο πολυ περναει απο μονο του απο οτι εχω παρατηρησει. Τωρα ανησυχω για αυτα τα σημαδια που μπορει να μεινουν, το λεγομενο σκαψιμο. Μια φορα μια δερματολογος μου ειχε πει πως δεν θα εχω αυτο το προβλημα καθως ειμαι αντρας και τα γενια θα καλυπτουν τα λακακια!!!:X Ελεεινη απαντηση γιατρου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προβλημα καθως ειμαι αντρας και τα γενια θα καλυπτουν τα λακακια!!!:X Ελεεινη απαντηση γιατρου...

 

Τι άλλο θα ακούσουμε....:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα Roaccutane είναι μεγάλη ιστορία. Θέλει λεπτομερείς εξετάσεις και στενή παρακολούθηση γιατί έχει παρενέργειες. Επομένως, το κρατάμε για τις πιο σοβαρές περιπτώσεις, δεν είναι τόσο απλό.

 

Επίσης, οι γυναίκες στις μουσουλμανικές χώρες δεν έχουν πρόβλημα, γιατί τους καλύπτει η μπούργκα! Έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση σου. Μιας και ειμαι και εγω πασχον, βεβαια πιστευω πως ειμαι στα τελικα σταδια και περναει, μεχρι στιγμης εχω ακολουθησει θεραπιες με κρεμες, αλοιφες και σαπουνια αλλα οχι χαπια (ακομα). Η βελτιωση που εχω δει ειναι ελαχιστη θα ελεγα, πιο πολυ περναει απο μονο του απο οτι εχω παρατηρησει. Τωρα ανησυχω για αυτα τα σημαδια που μπορει να μεινουν, το λεγομενο σκαψιμο. Μια φορα μια δερματολογος μου ειχε πει πως δεν θα εχω αυτο το προβλημα καθως ειμαι αντρας και τα γενια θα καλυπτουν τα λακακια!!!:X Ελεεινη απαντηση γιατρου...

 

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? Έπρεπε να της πεις.

Πάντως να ξέρεις ότι σε περιπτώσεις σαν την δικιά σου ένας αισθητικός ίσως σου έδινε καλύτερη λύση από ένα δερματολόγο μιας και ο αισθητικός κοιτάει περισσότερο το οπτικό αποτέλεσμα από το να προσφέρει θεραπεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχα αντιστοιχο προβλημα (λογω εφηβειας) στον 1ο δερματολογο που πηγα, μου ελεγε μ@λ@κιες. Να πλενομαι και δε ξερω γω τι, καθαρες πετσετες. Γερος ανθρωπος ηταν, τον δικαιολογησα.

Φυσικα και πλενομουν. Ειχα φτασει στο σημειο να πλενομαι καθε 2 ωρες και το προβλημα γινοταν χειροτερο.

 

Ευτυχως πηγα σε εναν αλλο νεο δερματολογο. με ταραξε στα χαπια, κρεμες, αλοιφες, ζελ, σαπουνια. Σε 1-1.5 μηνα μεσα ειχε υποχωρησει κατα 70-80% το προβλημα.

 

Αν βλεπεις οτι πας για μονιμα σημαδια, βρες δερματολογο της προκοπης. Χημεια ftw;p

Δε θυμαμαι τι ακριβως επαιρνα απο χαπια, θυμαμαι ομως οτι εβαζα μια αλοιφη το βραδυ, τη benzac η οποια ηταν τοσο δυνατη, που την επομενη μερα μου ειχε ψησει τα μαγουλα. Μαλιστα εβαζα ενυδατικο gel το πρωι. Ετσουζε, αλλα εκανε τρελη δουλεια.

Φυσικα, δε σου προτεινω να πας να την παρεις, απλως το αναφερω για την κουβεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.Κατάλαβα.

Τότε η μόνη λύση ο δερμαολόγος (που κα εμένα ο δικός μας δεν μου γεμίζει το μάτι...είδα απο την αδερφή μου τα αποτελέσματα).

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1-2 σπυράκια, δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Αν το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο τότε ο δερματολόγος είναι η καλύτερη λύση. Κρέμες, σαπούνια κτλ αποτελούν μόνο το 1% της θεραπείας. Το υπόλοιπο 99% είναι τα χάπια που,όπως είπε κ κάποιος φίλος πρίν, χρειάζονται στενή παρακολούθηση, λόγω των παρενεργειών που ενδεχομένως να έχουν(σε αυτά που έπαιρνα εγώ στις παρενέργειες έλεγε ακόμη και κατάθλιψη, με τάσεις αυτοκτονίας:lol:). Η αγωγή που θα σου δοθεί θα εξαρτάται από το προβλημα που έχεις. Για τα σημάδια μην ανησυχείς, καθώς υπάρχουν τεχνικές laser (δε γίνονται από πλαστικούς αλλά από δερματολόγους) με τις οποίες τα σημάδια εξαφανίζονται με ποσοστό επιτυχίας 80%! Το κόστος αυτών των επεμβάσεων κυμαίνεται περί τα 250 ευρώπουλα.

Αν δεν σε ικανοποιεί ο δερματολόγος που διάλεξες, πήγαινε αμέσως σε άλλον. Εγώ άλλαξα 3 γιατρούς μέχρι να καταλήξω στη γιατρό που με θεράπευσε. Έχω πάρει ουσίες όπως τετρακικλίνες, που μου έκαναν σκατά το στομάχι, χωρίς αποτέλεσμα. Με την ισοτρετινοϊνη όμως θεραπεύτηκα, χωρίς παρενέργειες.

Τέλος κάπου διάβασα πρίν για τον ήλιο ότι κάνει καλό κτλ. Η δερματολόγος μου μού είπε να αποφεύγω τον ήλιο όπως ο Lucifer το λιβάνι, να πηγαίνω παραλία απογευματινές ώρες και πάντα να φοράω αντιλιακό με υψηλό δείκτη προστασίας (50) για πρόσωπο κ σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...