Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δοκιμασα και γω να τρωω πρωι-πρωι φρουτα, συμφωνα με την επιταγη του σιλβε οτι το πρωι ειναι η καλυτερη ωρα, δε με βολεψε ομως, το στομαχι διαμαρτυρηθηκε. Τρωω 2-3 καθε μερα αλλα το απογευμα, με κενο 1-2 ωρες πριν και μετα για να μην μπλεχτει η πεψη των φρουτων με αλλα φαγητα.

 

Τωρα καθε πρωι με το που σηκωνομαι αφιερωνω 10-20' για κοιλιακους-γαμπες, ζορικο ξυπνημα. Εχει απομεινει λιγο κοιλιακο λιπος αλλα το ατιμο μενει ακουνητο, λες κι επεσα σε τοιχο. 

 

Γιαννη ουτε εγω τρωω φρουτα πρωι πρωι,με αδειο στομαχι.Το να εχει καποιος αυτην την συνηθεια ή να τρωει φρουτα αργα το βραδυ αντι για γευμα πριν τον υπνο ειναι οτι χειροτερο για τον μυικο ιστο.Τα φρουτα το ιδανικο ειναι να τρωγονται αναμεσα στα γευματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη ουτε εγω τρωω φρουτα πρωι πρωι,με αδειο στομαχι.Το να εχει καποιος αυτην την συνηθεια ή να τρωει φρουτα αργα το βραδυ αντι για γευμα πριν τον υπνο ειναι οτι χειροτερο για τον μυικο ιστο.Τα φρουτα το ιδανικο ειναι να τρωγονται αναμεσα στα γευματα.

Εγω μιση ωρα πριν φαω το φρουτο εχω φαει βρωμη και πρωτεινη .Δεν το τρωω με αδειο στομαχι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: αν εκεί που σηκώνετε βάρη σας πιάσει η μέση σας τί βάζετε μετά; (κάτι πιο δραστικό από voltaren έχετε να προτείνετε; )
Επίσης, μετά από πόσες μέρες μπορεί να επανέλθει κάποιος στην γυμναστική/προπονήσεις; Εμένα με πονάει απ'την Κυριακή του Πάσχα και σήμερα έχω προπόνηση...να πάω ή θα καταστραφώ; :S 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πονάει η μέση δίνεις τη μέγιστη προσοχή. Είναι από τους τραυματισμούς που μπορει να κουβαλάς μια ζωή.

 

Εγώ στη θέση σου δε θα πήγαινα ή θα έκανα ασκήσεις που δεν επιβαρύνουν τη μέση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: αν εκεί που σηκώνετε βάρη σας πιάσει η μέση σας τί βάζετε μετά; (κάτι πιο δραστικό από voltaren έχετε να προτείνετε; )

Επίσης, μετά από πόσες μέρες μπορεί να επανέλθει κάποιος στην γυμναστική/προπονήσεις; Εμένα με πονάει απ'την Κυριακή του Πάσχα και σήμερα έχω προπόνηση...να πάω ή θα καταστραφώ; :S 

 

Τσαι απο φλομο το καλυτερο για τετοιες περιπτωσεις.
 
 
Περιοριζει δραστικα τις μερες που χρειαζεται ο οργανισμος να ξεπερασει μικροτραυματισμους απο τα βαρη.
Η σοβαροτητα του τραυματισμου καθοριζει τις μερες αποχης απο την εκγυμναση και συνηθως μονο εσυ μπορεις να τις προσδιορισεις αναλογα με την ενοχληση ή  τον πονο που θα. αισθανεσαι.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Thanks! Καλή ιδέα κι αυτό.

 

 

Ναι κι εγώ έχω φοβηθεί και θέλω να προσέξω όσο γίνεται...άμα είναι θα πάω και θα το πω στον προπονητή (Krav Maga είναι η προπόνηση, δεν θα σήκωνα βάρη δηλαδή αλλά σκέφτομαι μην τραβηχτεί χειρότερα με τις κινήσεις που κάνουμε...) και θα δούμε.

 

Αλλά αν κάποιος από δω έχει δοκιμάσει επίσης κάποιο δραστικό τζελ ή κρέμα για τον πόνο μέσης ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το Capser αν και γενικά τίποτα δεν θα σε βοηθησει να επανελθεις πιο γρήγορα στις προπονήσεις απλώς η καψαικίνη που έχουν τα εμπλαστρα ή οι αλοιφες θα σε βοηθησουν με τον πόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν με ενοχλει στο στομαχι ,η γευση του ξυνου  με ενοχλει  ειδικα τοσο πρωι .

 

φαε κάτι άλλο ρε μόνο το ξυνόμηλο υπάρχει? Φάει κόκκινο μήλο.

^

Thanks! Καλή ιδέα κι αυτό.

 

 

Ναι κι εγώ έχω φοβηθεί και θέλω να προσέξω όσο γίνεται...άμα είναι θα πάω και θα το πω στον προπονητή (Krav Maga είναι η προπόνηση, δεν θα σήκωνα βάρη δηλαδή αλλά σκέφτομαι μην τραβηχτεί χειρότερα με τις κινήσεις που κάνουμε...) και θα δούμε.

 

Αλλά αν κάποιος από δω έχει δοκιμάσει επίσης κάποιο δραστικό τζελ ή κρέμα για τον πόνο μέσης ας πει.

 

βάρη μπορείς να κάνεις εφόσον δεν πονάει πολύ, απλά ενοχλεί και εφόσον θα κάνεις μόνο μηχανήματα όχι ελεύθερα. krav maga δεν είναι καλή ιδέα αλλά αν εξηγήσεις τον προπονητή αν είναι σοβαρό θα σου πεί μόνος του σήκω φύγε αν είναι σωστος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν με ενοχλει στο στομαχι ,η γευση του ξυνου  με ενοχλει  ειδικα τοσο πρωι .

Αυτό που σου είπε ο Άλεξ...τόσα φρούτα υπάρχουν να φας...δεν θα καταστραφεί η διαίτα αν αλλάξεις το μήλο. Εγώ αν κάνω πρωί προπόνηση βάζω και φράουλες μαζί με το πρωινό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησουλες :

στο dealift , ειναι σωστο η κανει να πηγαινει προς το σχημα της λορδωσης χαμηλα η πρεπει να ειναι τερμα ισια?(σε ολη τη διαρκεια της ασκησης)

ειδα καποια βιντεακια , πχ του ελιοτ που μιλαει για λορδωση και λεει οτι πρεπει να ειναι ετσι αλλα ειδα και 2-3 αλλους που ειχαν ισια την πλατη τους (επισης οταν ρωτησα τον γυμναστηριουχο , μου ειπε οτι οντως πρεπει να κανει χαμηλα μια λορδωση η πλατη)

 

και δευτερον ,

η αποψη σας για τη ζωνη ποια ειναι? εχει νοημα? σε βοηθαει να μαθεις πιο σωστα την ασκηση?

 

τελος , τη δευτερη φορα που την εκανα δεν εχω καμια ενοχληση στη μεση , την πρωτη ενιωσα κατι ψιλα χαμηλα αλλα νομιζω οτι ηταν μυικο γιατι με αφησε γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: αν εκεί που σηκώνετε βάρη σας πιάσει η μέση σας τί βάζετε μετά; (κάτι πιο δραστικό από voltaren έχετε να προτείνετε; )

Επίσης, μετά από πόσες μέρες μπορεί να επανέλθει κάποιος στην γυμναστική/προπονήσεις; Εμένα με πονάει απ'την Κυριακή του Πάσχα και σήμερα έχω προπόνηση...να πάω ή θα καταστραφώ; :S 

 

Ξεκουράζεσαι 1 εβδομάδα, πηγαίνεις κανονικά στις προπονήσεις, δυναμώνεις τον κορμό σου. Όχι μόνο ραχιαίους κοιλιακούς, αλλά τον κορμό. Μια πολύ καλή άσκηση είναι ασσυμετρικά farmers walk, βαριά όμως όχι της πλάκας όπως συνηθίζεται.

 

Η ζώνη για το επίπεδό σου είναι επιζήμια. Αν θες να την χρησιμοποείσεις όμως, πάντα στο βαρύτερο σετ της μέρας. Όχι νωρίτερα.. Ουδέτερη σπονδυλική δε χάλασε ποτέ κανένα. Ούτε όμως και το arch είναι λάθος. Για την ακρίβεια όταν είμαστε όρθιοι και δεν έχουμε μυικές ανισορροπίες, το ελαφρύ arch στην κάτω πλάτη είναι το φυσιολογικό. check it out

 

Ανακάλυψες και συ πως όταν κάνεις deadlift (άρσεις θανάτου ή κουμπί αυτοκαταστροφής εδώ στο Ελλάντα) δε μένεις παράλυτος. Συγχαρητήρια. Πως σου φάνηκε το μυικό πιάσιμο στη μέση? Όταν το νιώθεις στους δικεφάλους όμως χαίρεσαι ε? Ε τι να κάνουμε μυς είναι αυτοί. Πιάνονται αν τους γυμνάσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκουράζεσαι 1 εβδομάδα, πηγαίνεις κανονικά στις προπονήσεις, δυναμώνεις τον κορμό σου. Όχι μόνο ραχιαίους κοιλιακούς, αλλά τον κορμό. Μια πολύ καλή άσκηση είναι ασσυμετρικά farmers walk, βαριά όμως όχι της πλάκας όπως συνηθίζεται.

 

Η ζώνη για το επίπεδό σου είναι επιζήμια. Αν θες να την χρησιμοποείσεις όμως, πάντα στο βαρύτερο σετ της μέρας. Όχι νωρίτερα.. Ουδέτερη σπονδυλική δε χάλασε ποτέ κανένα. Ούτε όμως και το arch είναι λάθος. Για την ακρίβεια όταν είμαστε όρθιοι και δεν έχουμε μυικές ανισορροπίες, το ελαφρύ arch στην κάτω πλάτη είναι το φυσιολογικό. check it out

 

Ανακάλυψες και συ πως όταν κάνεις deadlift (άρσεις θανάτου ή κουμπί αυτοκαταστροφής εδώ στο Ελλάντα) δε μένεις παράλυτος. Συγχαρητήρια. Πως σου φάνηκε το μυικό πιάσιμο στη μέση? Όταν το νιώθεις στους δικεφάλους όμως χαίρεσαι ε? Ε τι να κάνουμε μυς είναι αυτοί. Πιάνονται αν τους γυμνάσεις.

 

Ε; Δεν τό'παθα σε deadlift, αφού δεν πάω πια γυμναστήριο έτσι κι αλλιώς. Το πιάσιμο στη μέση τό'παθα γιατί στο χωριό τις προάλλες έκανα βαριές δουλειές (κουβάλημα ξύλων κλπ) και κάποια απότομη κίνηση. Και όχι, δεν χαίρομαι να νιώθω το πιάσιμο ξερωγώ στους δικεφάλους ή αλλού.

Θα γκουγκλάρω να δω τί είναι αυτά τα ασυμμετρικά farmers walk που λες.

 

 

Edit: τώρα είδα ότι μάλλον δεν αναφέρεσαι στην δική μου περίπτωση. Μπερδεύτηκα επειδή έκανες quote το μήνυμά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...