Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αρε μαου μαους θεε.. χωρις εσενα το θεμα δεν εχει ζωη.

 

 

λιβε ασε το δουλεμα :)

εντομεταξυ εισαι στους κανα δυο ακομη που λεω πως αν αραιωσουν θα την κανω, να το ξερεις ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μαους κατσε να μπει η χειμερινη σεζον για τα καλα και θα δεις ολοι εδω θα ναι! οσο δεν κανει κρυο και δεν βρεχει ακομη ειναι ολοι εξω.. :P

ποσο βαριεμαι να ξαναπαω για προπονηση σημερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διπλες βαρας;

 

Εγω δεν την κανω μαους... με εχετε βοηθησει παρα πολυ εδω μεσα ..

 

Και ετσι λεω μερικες φορες οτι βαριεμαι αλλα οταν παω και γινεται με τρελη ενταση μ αρεσει τρελα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο ...

 

Περασα μια βολτα απο το bb.gr και ειδα οτι σουλατσαρετε  πολλοι απ εσας εκει !!!!

γι αυτο εχετε αραιωσει εδω λαμογια ε  ?

το λεπον ..

αν δω να αραιωνουν και οι φωτης - νικος - αλεξ - μπος - σπεκτ  και κανα δυο ακομη σας χαιρετω !

η αποφαση ειναι οριστικη - αμετακλητη και δεν εφεσιβάλλεται :)

 

ευχαριστω !

 

υγ

παπαριες λενε οι περισσοτεροι και καλα τουμπανιασμενοι εκει (οχι ολοι)

ναι  :-D

Προσωπικά έχω ξεκινήσει σε νέο γυμναστήριο, εκτελώ όλες μου τις προπονήσεις το πρωί, έτσι για να γεμίσει και λίγο οιστρογόνο ο πάγκος. Είχα έναν επιπόλαιο τραυματισμό σε ώμο και με κράτησε λίγο πίσω. Παρατήρησα ότι το αριστερό ωμάκι υστερεί σε δύναμη από το δεξί ωμάκι. Κάνω πάρα πολύ καλό ζέσταμα στο στροφικό πέταλο ακόμα και τη μέρα ποδιών. Φουλ αερόβιο μετά τα βάρη μιας και λειτουργεί ως gilit bang. Αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την επαρκη ξεκουραση (που πολλες φορες δεν την εχω) πως αλλιως αντιμετωπιζονται τα DOMS? Οι αθλητες Wrestling πχ Που κοπανανανε το κορμι τους ολοι μερα, νομιζω βυθιζονται σε παγωμενο νερο...

 

Να τη βρεις ή να κόψεις την προπόνηση. Προπόνηση χωρίς ξεκούραση = τραυματισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι λιβε.. πρωί βάρη απόγευμα αερόβιο ή το ανάποδο.. το κάνω σχεδόν κάθε μέρα τον Σεπτέμβρη.. Τώρα που έχω αγώνα πχ θα σταματήσω τις διπλές με τα τον αγώνα θα αρχίσω ξανά :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ θα μοιραστώ κάτι μαζί σας. 34 χρονών έτσι? Το κρατάμε. 

 

Προπονούμαι πλέον 3 φορές την εβδομάδα , με το 3χ5  που κλασικά έχω στην υπογραφή μου. Είχα πέσει πολύ μετά το καλοκαίρι και είπα να ξαναανέβω γραμμικά. 3 φορές την εβδομάδα squat , ανεβασμένη πρωτείνη την ημέρα, αμινοξέα, κρεατίνη , ω3 (2600 και πάνω mg) , πρόβεια γιαούρτια , 2 μερίδες φρούτων, 1 σαλάτα την ημέρα , χοντρικά το πρόγραμμά μου.

 

Ανεβασμένη λίμπιντο το πρωί. Εντάξει, ξέρω είναι σόκιν και πέφτει δούλεμα , αλλά για τους άντρες είναι ένας καλός δείκτης ανεβασμένης τεστοστερόνης (ειδικά στα 34).  Για να δούμε, καλά ξεκινήσαμε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την επαρκη ξεκουραση (που πολλες φορες δεν την εχω) πως αλλιως αντιμετωπιζονται τα DOMS? Οι αθλητες Wrestling πχ Που κοπανανανε το κορμι τους ολοι μερα, νομιζω βυθιζονται σε παγωμενο νερο...

 

Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι bcaa ενδοπροπονητικά. 

 

Πάντως το πιό δραστικό που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να αυξήσει την συχνότητα προπονήσεών του. Το σώμα μετά από λίγο καιρό κάνει adapt και πάπαλα το DOMS.

Λοιπον επειδη με το διαβασμα θελω να τρωω πηγα και πηρα κρανμπερις που μου χαν τελειωσει.. Αφου θελω να μασουλαω ας μην ειναι μπουρδες τουλαχιστον!

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι... Σε ποια φαση της μερας ειναι καλυτερο να τα τρωμε ή δε παιζει ρολο;; Αν πχ βαλω στο πρωινο μαζι με γαλα βρωμη δημητριακα και μπανανα ειναι του ματς;

Πριν τη προπονηση δινουν καθολου ενεργεια ή μπουρδες;;;

 

Επισης.... Σχετιζονται αραγε καπως με την απορροφηση της πρωτεινης; Αν φαω στο gym μετα το σκουπ μου, θα επιβραδυνουν τη διαδικασια... ; :/

 

 

 

attachicon.gif:

 

(Χωρις ζαχαρη)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Επειδή έχουν αρκετές φυτικές ίνες καθυστερούν την διαδικασία της πέψης και άρα τον ρυθμό απορρόφησης της πρωτεΐνης. Είναι σημαντικό αυτό ? Στην φάση που είσαι τώρα καμία...δεν χρειάζεται να σκας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ντακον...

 

Και επειδη μας αρεσουν τα νουμερα...

 

Σημερα σκουοτ ζεσταμα κλασικα... μετα 5*80 3*90 2*100 .... τελικα το deload κανει καλο....

 

 

Φωτο δεν ανεβαζω ακομα μετα απο καμενα διμηνο... να γινω εντελως βοδι...χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Λίβε...γαμάς. Πέρσι άρχιζες το 5 * 5 με άδεια μπάρα και τώρα σκας 2πλες στα 100. Και δεν μας έχεις γράψει για κανάν τραυματισμό...σημαντικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δοξα τον θεο παμε καλα....

 

Δεν παω και γυμνος στα αγγουρια...

 

Αν και κανω μονος μου, προσεχω διπλα... Ασχετα που αν ειχα το αδερφο μου απο τον δικο του φοβο θα τον ελεγα βοηθα, τωρα ξερω οτι ειμαι εγω και η γκαυλα μου και το δινω να καταλαβει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αναρτήσω το βράδυ συνταγή για πίτες με βρώμη (και διάφορα άλλα) που είναι πολύ καλή για πρωινό και δίνει και ενέργεια.

 

Για πάμε:

 

Βρώμη 100γρ (Κουάκερ), 3 ασπράδια αυγού σκέτα, 1 ολόκληρο αυγό, μερικές σταφίδες (20γρ) ή αποξηραμένα βατόμουρα ή 2-3 ξερά δαμάσκηνα σε κομματάκια, λίγη κανέλα. 
 
Βάζετε στο μίξερ την βρώμη, μαζί με τα ασπράδια, το αυγό, τις σταφίδες, την κανέλα και τα ανακατεύετε. Προθερμαίνετε το φούρνο στους 170οC. Βάζετε μια λαδόκολα σε ένα pyrex και απλώνετε το μείγμα. Με ένα κουτάλι (ελαφρώς βρεγμένο) μπορείτε να το κάνετε ομοιόμορφο σε όλο το μήκος του.  Το αφήνετε να ψηθεί μέχρι να γίνεται ροδοκόκκινο (ή σχεδόν καφέ). Το βγάζετε από το φούρνο και το αφήνετε να κρυώσει λίγο. Κατόπιν, μπορείτε να το κόψετε σε φέτες (κομμάτια) και
 
α) σερβίρετε με μπόλικο μέλι από πάνω ή μαρμελάδα ή/και μια κομμένη μπανάνα σε φέτες. Αν θέλετε προσθέτετε και λίγη ακόμα κανέλλα. Εναλλακτικά, μπορείτε να προσθέσετε και άλλα φρούτα, όπως πχ. φράουλες, σταφύλι κτλ. για περισσότερη γεύση και θρεπτικά συστατικά​
 
β) επειδή δεν είναι ανάγκη να φάτε όλη την "παραγωγή" μονοκοπανιά (θυμηθείτε, πρωινό κάνετε!), μπορείτε να το φυλάξετε σε ένα τάπερ στο ψυγείο και να το φάτε αργότερα (την επόμενη μέρα κτλ). Καλό θα ήταν, φυλαχθεί στο ψυγείο, πριν το φάτε, να το ζεστάνετε λίγο (π.χ. στην τοστιέρα) για να εξατμιστεί η όποια υγρασία μπορεί να έχει εισχωρήσει στις φέτες.
 
Εάν κάποιος θέλει να κάνει περισσότερο, να ξέρει ότι οι ποσότητες είναι ανάλογες. Π.χ. για 200γρ βρώμη, χρησιμοποιήστε 6 ασπράδια αυγού, 40γρ σταφίδες κτλ. Το μόνο που δεν αλλάζει είναι το αυγό (1 αυγό).
 
Όσες φορές το έκανα, δεν βγήκε όμορφο, αλλά δεν με ενδιέφερε, αρκεί που είναι νόστιμο και θρεπτικό.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...