Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 attachicon.gifIMG_20150302_34_2.jpg

 

 chest day today

αυτός ο κώλος έχει ξεφύγει , τουλάχιστον θα ειναι ωραίος κ πεταχτός όταν κόψω αχχαχα λελ

νικολα ωραιος - τουμπανος , δουλεψε λιγο περισσοτερο τα τρικεφαλα και τα χερια σου θα δειξουν διπλασια  !

 

η καμπυλη που κανει εμενα πχ πισω στα τρικεφαλα τα κανει να φαινονται διπλασια τα χερια, δεν κανουμε συγκρισεις εξαλου εισαι καλυτερος και πιο  κομμενος απο μενα, απλα την γνωμη μου σου λεω !

 

επισης οι ωμοι σου μπροστα ειναι σουπερ ! δουλεψε λιγο περισσοτερο τους πλαινους , εκτασεις κτλ να φανει λιγο περισσοτερο το κοψιμο και θα γινουν μπομπα ! προδιαγραφες εχεις τελειες μπραβο μην τα αφησεις.. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Απο θέμα πιάσιμο και τέτοια δεν έχω, τον πρώτο μήνα ζορίστηκα αλλα μετά έστρωσα. Απο διατροφή, θα φάω οτι έχει στο σπίτι, αν όμως κάτσει φάση για πίτσα θα φάω, αν κάτσει φάση για πίτες θα φάω κλπ...

 

Για το πρόγραμμα απο το youtube έχω δει ασκήσεις και κάνω. Δεν κάνω περιοδεία, ούτε αντιγράφω τους ουγκ που κοπανιόνται. Έχω διαλέξει κανα 5άρι ασκήσεις απο το bodybuilding.com που είχαν την μεγαλύτερη βαθμολογία για την κάθε μυική μάζα και δίνω...

 

Έχω αρχίσει να κάνω και μονόζυγο που μου αρέσει αρκετά, ωστόσο δεν ξέρω 100% ποιες μυικές ομάδες πιάνει πχ κάνω στην μέρα στήθους με πιάσιμο απο έξω και πολύ ανοιχτά τα χέρια 3 σετ 5-6 επαναλήψεων, κάνω παλι με πιάσιμο απο μέσα και μικρή απόσταση τα χέρια για δικέφαλα, αντίθετο πιάσιμο για τρικέφαλα... 

Για πόδια χρησιμοποιώ μόνο μηχανήματα, γιατί φοβάμαι μην πάθω καμια ζημιά με τα squat που βλέπω να κάνουν οι άλλοι και λυπάμαι για τα γόνατά τους γτ βλέπω οτι δεν τις κάνουν σωστά. 

 

Αν είναι θα κάτσω να φτιάξω ένα ποστ με εικόνες να σας δείξω τι ασκήσεις κάνω για κάθε μυική ομάδα και να μου πείτε απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 attachicon.gifIMG_20150302_34_2.jpg

 

 chest day today

αυτός ο κώλος έχει ξεφύγει , τουλάχιστον θα ειναι ωραίος κ πεταχτός όταν κόψω αχχαχα λελ

 

Οπως σου ειπα και πριν,θηριο απλα.Ποια ειναι τα pr σου στις βασικες?Κιλα -υψος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θέμα πιάσιμο και τέτοια δεν έχω, τον πρώτο μήνα ζορίστηκα αλλα μετά έστρωσα. Απο διατροφή, θα φάω οτι έχει στο σπίτι, αν όμως κάτσει φάση για πίτσα θα φάω, αν κάτσει φάση για πίτες θα φάω κλπ...

 

Για το πρόγραμμα απο το youtube έχω δει ασκήσεις και κάνω. Δεν κάνω περιοδεία, ούτε αντιγράφω τους ουγκ που κοπανιόνται. Έχω διαλέξει κανα 5άρι ασκήσεις απο το bodybuilding.com που είχαν την μεγαλύτερη βαθμολογία για την κάθε μυική μάζα και δίνω...

 

Έχω αρχίσει να κάνω και μονόζυγο που μου αρέσει αρκετά, ωστόσο δεν ξέρω 100% ποιες μυικές ομάδες πιάνει πχ κάνω στην μέρα στήθους με πιάσιμο απο έξω και πολύ ανοιχτά τα χέρια 3 σετ 5-6 επαναλήψεων, κάνω παλι με πιάσιμο απο μέσα και μικρή απόσταση τα χέρια για δικέφαλα, αντίθετο πιάσιμο για τρικέφαλα... 

Για πόδια χρησιμοποιώ μόνο μηχανήματα, γιατί φοβάμαι μην πάθω καμια ζημιά με τα squat που βλέπω να κάνουν οι άλλοι και λυπάμαι για τα γόνατά τους γτ βλέπω οτι δεν τις κάνουν σωστά. 

 

Αν είναι θα κάτσω να φτιάξω ένα ποστ με εικόνες να σας δείξω τι ασκήσεις κάνω για κάθε μυική ομάδα και να μου πείτε απόψεις.

Αυτό σου λέω. Εσύ μπορείς να έχεις έναν στόχο αλλά δεν κάνεις και τίποτα γι αυτόν. Είναι σαν να λέω θέλω να γίνω καλός στο ποδήλατο ξέρω γω και να πηγαίνω για περπάτημα. Φιλικά αυτά...

 

Για τα squat που λες για παράδειγμα. Λες δεν κάνεις επειδή τα κάνουν λάθος οι άλλοι. Αν θεωρήσουμε ότι έχεις σωστή κρίση για ένα λάθος squat τότε απλά μην κάνεις την ίδια εκτέλεση. Σιγά σιγά μάθε την τεχνική κάθε άσκησης και άρχισε να χτίζεις βάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νικολα ωραιος - τουμπανος , δουλεψε λιγο περισσοτερο τα τρικεφαλα και τα χερια σου θα δειξουν διπλασια  !

 

η καμπυλη που κανει εμενα πχ πισω στα τρικεφαλα τα κανει να φαινονται διπλασια τα χερια, δεν κανουμε συγκρισεις εξαλου εισαι καλυτερος και πιο  κομμενος απο μενα, απλα την γνωμη μου σου λεω !

attachicon.gif1333231.jpg

επισης οι ωμοι σου μπροστα ειναι σουπερ ! δουλεψε λιγο περισσοτερο τους πλαινους , εκτασεις κτλ να φανει λιγο περισσοτερο το κοψιμο και θα γινουν μπομπα ! προδιαγραφες εχεις τελειες μπραβο μην τα αφησεις.. 

 

όσο τα υπόλοιπα ηταν μικρά φαινόντουσαν τα χέρια μου μεγάλα , όταν μεγάλωσα τα άλλα κάλυψαν τα χέρια χαχααχα

λολ ρε mau που ειμαι καλύτερος , άραξε γιατι κ να ήμουν ποιος χεστήκαμε ? λες κ ειμαστε αγωνιστικοί ? για την πάρτη μας .. :P

τα χέρια θα τα δουλέψω αρκεί να μπορώ να βγάλω προπόνηση γιατι είχα μηνες που μου άλλαζαν τα φώτα οι καρποί και δεν μπορούσα να κάνω τις μισές ασκήσεις αλλα μην τα βλέπεις έτσι , ειναι η γωνία , αμα ποζάρω με σωστό flex και με βγάλει άλλος θα φανούν καλύτερα. Αυτό με τους ώμους το δουλευω ήδη εδώ και μέρες , καλά που το πήρα χαμπάρι "νωρίς"χαχ

 

thxxx για τις συμβουλές  B)

 

Οπως σου ειπα και πριν,θηριο απλα.Ποια ειναι τα pr σου στις βασικες?Κιλα -υψος?

thanks αλλα θέλω να ανέβω πολύ τα επόμενα χρόνια (σε λογικά πλαίσια , δεν την είδα mr o .. το μυαλό ειναι ακόμα στη θέση του).

Pr no idea , ποτέ δεν δοκιμάζω  

αλλά σίγουρα έχω 6χ120 squat (δεν είχα σκοπό να βάλω παραπάνω , δεν μ χρειάζεται για να διακινδυνεύω τραυματισμούς αλλα τώρα παίζω το πολύ 100 κιλά με ποιο αργές επαναλήψεις και σε μέρες που δεν νιώθω πάω και στα 90 ) , 5χ100 ίσιο , 5χ90 επικλινή , dl δεν κάνω ποτέ γιατι δεν έχει περάσει χρόνος απο την εγχείρηση στους κοιλιακούς και δεν παίζω κορόνα γράμματα με ασκήσεις που τους ζορίζουν αλλα θα μπει απο του χρόνου κ ίσως κ νωρίτερα επειδή μ αρέσει κ μόνο σαν άσκηση.  

 

κιλά θα σε γελάσω , ξεχνάω να ζυγιστώ γιατι σε αυτή τη φάση δεν ασχολούμε με την ζυγαριά , δεν με ενδιαφέρει κ τόσο , όταν έρθει η ώρα για γράμμωση θα γίνουμε πάλι φίλοι. 80τόσα είμαι ύψος 1,71-2 (not sure)

 

βέβαια μια στο τόσο ανεβαίνω στην ζυγαριά του γυμναστηρίου που χάνει κανα 2-3 κιλά , αν δω να φτάνει τα 90 (που δεν πρόκειται σε αυτή τη ζωή ) πάει να πει οτι έφτασα στο red spot που έχω βάλει για όγκο γιατι 1-2 κιλά είναι το φαγητό/νερό πριν πάω για προπόνηση λολολολ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του 220-ηλικία = maximum heart rate, υπάρχει κάποιος άλλος, πιο "επιστημονικός" τρόπος για να υπολογίσουμε το maximum heart rate μας;

 

 

Test VO2 max θα μάθεις τόσο το μέγιστο HR σου όσο και τις ζώνες πράγμα που θα σε βοηθήσει άπειρα δεδομένου ότι κάνεις ποδήλατο.

Μπορούν εύκολα να σου υπολογίσουν στη συνέχεια το βασικό μεταβολικό ρυθμό σου να ελέγξουν την αερόβια και αναεροβια κατάσταση σου και τη μέγιστη απόδοση σου. Χρησιμοποιείται πολύ σε αθλητές μεγάλων αποστάσεων ως βασικό εργαλείο μέτρησης της αθλητικής ικανότητας.

Αν δεν έχεις όμως τα φράγκα για κάτι τέτοιο και δεδομένου ότι κάνεις ποδήλατο βρες μια μεγάλη κλίση πάρε τον παλμογραφο σου και ανέβαινε μέχρι να τα φτυσεις. Η μέγιστη ένδειξη θα είναι στο 95% του θεωρητικου μέγιστου hr σου. Μεγάλη κλίση όχι κάτι που μπορείς να ανέβεις. Ή έστω με την σχέση που θα επιλέξεις.

 

fylatos, thanks για την απάντηση. Το test που αναφέρεις, τι διαφορά έχει από την εργομέτρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εργομέτρηση δεν είναι ειδικός όρος περιλαμβάνει πολλές διαφορετικές εξετάσεις. Με την εργοσπιρομετρία σε δαπεδοεργόμετρο σκοπός είναι να προσδιοριστεί η μέγιστη πρόσληψη οξυγόνου (VO2 max), η ταχύτητα της, στη μέγιστη καρδιακή συχνότητα.

Ωστόσο εργομέτρηση δεν περιλαμβάνει μόνο αυτό. Πχ η μέτρηση της αλτικότητας είναι εργομετρική εξέταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+2,5 κιλά χτες παρόλο που σχεδίαζα να κάνω αυτή την αύξηση σε 2 βδομάδες. Άντε ρε, σε λίγο θα σηκώνω αντρικά κιλά :P

 

Πάντως το ζόρι στη συγκεκριμένη άσκηση δεν είναι στα κιλά per se, με την έννοια ότι δεν μπορώ να τα σηκώσω, αλλά στην αντοχή, Ειδικά στα τελευταία 50 συνεχόμενα swings η καρδιά πάει να σπάσει. Όσο δυναμώνω εκεί τόσο μπορώ να αυξάνω το φορτίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εργομέτρηση δεν είναι ειδικός όρος περιλαμβάνει πολλές διαφορετικές εξετάσεις. Με την εργοσπιρομετρία σε δαπεδοεργόμετρο σκοπός είναι να προσδιοριστεί η μέγιστη πρόσληψη οξυγόνου (VO2 max), η ταχύτητα της, στη μέγιστη καρδιακή συχνότητα.

Ωστόσο εργομέτρηση δεν περιλαμβάνει μόνο αυτό. Πχ η μέτρηση της αλτικότητας είναι εργομετρική εξέταση.

 

ΟΚ, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Εξ όσων καταλαβαίνω, το VO2max είναι μέρος της εργομέτρησης, οπότε άρχισα να το ψάνχω εδώ στην Κύπρο. Για να δούμε...

 

 

+2,5 κιλά χτες παρόλο που σχεδίαζα να κάνω αυτή την αύξηση σε 2 βδομάδες. Άντε ρε, σε λίγο θα σηκώνω αντρικά κιλά :P

 

Πάντως το ζόρι στη συγκεκριμένη άσκηση δεν είναι στα κιλά per se, με την έννοια ότι δεν μπορώ να τα σηκώσω, αλλά στην αντοχή, Ειδικά στα τελευταία 50 συνεχόμενα swings η καρδιά πάει να σπάσει. Όσο δυναμώνω εκεί τόσο μπορώ να αυξάνω το φορτίο. 

 

Ωραίος John, μπράβο! Η καρδιά είναι ένας μυς ο οποίος όταν δυναμώνει επωφελείται όλος ο οργανισμός, ανεξαιρέτως!

 

Βγήκε και η διαδρομή για το ερχόμενο Σάββατο. Σύμφωνα με το google, η απόσταση είναι περίπου 62χλμ (μονή διαδρομή) και η συνολική ανάβαση περίπου 450μ. Αναλόγως του αν θα πάω με παρέα ή μόνος, θα εξαρτηθεί κι ο χρόνος ολοκλήρωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...