Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι μια καλή αρχή :) Από αυτό το άρθρο, συμπεραίνω πως θα ήταν καλύτερα να έτρωγες και λίγη πρωτείνη μετά τη γυμναστική.. Ίσως ένα τοστάκι;

 

http://www.mayoclinic.com/health/exercise/HQ00594_D/NSECTIONGROUP=2

 

lucifer, αν δεν είχες τι να διαβάσεις στην τουαλ΄.. εχμ, στο τρένο και τσέκαρες το άρθρο πιό πάνω.. Τι λες, στέκει τίποτα από αυτά που λέει; :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Θέλω να κάνω και εγώ 1-2 ερωτησούλες.

 

Τις τελευταίες 2,5-3 βδομάδες άρχισα να προσέχω την διατροφή μου γιατί είχα πάρει αρκετά κιλά. Έκοψα το βραδινό τελείως, μερικές μέρες δεν έτρωγα καν μεσημεριανό και την έβγαζα με μίνι σνακ (fitness bars) ή με 2-3 τόστ γαλοπούλα-τυρί κανα ρυζάκι. Έκοψα αναψυκτικά και οσο περισσότερη ζάχαρη. Σε συνδυασμό και με καθημερινή χρήση ποδηλάτου για μετακινήσεις. Το θέμα τώρα που έχω φτάσει σε ένα ικανοποιητικό βάρος, έχω χάσει 4,5 κιλά και είμαι στα 83 με ύψος 1,84.

 

Τί να κάνω για να καταφέρω να μείνω σταθερός σε αυτά τα κιλά, και γιατί όχι να χάσω 2-3 ακόμη, αλλα όχι μέσα σε 10 μέρες να τα ξαναπάρω.... Στο σπίτι μου τώρα που θα πάω για διακοπές έχω ένα πολυμηχάνημα, με σχεδόν καθημερινή χρήση και σε συνδυασμό πάλι με ποδήλατο θα μπορέσω να κρατηθώ και να πάρω και λίγο μπράτσα? ή καλύτερα να ξεκινήσω γυμναστήριο να κάνω και κανα μισάωρο διάδρομο????

 

Απο διατροφή θα τρώω πλέον κανονικό μαγειρευτό φαΐ μία φορά την μέρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά βοήθεια εδώ;

 

Την ηλικία μου τη βλέπετε στο προφίλ μου.

 

Είμαι γύρω στο 1,80, ~73 κιλά και το μόνο που με ενοχλεί πάνω μου, είναι ο θώρακας και η περιοχή του στομαχιού. Θέλω να χάσω αυτή τη κωλοΕλληνική κοιλιά που λέμε πολλοί, αλλά ποτέ δε τα κατάφερα. Προσπάθησα να πάω γυμναστήριο, πήγα για λίγο καιρό, αλλά δε μπόρεσα να το καθιερώσω. Πρώτα από όλα, γιατί δε μου αρέσει να πηγαίνω μόνος, και πήγαινα όποτε τύχαινε να πάει κάποιος φίλος(ντάξει, 3 φορές τη βδομάδα πήγαινα στάνταρ, που είναι και το βασικό, αλλά με το ζόρι και αυτό). Άντε, να αρχίσω τώρα ξανά, αλλά μετά; Όταν ξανά αρχίσουν τα διαβάσματα; Θα δυσκολέψει το θέμα. Δεν είναι ότι είμαι σε χάλια κατάσταση, ίσα ίσα αν δε φάω το βράδυ το πρωί ξυπνάω μια χαρά (όχι φουσκωμένος ορ σαμθινκ), αλλά, με το που φάω, τσουπ, φουσκώνω και αυτό δε το αντέχω. Προσπαθώ να σφίξω λίγο με σετ κοιλιακών κάθε μέρα και κανά βαράκι(από τη προηγούμενη Τετάρτη άρχισα, τώρα που επιτέλους βρήκα καιρό), αλλά τι να σου κάνει και ένα σετ κοιλιακών κάθε μέρα μόνο.(μεγάλο σετ μεν, αλλά...) Καμιά ιδέα ρε παιδιά;

 

By the way, δε τρώω όσπρια, φρούτα κ.λπ., και σχεδόν καθημερινά τρώω μακαρόνια, με αποτέλεσμα πολλούς υδατάνθρακες. Γλυκά, τα περιορίζω όσο μπορώ, αλλά...

 

Καμιά ιδέα; Τι να περιορίσω; Για τρέξιμο ούτε κατά διάνοια. Είπαμε, μόνος κάποια στιγμή, θα βαρεθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισα ισα φιλος, θα επρεπε να πηγαινεις στο γυμναστηριο μονος σου... χωρις φιλους, να πιανεις την συζητηση και ξαφνικα να βλεπεις την ωρα και να λες, αντε περασε, τα υπολοιπα αυριο... ετσι κανεις μιση δουλεια.

 

Βαλε την γυμναστικη στη ζωη σου και τον διαδρομο απαραιτητα, δεν υπαρχει βαριεμαι... υπαρχει θελω ή δε θελω...

 

Εγω παω γυμναστηριο, μονος μου, το βραδυ, να μην υπαρχει ανθρωπος εκει... να το εχω οοοοολο δικο μου, οτι οργανο θελω και απαραιτητα... 45 λεπτα διαδρομο.

 

Οταν δεις οτι χανεις την κοιλια και τα κιλα εκει θα... το λατρεψεις, οπως εκανα κι εγω. Εχασα γυρω στα 20 κιλα πριν 5 χρονια και δεν τα εχω παρει, γιατι καταφερα να αλλαξω τον μεταβολισμο μου και τρωω οτι θελω, χωρις να αγχονομαι (η coca cola zero εχει γινει η βενζινη μου...).

 

Θελει βεβαια προσπαθεια, επιμονη και υπομονη, αλλιως αστο... χανεις καιρο, ενεργια και λεφτα.

 

Η γυμναστικη θελει πολλα μικρα γευματα... οποτε δεν υπαρχει δεν τρωω το βραδυ... τρως το βραδυ, αλλα κανα τοστ, καμμια σαλατα, light πραματα, οχι πιτσες ή σουβλακια...επειδη εχεις παει γυμναστηριο κι εχεις καψει θερμιδες (αυτο κυκλοφορει ως γενικη αντιληψη, μη το παρεις προσωπικα).

 

Οσων αφορα τους κοιλιακους... μια λυση ειναι να πας σε ενα γυμναστηριο με power plate και να κανεις εκει... αλλα πιστεψε με, τα οφελη που θα εχεις με τον διαδρομο οσων αφορα τα κιλα σε συνδιασμο με την προσεγμενη διατροφη που μπορεις να κανεις... θα πιασεις γκομενα τη ζυγαρια σου.

 

Πρωθυπουργε... το πολυοργανο με το ποδηλατο ειναι μια καλη λυση αφου θα τα εχεις ευκαιρα και μετα ξεκινας γυμναστηριο. Μπορεις να φας μαγειρευτο φαγητο, δεν παιζει αγχος, απλα οχι υπερβολικες ποσοτητες κι οχι βουτιες στα λαδια... Οσων αφορα τα μπρατσα, οκ μπορεις να δωσεις εκει το βαρος... αλλα τι γινεται με το υπολοιπο σωμα? Κανεις ολα τα σημεια, τωρα αν θελεις να δωσεις εμφαση στα μπρατσα, κανε ενα σετ παραπανω.

 

Απλα να ξερετε οτι, αν κανετε γυμναστικη για να χασετε βαρος, περιοριστε το αγχος, μην ανεβαινετε στη ζυγαρια και λετε, οχι ρε γαμωτο, τσαμπα τρεχω... δεν τρεχετε τσαμπα, απλα τα αποτελεσματα θελουν τον χρονο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Εγω παιδια θελω να μου προτεινετε καποια 100% καθαρη πρωτεινη, και οσο πιο οικονομικη τοσο το καλυτερο. Θελω να βαζω λιγη πρωτεινη στα γευματα μου. Φυσικα κανω γυμναστικη στο σπιτι με βαρη, με σωμα τρεις μερες την βδομαδα. Και κανω cardio καθημερινα, τρεξιμο επι 20 λεπτα. Ξερω οτι ειναι λιγπ αλλα δεν αντεχω παραπανω ακομα, δυο βδομαδες εχει που αρχισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια θελω να μου προτεινετε καποια 100% καθαρη πρωτεινη, και οσο πιο οικονομικη τοσο το καλυτερο. Θελω να βαζω λιγη πρωτεινη στα γευματα μου. Φυσικα κανω γυμναστικη στο σπιτι με βαρη, με σωμα τρεις μερες την βδομαδα. Και κανω cardio καθημερινα, τρεξιμο επι 20 λεπτα. Ξερω οτι ειναι λιγπ αλλα δεν αντεχω παραπανω ακομα, δυο βδομαδες εχει που αρχισα.

μη βαζεις πρωτεΐνη ακόμα αφου ψιλό αθλείσαι,φαε κοτοπουλακι/γαλοπουλα αβερτα και κανα τυρακι του τυπου τρικαλινο λαιτ(εχει καπως υψηλα λιπαρα βεβαια)και κοτατζ λαιτ,επίσης και η φάβα ειναι πολυ καλή,η φάβα η αυθεντική Σαντορίνης(κίτρινη)και οχι οι αλεσμενες χοιροτροφες που πωλούνται ως τέτοια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ευχαριστω αλλα η γυμναστικη μου εχει αρκετες ασκησεις και αρκετα δυσκολες κουραστικες. Δεν θελω να πινω την πρωτεινη με νερο 3 μερες την ημερα οπως κανουν καποιοι απλως θελω να την ανακατευω με τα γευματα μου, να βαζω λιγο μεσα για να με βοηθησει στον στοχο μου. Αυτο που κανω τωρα χωρις πρωτεινη ειναι, παιρνω βρωμη,φυστικοβουτηρο,απαχο γαλα,σταφιδες,τριμενους ξηρους καρπους και τα κανω ολα μια ζυμη, επειτα φτιαχνω μικρες μπαλιτσες τις οποιοες παλι τις βουταω σε βρωμη για να μην κολλανε και ετσι οποτε θελω εχω ετοιμο το κολατσιο μου πλουσιο σε πρωτεινες αλλα χρειαζομαι την καθαρη πρωτεινη για να προσθετω λιγο στην συνταγη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ευχαριστω αλλα η γυμναστικη μου εχει αρκετες ασκησεις και αρκετα δυσκολες κουραστικες. Δεν θελω να πινω την πρωτεινη με νερο 3 μερες την ημερα οπως κανουν καποιοι απλως θελω να την ανακατευω με τα γευματα μου' date=' να βαζω λιγο μεσα για να με βοηθησει στον στοχο μου. Αυτο που κανω τωρα χωρις πρωτεινη ειναι, παιρνω βρωμη,φυστικοβουτηρο,απαχο γαλα,σταφιδες,τριμενους ξηρους καρπους και τα κανω ολα μια ζυμη, επειτα φτιαχνω μικρες μπαλιτσες τις οποιοες παλι τις βουταω σε βρωμη για να μην κολλανε και ετσι οποτε θελω εχω ετοιμο το κολατσιο μου πλουσιο σε πρωτεινες αλλα χρειαζομαι την καθαρη πρωτεινη για να προσθετω λιγο στην συνταγη μου.[/quote']

 

Μήπως να έπαιρνες τότε πρωτεΐνη μια φορά αμέσως μετά τη προπόνηση, να μην τραυματιζονται και να αναπλαθονται καλύτερα οι μυς;

2 πολύ καλές : whey fx gold, gold standard 100% whey protein.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να έπαιρνες τότε πρωτεΐνη μια φορά αμέσως μετά τη προπόνηση, να μην τραυματιζονται και να αναπλαθονται καλύτερα οι μυς;

2 πολύ καλές : whey fx gold, gold standard 100% whey protein.

 

αν για 3 ημερες προπονηση παιρνει καποιος πρωτεινη

τοτε για 6 ημερες προπονηση τι θα πρεπει να κανει...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν για 3 ημερες προπονηση παιρνει καποιος πρωτεινη

τοτε για 6 ημερες προπονηση τι θα πρεπει να κανει...?

 

Τα παράπονα σ'εμενα τα κάνεις; δες πιο πανω τι έγραψα

 

οκ φιλε μου ευχαριστω. μπορεις να μου πεις και καποιο Link/μαγαζι που μπορω να παραγειλω?

 

Ψάχνοντας θα. Βρεις, πάντως στο bodybuilding. Com έχει καλές τιμές απ'οτι είδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν για 3 ημερες προπονηση παιρνει καποιος πρωτεινη

τοτε για 6 ημερες προπονηση τι θα πρεπει να κανει...?

 

Ντόπες...έτσι όπως το έχουνε ξεφτιλήσει με την πρωτεϊνη θα την θέλουμε για να κάνουμε 2 βήματα...

http://imageshack.us/photo/my-images/857/3635737700b.jpg/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...