Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ποια διαδρομη θα τρεξεις?

Κερκινη

Δεν την λες και ορεινη -δεν την ξερω κιολας- αλλα σιγουρα δεν εχει καμια σχεση με Σαμαρια ας πουμε, οπως δεν εχει σχεση και με τελειως flat καταστασεις :-D

Οπως και να χει, ο πρωτος μου ανωμαλος ημι θα ειναι οποτε, ναι, το κοβω για αρκετα ζορικα.

Noted για 1-2 προπονησεις, πρεπει να βρω μερος της προκοπης τωρα.

Περπατημα θα παιξει 100% λες ε? Οποτε δεν θα αγχωθω εαν για κανα 500αρι το παω στρατα στρατουλα, got it. Για ρυθμο ελπιζω σε κατι πολυ πιο αργο, πχ 5:45 με 6:15 και θα μαι πολυ ευχαριστημενος.

Και μια συμβουλη: Οταν φτασει η ωρα για λιγο περπατημα, προτιμοτερη ανηφορα ή κατηφορα? Το τελευταιο να υποθεσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

μωρε διαβασα τι γραφεις 1 βαλιτσα και ενα σακο!! αλλα τι σκατα εχεις παρει μαζι σου για 1 βδομαδα!? για να χρεαιζεσαι και τους δυο! πχ κουζινικα τι πηρες και γιατι? 

φαγητά μαγειρεμένα, μπαχαρικά, μάτι κουζίνας, γκαζάκι, πετσέτες κουζίνας, σεικερ, πλαστικά ποτήρια, καφέδες, μπρίκια, ρύζια, πλιγούρια κλπ κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαγητά μαγειρεμένα, μπαχαρικά, μάτι κουζίνας, γκαζάκι, πετσέτες κουζίνας, σεικερ, πλαστικά ποτήρια, καφέδες, μπρίκια, ρύζια, πλιγούρια κλπ κλπ 

Εκστρατεια πηγες ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κερκινη

Δεν την λες και ορεινη -δεν την ξερω κιολας- αλλα σιγουρα δεν εχει καμια σχεση με Σαμαρια ας πουμε, οπως δεν εχει σχεση και με τελειως flat καταστασεις :-D

Οπως και να χει, ο πρωτος μου ανωμαλος ημι θα ειναι οποτε, ναι, το κοβω για αρκετα ζορικα.

Noted για 1-2 προπονησεις, πρεπει να βρω μερος της προκοπης τωρα.

Περπατημα θα παιξει 100% λες ε? Οποτε δεν θα αγχωθω εαν για κανα 500αρι το παω στρατα στρατουλα, got it. Για ρυθμο ελπιζω σε κατι πολυ πιο αργο, πχ 5:45 με 6:15 και θα μαι πολυ ευχαριστημενος.

Και μια συμβουλη? Οταν φτασει η ωρα για λιγο περπατημα, προτιμοτερη ανηφορα ή κατηφορα? Το τελευταιο να υποθεσω?

δεν καταφερα να βρω καπου τα υψομετρικα οποτε δεν νομιζω να ναι μεγαλη υψομετρκη διαφορα.

 

Αν εχει απλα ανηφορικη κλιση το πας και τρεξιμο αν εχει φαση αναβαση βουνου θα περαπτησεις σιγουρα. Και πιο αργα μπορει μην σου φανει παραξενο. Εχω μετρημενα 1000 σε βουνο σε 10+ λεπτα. Γενικα το βουνο εχει να κανει πιο πολυ με δυναμη και αντοχη και δεν κοιτας το χρονο. Αν θες να κανεις χρονο πας δρομο!

 

Το περπατημα αναγκαστηκα θα το κανεις σε ανηφορα γιατι δεν θα εχεις ανασες! Κατηφορες δινεις αν εισαι ξεκουραστος απλα προσεχεις τους κραδασμους.

 

Συμβουλες ειναι οι κλασσικες. Μην τραβηχτεις απο καποιον πιο γρηγορο και σε καψει και μην το πιεσεις στην ανηφορα. Αν μπορεις να κρατας ενα πολυ πολυ αργο τεμπο τρεξιματος ειναι προτιμοτερο απο το περπατημα. 

Ενα καλο τιπ για την περιπτωση αποτομης ανηφορας ειναι να βαζεις τα χερια σου (αντιχειρας στη μεσα μερια του ποδιου και τα αλλα απο την εξω) πανω απο το γονατο ωστε σε καθε σου βημα να βαζεις δυναμη και απο τα χερια ωστε να ξεκουραζεις λιγο τα ποδια σου. 

 

δες εδω το βιντεο στο 1ο λεπτο ειναι αυτο που σου λεω για τα χερια

 

επισης μπορει αθελα σου να ριχνεις λιγο το σωμα σου μπροστα στις ανηφορες οποτεθα νοιωσεις μυικο πονο στην μεση!οσο μπορεις κρατα τη ισια

φαγητά μαγειρεμένα, μπαχαρικά, μάτι κουζίνας, γκαζάκι, πετσέτες κουζίνας, σεικερ, πλαστικά ποτήρια, καφέδες, μπρίκια, ρύζια, πλιγούρια κλπ κλπ 

θα ξαναρωτησω γιατι ολα αυτα για 1 βδομαδα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμασω κ αυτο.Χθες πηρα αλμυρη πρωτη φορα στη ζωη μου και εβαλα μεσα γαλοπουλα, κασερι, ουγγαρεζα, καλαμποκι, μανιταρι και μπεικον.Δε με εντυπωσιασε, θα προτιμουσα αυγο/κοτοπουλο αλλα δεν ειχε.

Δοκιμασε κρεπα αλμυρη με γυρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαράγγι Σαμαριάς χτες, ειναι πολύ πιο απαιτητικό απο ότι το παρουσιάζουν οι τουριστικοί οδηγοί. 6 ώρες περπάτημα σε κακοτράχαλο έδαφος κι έπρεπε διαρκώς να κοιτάς κάτω για να μην γκρεμοτσακιστεις αντί να απολαμβάνεις την άγρια φύση που σε περιέβαλε. Καμία σαρανταρια φορές στραβοπάτησα και πήγα να στραμπουλιξω τον αστράγαλο αλλά τη γλίτωσα.

 

Μου έμεινε δώρο μια φουσκάλα σε ενα δάχτυλο του ποδιού και φυσικά πιάσιμο στα πόδια. Χορεύω χάλια όποτε βρήκα δικαιολογία για να μη σηκωθώ σήμερα στο γάμο να χορέψω :)

Δεν έχω πάει ποτέ (believe it or not)

 

 

Πονάνε τα τετρακέφαλα σήμερα σε βαθμό να μην μπορώ να περπατήσω.Έχω και γάμο το βράδυ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πάει ποτέ (believe it or not)

 

 

Πονάνε τα τετρακέφαλα σήμερα σε βαθμό να μην μπορώ να περπατήσω.Έχω και γάμο το βράδυ :(

Αν δεν είσαι ο γαμπρός δεν χρειάζεται να χορεψεις οπότε κούτσα κούτσα θα τι βγάλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πάει ποτέ (believe it or not)

 

 

Πονάνε τα τετρακέφαλα σήμερα σε βαθμό να μην μπορώ να περπατήσω.Έχω και γάμο το βράδυ :(

Χανιά είσαι; Πλάκα θα έχει να πάμε στον ίδιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χανιά είσαι; Πλάκα θα έχει να πάμε στον ίδιο!

Ναι.Για πες σε ποιο κέντρο γίνεται το γλέντι σε σένα ? :P

 

Maus θα κρατάω το δίζυγο στη πλάτη  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...