Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει αγοράσει κανείς απο Nutraholic.com;

Έκανα μια παραγγελία για μια πρωτείνη αλλά τώρα είδα οτι έχουν έδρα τη βουλγαρία και δε μου άρεσε αυτό...

Λέτε να είναι μαιμού;Δεν την έχω παραλάβει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Έχει αγοράσει κανείς απο Nutraholic.com;

Έκανα μια παραγγελία για μια πρωτείνη αλλά τώρα είδα οτι έχουν έδρα τη βουλγαρία και δε μου άρεσε αυτό...

Λέτε να είναι μαιμού;Δεν την έχω παραλάβει ακόμη.

οι βουλγαροι ειναι μπροστά στα φάρμακα και συμπληρώματα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια , μετα απο 2 χρονια περιπου φοιτητικου φαγοποτιου  :P
με αποτελεσμα πολλα παραπανισια κιλα.... που τα ειχα λιγο πολυ παντα βεβαια..... αν κ επαιζα μπασκετ . 

αποφασισα να παμε τον φιλο μου

 (που ασχολειται γενικα με το θεμα οντας τεφατζης )....γυμναστηριο....

Ο μονος σκοπος μου ειναι να χασω πρωτα   τα περισσοτερα παραπανισια κιλα και λιπος και αργοτερα να αρχισω να χτισω  τα υπολοιπα ( μπρατσα , στηθος,ποδια κτλ) .
Θελω να μου προτεινεται πως να κινηθω  , δηλ να κανω αποκλειστικα αεροβια
 (διαδρομο και ποδηλατο ) ή καποιο συνδιασμο αεροβιας και μικρα βαρη ή κατι αλλο τελοσπαντων.
Φοβαμαι μηπως με τα βαρη ''σφιξει'' το κορμι και γινει πιο δυσκολη η απωλεια μετα(ξερω μα$%@ες λεω αλλα δεν ξερω πως μου εχει καρφωθει ετσι  :-) )

Το προγραμμα που ξεκινησα εδω και 2 μερες ειναι .....
-στην αρχη ζεσταμα 10-15 λεπτα σε ποδηλατο γιατι οντως λαπας δεν τον πολυαντεχω τον διαδρομο 
-μετα μικρα βαρη(10-15-20 κιλα) με πολλες επαναληψεις σε διαφορετικες ομαδες μυων καθε μερα
συμπεριλβανομενου και ποδια με βαθη-πρεσα .( αντεχω κ πολλα παραπανω αλλα λογω αυτου που ειπα πριν φοβαμαι)
-και αργοτερα 3 με 4    7λεπτακια περπατημα-τρεξιμο στο διαδρομο .

-και τελος κοιλιακους και ραχιεους. 

 

Απο θεμα διατροφης τα γνωστα κρεας με σαλατες και σχεδον καθολου υδατανθρακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο μονος σκοπος μου ειναι να χασω πρωτα   τα περισσοτερα παραπανισια κιλα και λιπος και αργοτερα να αρχισω να χτισω  τα υπολοιπα ( μπρατσα , στηθος,ποδια κτλ) .

 

ο σκοπός σου θα πρέπει να ειναι να χάσεις μονο λίπος , όχι κιλά και λιπος. το αν θα κάνεις body recomposition(χάνεις λιπος - βάζεις μυς , αλλα παίρνει παραπάνω καιρό)  η όχι ειναι δική σου επιλογή , εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα γιατι όπως λες έχεις πολλά παραπανίσια κιλά άρα δεν θες να κάνεις το δέρμα σου γιο-γιο

γιατι αφότου χάσεις τα κιλά θα πρέπει να το αφήσεις να προσαρμοστεί διατιρώντας ενα συγκεκριμένο ογκο στο σώμα σου κ εννοώ τον συνολικό όγκο,  έτσι με το να αδυνατίσεις κ μετά να βάλεις κιλά μονο κακό στο δέρμα σου θα κάνεις. Οπότε η γνώμη μου ειναι να προσπαθήσεις να χάσεις το λιπος κ ταυτοχρόνος να επωφεληθείς τα "noob gains" , τα μυικά κέρδη του αρχάριου (αρκεί βέβαια να κάνεις κανονικά προπονήσεις με βάρη και να τρως σωστά)

 

 

 

Θελω να μου προτεινεται πως να κινηθω  , δηλ να κανω αποκλειστικα αεροβια

 (διαδρομο και ποδηλατο ) ή καποιο συνδιασμο αεροβιας και μικρα βαρη ή κατι αλλο τελοσπαντων.

Φοβαμαι μηπως με τα βαρη ''σφιξει'' το κορμι και γινει πιο δυσκολη η απωλεια μετα(ξερω μα$%@ες λεω αλλα δεν ξερω πως μου εχει καρφωθει ετσι  :-) )

 

αερόβια να κάνεις το πρωί με άδειο στομάχι αν έχεις σκοπό να πας για προπόνηση με βάρη το μεσημέρι ή το απόγευμα ή το βράδυ , , αλλιώς μετά την προπόνηση με βάρη κάνεις την αερόβια σου κ εισαι αρχηγός. Οι δύο περιπτώσεις που σου έγραψα ειναι δυο ευκολοι τρόποι για απώλεια λίπους. Αν κάνεις αερόβια κ μετά ψευτοπροπόνηση με βάρη ειναι λάθος , δεν το θες αυτό , χρειάζεσαι να πάρεις στα σοβαρά τα βάρη γιατι αυτά θα σου χτύσουν σώμα παρέα με την κουζίνα . Το μικρά βάρη το ξεχνάς , κάνεις οτι μπορείς και με σκοπό να ανεβαίνεις σε κάθε προπόνηση έστω κ λίγο , το σώμα σου αν δεν το ζορίσεις καθόλου δεν έχει λόγο να αλλάξει , θα μένεις ίδιος.

 

αυτό οτι θα σφίξει το κορμί κ θα γίνει ποιο δύσκολη η απώλεια , δηλαδή οτι θα σφίξει το λίπος ειναι λάθος, δεν γινεται που να κατέβει ο θεος κάτω κ ειναι αστείο να το σκέφτεσαι , θα το καταλάβεις αργότερα.

 

 

 

Το προγραμμα που ξεκινησα εδω και 2 μερες ειναι .....

-στην αρχη ζεσταμα 10-15 λεπτα σε ποδηλατο γιατι οντως λαπας δεν τον πολυαντεχω τον διαδρομο 

-μετα μικρα βαρη(10-15-20 κιλα) με πολλες επαναληψεις σε διαφορετικες ομαδες μυων καθε μερα

συμπεριλβανομενου και ποδια με βαθη-πρεσα .( αντεχω κ πολλα παραπανω αλλα λογω αυτου που ειπα πριν φοβαμαι)

-και αργοτερα 3 με 4    7λεπτακια περπατημα-τρεξιμο στο διαδρομο .

-και τελος κοιλιακους και ραχιεους. 

 

Η γνώμη μου ειναι να ξεκινάς με την μια βάρη , ζέσταμα θα κάνεις στην πρώτη άσκηση κάθε μυικής ομάδας 2-3 σετάκια , μετά την προπόνηση με βάρη να κάνεις κανένα 20λεπτο αερόβια και να προσπαθείς σε κάθε προπόνηση να αυξάνεις δυσκολία κ διάρκεια. Οταν φτάσεις κανα μισάωρο αερόβια στο τέλος θα εισαι οκ. Γενικά μη λιώσεις στην αερόβια κ εξαντληθείς , προσπάθησε να τρως σωστά γιατι αυτό ειναι το σημαντικότερο.

κοιλιακούς και ραχιέους δεν ειναι ανάγκη να κάνεις κάθε μέρα

ραχιέους να γυμνάζεις τη μέρα που κάνεις πλάτη , κοιλιακοί 2-3 φορές την εβδομάδα κ πολυ ειναι μη σου πω γιατι κοιλιακούς δεν πρόκειται να δεις αν δεν χάσεις πολύ λίπος , ακόμα δεν πρέπει να το σκέφτεσαι. Καλά κάνεις που τους γυμνάζεις γιατι όλοι οι μυς παίζουν ρόλο κ πρέπει να δυναμώσουν αλλα θελω να πω μη το κάνεις κ κάθε μέρα , δεν υπάρχει λόγος. Δευτέρη-τετάρτη-Παρασκευή πχ κ πολύ ειναι.

 

 

 

 

 

 

Απο θεμα διατροφης τα γνωστα κρεας με σαλατες και σχεδον καθολου υδατανθρακες.

 

wrong. υδατάνθρακες θα τρως , απλά θα ειναι περιορισμένοι κ καλό ειναι να ξεκινούν απο το πρωινό σου και να φτάνουν το μεσημεριανό , άντε κ λίγοι το απογευμα γιατι το βράδυ δεν σου χρειάζονται (εκτός αν προπονήσε βράδυ άρα εκει αλλάζει το πράγμα)

Πηγές υδατανθράκων φρούτα , ρύζι , μακαρόνια ολικής , βρώμη , γενικά θες υδατάνθρακα , αυτό που σε ενδιαφέρει ειναι οι θερμίδες που τρως να ειναι λιγότερες απο αυτές που καις .

 

 Και γράψε υψος/βάρος να έχουμε μια καλύτερη εικόνα B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ωχ δλδ αυθημερον προετοιμασια, την εφτιαξα, την εφαγα? Κριμα...

Εχεις λινκ απο xtreme για την αγευστη?

Αν ειναι να μπει στην κατάψυξη, θα πρεπει να το φας σε μισή ώρα (ανάλογα και το πόσο δυνατή ειναι η ψύξη του ψυγείου σου)

Δεν εχω λινκ. Επίσης τώρα πια μπορεις να πάρεις καθαρή πρωτεΐνη (brandless) και απο το κατάστημα με τα βιολογικά προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

γαμω τα βιολογικα ρολογια και τις μαλακιες!! υπνο στις 3 ξυπνημα στις 7 χωρις λογο και αιτια!


αυτο για αυτους/ες που τρεχουν και θελουν μπουκαλι στο χερι και καπου να βαζουν λεφτα κτλ 

http://www.amazon.com/gp/product/B003KZKE3A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να μπει στην κατάψυξη, θα πρεπει να το φας σε μισή ώρα (ανάλογα και το πόσο δυνατή ειναι η ψύξη του ψυγείου σου)

Δεν εχω λινκ. Επίσης τώρα πια μπορεις να πάρεις καθαρή πρωτεΐνη (brandless) και απο το κατάστημα με τα βιολογικά προϊόντα.

 

H Δημηρα παντως ειπε οτι εν συνεχεια διατηρειται και στο ψυγειο αν βγαλεις περισσοτερες μεριδες..

Καθαρη πρωτεινη λεμε την αγευστη τωρα?

 

 

γαμω τα βιολογικα ρολογια και τις μαλακιες!! υπνο στις 3 ξυπνημα στις 7 χωρις λογο και αιτια!

αυτο για αυτους/ες που τρεχουν και θελουν μπουκαλι στο χερι και καπου να βαζουν λεφτα κτλ 

http://www.amazon.com/gp/product/B003KZKE3A

 

Μηπως λογω ζεστης? Και γω δεν κοιμαμαι καλα και ξυπναω νωρις ολο το καλοκαιρι. Πρεπει να ειναι ενας συνδυασμος ζεστης και περεταιρω καταπονησης μυων λογω καλοκαιριου για μενα.

 

Το μπουκαλακι μετραει αντε να το βρουμε και Ελλαδα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Δημηρα παντως ειπε οτι εν συνεχεια διατηρειται και στο ψυγειο αν βγαλεις περισσοτερες μεριδες..

Καθαρη πρωτεινη λεμε την αγευστη τωρα?

 ...

Εγω μίλησα για κατάψυξη και οχι ψυγείο. Αν θελεις να φτιάξεις 10 μερίδες, τότε πες μας αν βγάλανε νερό τα δοχεία.

Επίσης

Οταν λέμε καθαρή πρωτεΐνη μιλάμε για καθαρή πρωτεΐνη χωρις φόρμουλες και γεύσεις. Αυτές που παιρνεις με το διάφανο σακούλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μίλησα για κατάψυξη και οχι ψυγείο. Αν θελεις να φτιάξεις 10 μερίδες, τότε πες μας αν βγάλανε νερό τα δοχεία.

Επίσης

Οταν λέμε καθαρή πρωτεΐνη μιλάμε για καθαρή πρωτεΐνη χωρις φόρμουλες και γεύσεις. Αυτές που παιρνεις με το διάφανο σακούλι...

 

Α οκ δεν ηξερα οτι υπαρχουν και τετοιες. Σε συσκευασμενη μηπως θεωρειται και η naked whey της TPW τετοια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Δημηρα παντως ειπε οτι εν συνεχεια διατηρειται και στο ψυγειο αν βγαλεις περισσοτερες μεριδες..

Καθαρη πρωτεινη λεμε την αγευστη τωρα?

 

Η Δήμητρα δεν είπε κάτι τέτοιο για το γιαούρτι, γιατί δεν το έχει δοκιμάσει, πάντα κάνει μια μερίδα, τη βάζει κατάψυξη και σε μια ώρα πάει το βγάζει το τρώει και γλείφει και το ταπεράκι.

Η Δήμητρα το είπε για τα φαγητάκια που μαγειρεύεις γενικά τα αποθηκεύεις σε τάπερ για να τα έχεις και να τα τρως. 

Για το γιαούρτι, τις μερίδες που μπορείς να κάνεις μπορείς να τις  αφήσεις στην κατάψυξη, δεν θα γίνει κάτι, απλά όταν το βγάλεις θα περιμένεις λίγο (τώρα που έχει ζέστη) να λιώσει για να μπει το κουτάλι. Είναι σαν το κοινό παγωτό, απλά. 

 

Δεν υπάρχει 100% καθαρότητα σε πρωτεΐνη, το βασικό είναι να βρεις μια με τις καλύτερες αναλογίες σε μάκρος και φυσικά με λιγότερα λίπη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, 80αρα. Οι καθαρες ειναι 100αστερες? Υπαρχει 100% πρωτεινη? :confused:

 

naked_whey_80_finished.jpg

Κανε ενα search στο google

+

Αν δεν θελεις να κλαψεις το γιαούρτι-ice cream, μην το αφήσεις στην κατάψυξη για πολλες ωρες γιατι θα γίνει ενα τεράστιο κομμάτι πάγου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Δήμητρα δεν είπε κάτι τέτοιο για το γιαούρτι, γιατί δεν το έχει δοκιμάσει, πάντα κάνει μια μερίδα, τη βάζει κατάψυξη και σε μια ώρα πάει το βγάζει το τρώει και γλείφει και το ταπεράκι.

Η Δήμητρα το είπε για τα φαγητάκια που μαγειρεύεις γενικά τα αποθηκεύεις σε τάπερ για να τα έχεις και να τα τρως. 

Για το γιαούρτι, τις μερίδες που μπορείς να κάνεις μπορείς να τις  αφήσεις στην κατάψυξη, δεν θα γίνει κάτι, απλά όταν το βγάλεις θα περιμένεις λίγο (τώρα που έχει ζέστη) να λιώσει για να μπει το κουτάλι. Είναι σαν το κοινό παγωτό, απλά. 

 

Δεν υπάρχει 100% καθαρότητα σε πρωτεΐνη, το βασικό είναι να βρεις μια με τις καλύτερες αναλογίες σε μάκρος και φυσικά με λιγότερα λίπη.

 

 

Παρελειψα ενα κομματι της προτασης σου, και νομιζα οτι αναφεροσουν αποκλειστικα στα γιαουρτια :P

 

 

όσο για το γιαούρτι, ναι σε ξεχωριστά ταπεράκια μπορείς να το κάνεις, αυτό και όλα τα γεύματα σου σε ταπεράκια και στο ψυγείο. να τα μετράς τα ταπεράκια γιατί εμένα εξαφανίζονται...ως δια μαγείας πάντα 

 

Απλως οπως λεει και ο viper μαλλον θα παγωνει στην καταψυξη το γιαουρτι και θα αλλοιωνετε αν το χεις πανω απο 1 μερα.

 

Ασχετο τι μιξερ χρησιμοποιεις για το αλεσμα?

 

Η κολλητη μου μου ειπε να παρω αυτο και ο Maus αυτο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...