Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντε με γιες..Πως είναι το νούμερο κλπ ολα κομπλε?Πρώτες εντυπώσεις?Κατα τα άλλα pr και εγώ 120χ5 back squat 130χ1,140χ1(με λίγο βοήθεια απο bro) και front squat 100χ2.Το σώμα θυμάται και σιγά σιγά επανέρχεται.

 

εντάξει ο μικρός είναι άλλη φάση τα 120x5 τα κάνει με hamstring να ακουμπάει γάμπα και έφτασε εδώ σε 3-4 μήνες. Είναι για αρκετά παραπάνω.. 

 

όμως όλο αρχίζει, κάνει 6 μήνες και το παρατάει.. αν κάτσει και κάνει κάνα δυο χρόνια με σωστή διατροφή..

 

Εγώ είμαι 100x4 (backsquat) και χτες έκανα 84x3 front squat με παρόμοια τεχνική... έχω ακόμα... κωλο-δίετα. 

 

----- 

σήμερα έφεραν τσουρεκάκι τερκενλή στην δουλειά πάντως και τσίμπησα δυο κομμάτια , υπάρχουν και όρια..

 

----

 

http://www.theatlantic.com/national/archive/2013/10/this-is-the-average-mans-body/280194/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Νομιζω οτι πηρα ενα μυϊκο κιλο :P

 

Φτιαχνω βαλιτσα και εβαλα μεσα και τα αθλητικα μου.. Οι αλλοι θα σαπιζουν στο δωματιο και εγω θα μαι κατω στο gym. Θα κανω ολες τις μερες κοιλιακους-ραχιαιους + μια προπονηση τρεξιμο ΑΝ ειναι οκ η μεση μου. Αλλιως θα αρκεστω στην πισινουλα.

Θα πω να μου κανουνε κ ενα μασαζ και θα ρθω να ισιωσω:P

 

Α τωρα 5 μερες θα μαι και εγω στον ογκο....στον πολυ ογκο :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είμαι κι εγώ στο κλαμπ μέσης... αντανακλαστικός είναι ο πόνος είπε ο γιατρός, 5 μέρες θα χαπακωθώ με αντιφλεγμονώδη (με αποχή από βάρη) και φυσικοθεραπεία μετά, αν δεν στρώσει η κατάσταση. 

 

50/50 αν θα τρέξω 5Κ ή θα πάω για.. απόσυρση που λέει κι ο Φώτης στις 9/11 :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είμαι κι εγώ στο κλαμπ μέσης... αντανακλαστικός είναι ο πόνος είπε ο γιατρός, 5 μέρες θα χαπακωθώ με αντιφλεγμονώδη (με αποχή από βάρη) και φυσικοθεραπεία μετά, αν δεν στρώσει η κατάσταση. 

 

50/50 αν θα τρέξω 5Κ ή θα πάω για.. απόσυρση που λέει κι ο Φώτης στις 9/11 :P

 

Ελπίζω ο γιατρός που σου έγραψε τα αντιφλεγμονώδη να σου έγραψε "παρέα" και χάπια για την προστασία του στομαχιού. Εάν όχι, συμβουλέψου τον φαρμακοποιό σου και πάρε ένα κουτί από τα δεύτερα. Πρακτικά, τα πίνεις πριν τα αντιφλεγμονώδη, αλλά ακριβείς οδηγίες θα βρεις στη συσκευασία. Απλά, μην κάνεις το λάθος να πάρεις τα αντιφλεγμονώδη μόνα τους, μπορεί να σου δημιουργήσουν μόνιμο πρόβλημα στα τοιχώματα του στομαχιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουελκαμ! :P εγω χτες πηγα και μου εκανε η γυμναστρια ενα προγραμματακι pilates και νιωθω καλυτερα. Θα παω και σημερα το μεσημερι.

 

Νταξει μωρε για 5 μερουλες για τρεχει τπτ.. Εγω ειχα παρει για 10 και δε μου χε πει για προστατευτικο, μονο να χω φαει καλα πριν.

Βεβαια αμα θελει κ να παρει κακο δε κανει,

Πχ το Losec ειναι για τετοιες δουλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

φωτη ξεκινα να τρεχεις και θα σε πονεσουν πολλα :P

ωραιο και καλο το τρεξιμο αλλα οποιος λεει οτι ειναι "ακινδυνο" αθλημα δεν ξερει τι του γινετε..

δεν υπαρχει ανθρωπος που να τρεχει και να μην εχει ή να εχει στο μελλον θεμα σε γονατο,μεση και γενικα καπου απο τη μεση και κατω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φωτη ξεκινα να τρεχεις και θα σε πονεσουν πολλα :P

ωραιο και καλο το τρεξιμο αλλα οποιος λεει οτι ειναι "ακινδυνο" αθλημα δεν ξερει τι του γινετε..

δεν υπαρχει ανθρωπος που να τρεχει και να μην εχει ή να εχει στο μελλον θεμα σε γονατο,μεση και γενικα καπου απο τη μεση και κατω!

Δεν διαφωνω,  εχω κανει πολλα που επιβαρυνουν γονατα και μεση πολυ περισσοτερο απο το τρεξιμο  δεν λεω οτι ειμαι ο κανονας προφανως  ειμαι η εξαιρεση αλλα μεχρις στιγμης εχω φανει τυχερος απο τραυματισμους .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

φωτη πολλοι δεν κατανοουν το ποσο επιβλαβες ειναι το τρεξιμο! αρκει μονο να σκεφτει καποιος οτι σε καθε βημα ασκειτε μια "δυναμη" η οποια περναει σε ολο το σωμα! μπορει στο 1 βημα αυτη η δυναμη να ειναι μικρη εστω 0.5N , θες περιπου 1370 βηματα το 1χιλιομετρο

οποτε 685Ν στο 1 χιλιομετρο! καντο αυτο επι οσα χιλιομετρα τρεχεις και θα δεις ποσο καταπονειται το σωμα! οποτε πιστευω οτι το τρεξιμο ειναι ενα απο τα πιο "σκληρα" αθληματα απο αποψη καταπονησης του σωματος μας!

 

και σκεψου κιολας οτι αυτη η δυναμη που νοιωθεις αλλαζει αναλογα με το βαρος! δηλαδη ο πιο βαρης θα τρωει περισσοτερη δυναμη σε καθε πατημα..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ήρθαν τα παπούτσια. Αύριο θα κάνω squat και εγώ. 

 

-----

 

ακυρο δεν ήρθαν, ήρθε κάτι που παρήγγειλα 1 εβδομάδα μετά τα παπούτσια. Οι μαλάκες δεν δίνουν tracking για το order

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια κ σε σενα!!

 

Φωτη χτυπα ξυλο ρε!!!

Παντως αυτα που λεει ο σπεκτ τα βλεπω κι εγω... Εμενα πχ η μεση μου τη τριτη δε μ επιασε μετα τα βαρη αλλα μετα το τρεξιμο.

Κι επειδη πια εχω γνωρισει πολυ κοσμο που τρεχει, ουτε ενας δεν υπαρχει που να μην εχει βγαλει εστω μια ενοχληση.

 

Σιγουρα βεβαια ειναι και θεμα οργανισμου αλλος ειναι πιο ανθεκτικος. Αλλα γενικα ειναι καταπονηση μεγαλη για γονατα-μεση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω ο γιατρός που σου έγραψε τα αντιφλεγμονώδη να σου έγραψε "παρέα" και χάπια για την προστασία του στομαχιού.

Όχι, απλά μου είπε να τα παίρνω με γεμάτο στομάχι, μετά το πρωϊνό/βραδινό δλδ. Πήρα χτες και σήμερα και δεν έχω κάποιο θέμα μέχρι στιγμής.

 

Για την μέση, υπάρχει κάποια καλή άσκηση ενδυνάμωσης πέραν απ'τους κλασσικούς ραχιαίους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...