Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Σχετικά με το τρέξιμο εγώ που 1 χρονο και κατι είχα μείενι εκτός λόγω μέσης μεσα σε 5 βδομάδες κατάφερα να το παω στα 5km σε περιπου 30-33' και με 1 βδομαδα αποχής λόγω τραυματισμού. Αρα wizzy μαλλον εσυ θα είσαι πολυ πιο ανετος. 

 

Τωρα βεβαια έχω θεματακι, βρίσκω τοίχο στα 6km και δεν μπορώ να τα ανέβω.. Προπονούμαι 3 φορές τη βδομάδα κατα μ.ο. Δ-Τε-Πα αλλά δεν βρίσκω λύση να τα ξεπεράσω.. Συνήθως ξεκινάω αργά κάπου 6κ30-7' το km και μετά το 1ο σταθεροποιούμαι στα 6'/km. Έχουμε καμια συμβουλή; Μπηκα myasics κλπ αλλά δεν μου αρεσαν τα προγραμματα που προτείνει, ουτε μπορώ να τα εφαρμοσω.. Δοκιμασα να διαβάσω κ το φορουμ του running news αλλά ότι βρήκα ήταν καπως τραβηγμένο και σε καλύτερο επίπεδο από το δικό μου. 

 

τι εννοεις βρισκεις τοιχο στα 6? απο τι μενεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

τι εννοεις βρισκεις τοιχο στα 6? απο τι μενεις? 

 

Μένω απο δυναμεις, βαριά πόδια και αρκετό λαχάνιασμα. Αν βεβαια περπατησω κανα 200-300 μέτρα αντέχω περιπου αλλο 1 km και αν το ξανακανω ίσως αντέχω 1 ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

διατασεις να υποθεσω κανεις μετα το τρεξιμο ε? νερο κτλ πινεις?

απο τη στιγμη που λαχανιαζεις σημαινει οτι ο ρυθμος με τον οποιο πας δεν ειναι για μεγαλη αποσταση! δοκιμασε να τρεξεις 8 χλμ και να τα κανεις στο 7'/χλμ!

 

γενικα η λογικη ειναι ανεβαζεις χιλιομετρα ριχνεις χρονο (σε οτι επιπεδο και να εισαι)

την αντοχη θα την φτιαξεις με διαλλειματικες προπονησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, :-D :-D :-D :-D , να 'στε καλά, με κάνατε και γέλασα! ΟΚ, δεν θεωρώ τον εαυτό μου couch potato, απλά το πρόγραμμα ονομάζεται έτσι! Επίσης, μιλάει για 3 φορές την εβδομάδα τρέξιμο, οπότε είπα να το ακολουθήσω πιστά, δεδομένης της προοδευτικής άυξησης του βαθμού δυσκολίας (= χρόνος που τρέχω), εξ ου και οι 7-8 εβδομάδες.

 

 

@therock: πήγαινε εδώ, scroll down στο Muscle group, επέλεξε abs/core, κάνε filter και διάλεξε!

 

Κομπλε φαινεται ενδιαφερον.

 

Γενικοτερα τους κοιλιακους πως τους κανετε? 1- Μετα τη γυμναστικη, 2- σε off days, ή 3- την ιδια μερα αλλα αλλη ωρα πχ πρωι βαρη, βραδυ κοιλιακους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διατασεις να υποθεσω κανεις μετα το τρεξιμο ε? νερο κτλ πινεις?

απο τη στιγμη που λαχανιαζεις σημαινει οτι ο ρυθμος με τον οποιο πας δεν ειναι για μεγαλη αποσταση! δοκιμασε να τρεξεις 8 χλμ και να τα κανεις στο 7'/χλμ!

 

γενικα η λογικη ειναι ανεβαζεις χιλιομετρα ριχνεις χρονο (σε οτι επιπεδο και να εισαι)

την αντοχη θα την φτιαξεις με διαλλειματικες προπονησεις!

 

Διατάσεις ναι.. Εχω και θεμα με τις γάμπες οπότε κάνω και πριν και μετά και το βράδυ. Νερό πίνω στο τέλος, αυτό ίσως πρέπει να το φτιάξω και να κάνω μια μικρή στάση για να πιω 2 γουλιες. Διαλλειματικες; Πως δηλαδη;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δυναμωσε τις γαμπες! βαλε μερικες ανηφορες (μικρες) στην διαδρομη σου

 

ζεσταμα

400μ 90% 3' ξεκουραση κανε αυτο 5-6 φορες

αποθεραπεια

διατασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες και πως το εννοεις το ζεσταμα και την αποθεραπεία..

 

Δυνατες ειναι οι γαμπες μωρε απο αρκετά χρόνια μπασκετ. όπως και τα πόδια γενικότερα. Βασικά με ενοχλεί συνήθως σε ένα σημείο ακριβώς ανάμεσα σε γαστροκνημιο και υποκνημίδιο http://www.onsports.gr/media/k2/items/cache/2dcdfe2bb34d0e3fe5aca016edd9fdf6_L.jpg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ζεσταμα και αποθεραπεια ειναι χαλαρο τρεξιμο (1.30-2 πιο αργα απο τον ρυθμο του τρεξιματος σας αν δηλαδη πας 6'/χλμ ζεσταμα και αποθεραπεια θα κανεις 8'/χλμ)

 

μπορει να ειναι δυνατες αλλα οχι μαθημενες στο τρεξιμο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα αρσεις θανατου. Κανονικα ειχα αυριο προπονηση αυριο μετα την δουλεια θα παμε για φαγητοκαι την εκανα σημερα.

 

1*5@100 1*5@110 1*[email protected] ηθελα να βαλω 120κιλα αλλα με τα χαζολογια που βαριεμαι και δεν παραγγελνω κιλα δεν με επαιρνε.

 

Τελος εκανα ενα σετακι αρσεις θανατου τραπς επι 8...

 

Τωρα ειμαι πτωμα.

 

Αυτο που πε ο φωτης για το κρυο εχει απολυτο δικιο.

 

Καλο ζεσταμα παιδες πανω απο ολα, αλλιως θα μας παρουν σηκωτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήγα gym σήμερα πρώτη απο τότε που άρχισα. Ήμουν με λίγο ύπνο και δεν είχα όρεξη να φάω σήμερα οπότε είπα να μην πάρω ρίσκα και μείνω στον τόπο.

 

Πιστεύω πως καλά έπραξα. Αν πήγαινα, το πρόγραμμα θα έβγαινε για να βγεί απλά και δεν θα ευχαριστιόμουν τίποτα και τίποτα δεν θα γινότανε σωστά.

 

Όχι, μην μπεις σε αυτό το τριπάκι, σήμερα είμαι κουρασμένος, αύριο δεν έχω πολύ χρόνο, μεθαύριο κάτι άλλο. Θα πηγαίνεις τις ώρες και μέρες που έχεις καθορίσει, είτε έχεις κέφια είτε όχι. ΚΑΙ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ, τουλάχιστον από τεχνικής άποψης. Αν δεν έχεις κουράγια και χρειαστεί να μειώσεις κιλά ή επαναλήψεις, so be it. Αλλά μην το αποφεύγεις τελείως.

 

Αυτό αν θες να κάνεις σοβαρή δουλειά και να δεις σημαντική διαφορά σχετικά σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά και με αυτά τρύπησαν τα παλιά αθλητικά και σκέφτομαι αυτή την φορά να διαλέξω κάτι "περισσότερο κατάλληλο".

http://www.skroutz.gr/s/415213/Puma-Complete-TFX-Star-184734-01.html

20 ευρώ νομίζω ότι πρόκειται για καλή ευκαιρία.Τι λέτε να το τσιμπήσω ή δεν αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν ησουν αθλητης που τα χρειαζεται αυτα θα ηξερες και δεν θα ρωταγες οποτε η απαντηση ειναι ΟΧΙ!

να τα κανεις τι τα καρφια? ρε σοβαρευτειται και κοιταξτε να κανετε τις προπονησεις και αφηστε το διαβασμα και τα γκατζετ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πήγα gym σήμερα πρώτη απο τότε που άρχισα. Ήμουν με λίγο ύπνο και δεν είχα όρεξη να φάω σήμερα οπότε είπα να μην πάρω ρίσκα και μείνω στον τόπο.

 

Πιστεύω πως καλά έπραξα. Αν πήγαινα, το πρόγραμμα θα έβγαινε για να βγεί απλά και δεν θα ευχαριστιόμουν τίποτα και τίποτα δεν θα γινότανε σωστά.

Λοιπον αυτη ειναι η καλυτερη τακτικη  οταν βλεπεις οτι δεν τραβας μια μερα με την καμμια ,δεν εχεις ορεξη για gym καθολου καλυτερα να μην πας .

Αν πας θα τα κανεις γρηγορα ,ανορεχτα  και θα ξενερωσεις  καλυτερα σκιπαρε το .Αυτο φυσικα ισχυει  για τους συνεπεις του gym ετσι οχι για τους τεμπεληδες   που λενε" ξεκιναω απο Δευτερα " αυτοι ειναι αλλη κατηγορια.

αν ησουν αθλητης που τα χρειαζεται αυτα θα ηξερες και δεν θα ρωταγες οποτε η απαντηση ειναι ΟΧΙ!

να τα κανεις τι τα καρφια? ρε σοβαρευτειται και κοιταξτε να κανετε τις προπονησεις και αφηστε το διαβασμα και τα γκατζετ!Οχι ρε 

Οχι ρε σπεκτ χωρις gadget  δεν λεει πως θα το ζησουμε?Να παρει θεση η Μαργαριτα που ειναι συναδελφος μου   :P

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...